Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Και στους καφέδες ισχύει αυτό, αλλά μόνο για τα πολύ βαρβάτα OC (βλ. ρεκόρ της Gskill στα 5000 με 1.256vcore σε στοκ CPU συχνότητες). Ισώς στους Ryzen θέλει το παραπάνω vcore για το IF; Ή έχει ξεχωριστή τάση αυτό;

Δεν εχει ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν παιρνει απο το vcore ή απο το vsoc .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, STORM1978 είπε

και vsoc 2-3 κλίκ πάνω,

Δεν πας πουθενά. Δεν έχω ιδέα που είναι το safe, αλλά ξεκινάς από 0.1 volt, μη σου πω 0.2 volt και πάνω.

Με δυο τρία κλικ 0.015, 0.03, 0.05 volt πάνω κάτω δεν κάνεις καριέρα....

Επεξ/σία από DiaperCh@nger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χαλαρά bro έπεσε delid.....-15 βαθμούς κάτω χαλαρά..... χώρια και ότι σε vcore έπεσα στα 5,0ghz..... πρώτα στα 5,0ghz ούτε στα 1,31v δεν έβγαζε realbench stress test......τώρα έβγαλε 2 απανωτά μισάωρα stress test realbench (up to 16gb ram στο stress στην memory) και καπάκι 10 run απανωτά realbench benchmark (με τσεκαρισμένα μόνο τα h.264 video encoding & heavy multitasking).......απλά rock stable παντού με 5.0ghz / 1,28v και 75 max βαθμούς (όταν παλιά 90ριζε+ χαλαρά) σε βαρύ στρεσάρισμα........στην πραγματικότητα δεν νομίζω να τους δώ τους 75 βαθμούς πουθενά....

Παρακάτω παραθέτω τα χάλια της intel με "λίγη" οδοντόπαστα σε μένα και αρκετή σιλικόνη περιφερειακά....στην τελευταία φωτό απλά τα έχω καθαρίσει και το cpu αλλά και το Heatspreader ......

Μέσα στο cpu μπήκε η THERMAL GRIZZLY CONDUCTONAUT LIQUID METAL και ανάμεσα στον cpu και την phanteks η THERMAL GRIZZLY KRYONAUT.....-15βαθμούς το αποτέλεσμα....σημειώνω τέλος ότι είμαι αερόψυκτρος στο pc (με νεράκι θα πήγαινε ακόμα καλύτερα)........

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

5 με 1.28v ;;; Golden chip Μπάμπη:o

Έπεσε delid; :-D

Τωρα ειδα που εκανες delid. Δεν ειναι αρκετοι οι 75 για 1.28 σε delid 8700k?

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Τωρα ειδα που εκανες delid. Δεν ειναι αρκετοι οι 75 για 1.28 σε delid 8700k?

 

Πρώτα στα 4,9ghz βάραγε 85ρια σε stress test realbench με 1,25v........Για ρίξε ένα run (αν και είσαι με νεράκι ) στα 5,0ghz και βάλε ένα μισάωρο στο realbench stress test (με up to 16gb ram στο stress στην memory ) και πόσταρε μου temps......την kraken όως μην μου την έχεις στο τέρμα να σου πέρνει τα αυτιά.......εχώ με χαλαρά τα φουρφούρια της phanteks τρέχω ......πάνω από όλα η ησυχία προέχει για εμένα....

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Πρώτα στα 4,9ghz βάραγε 85ρια σε stress test realbench με 1,25v........Για ρίξε ένα run (αν και είσαι με νεράκι ) στα 5,0ghz και βάλε ένα μισάωρο στο realbench stress test (με up to 16gb ram στο stress στην memory ) και πόσταρε μου temps......την kraken όως μην μου την έχεις στο τέρμα να σου πέρνει τα αυτιά.......εχώ με χαλαρά τα φουρφούρια της phanteks τρέχω ......πάνω από όλα η ησυχία προέχει για εμένα....

Ααα πες ετσι βρε συ. Την ειχες χαλαρα την ψυκτρα. Κομπλε εισαι τοτε σε τετοιο stress. Με 1.296 στα 4.9 intel burn test ειδα εναν πυρηνα στα 85 

 

Screenshot_1.png

 

 

Και στα 4.8 με 1.232 ειδα μεχρι 75 παλι σε ενα πυρηνα

 

Screenshot_1.png

 

Στην πρωτη περιπτωση ειχα τερμα την ψυκτρα στην δευτερη στο 50-60 νομιζω απο τις 1300 που βλεπω ενω η πρωτη στις 1800 ειναι σιγουρα τερμα.

 

Να πω οτι δοκιμασα και με 5.2 στα 1.41 σε corona και εκανε throttle στα 5 οποτε λογικα πηγε στους 100 κανας πυρηνας.Μεχρι 1.32 παιζω παραπανω οχι χωρις delid. Ησυχια θελω και εγω για αυτο ειμαι εδω και αρκετο καιρο 4.9 με 1.264 και δεν εχω δει πανω απο 70 πουθενα σε οτι κανω. Silence τα παντα μονο ο hdd ακουγεται που θα φαει δρομο λιγο να πεσουν ακομα οι Nvme.

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ααα πες ετσι βρε συ. Την ειχες χαλαρα την ψυκτρα. Κομπλε εισαι τοτε σε τετοιο stress. Με 1.296 στα 4.9 intel burn test ειδα εναν πυρηνα στα 85 

Screenshot_1.png

Και στα 4.8 με 1.232 ειδα μεχρι 75 παλι σε ενα πυρηνα

Screenshot_1.png

Στην πρωτη περιπτωση ειχα τερμα την ψυκτρα στην δευτερη στο 50-60 νομιζω απο τις 1300 που βλεπω ενω η πρωτη στις 1800 ειναι σιγουρα τερμα.

Να πω οτι δοκιμασα και με 5.2 στα 1.41 σε corona και εκανε throttle στα 5 οποτε λογικα πηγε στους 100 κανας πυρηνας.Μεχρι 1.32 παιζω παραπανω οχι χωρις delid. Ησυχια θελω και εγω για αυτο ειμαι εδω και αρκετο καιρο 4.9 με 1.264 και δεν εχω δει πανω απο 70 πουθενα σε οτι κανω. Silence τα παντα μονο ο hdd ακουγεται που θα φαει δρομο λιγο να πεσουν ακομα οι Nvme.

Πρώτα στα 4.9ghz (προ delid) που βαραγε 85 βαθμούς σε stress test realbench, όταν εκανα conversion σε ταινία (το πιο βαρύ που κάνω στο cpu) δεν έβλεπα πάνω από 65 βαθμούς..Τώρα φαντάζομαι δεν θα ακουμπάω ούτε τους 55 βαθμούς. .. Δεν μιλάω για Gaming που ήταν πιο κάτω σε temps.... Αν μπορείς δώσε και 30λεπτο realbench stress test με up to 16gb ram στα 5.0ghz...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Πρώτα στα 4.9ghz (προ delid) που βαραγε 85 βαθμούς σε stress test realbench, όταν εκανα conversion σε ταινία (το πιο βαρύ που κάνω στο cpu) δεν έβλεπα πάνω από 65 βαθμούς..Τώρα φαντάζομαι δεν θα ακουμπάω ούτε τους 55 βαθμούς. .. Δεν μιλάω για Gaming που ήταν πιο κάτω σε temps.... Αν μπορείς δώσε και 30λεπτο realbench stress test με up to 16gb ram στα 5.0ghz...

Η αληθεια ειναι οτι σε τετοια benchmark που ανεβαινουν οι θερμοκρασιες κατακορυφα σπανια θα τις δουμε στις καθημερινες εργασιες μας. Περα απο καποια spikes εδω και εκει λογο llc. Για gaming ειναι αναλογα το παιχνιδι. Στο far cry 5 εχω 55 60 οπως ειμαι τωρα στα 5 επαιζα σε 65 70 και στο wildlands 45 55. Γενικα εφοσον επεσες 15 βαθμους και με τελειως αθορυβη αεροψυξη εγινε πολυ καλη δουλεια. Μπορεις να παιξεις ανετα στα 5 με απολυτη ησυχια με αερα. Αυτο ειναι το σημαντικοτερο. Το προβλημα για μενα ειναι με την καρτα γραφικων τι κανουμε αν δεν θελουμε να βλεπουμε πανω απο 55 βαθμους. Οταν παιζω εχω στο 55% gpu ανεμιστηρες αλλα δεν ακουγονται με τον ηχο του παιχνιδιου. Ειναι θορυβος ομως. Εκει πρεπει να παει στους 60 η θερμοκρασια για απολυτη ησυχια σε πολυωρο gaming. Realbench ειχα τρεξει παλιοτερα το 15λεπτο που εχει στα 5 και ειχα δει 86 βαθμους στα 1.30 silence η ψυκτρα.

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική δουλειά έκανες με το delid Μπάμπη! Πεντακάθαρο το έκανες! 1.28 για 5.0GHz είναι παρα πολύ καλά και λογικές θερμοκρασίες στα 75C με aircooling :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BabisTs είπε

Πρώτα στα 4.9ghz (προ delid) που βαραγε 85 βαθμούς σε stress test realbench, όταν εκανα conversion σε ταινία (το πιο βαρύ που κάνω στο cpu) δεν έβλεπα πάνω από 65 βαθμούς..Τώρα φαντάζομαι δεν θα ακουμπάω ούτε τους 55 βαθμούς. .. Δεν μιλάω για Gaming που ήταν πιο κάτω σε temps.... Αν μπορείς δώσε και 30λεπτο realbench stress test με up to 16gb ram στα 5.0ghz...

Στο realbench με 16gb μνημη εγω εχω περιπου5 βαθμους πανω απο ότι σε ibt very high.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IBT AVX:

ibtavxp5uaj.png&key=aff1e94a8e320cbaeb6b

---

Μερικά φρέσκα benchmarks, σπαρταράνε :D

Geekbench 4: https://browser.geekbench.com/v4/cpu/8263307

gb_bestpiu42.png

Firestrike Ultra: https://www.3dmark.com/fs/15523142

firestrike_ultra_best00umn.png

TimeSpy: https://www.3dmark.com/spy/3771579

timespy_bestccun5.png

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BabisTs Μεγειές με το ξεκαπάκωμα, άψογος και πολύ καλές θερμοκρασίες.

Κάτι έκανα κι εγώ... το πήρα απόφαση ότι είναι λίγο μπανάνα ο IMC, τον πότισα λίγα mV παραπάνω και έφτασα εδώ:

5_3800_final.jpg.935d3fb6823cb67247b8ccce3288478b.jpg

Για παραπάνω θα πρέπει να πάρω τον Μπάμπη για b-die ψώνια... :P

Και για τον χαβαλέ 2C/2T validation @ 5400

https://valid.x86.fr/nmys6s

cpuz_5400.jpg.9f3931a5150f57d5368d185687f87702.jpg

Επεξ/σία από Zaknafein
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...