Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1769

  • ultraex2003

    1486

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Παλεύω να φτάσω στο cinebench r15 1000cb αλλά δεν μπορώ με τίποτα..

cinebench%20r15%203_zpsy1wtwzhy.pngΕν τω μεταξύ κάπου εκεί στα 1,4v είναι και το όριο της d-15,απο κει και πάνω σε stress πάει για κατοστάρες ο επεξεργαστής..Για πείτε και εσείς με τις υδροψύξεις είστε καλύτερα απο θερμοκρασίες;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλεύω να φτάσω στο cinebench r15 1000cb αλλά δεν μπορώ με τίποτα.. 

Αν έβαζες λίγο πιο σφικτά timmings στις μνήμες? Με 1Τ δεν παίζουν? Καλά πάει το cpu. Είναι πολλά τα watt πάντως στα 5γίγα με 1,4V για αερόψυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλεύω να φτάσω στο cinebench r15 1000cb αλλά δεν μπορώ με τίποτα..

Δοκιμασε να ανεβασεις επισης και την uncore frequency (αν δε το χεις κανει ηδη), λογικα κατι θα τσιμπησεις και απο κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δύο cinebench από τον athlonako μου στα 4.1, σε συχνότητες a10 6800k. Με στοκ ρεύμα εννοείται, μόνο πολλαπλασιαστή πείραξα στο x41. Με στοκ ρεύμα, δηλαδή με 1.272 πάει μέχρι 4.2, σούπερ σταθερός όμως, όσες ώρες και ότι τεστ στο prime95 και να βάλω. SigmaDelta, ορίστε ενδεικτικά πως τα πάει ο athlon στο cinebench, ως ανταγωνιστής του pentium g3258. 

post-297338-0-57700200-1428387698_thumb.png

post-297338-0-71062300-1428387783_thumb.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλεύω να φτάσω στο cinebench r15 1000cb αλλά δεν μπορώ με τίποτα..

cinebench%20r15%203_zpsy1wtwzhy.pngΕν τω μεταξύ κάπου εκεί στα 1,4v είναι και το όριο της d-15,απο κει και πάνω σε stress πάει για κατοστάρες ο επεξεργαστής..Για πείτε και εσείς με τις υδροψύξεις είστε καλύτερα απο θερμοκρασίες;

 

 

Τι temps έχεις με την d15 σε αυτό το vcore?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δύο cinebench από τον athlonako μου στα 4.1, σε συχνότητες a10 6800k. Με στοκ ρεύμα εννοείται, μόνο πολλαπλασιαστή πείραξα στο x41. Με στοκ ρεύμα, δηλαδή με 1.272 πάει μέχρι 4.2, σούπερ σταθερός όμως, όσες ώρες και ότι τεστ στο prime95 και να βάλω. SigmaDelta, ορίστε ενδεικτικά πως τα πάει ο athlon στο cinebench, ως ανταγωνιστής του pentium g3258. 

Ωραίο αποτέλεσμα!!! Και ένα update σχετικά με bf4 & Crysis3 που δοκίμασα,πρέπει να κόψω πολύ από λεπτομέρειες για να τρέξει ικανοποιητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μερικά benches με το sandra με τον ι7@5820κ

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr


@andraporos

Για να καταλάβεις πόσο υψηλό σκορ έχεις πετύχει δες π.χ. τον πρώην xeon [email protected] να κάνει  1005cb στο ρ15

1252055.jpg

 

Δηλαδή όταν με ένα τετραπύρηνο είσαι στο επίπεδο ενός γρήγορου 6πύρηνου νομίζω είσαι άψογος, αν σε έχει στοιχειώσει τον ψυχολογικό των 1000cbus πράγμα που το καταλαβαίνω απόλυτα, δοκίμασε (αν δεν το έχεις δοκιμάσει ηδη), να κλείσεις ότι εφαρμογή έχεις άλλη ανοιχτή και κυρίως το cpuz κλείνωντας το δίνει ενα μικρό bump προς τα επάνω στο cinebench

Επεξ/σία από looproll
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια πράγματα από Ελλάδα και Αμερική έχουν 300 ευρώ διαφορά :shock: :shock: :shock: :shock: Μου φαίνεται κάποια στιγμή θα πω στην ξαδέρφη να μου τα στείλει ταχυδρομικώς από Αμέρικα μεριά.Οταν υπάρχουν τα πετσετάκια

Επεξ/σία από alldaynews
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SigmaDelta με τι κάρτα παίζεις τα παραπάνω παιχνίδια ; Δώσε πόνο στον pentium μέχρι τα 4.7 αν έχεις καλή ψύκτρα και θα είναι οκ. Κατά τα άλλα, όλοι τον προτείνουν ως budget gaming cpu, που παίζει τα πάντα, βλέπε austin evans, linus tech tips κλπ. Καλό χρυσό και άγιο τον βγάζουν, για να δουν και όμως λίγο την σκληρή πραγματικότητα του bf4 64 multiplayer και της απαιτητικότητας του crysis 3. Ένας athlon x4 ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα σε τέτοια παιχνίδια, δεν θα βγάζει τα ελαφρώς περισσότερα fps του pentium τα οποία αποδίδει λόγω νεότερης αρχιτεκτονικής, ωστόσο θα παίζει ομαλά τέτοια παιχνίδια. Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και βλέπω πως για τέτοια παιχνίδια δύο πυρήνες απλά δεν επαρκούν, παρόλο που είναι ηφαίστειο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SigmaDelta με τι κάρτα παίζεις τα παραπάνω παιχνίδια ; Δώσε πόνο στον pentium μέχρι τα 4.7 αν έχεις καλή ψύκτρα και θα είναι οκ. Κατά τα άλλα, όλοι τον προτείνουν ως budget gaming cpu, που παίζει τα πάντα, βλέπε austin evans, linus tech tips κλπ. Καλό χρυσό και άγιο τον βγάζουν, για να δουν και όμως λίγο την σκληρή πραγματικότητα του bf4 64 multiplayer και της απαιτητικότητας του crysis 3. Ένας athlon x4 ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα σε τέτοια παιχνίδια, δεν θα βγάζει τα ελαφρώς περισσότερα fps του pentium τα οποία αποδίδει λόγω νεότερης αρχιτεκτονικής, ωστόσο θα παίζει ομαλά τέτοια παιχνίδια. Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και βλέπω πως για τέτοια παιχνίδια δύο πυρήνες απλά δεν επαρκούν, παρόλο που είναι ηφαίστειο.

Του έβαλα πάνω την 290 που έχω στο main pc. Ψυκτρα εργοστασιακή.Δοκιμασα να βάλω την nepton πάνω αλλά δεν χώραγε.

Με 8 γιγα μπορεί να πήγαινε καλύτερα. Εντωμεταξύ, γύρισα σε mantle στο bf4 και έκτοτε δεν μπορώ να μπω με τίποτα,κολλάει.

Δεν πειράζει έτσι κι αλλιώς αύριο θα την βγάλω την κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...