Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Εμένα με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο σημείο με όλα τέρμα πρώτον γιατί τα σηκώνει η κάρτα μου. Δεύτερον, γιατί στα built-in benchmarks χωράνε σχεδόν τα πάντα μέσα στην 3Dcache και βγάζουν τα 3D εξωπραγματικά νούμερα. 35%+ από 5ΧΧΧ(και 10900K) όπως δείχνει ο δεύτερος youtuber σε στατικές σκηνές.

ΛΟΛ

Τι σχεδόν τα πάντα ρε φίλε;

Στο συγκεκριμένο game ο tuned 10900Κ είναι στα ίδια με tuned 5800X B2 non-3D.

O tuned 5800X3D παίζει μπάλα με tuned 12900K.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Κάπου στα 112-115fps avg έχω στο built-in. Έχει όμως καμία αξία αυτή η κολοσσίαια διαφορά για την in-game εμπειρία; Ή είναι μόνο για εδώ;

Αν φτάνουν τα 16 threads θα είναι ίδια η διαφορά.

Αν δε φτάνουν θα είναι λίγο μικρότερη.

Εδώ ένα γρήγορο με χαλαρές ρυθμίσεις, στοκ CPU και 3600 15-15-15 μνήμες με 1.36V και τα πάντα σε χαμηλές τάσεις.

Όταν βρω όρεξη θα τραβήξω μεγαλύτερης διάρκειας με λίγο πιο ζορισμένες τις μνήμες.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

υ.γ.: Btw, ο requester ήθελε να δει αποτελέσματα με 3D και ασετάριστη RAM 3200. Επίσης, ξέρεις καλά ότι στα άκρα οι comet lake πέφτουν κάτω και από 35ns latency(ειδικά σε τοπ mobo) με ~70Gbps bandwidth.

Τι ασετάριστη 3200; Και τι σχέση έχει αυτό με το δικό σου πειραγμένο 10900Κ?

35ns μόνο με SR και τάσεις ένα κλικ πριν το γκρεμό; Αλλά και πάλι πίσω από το δικό σου DR σύστημα θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, kkatzos είπε

ΛΟΛ

Τι σχεδόν τα πάντα ρε φίλε;

Στο συγκεκριμένο game ο tuned 10900Κ είναι στα ίδια με tuned 5800X B2 non-3D.

O tuned 5800X3D παίζει μπάλα με tuned 12900K.

Αν φτάνουν τα 16 threads θα είναι ίδια η διαφορά.

Αν δε φτάνουν θα είναι λίγο μικρότερη.

 

1) Με γνώμονα πάντα τα mins. Το bold αποκλείεται. 10900K είναι μάλλον πλησιέστερα σε tuned 5900Χ. Το είδαμε και στο FC6. Ο 5800X έχει μικρότερη cache(όποιος έχει ας δώσει υλικό προς διάψευση).

2) Σε σημεία βγάζεις 100+ fps ή και 120+. Όπως ακριβώς το λέω. Τεράστια peaks όταν το CPU βρίσκει υλικό στην cache. Σε άλλα πέφτεις κοντά στα 80 με τη μεταξύ μας διαφορά στα drops ανάμεσα σε 10-15%(72 είναι το στιγμιαίο min μου). Νομίζω ότι και  η AMD επίσημα παρουσίαζε τον 3D σαν 15% καλύτερο κατά μέσο όρο στα games από 5950X. Όχι 30%+ που τον βγάζουν οι reviewers.

3) Η όλη συζήτηση ξεκίνησε από το upgrade path. Ότι δλδ η AMD σου δίνει μέχρι 3D και παίζεις άνετα για πολλά χρόνια. Η διαφορά που έχουμε στα min κλείνει αρκετά με 11900K(το τελευταίο CPU που σηκώνει η Z490) και 3800Mhz RAM σε GEAR1. Το είχε διαπιστώσει ο BabisTS που υπήρξε κάτοχος και των δύο. Μόνο με RAM στα 4500Mhz μπορούσε ο 10900K να ισοφαρίσει.

Αναφορά σε κείμενο

35ns μόνο με SR και τάσεις ένα κλικ πριν το γκρεμό; Αλλά και πάλι πίσω από το δικό σου DR σύστημα θα είναι.

Όχι. Έχω δει πολύ καλύτερα score στο AIDA από τα δικά μου. Μετράει τελικό αποτέλεσμα.

Αναφορά σε κείμενο

Εδώ ένα γρήγορο με χαλαρές ρυθμίσεις, στοκ CPU και 3600 15-15-15 μνήμες με 1.36V και τα πάντα σε χαμηλές τάσεις.

Πολύ ωραία. Ας ανεβάσουν και άλλοι κάτοχοι 3D τα χαλαρά τους αποτελέσματα.

Αναφορά σε κείμενο

Όταν βρω όρεξη θα τραβήξω μεγαλύτερης διάρκειας με λίγο πιο ζορισμένες τις μνήμες.

Θα βοηθούσε να είναι πλήρες.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Θα βοηθούσε να είναι πλήρες.

Θα βοηθούσε επίσης να ξέραμε αν το shadowplay (αν το λένε έτσι) και το nvenc έχουν το ίδιο CPU perf hit σε RTX4000 και σε RTX3000. Γιατί παλιότερα είχα παρατηρήσει ότι στη μία περίπτωση υπάρχει κάτω του 1% hit ενώ στην άλλη έπαιζε 2-3%.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Όχι. Έχω δει πολύ καλύτερα score στο AIDA από τα δικά μου. Μετράει τελικό αποτέλεσμα.

Ναι, και στα παιχνίδια υπάρχει όφελος από το rank interleaving των DR. Δε μετράει μόνο το latency.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Πολύ ωραία. Ας ανεβάσουν και άλλοι κάτοχοι 3D τα χαλαρά τους αποτελέσματα.

Θα ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία και εγώ με πιο σφιχτές ρυθμίσεις στις μνήμες και λίγο BCLK OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε από το upgrade path. Ότι δλδ η AMD σου δίνει μέχρι 3D και παίζεις άνετα για πολλά χρόνια.

 

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Θα ανεβάσω σε πρώτη ευκαιρία και εγώ με πιο σφιχτές ρυθμίσεις στις μνήμες και λίγο BCLK OC.

Εδώ με BCLK 102MHz και μνήμες 3666 * 1.02 = 3739ΜΗz. Μέχρι εκεί φτάνω, δεν έχω καλό I/O Die.

 

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με γνώμονα πάντα τα mins. Το bold αποκλείεται.

Είναι λίγο άδικο να συγκρίνουμε mins σε παιχνίδι που αξιοποιεί 20+ threads.

Στα βιντεάκια τώρα, πέρα από τα 82-83fps min που βλέπω στιγμιαία, βλέπω και μια ολόκληρη περιοχή με μεγάλη διαφορά απόδοσης.

Από το δικό σου 1:24 και δικό μου 1:21 που εσύ ζορίζεσαι στα 75-80fps εγώ είμαι στα 90-100fps. Μέση διαφορά πάνω από 20%. Πόση διαφορά νομίζεις ότι έχεις από tuned 12900Κ; Δεν έχεις παραπάνω.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kkatzos είπε

 

Εδώ με BCLK 102MHz και μνήμες 3666 * 1.02 = 3739ΜΗz. Μέχρι εκεί φτάνω, δεν έχω καλό I/O Die.

 

Είναι λίγο άδικο να συγκρίνουμε mins σε παιχνίδι που αξιοποιεί 20+ threads.

Στα βιντεάκια τώρα, πέρα από τα 82-83fps min που βλέπω στιγμιαία, βλέπω και μια ολόκληρη περιοχή με μεγάλη διαφορά απόδοσης.

Από το δικό σου 1:24 και δικό μου 1:21 που εσύ ζορίζεσαι στα 75-80fps εγώ είμαι στα 90-100fps. Μέση διαφορά πάνω από 20%. Πόση διαφορά νομίζεις ότι έχεις από tuned 12900Κ; Δεν έχεις παραπάνω.

Thx για τα benches.

Μακάρι να μετρούσαν οι reviewers το X%(έστω 5%) των χειρότερων fps. Π.χ. αν η δοκιμή κράταγε 100s να έπαιρναν τον μέσο όρο των fps για τα χειρότερα 5 δευτερόλεπτα. Όχι το 1 %lows που δεν είναι το ίδιο.

Η ουσία είναι ότι ενώ υπάρχει υπέρ σου 40% διαφορά στο canned bench φαίνεται ότι αυτό δεν ισχύει ingame ειδικά στα χειρότερα σημεία όπως αυτό και η γρήγορη οδήγηση που καθιστά λιγότερο πίθανο να βρίσκονται τα απαιτούμενα δεδομένα στην 3Dcache. Με απλά λόγια έχουν τεράστιο variance τα 3D. Ο 12900K σηκώνει ίδια περίπου συχνότητα RAM με μένα αλλά σε GEAR1.Πιάνει άνετα 5,3 all core και έχει αποδεδειγμένα arch ~25% ταχύτερο σε games κ.μ.ο. Σε max και avg fps μπορεί να είναι παρόμοια με τον 5800X3D αλλά στα min δεν πιστεύω να είναι κάτω από 25% η διαφορά. Δεν έχει να κάνει με cores. Χάσαμε και τον Herald που θα μας διαφώτιζε.

Σχετικά με tuning τώρα. Έχω την αίσθηση ότι η mobo μου έχει ταβάνι τα 4200, τα οποία μάλιστα δεν τα πιάνει με πολλαπλασιαστή 42(αρνείται να bootάρει). Ίσως είχε δίκιο ο herald για το μέτριο RAM OC στις Gigabyte. Πάντως όσοι τον σέταραν στο ανώτερο ασφαλές όριο(μέχρι 1,4 VCCIO/SA και ~1,65V RAM) βγάζουν 70Gbps bandwidth και κάτω από 38ns latency. Πιστεύω έτσι έχει άλλο ένα 3-5%, αλλά δεν το ρισκάρω. Μπορεί να δω τι γίνεται με 1,55V RAM και μέχρι εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η ουσία είναι ότι ενώ υπάρχει υπέρ σου 40% διαφορά στο canned bench

149:115 = 1.295. Δηλ. 30% πες (ελπίζω να έτρεξες το bench με RT Psycho).

Δεν είναι κακό να είμαστε ακριβείς.

22 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

δεν ισχύει ingame ειδικά στα χειρότερα σημεία

Στο συγκεκριμένο σημείο δεν ισχύει.

Όπως είπες και εσύ είναι το χειρότερο σημείο.

Ο λόγος είναι τα 2 λιγότερα cores που έχω.

Στο περισσότερο απ το υπόλοιπο παιχνίδι μπορει οι 8 πυρήνες να αρκούν, όπως και στο bench.

Ότι έχει μεγαλύτερο variance έχει. Απλά τα πράγματα δεν όπως τα περιγράφεις.

22 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σε max και avg fps μπορεί να είναι παρόμοια με τον 5800X3D αλλά στα min δεν πιστεύω να είναι κάτω από 25% η διαφορά. Δεν έχει να κάνει με cores. Χάσαμε και τον Herald που θα μας διαφώτιζε.

Διαφωνώ μαζί σου, εδώ είμαστε να δούμε.

Όσο για το Herald διαφωνώ. Έβλεπε, όπως και εσύ βέβαια, τελείως μονοπαντα τα πράγματα.

Υπάρχει όμως ο @Tambas91 με τον 14700Κ και τις νέες γρήγορες DDR5 του για να μας διαφωτίσει. Πόσο ταχύτερος είναι ο 14700Κ από τον 12900Κ? Κάνα 18-20%? Θα κάνουμε τις πράξεις μας και θα δούμε.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kkatzos είπε

149:115 = 1.295. Δηλ. 30% πες (ελπίζω να έτρεξες το bench με RT Psycho).

Δεν είναι κακό να είμαστε ακριβείς.

Στο συγκεκριμένο σημείο δεν ισχύει.

Όπως είπες και εσύ είναι το χειρότερο σημείο.

Ο λόγος είναι τα 2 λιγότερα cores που έχω.

Στο περισσότερο απ το υπόλοιπο παιχνίδι μπορει οι 8 πυρήνες να αρκούν, όπως και στο bench.

Ότι έχει μεγαλύτερο variance έχει. Απλά τα πράγματα δεν όπως τα περιγράφεις.

Διαφωνώ μαζί σου, εδώ είμαστε να δούμε.

Όσο για το Herald διαφωνώ. Έβλεπε, όπως και εσύ βέβαια, τελείως μονοπαντα τα πράγματα.

Υπάρχει όμως ο @Tambas91 με τον 14700Κ και τις νέες γρήγορες DDR5 του για να μας διαφωτίσει. Πόσο ταχύτερος είναι ο 14700Κ από τον 12900Κ? Κάνα 18-20%? Θα κάνουμε τις πράξεις μας και θα δούμε.

Ένα προ ολίγων ημερών με PT. Δεν θυμάμαι ακριβώς hw config. Το psycho στα reflections και γενικότερα δεν μετράει όταν τρέχεις PT.

Το bench δεν είναι γενικά πολύ αντιπροσωπευτικό. Δεν πιάνει τον χαμό που γίνεται downtown ούτε τη συμπεριφορά κατά την οδήγηση(fast traversing).

Spoiler

cp77-bench.jpg.21ed59ffb93ebf9a3fa526a135686be1.jpg

Για τα άλλα. Αν σκεφτείς ότι οι alder i3 κοντράρουν ή ξεπερνούν 10900K με xmp στα ολιγόθρεντα games καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για πάνω από 20% διαφορά IPC συν ότι δίνει η υπερδιπλάσια cache. Εκεί έχουμε πραγματικά generational leap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2024 στις 6:56 ΜΜ, pirmen56 είπε

Το είχε διαπιστώσει ο BabisTS που υπήρξε κάτοχος και των δύο. Μόνο με RAM στα 4500Mhz μπορούσε ο 10900K να ισοφαρίσει.

νορμαλ ρεύματα και daily που ήμουν στον 10900Κ ...δεν υπήρχε ο imc του

 

1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Υπάρχει όμως ο @Tambas91 με τον 14700Κ και τις νέες γρήγορες DDR5 του για να μας διαφωτίσει. Πόσο ταχύτερος είναι ο 14700Κ από τον 12900Κ? Κάνα 18-20%? Θα κάνουμε τις πράξεις μας και θα δούμε.

με απλό xmp βγάζω 141 στο cyber77 όταν τις πείραξα έβγαλα γύρω στα 161-2 δε θυμάμαι δε το έχω το screen (που είναι και το μεγαλύτερο που έχω δει)

το θέμα όμως είναι ότι επειδή πήρα 48αρες μνήμες δεν δούλευαν τα νούμερα που είχα από τις προηγούμενες (oc) οποτε τα έβαλα εγώ κάπως μπακαλίστικα που δεν έχω ιδέα και έβγαλα αυτό το νούμερο αν τις κάνει κάποιος καλά oc πιστεύω ότι μπορεί να πάρει αρκετά παραπάνω

edit. επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρολο έχω έκδοση 2.11

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Ένα προ ολίγων ημερών με PT. Δεν θυμάμαι ακριβώς hw config. Το psycho στα reflections και γενικότερα δεν μετράει όταν τρέχεις PT.

Μετράει όμως το PT στο CPU load. Με PT έχω ~145 fps avg, άρα κατεβαίνουμε στο 28% διαφοράς.

Spoiler

CP2077PT3733.jpg.621e08345a0e472b6c366fcfc68af095.jpg

Πολλοί εδώ μέσα έχουν επεξεργαστές και από τις δύο εταιρίες, μπορούν να δοκιμάσουν και αυτοί να έχουμε καλή εικόνα.

35 λεπτά πριν, BabisTs είπε

νορμαλ ρεύματα και daily που ήμουν στον 10900Κ ...δεν υπήρχε ο imc του

Και ισχύει αυτό που είπε ο pirmen; Τον 11900Κ με 3800 gear1 τον έπιανε ο 10900Κ μόνο αν έβαζες μνήμες στα 4500;

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

με απλό xmp βγάζω 141 στο cyber77 όταν τις πείραξα έβγαλα γύρω στα 161-2 δε θυμάμαι δε το έχω το screen (που είναι και το μεγαλύτερο που έχω δει)

Άστο το bench. Δεν του κάνει του pirmen56. Ας του κάνουμε τη χάρη.

Όταν κάνεις tuning στις καινούριες κατέβασε το save του και κάνε το γύρω που κάνει και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Άστο το bench. Δεν του κάνει του pirmen56. Ας του κάνουμε τη χάρη.

Όταν κάνεις tuning στις καινούριες κατέβασε το save του και κάνε το γύρω που κάνει και αυτός.

για στείλε το αρχείο να δοκιμάσω μια με xmp

δε ξέρω να κάνω tuning ρε :P θα δοκιμάσω κάποια νούμερα ωστόσο και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

για στείλε το αρχείο να δοκιμάσω μια με xmp

δε ξέρω να κάνω tuning ρε :P θα δοκιμάσω κάποια νούμερα ωστόσο και θα σου πω

Tuning στις μνήμες δεν ξέρεις, ο 3δ που το χρειάζεται πολύ λιγότερο δεν σου έκανε, τί θες πχια?

Κάτσε εκεί με τα ανεμιστηράκια στο κουτί και φτιάχνε led show!

Τα είπα και ξεθύμανα!

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

για στείλε το αρχείο να δοκιμάσω μια με xmp

δε ξέρω να κάνω tuning ρε :P θα δοκιμάσω κάποια νούμερα ωστόσο και θα σου πω

drive.google.com/file/d/18hPNAGa5udL7QQMl8XCwGxGVHvEZ7_SY/view?usp=sharin

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίο ιο μας έστειλες ρε pirmen ευχαριστούμε :P 

image.png.caee2b9c96e615ae50c6249ecc7626be.png

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Tuning στις μνήμες δεν ξέρεις, ο 3δ που το χρειάζεται πολύ λιγότερο δεν σου έκανε, τί θες πχια?

Κάτσε εκεί με τα ανεμιστηράκια στο κουτί και φτιάχνε led show!

Τα είπα και ξεθύμανα!

αδερφέ μου πέτρο μη μου κρατάς κακια ίσως πιο σύντομα απ ότι νομίζεις ξανά σμίξουν οι δρόμοι μας ελπίζω να με δεχτείς στην αγκαλιά σου :P 

@kkatzos το βρήκα μετά αλλα δε μου παίζει ρε μάλλον λόγο άλλης έκδοσης

Επεξ/σία από Tambas91
  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

far cry 6 

7800x3d + 6700xt/ 6000 cas 30

1440p ultra settings +FSR  Quality + dxr shadows/reflection enable

image.jpeg.ace242857017f6277f41dc54d22e8ad3.jpeg

720p ultra settings +FSR  performance + dxr shadows/reflection enable

image.jpeg

 

image.jpeg.1e7e4f3a694b97e78cf253b3500e12a9.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...