Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα run με τα καινούργια daily και στις μνήμες ....... 73ος με 8700Κ.......

Σε run στα 4,9ghz με 8700Κ γενικά, είμαι δεύτερος στην κατάταξη......ο πρώτος έχει κάνει 00:01:52.26 :o ......δεν φαντάζομαι με τι settings........

Χωρίς τίτλο.png

Χωρίς τίτλο 2.png

2 ώρες πριν, Zaknafein είπε

@BabisTs Έχει vdroop λόγω μουφο-φάσεων της μητρικής (doublers), οπότε σε φορτίο πέφτει στα 1.44-1.45. Όχι ότι αυτά είναι λίγα, πάρα πολλά είναι, αλλά δεν νομίζω ότι ρισκάρω instakill εκεί... degrade σιγουράκι όμως.

Δυστυχώς σε πάνω από 1,45+v είναι σίγουρο φλέρτ για instakill με οποιοδήποτε τσιπάκι new ryzen ή new intel ......δεν είπα ότι είναι σίγουρο......αλλά είναι μην σου καθήσει η μπίλια.......όσο για το degrade και αυτό μέσα στο κόλπο είναι αλλά χωρίς να είναι και αυτό σίγουρο με ένα- δύο run.........

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ένα run με τα καινούργια daily και στις μνήμες ....... 73ος με 8700Κ.......

Χωρίς τίτλο.png

Χωρίς τίτλο 2.png

Στα 5 θα πας 1.59 5.1 1.56 5.2 1.53 και 5.3 1.50 

Σου ήρθαν οι πάστες έτοιμος για delid είσαι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tool για το delid το έχω ...το ίδιο και οι πάστες...... είναι στο ντουλάπι πια όλα και έτοιμα για δράση.......χρόνος δεν υπάρχει ακόμα βέβαια για να το κάνω.....αλλά αργότερα θα το επιχειρήσω σίγουρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Το tool για το delid το έχω ...το ίδιο και οι πάστες...... είναι στο ντουλάπι πια όλα και έτοιμα για δράση.......χρόνος δεν υπάρχει ακόμα βέβαια για να το κάνω.....αλλά αργότερα θα το επιχειρήσω σίγουρα....

Με το καλό όλα να πάνε καλά βγάλε και φωτογραφίες πριν πως ήταν η κόλλα και η πάστα πάνω στο die να δούμε την επαγγελματική δουλειά της Intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Σε run στα 4,9ghz με 8700Κ γενικά, είμαι δεύτερος στην κατάταξη......ο πρώτος έχει κάνει 00:01:52.26 :o ......δεν φαντάζομαι με τι settings........

Δυστυχώς σε πάνω από 1,45+v είναι σίγουρο φλέρτ για instakill με οποιοδήποτε τσιπάκι new ryzen ή new intel ......δεν είπα ότι είναι σίγουρο......αλλά είναι μην σου καθήσει η μπίλια.......όσο για το degrade και αυτό μέσα στο κόλπο είναι αλλά χωρίς να είναι και αυτό σίγουρο με ένα- δύο run.........

Για το πρώτο, η συχνότητα που φαίνεται δεν είναι απαραίτητα σωστή.

Για το δεύτερο, δεν είμαι σίγουρος ότι όντως είναι instakill territory, αλλά χάριν συζητήσεως θα το δεχτώ - στην τελική λεπτομέρειες είναι αυτά, σε κάθε περίπτωση οτιδήποτε πάνω από 1.3-1.35 έχει τα ρίσκα του - μου αρκεί να είναι ξεκάθαρο αυτό (να μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου δλδ :P).

Θα το ψάξω πάντως λίγο το Corona, ενδεχομένως να έχει σημαντικά οφέλη με συνδυασμό cache & κάποιων subtimings. Αλλά τα 2α ειδικά είναι μανίκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Θα το ψάξω πάντως λίγο το Corona, ενδεχομένως να έχει σημαντικά οφέλη με συνδυασμό cache & κάποιων subtimings. Αλλά τα 2α ειδικά είναι μανίκι.

Εννοείται ότι και η cache δίνει......αλλά ψάξου και με ρυθμίσεις στις μνήμες για scoraki ακόμα πιο δυνατό.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, BabisTs είπε

Εννοείται ότι και η cache δίνει......αλλά ψάξου και με ρυθμίσεις στις μνήμες για scoraki ακόμα πιο δυνατό.......

Some boot loops later... με cache 4800 και 2-3 timing tweaks έκοψα 1", κάτω από 1:56 στα 5.

Spoiler

3800_16_17_17_42_1_620_4800Cache.jpg.dca1efb0d31b0253ab290164f6b31d64.jpg

Και μάλλον είμαι και σχετικά stable στις μνήμες, αν και θα τις έχω πιο χαλαρά για 24/7.

Spoiler

ram_test.jpg.7be974d5be3eff2f1f47ab624e25efa1.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 20 loops είσαι οκ δηλαδή στις RAM ; Επίσης, για Asus υπάρχει αντίστοιχο tool με timings configuration ;

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αν υπάρχει ένα κομμάτι στο OC που θέλει πολύ testing για σταθερότητα είναι η RAM. Για να είσαι 100% θες να τρέξει κάνα 8ωρο τουλάχιστον. Αλλά τα 20 loops είναι ένα καλό πρώτο δείγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική κάνει training στον IMC όταν αλλάζεις ρυθμίσεις στις μνήμες από το BIOS, on the fly αυτό το χάνεις.

Το προγραμματάκι της Asrock το έχω μόνο για να τα βλέπω σε περιβάλλον Windows, γιατί cpuz/hwinfo δείχνουν μόνο τα Primary.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...