Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Στο realbench με 16gb μνημη εγω εχω περιπου5 βαθμους πανω απο ότι σε ibt very high.

Βασικά πιο ανώτερο σε stability και σε stressarisma είναι το realbench stress test με up to 16gb ram memory stress......εξού και οι +5 βαθμοί από ότι σε ibt με very high.....

 

9 ώρες πριν, Zaknafein είπε

@BabisTs Μεγειές με το ξεκαπάκωμα, άψογος και πολύ καλές θερμοκρασίες.

 

 

13 ώρες πριν, Spartan117 είπε

Εξαιρετική δουλειά έκανες με το delid Μπάμπη! Πεντακάθαρο το έκανες! 1.28 για 5.0GHz είναι παρα πολύ καλά και λογικές θερμοκρασίες στα 75C με aircooling :D

 

12 ώρες πριν, Chrysostomos είπε

Μπάμπη που να στον στείλω;; :P

Πολύ καλό το αποτέλεσμα σου.

 

Thanx παίδες....

9 ώρες πριν, Zaknafein είπε

 

 

Και για τον χαβαλέ 2C/2T validation @ 5400

https://valid.x86.fr/nmys6s

cpuz_5400.jpg.9f3931a5150f57d5368d185687f87702.jpg

Μπές στο club έδω με 5,4ghz

...ωραίος!

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σε πολύ καλό κομμάτι έπεσες 5Ghz με 1.28V. Τώρα περίμενε να ανακοινώσει ο Κινέζος νέες GTX :D

Τίμιο κομμάτι θα το έλεγα καλύτερα που με το delid που έφαγε έγινε κομπλέ........Εννοείται ότι την gtx 1180 περιμένω .....αλλά ούτε leak δεν βλέπουμε γαμώτο......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BabisTs είπε

Τίμιο κομμάτι θα το έλεγα καλύτερα που με το delid που έφαγε έγινε κομπλέ........Εννοείται ότι την gtx 1180 περιμένω .....αλλά ούτε leak δεν βλέπουμε γαμώτο......

"Τίμιο", το δικό μου είναι άτιμο δηλαδή που θέλει καμιά 50ρια mV παραπάνω; :D Να θυμίσω ότι μόλις το 22% (στατιστικά από Silicon lottery) πάει 5.2 κι αυτό με 2 AVX offset και 1.425vCore για σταθερότητα.

Και μιλώντας για σταθερότητα, το TPUMemTest το τρέχετε στο maximum; Εμένα μετά την 1803 έτρωγε φρίκες (freeze στο memory allocation/1st loop) και είχε και θέματα στο mem allocation, τα οποία τα προσπέρασα με το EmptyStandbyList. 8ωράκι βάρεσε στα 3800c16, 0 errors, max dimm temp 38.8°C.

 

Spoiler

mem_stability.thumb.jpg.826abf0655a2043f9f8ebc70167b8e19.jpg

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

"Τίμιο", το δικό μου είναι άτιμο δηλαδή που θέλει καμιά 50ρια mV παραπάνω; :D Να θυμίσω ότι μόλις το 22% (στατιστικά από Silicon lottery) πάει 5.2 κι αυτό με 2 AVX offset και 1.425vCore για σταθερότητα.

Βασικά τα golden τα θεωρώ σε αυτήν την γενιά κάτω από 1,25v ......και για αυτό η λέξη "τίμιο" .......σε αυτήν την γενιά η intel έδωσε τα 5,0ghz σχεδόν σιγουράκι στο 90%+ των 8700Κ μέχρι και < 1,4v .....οπότε σίγουρα τα πολύ καλά θεωρούνται στο range ~1.25v και κάτω για μένα.......τώρα το 1,28v με το 1,33v που είσαι εσύ είναι ένα απλά ένα κλίκ καλύτερο binning ο cpu......και βέβαια δεν ξεχνώ ότι χωρίς delid τα 5,0ghz δεν τα έβλεπε για full stability στο realbench ούτε με 1,31v με τις οδοντόπαστες τις intel μέσα......το έβλεπα ότι είχε potential το τσιπάκι (προ delid) αφού έβγαζε cb r15 στα 1,28v και 5,1ghz.....αλλά για κάποιο λόγο σε stability test στα 5.0ghz δεν ήταν σταθερός ούτε με 1,31v (ήθελε λιγάκι ακόμα τσιμπηματάκι σε vcore και τα temps στον θεό βέβαια) με τις αβέρτες σιλικόνες που είχε μέσα και τις απλώχερες colgate που έιχαν απλώσει μέσα στον cpu η μαμά intel.....άλλος ένας λόγος για την λέξη "τίμιο" τσιπάκι για μένα και όχι πολύ καλό διότι χωρίς delid δεν θα αναδεικνυόταν τόσο καλό όσο έδειξε εν τέλει .......Βέβαια εν τέλει δεν αγνοώ ότι βρίσκεται ανάμεσα στα semi- καλά τσιπάκια.......απλά τα έχω με την intel και τις τσαπατσουλιές που κάνει.......

 

23 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

 

Και μιλώντας για σταθερότητα, το TPUMemTest το τρέχετε στο maximum; Εμένα μετά την 1803 έτρωγε φρίκες (freeze στο memory allocation/1st loop) και είχε και θέματα στο mem allocation, τα οποία τα προσπέρασα με το EmptyStandbyList. 8ωράκι βάρεσε στα 3800c16, 0 errors, max dimm temp 38.8°C.

Στο maximum το έχω εγώ.........με την 1803 win version δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε σε games αλλά ούτε και γενικά......με τι vdimm?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Βασικά τα golden τα θεωρώ σε αυτήν την γενιά κάτω από 1,25v.

Στο maximum το έχω εγώ.........με την 1803 win version δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε σε games αλλά ούτε και γενικά......με τι vdimm?

Ρε συ, επειδή κυκλοφορεί πολύ παπάτζα εκεί έξω, ποιο full stability με <1.25v; Δεν είναι golden αυτά, είναι 1/10000 κι άμα. Μιλάω φυσικά για 5.0άρι + cache OC (όχι 3.7 που είναι το επίσημο spec) + μνήμες με OC και 0 AVX offset (γιατί με offset, η δικιά μου μητρική τουλάχιστον κατεβάζει ρολόγια σε κάποια stress test που είναι non-AVX, υποθέτω το κάνουν και άλλες, οπότε ναι μεν είναι σταθεροί, αλλά όχι στα 5!).

Οτιδήποτε θέλει κάτω από 1.3v για πραγματικό stability είναι golden για εμένα. Και φυσικά κι εγώ τα έχω με την intel, θεωρούσα ότι αυτά τα -20° κτλ ήταν παπάτζες ή/και ακραία παραδείγματα, well, nope. Το tim job στον δικό μου ήταν αρκετά καλό/νορμάλ, πάλι είδα 20+ διαφορές (με ΑΙΟ πλέον βέβαια, οπότε ας πούμε -15, πάλι είναι πολύ μεγάλη διαφορά).

Στα games εγώ αντιμετώπισα το focus assist, με το standby memory πρώτη φορά κι αυτό μόνο στο Memtest... το οποίο έκανε τα freezes κτλ ακόμα και με XMP, οπότε δεν ήταν θέμα αστάθειας. vDimm 1.4v, στα 1.38v δεν παίζουν με αυτά τα timings (και παρότι έχει σκαλί 10mv η μητρική, στο 1.39v πάλι 1.38v έδινε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Ρε συ, επειδή κυκλοφορεί πολύ παπάτζα εκεί έξω, ποιο full stability με <1.25v; Δεν είναι golden αυτά, είναι 1/10000 κι άμα. Μιλάω φυσικά για 5.0άρι + cache OC (όχι 3.7 που είναι το επίσημο spec) + μνήμες με OC και 0 AVX offset (γιατί με offset, η δικιά μου μητρική τουλάχιστον κατεβάζει ρολόγια σε κάποια stress test που είναι non-AVX, υποθέτω το κάνουν και άλλες, οπότε ναι μεν είναι σταθεροί, αλλά όχι στα 5!).

Οτιδήποτε θέλει κάτω από 1.3v για πραγματικό stability είναι golden για εμένα. Και φυσικά κι εγώ τα έχω με την intel, θεωρούσα ότι αυτά τα -20° κτλ ήταν παπάτζες ή/και ακραία παραδείγματα, well, nope. Το tim job στον δικό μου ήταν αρκετά καλό/νορμάλ, πάλι είδα 20+ διαφορές (με ΑΙΟ πλέον βέβαια, οπότε ας πούμε -15, πάλι είναι πολύ μεγάλη διαφορά).

Anyway bro.....μιλώντας γνωρίζοντας από 4790Κ και καλά & golden κομμάτια.....τα 5,0ghz στα <1.3v......όταν δεν υπήρχαν 75% κομμάτια cpu 4790K που δεν postaran ούτε με 1,4v+ (όχι stable).....Anyway ,δεν λέω ότι δεν είναι καλό το κομμάτι που μου κάθησε (πρώτη φορά κιόλας με την πρώτη κίνησή μου).....Στα υπόλοιπα περί offset τα θεωρώ παπάτζες όπως και εσύ...... εννοείται πυρήνας & cache & ram όσο oc παίρνει (τηρουμένων των safe ορίων) και offset στο 0 για πραγματικό stability στα ghz του καθενώς.....B)

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Στα games εγώ αντιμετώπισα το focus assist, με το standby memory πρώτη φορά κι αυτό μόνο στο Memtest... το οποίο έκανε τα freezes κτλ ακόμα και με XMP, οπότε δεν ήταν θέμα αστάθειας. vDimm 1.4v, στα 1.38v δεν παίζουν με αυτά τα timings (και παρότι έχει σκαλί 10mv η μητρική, στο 1.39v πάλι 1.38v έδινε).

1,4v στα 3800mhz / cl16 ....είσαι jet bro!

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                            

 

 

Temps στο F1 μετά από μία ώρα gaming με avg 40-42 βαθμούς και cpu στα 5,0ghz/1.28v......απλά μέρα με την νύχτα θερμοκρασιακά ο 8700Κ delid με τον 4790Κ delid που είχα.....

 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BabisTs είπε

temps

Απλά φοβερά, στα 5 GHz με αέρα και μ.ο 42°, delid και γεια σας...

Περί golden, απλά εγώ θυμάμαι πολύ κόσμο στο oc.net όταν ήταν φρέσκοι οι καφέδες να ψάχνουν stability στα 4.8-4.9 με 1.25+, γι'αυτό σου λέω ότι τα κομμάτια που πιάνουν 5ρι "καθαρό" με <1.25v είναι ελάχιστα (εκτός κι αν άλλαξαν ραγδαία τα στατιστικά με την πάροδο του χρόνου). Εγώ λέω golden ας πούμε το top 1%, εσύ μπορεί να λες το 0.1%, λεπτομέρειες... καλά είναι τα τσιπάκια μας σίγουρα, εδώ βγάζω bench στα 5.3, για μερικά mV θα τσακωθούμε; :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

 για μερικά mV θα τσακωθούμε; :P

Δεν υπάρχει περίπτωση ... B)

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνωντας το max IPC & stability με τα mem/cache tweaks, τελικά το πληρώνεις κι αυτό... Ίσως είμαι ένα κλικ πάνω σε Vcore, θα πρέπει να ξαναρχίσω το testing με σταδιακές μειώσεις.

Πάντως σε σχέση με προ-delid πάλι είναι θαύμα οι 71° στο IBT, 1.345 vCore, 1.17 IO, 1.24 SA.

Spoiler

ibt_very_high.jpg.b9fc6d8c62eaa875256eec5a375d276d.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Super Pi 1Μ.....με cpu στα 5,0ghz/1.28v.......7,34s

Χωρίς τίτλο.png

 

Καλύτερο μου score με Ι7 4790Κ σε Super PI 1M και γρήγορο run στα 5,4ghz.......6.75s.....Για να δω αν θα τον πιάσω τον kiddo 4790K που είχα.....

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ας βαλω και εγω ενα sp1m

image_id_1979496.png.60f24d15c2f93dae324df2be327019ef.png

Το ποτίζεις αδρά το εργαλείο bro........1.6v:o....Πάντως r7 1700 στα 4,3ghz δεν έχω ξαναματαδεί......βέβαια πέρα από το μοτόρι το δικό σου bro .....Ωραίος!B)

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...