Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνονας τα ορια των GPU's με το 3D Mark 11:

 

GPU1: 1280Mhz ( Αsic 85% )

GPU2: 1215Mhz (αυτη τερματισε γρηγορα :P  Asic 67% )

 

11smef9.png

 

Μολις εβγαλε και τα 1295Μhz η πρωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Στα πλαίσια των πειραματισμών, πόσο "ασφαλές" και κυρίως με νόημα, πιστεύετε πως θα είναι να ανεβάσω την τάση στις Hynix στην 7950VaporX (6+8pin) μου?

 

Εμένα μου βγάζει αστάθεια σε οτιδήποτε πάνω απο 1450MHz και όσο βλέπω και διαβάζω, θα "έπρεπε" να ανεβαίνω αρκετά ακόμα.

 

Από ζέστη στα VRM's ήμουν καλά και στο κατακαλόκαιρο ακόμα, οπότε λέω να το αποτολμήσω να πάω πρώτα στο 1.55 και μετά (αν...) στο 1.6 το οποίο όσο έψαξα είδα πως κρίνεται ασφαλές.

 

Ιδέες και προτάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πλαίσια των πειραματισμών, πόσο "ασφαλές" και κυρίως με νόημα, πιστεύετε πως θα είναι να ανεβάσω την τάση στις Hynix στην 7950VaporX (6+8pin) μου?

 

Εμένα μου βγάζει αστάθεια σε οτιδήποτε πάνω απο 1450MHz και όσο βλέπω και διαβάζω, θα "έπρεπε" να ανεβαίνω αρκετά ακόμα.

 

Από ζέστη στα VRM's ήμουν καλά και στο κατακαλόκαιρο ακόμα, οπότε λέω να το αποτολμήσω να πάω πρώτα στο 1.55 και μετά (αν...) στο 1.6 το οποίο όσο έψαξα είδα πως κρίνεται ασφαλές.

 

Ιδέες και προτάσεις?

Απο λιγο ασφαλες, εως καθολου. Οι μνημες δεν ειναι σαν τον πυρηνα. Αν "την κατσουν" τελειωσε. Δεδομενου του υψηλου bandwidth ηδη της 7950 (και αρα των μειωμενων gains απο memory oc) θα σου προτεινα να μην ανεβεις και καθολου ειδικα αν μιλαμε για 1fps αυξηση σε συγκριση με τα στοκ.

Οταν λες 1.55 και 1.6 μιλας για ταση στις μνημες ετσι? Και εκει θελει προσοχη, αν οι προδιαγραφες τους ειναι στα 1.5, ειναι ρισκο το 1.6. Σου ξαναλεω, αν καουν βγαινει αχρηστη ολη η καρτα. Μπορει βεβαια με 1.6 να πετυχεις το μεγιστο oc, πολυ πιο πανω απο 1450. Για δοκιμες, παρε την ευθυνη πανω σου και καντο, για 24/7 εγω δεν το συνιστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο λιγο ασφαλες, εως καθολου. Οι μνημες δεν ειναι σαν τον πυρηνα. Αν "την κατσουν" τελειωσε. Δεδομενου του υψηλου bandwidth ηδη της 7950 (και αρα των μειωμενων gains απο memory oc) θα σου προτεινα να μην ανεβεις και καθολου ειδικα αν μιλαμε για 1fps αυξηση σε συγκριση με τα στοκ.

Οταν λες 1.55 και 1.6 μιλας για ταση στις μνημες ετσι? Και εκει θελει προσοχη, αν οι προδιαγραφες τους ειναι στα 1.5, ειναι ρισκο το 1.6. Σου ξαναλεω, αν καουν βγαινει αχρηστη ολη η καρτα. Μπορει βεβαια με 1.6 να πετυχεις το μεγιστο oc, πολυ πιο πανω απο 1450. Για δοκιμες, παρε την ευθυνη πανω σου και καντο, για 24/7 εγω δεν το συνιστω.

 

Καλά, είναι δεδομένο πως η ευθύνη είναι δική μου.

 

Γνώμες μαζεύω, ιδέες και προτάσεις.

 

Τα 1.55 και 1.6 είναι η τάση στις μνήμες, ναι (1.5 είναι η stock).

 

Όσο είδα posts σε overclockers, guru3d etc, δεν είδα κάτι απαγορευτικό, αλλά η ανησυχία πάντα υπάρχει.

 

Ευχαριστώ.

 

εδιτ: Με τους 13.11beta9.5 ξαναπήγα σταθερός (σε Heaven-Valley-3dMark, προς το παρόν)@1150/1500.

 

Σε οτιδήποτε πάνω από 1450 στις μνήμες, με όλους τους οδηγούς μετά τους 13.4 είχα artifacts στην καλύτερη ως και κολλήματα - επανεκκινήσεις.

 

Λίγο που δοκίμασα το BF4 είχα crashes... αλλά δεν το θεωρώ αξιόπιστο σαν bench με όλο αυτό το χάλι που εμφανίζει.

 

Θα δείξει.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη προσπαθεια flashαρισματος ηταν αποτυχημενη καθως ενω περασα το bios του skynet για τις evga και ενω ξεκλειδωσαν tdp limit-voltage και τα ρολογια πηγαν 1150 με disabled boost,μετα το restart και με το που logαρει τα windows τα fans χτυπανε 100% ενω AB-GPUZ λενε 36%..

 

Οπου και να παω το slider δεν πεφτει η ταχυτητα τους :-)

Θα δοκιμασω και τα αλλα bios να δω ποιο θα κατσει σωστα!

 

 

Το κουλο της υποθεσης ειναι οτι αν ειχα τα blocks πανω,δεν θα καταλαβαινα οτι παιζει δυσλειτουργια!!!

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μανο ειναι σιγουρο οτι εχω παθει καποια ζημια..απο χθες στο πουθενα ξεκινησε να μου κρασαρει τον explorer κ κολαει κ στην εγκατασταση των windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειναι και λογο επεξεργαστη..χαμηλωσε τον να δεις αν συνεχιζει να το κανει :-)

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειτα απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες κ δοκιμες (5η ωρα κοιμηθηκα) αυτο εκανα τωρα full default bios κ βλεπουμε..

Μπορει να ειναι και λογο επεξεργαστη..χαμηλωσε τον να δεις αν συνεχιζει να το κανει :-)
Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App


μπορει κ να εισαι λιγο γουρλης....τωρα τη συνεχιζει κανονικα την εγκατασταση κ κοντευει να τελειωσει.
ελα σπιτι να πιουμε καφε ρε συ.

 

τελος καλο ολα καλα..αργοτερα θα ψαξω να βρω τι ηταν αυτο που τα προκαλεσε ολα αυτα..

Επεξ/σία από Prowler3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελευταιο μου σκορ χθες..

 

 

 

00029png_zps9bc2b556.jpg

 

 

 

η καλητερη επιβραβευση για μενα ειναι τα λογια ενως πολυ μεγαλου overclocker κ threadstarter των valley scores..

 

"from what I can tell you are in the top 1/3 of 780 SLI scores."

 

http://www.overclock.net/t/1360884/official-top-30-unigine-valley-benchmark-1-0/9410#post_21367712

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη αποπειρα στο valley :D

 

GPU 1: 1220 Mhz core - 1750 Mhz μνημες

GPU 2: 1220 Mhz core - 1750 Mhz μνημες

CPU: 4600 Mhz προς το παρον.

nVidia CP: High Performance

 

293wqr8.png


Λιγακι πιο πανω με τις μνημες στα 1832Μhz

 

211lxtk.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισα να το εντοπιζω το θεμα,τα κοληματα λοιπον κτλ τα κανει κυριως οταν τρωει φορτια ο επεξεργαστης....αρα η ο επεξεργαστης την ακουσε η η μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισα να το εντοπιζω το θεμα,τα κοληματα λοιπον κτλ τα κανει κυριως οταν τρωει φορτια ο επεξεργαστης....αρα η ο επεξεργαστης την ακουσε η η μητρικη.

 

Με τοσο ρεύμα .. οτι θερμοκρασίες και να εχεις πως να μην την ακουσουν ρε συ? Τους μαμησες τα μπρεκια!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισα να το εντοπιζω το θεμα,τα κοληματα λοιπον κτλ τα κανει κυριως οταν τρωει φορτια ο επεξεργαστης....αρα η ο επεξεργαστης την ακουσε η η μητρικη.

Οπότε μάλλον τέλος ο i7 ε? Αν και είχες πεί ότι του είχες πιει το αίμα ήδη οπότε μάλλον ήταν αναμενόμενο!  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...