Προς το περιεχόμενο

Sony VAIO VGN-AR51J Drivers XP ???


thanos75x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν αλλαξεις το partition του σκληρου και κανοντας μονο format καθε φορα που ριχνεις το recovery δεν εχεις κανενα προβλημα. Βρισκονται σε κρυφο partition μην ανησυχεις καθολου.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν.Ας τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα για αυτούς που δεν γνωρίζουν πολλά περί φορμάτ σε λάπτοπ.

 

Πρώτα από όλα πρέπει να δημιουργήσουμε ένα bootable cd των XP με τους Intel 965 drivers για να μπορέσει να δει τους σκληρούς δίσκους και να προχωρήσουμε την διαδικασία του format.

Οπότε ακολουθούμε τον οδηγό που είχε δώσει και παραπάνω ο AKOYLINI.

 

>http://paparadit.blogspot.com/2007/06/installing-sata-hard-drive-with-windows.html

 

Τους drivers που θα χρειαστεί να φορτώσετε τους έχω μέσα στο rar αρχείο και βρίσκονται στον φάκελο Intel 965 Floppy(For make boot XP CD). Καλό είναι εκτός από αυτούς τους drivers να φορτώσετε και τους drivers της κάρτας δικτύου που βρίσκονται στον φάκελο Ethernet.Windows.XP.Drivers_v10.27.4.3 για να μπορείτε να συνδεθείτε με το ίντερνετ. Και μετά να τους βάλετε πάντως δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Αφού λοιπόν το ετοιμάσουμε ξεκινάμε το φορμάτ.

 

Όταν τελειώσουμε με την εγκατάσταση και μπούμε στα ΧΡ αρχίζουμε να βάζουμε τους οδηγούς έναν έναν. Θα συνιστούσα να ξεκινήσετε με την κάρτα γραφικών γιατί αλλιώς θα κάνει σπασίματα η εικόνα και μπορεί να σας εκνευρίσει...(Εδώ θα ήθελα να μου συγχωρήσετε ένα μικρό λαθάκι που το είδα τώρα. Έχω ονομάσει τον φάκελο της κάρτας γραφικών έτσι Video.Graphics.Geforce.8600M.GT.XP.Drivers. Είναι κανονικα για την 8400M GT οπότε όταν αποσυμπιέσετε το rar αρχείο απλά μετονομάστε αυτόν τον φάκελο σε Video.Graphics.Geforce.8400M.GT.XP.Drivers για να μην σας μπερδεύει.) Εγκαθιστούμε λοιπόν τους οδηγούς και κάνουμε επανεκκίνηση. Μετά καλό είναι να εγκαταστήσετε τους SM Bus Controller. Μπαίνουμε στον φάκελο και τρέχουμε το setup. Όταν τελειώσει η εγκατάσταση θα δούμε στο device manager ότι δεν θα υπάρχει πλέον με κίτρινο ερωτηματικό το SM Bus Controller.

Έπειτα μπείτε στον φάκελο SigmaTel High Definition Audio Codec και τρέξτε το setup.exe για να εγκαταστήσετε και τους Audio Drivers. Έπειτα από αυτούς τους drivers θα ακούσετε και ήχο από το laptop. Για τις άλλες συσκευές συνιστώ να τις εγκαταστήσετε από το device manager. Πάτε δηλαδή στο device manager και με δεξί κλικ στην κάθε συσκευή δηλώνετε εσείς σε ποιον φάκελο βρίσκεται ο οδηγός.

 

Προσοχή:Μέσα στο rar έχω και τον φάκελο Realtek High Definition Audio για την δεύτερη Audio συσκευή που δείχνει στο device manager. Όταν τους εγκατέστησα εγώ χάθηκε τελείως ο ήχος. Αυτή τη στιγμή εγώ απλά δεν τους έχω εγκαταστήσει. Ίσως η λύση να βρίσκεται σε αυτό που γράφει ο AKOYLINI παραπάνω, απλά εγώ δεν είχα χρόνο να το ψάξω.

=======================================================================================================================================================================

Μάλλον βρέθηκε η λύση και με την Realtek Audio Card!!!!Θα γελάσετε αλλά τι να κάνουμε...Συμβαίνουν και αυτά...:P

Ήταν πολύ απλό (να ναι καλά ένας φίλος που το παρατήρησε). Όταν εγκαθίστανται οι οδηγοί της Realtek πάει και βάζει ως defaut Audio την HDMI έξοδο και όχι τα speakers...Οπότε είναι λογικό να μην έχει ήχο. Πηγαίνουμε λοιπόν στις ρυθμίσεις του ήχου στο Playback Devices και δηλώνουμε ως Default τα Speakers / Headphones. Και τώρα είμαστε κομπλέ...:)

=======================================================================================================================================================================

 

Όταν τελειώσετε με όλους τους οδηγούς στο device manager θα έχετε την παρακάτω εικόνα:

735j1qp.jpg

 

Αν κάποιος βγάλει άκρη και με τους οδηγούς της Realtek High Definition Audio ας αναφέρει τι ακριβώς έκανε για να καλύψουμε πλήρως το συγκεκριμένο laptop με οδηγούς για ΧΡ...

 

Τώρα από 'κει και πέρα θέλει περαιτέρω ψάξιμο για τα προγράμματα της sony για την camera και γενικά ότι extra υπάρχει. Επειδή εγώ το έχω το μηχάνημα στη δουλειά μου δεν με ένδιαφέρουν τα extras. Οπότε δεν τα έψαξα καθόλου.

 

Sony Vaio VGN-AR51J Windows XP Drivers

 

Download From Here:

Size: ~94MB

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=243115[/Code]

 

Ελπίζω να βοήθησα και για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχουμε καινουριο δισκο, πως θα κανουμε recovery με τα dvds?

Έχω την εντύπωση ότι αν βάλεις το πρώτο dvd μέσα θα bootarei και θα ξεκινήσει το recovery από μόνο του και θα εγκαταστήσει κανονικά τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)αυτά μπορούν να εφαρμοστούν σε οποιοδήποτε μοντέλο ή μόνο στο συγκεκριμένο;

 

2)σε οποιαδήποτε περίπτωση με recovery θα επανέλθει το laptop στην αρχική του κατάσταση;

 

Thanx..(Έχουμε δώσει μια περιουσία για αυτό το φοβάμαι!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Oi odigies oso anafora tous drivers einai gia to sygkekrimeno modelo...Gia na dimiourgiseis XP bootable cd oi odigies kanoun gia ola ta laptop...

 

2) Nai an den exeis kanei format ston recovery disc tha epanelthei stain arxiki katastasi...Kalo einai na ftia3eis kai ta Recovery DVD prin proxwriseis se opoiadipote allagi gia na eisai sigouros...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακο ειναι οτι σε εμενα εχει μονο 1 σκληρο και δεν ξερω αν κανοντας φορματ, θα σβησει και το recovery ή αν ειναι hidden.

 

Se ola ta laptop einai Hidden to sygkekrimeno partition opote den nomizw oti prepei na se anisyxei....Otan tha eisai sti diadikasia tou format tha ton deis kai ton hidden!!!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον βρέθηκε η λύση και με την Realtek Audio Card!!!!Θα γελάσετε αλλά τι να κάνουμε...Συμβαίνουν και αυτά...:P

Ήταν πολύ απλό (να ναι καλά ένας φίλος που το παρατήρησε). Όταν εγκαθίστανται οι οδηγοί της Realtek πάει και βάζει ως defaut Audio την HDMI έξοδο και όχι τα speakers...Οπότε είναι λογικό να μην έχει ήχο. Πηγαίνουμε λοιπόν στις ρυθμίσεις του ήχου στο Playback Devices και δηλώνουμε ως Default τα Speakers / Headphones. Και τώρα είμαστε κομπλέ...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα με τους drivers η καρτα ηχου οκ τελικα το μονο που μας απασχολει εινα κατι μπλε οθονες που πεταει για τον driver του modem. Θελει λιγο ακομα ψαξιμο. Προς το παρον εχουμε DSL και δεν το χρησιμοποιουμε...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα με τους drivers η καρτα ηχου οκ τελικα το μονο που μας απασχολει εινα κατι μπλε οθονες που πεταει για τον driver του modem. Θελει λιγο ακομα ψαξιμο. Προς το παρον εχουμε DSL και δεν το χρησιμοποιουμε...:-)

 

Δηλαδή πότε ακριβώς πετάει μπλε οθόνη?Όταν πάει να συνδεθεί το μόντεμ με ίντερνετ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι στα καλα καθουμενα μπορει να κανεις οτιδηποτε και ξαφνικα τσουπ μπλε οθονη και κατω κατω εκει που λεει αναφορα στο προβλημα ελεγε για τον driver ...hsf_cnx.sys που ειναι του conexant modem. Κατεβασαμε τις αυτοματες ενημερωσεις και για πολλες ωρες που δουλευε το laptop ηταν σταθερο ισως διορθωθηκε το προβλημα δεν ξερω θα σας κρατησω ενημερους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...