Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, 3DJIN είπε

μπουκαλακι απο επεξεργαστη,αν τον κλοκαρες  στα 5000 λογικα θα πηγαινε 99% gpu bound

θες 99% ωστε να τερματιζει η καρτα 

 

 

Ναι αλλά αυτό μου κάνει εντύπωση. Αν είχα καμιά RTX 2080S ξέρω γω να πω εντάξει, αλλά bottleneck με GTX 1660 Ti;; Κάτι δεν πάει καλά. Ίσως επειδή το benchmark είναι του demo και όχι της πλήρους έκδοσης του παιχνιδιού, έχω ακούσει ότι το benchmark του demo δεν έχει γίνει updated και έχει θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανονικα επρεπε να εισαι πανω απο 80 frames με αυτη την vga,94 βγαζει η 1660ti με κλοκαρισμενο επεξεργαστη,εισαι απελπιστικα κατω.Δεν εχει να κανει κι εγω outdated το εχω απο θειο και βγαζω οτι βγαζουν σε techspot,guru,techpowerup...

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ναι αλλά αυτό μου κάνει εντύπωση. Αν είχα καμιά RTX 2080S ξέρω γω να πω εντάξει, αλλά bottleneck με GTX 1660 Ti;; Κάτι δεν πάει καλά. Ίσως επειδή το benchmark είναι του demo και όχι της πλήρους έκδοσης του παιχνιδιού, έχω ακούσει ότι το benchmark του demo δεν έχει γίνει updated και έχει θέματα.

τι μνήμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

κανονικα επρεπε να εισαι πανω απο 80 frames με αυτη την vga,94 βγαζει η 1660ti με κλοκαρισμενο επεξεργαστη,εισαι απελπιστικα κατω.Δεν εχει να κανει κι εγω outdated το εχω απο θειο και βγαζω οτι βγαζουν σε techspot,guru,techpowerup...

 

Όλα maxed out 94 καρέ η 1660 Ti λίγο δύσκολο...

30 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

τι μνήμες?

Corsair 16 GB (2X8) DDR4 3066 MHz CL 16-20-20-38...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

κανε βρε μια ερευνα στο ιντερνετ

shadow-of-the-tomb-raider-1920-1080.png

 

 

Έχεις δίκιο, θα το κατεβάσω ξανά να δω τι παίζει. Ίσως maxαρα κάποιο setting γι αυτό και έχω πιο χαμηλό σκορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Έχεις δίκιο, θα το κατεβάσω ξανά να δω τι παίζει. Ίσως maxαρα κάποιο setting γι αυτό και έχω πιο χαμηλό σκορ. 

έχεις τίποτα κλειστό το hyperthreading? 

https://imgur.com/OU0olwN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

έχεις τίποτα κλειστό το hyperthreading? 

https://imgur.com/OU0olwN

 

Όχι, όλα στα default είναι. 4,3 GHz all core boost, τελευταίο BIOS, drivers κτλ.

Πάντως θα μου κάνει τρομερή εντύπωση να υπάρχει bottleneck από i7 6C/12T στα 4,3 GHz...  Μόλις κατέβει θα το ξανατρέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2020 στις 9:26 ΜΜ, _Theo_ είπε

Μιας και είναι διαδεδομένο έτρεξα και εγώ το Benchmark του TR. Ξέρει κάνεις τι σημαίνει GPU Bound και πως ερμηνεύεται αυτό το  αποτέλεσμα;;

Τα γραφικά είναι στο Max και το AA είναι TAA.trtaa.jpg.fdfae7eb84bfed493d0f09f4a289f9cd.jpg

Μην καιγεσαι αδικα.. Φυσιολογικα ειναι τα νουμερα σου... Κοιτα μερικες σελιδες πισω (1444 σελ) αλλα bench runs του shadow κ θα δεις πως κανεις δεν παει πανω απο 90% εκτος κι αν εχει 10900κ με λιγοτερη δυνατη gpu... Θα δεις πως ακομα και ο 10900κ με 2080 ti παει μεταξυ 80 με 85%.. Μπορεις να φανταστεις τι θα γινει με ampere.. 😁

Δες το βιντεο.. Επειδη εχει κ το cpu σου μεσα στα τεστ..με 1660 θα ειχες 99.% και με 2080 ti 3%...ακομα κ στα 5 ghz... Περιεργο στατιστικο παντως αυτο του gpu bound αφου εχω κανει το εξης.. Εχοντας 65% gpu bound υπεθεσα οτι κ εσυ.. Ετσι περιμενα το 35 % του χρονου (η κατι κοντα σε αυτο το νουμερο), του bench να δω τον cpu maxαρισμενο.. Μπα ομως.. Χτυπαγε 100% usage μονο 3 με 4 φορες για κλασματα του δευτερολεπτου... Επαψα να  ασχολουμαι λοιπον μην καταληξω λιακοπουλος😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, niko13 είπε

Μην καιγεσαι αδικα.. Φυσιολογικα ειναι τα νουμερα σου... Κοιτα μερικες σελιδες πισω (1444 σελ) αλλα bench runs του shadow κ θα δεις πως κανεις δεν παει πανω απο 90% εκτος κι αν εχει 10900κ με λιγοτερη δυνατη gpu... Θα δεις πως ακομα και ο 10900κ με 2080 ti παει μεταξυ 80 με 85%.. Μπορεις να φανταστεις τι θα γινει με ampere.. 😁

Δες το βιντεο.. Επειδη εχει κ το cpu σου μεσα στα τεστ..με 1660 θα ειχες 99.% και με 2080 ti 3%...ακομα κ στα 5 ghz... Περιεργο στατιστικο παντως αυτο του gpu bound αφου εχω κανει το εξης.. Εχοντας 65% gpu bound υπεθεσα οτι κ εσυ.. Ετσι περιμενα το 35 % του χρονου (η κατι κοντα σε αυτο το νουμερο), του bench να δω τον cpu maxαρισμενο.. Μπα ομως.. Χτυπαγε 100% usage μονο 3 με 4 φορες για κλασματα του δευτερολεπτου... Επαψα να  ασχολουμαι λοιπον μην καταληξω λιακοπουλος😁

Εκτός απο δυνατή CPU (μιλώντας για intel setup που ξέρω) πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η γρήγορη RAM στο gpu bound.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έτρεξα το benchmark τρείς φορές, α) όλα Max, β) Highest και γ) στα default (High) :

 

Συμπέρασμα, το benchmark είναι λίγο ότι να 'ναι. Το ποσοστό GPU Bound αλλάζει συνεχώς. Δεν βγαίνει εύκολα συμπέρασμα. Πάντως στο τελευταίο είχα 90 fps avg, οπότε μάλλον έτσι εξηγούνται τα 94 fps του Techpowerup. Μάλλον το έτρεξαν στα default (High) με κάνα i9-9900k και 3200 MHz CL14 μνήμες ξέρω γω. Οπότε μάλλον από εκεί προκύπτουν τα +4 καρέ...

α)

TRmax.jpg

β)

TRHighest.jpg

γ)

TRdefaultHigh.jpg

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

highest possible settings τρεχει το techpowerup,δηλαδη maxed out

14 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Όχι, όλα στα default είναι. 4,3 GHz all core boost, τελευταίο BIOS, drivers κτλ.

Πάντως θα μου κάνει τρομερή εντύπωση να υπάρχει bottleneck από i7 6C/12T στα 4,3 GHz...  Μόλις κατέβει θα το ξανατρέξω.

αυτο δε σημαινει οτι εχεις παντου,απλα σε αυτη τη μηχανη γραφικων

Αν στα υπολοιπα παιχνιδια η καρτα παιζει στο 95-99% τοτε εισαι πολυ καλα

βαλε αλλα παιχνιδια και παρακολουθα με το afterburner το usage της καρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Έχεις δίκιο, θα το κατεβάσω ξανά να δω τι παίζει. Ίσως maxαρα κάποιο setting γι αυτό και έχω πιο χαμηλό σκορ. 

Οι μνήμες σου είναι, μην παιδεύεσαι άδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...