Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η επιλεκτική διανομή bandwidth


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ma ti leme re paidia? einai dilosi auth? trone poli euros leei kai einai adiko pros tous allous xristes! ma to euros kurioi o kathe enas to plironi kai perni oso tou analogi! tha ksodepsi diladi parapano apo auto pou plirose an xrisimopoihsi bitorrent? eleos ti dikeologies tha akousoume akoma...
Το πρόβλημα ξέρεις ποιό είναι; Ότι το "εύρος" που πληρώνεις δεν το πληρώνεις για αποκλειστική χρήση αλλά για να το μοιραστείς με καμιά πενηνταριά άλλους χρήστες, άρα αν κάποιος έχει την απαίτηση να χρησιμοποιεί τη σύνδεσή του 24 ώρες το 24ωρο στο 100%, οι υπόλοιποι χρήστες θα πρέπει να μην τη χρησιμοποιούν καθόλου.

Τι να κάνουμε; Έτσι λειτουργεί το ADSL σε όλο τον κόσμο.

Αν θέλεις να παίρνεις ακριβώς αυτό που πληρώνεις και κανένας να μη σου λέει τίποτα, παίρνεις μισθωμένη γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρόβλημα ξέρεις ποιό είναι; Ότι το "εύρος" που πληρώνεις δεν το πληρώνεις για αποκλειστική χρήση αλλά για να το μοιραστείς με καμιά πενηνταριά άλλους χρήστες, άρα αν κάποιος έχει την απαίτηση να χρησιμοποιεί τη σύνδεσή του 24 ώρες το 24ωρο στο 100%, οι υπόλοιποι χρήστες θα πρέπει να μην τη χρησιμοποιούν καθόλου.

Τι να κάνουμε; Έτσι λειτουργεί το ADSL σε όλο τον κόσμο.

Αν θέλεις να παίρνεις ακριβώς αυτό που πληρώνεις και κανένας να μη σου λέει τίποτα, παίρνεις μισθωμένη γραμμή.

 

 

΄Οχι έχεις άδικο.Στο συμβόλαιο ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ οτί μοιράζομαι την ταχύτητα μου με 50.100,200 χρήστες .Απλά λέει για ονομαστικές ταχύτητες.Ποιος μαλάκας ΙSP θα πεί ειναι άδικο για τους άλλους χρήστες όταν εγώ κι ο καθένας κατεβάζουν 24/7 .Τσάμπα το παίρνουμε κ δεν το καταλάβαμε ????Για να σοβαρευτούμε λίγο κ να μην ασπαζόμαστε ηλίθιες ειδήσεις.Αν είναι να αρχίσουμε τους κόφτες πάλι τι βάλαμε "broadband" ?Για να παίζουμε ΤΑΒΛΙ στο ίντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οι Ελληνες καταναλωτες ειναι πολυ αυστηροι σε ολα αυτα.Αν μαθευτει, θα σπασουν εκατομμυρια συμβολαια εν μια νυκτι.

 

Ειναι σαν να εχουμε μια αυτοκινητοβιομηχανια η οποια ερχεται και σου βαζει κοφτη ιπποδυναμης γιατι το αυτοκινητο σου χαλαει πιο ευκολα και ειναι αδικο να δικαιουσαι εσυ περισσοτερο σερβις σε σχεση με τους αλλους καταναλωτες.Δεν ισχυουν αυτα τα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μου έκανε καμμιά εντύπωση αν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Σκεφτείτε πόσοι από μας με την νέα σύνδεσή μας που φτάνει (?) τα 24mbps δεν τρέξαμε speed tests για να διαπιστώσουμε πόσο γρήγοροι είμαστε;

Είτε μας αρέσει είτε όχι,παίρναμε bandwidth από τον provider και τους υπόλοιπους που μπορεί και να έκαναν την δουλειά τους...

 

Οσο για το ότι πολλοί θα φύγουν από τον ISP επειδή έμαθαν ότι ακολουθεί τέτοιες πρακτικές, βερεσέ το ακούω. Ολοι μας τραβήξαμε του Χριστού τα πάθη μέχρι να συνδεθούμε -ανεξάρτητα από ISP- και δύσκολα θα αποφασίσουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο.

 

Από κει και πέρα, καλό είναι να γνωρίζουμε αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη με ON την ημερα σερνόμαστε απίστευτα δηλαδή τι άλλο θα κάνουν?? ακόμα μια μαλακια και πίσω στον οτε μου φαίνεται που γενικά κατεβάζεις 24 ώρες ότι χρυσοπληρώνεις :( όσον αφορά το να περιμένουμε απίστευτα για να ξανασυνδεθούμε ο οτε σε 3 εργάσιμες ξαναπαίρνει την γραμμή και ξαναέχεις internet... Αν έχουν κότσια ας κάνουν κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οι Ελληνες καταναλωτες ειναι πολυ αυστηροι σε ολα αυτα.Αν μαθευτει, θα σπασουν εκατομμυρια συμβολαια εν μια νυκτι.

 

Ειναι σαν να εχουμε μια αυτοκινητοβιομηχανια η οποια ερχεται και σου βαζει κοφτη ιπποδυναμης γιατι το αυτοκινητο σου χαλαει πιο ευκολα και ειναι αδικο να δικαιουσαι εσυ περισσοτερο σερβις σε σχεση με τους αλλους καταναλωτες.Δεν ισχυουν αυτα τα πραγματα!

+1 Έτσι ακριβώς !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ αμφιβάλλω οτι αν κόψεις ή φρενάρεις την κίνηση των emule kai torrents, θα επιταχυνθεί το browsing, το email, και οι άλλες "σοβαρές" δουλειές (των χρηστών άλλων συνδέσεων φυσικά. Οι δικές σου, και των συναδέλφων/συμφοιτητών σίγουρα θα επιταχυνθούν)

 

Το άρθρο του PCW αναφέρει πουθενά για ελληνικούς isp.

 

(πόοοοοοοοοοοσο μου τι σπάει να μην παραθετουν ενα λινκ προς τα ξένα site απ όπου έκαναν την μεταφραση... @#$%%^&^&*%^ )

 

τα πλησιέστερα που βρήκα στα αγγλικά:

The War Against BitTorrent: Attack of the ISPs

 

AzureusWiki, Bad ISPs: Here's a list of Internet service providers (ISPs) that are known to cause trouble for BitTorrent clients or P2P in general

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως συμφωνω να μπεις κοφτης γιατι καποιοι θελουν να κατεβασουν ολο το internet ετσι γιατι δεν εχουν αλλοι δουλεια ανα κανουν.

 

Κι εγώ λέω, εσύ που έχεις κι άλλες δουλειές να κάνεις, να αγοράσεις σύνδεση με ογκοχρέωση και να αφήσεις τους υπόλοιπους να κατεβάζουν ότι θέλουν με δική τους ευθύνη, μιας και το προβλέπει και το συμβολαιό τους. Απο που κι ως που κάποιοι αποφάσισαν να βάλουν χαλινάρι στο internet? Είμαστε που είμαστε αιώνες πίσω στη τεχνολογία, αν αρχίσει και το moderation, καταστραφήκαμε. Δεν έχω δεί ποτέ να μπουκώνει δίκτυο απο browsing. Οπότε για browsing και με 384 μια χαρά ήμασταν. Οι "browsers" λοιπόν, βολευτείτε και με μικρότερες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δεν θα μειώσουν το Bandwidth αλλα θα αλλάξουν τα υπάρχοντα προγράμματα χρέωσης ο κάθε πάροχος και θα σου βάλει όριο στον όγκο πληροφορίας που μπορείς να κατεβάσεις. Και δε παραβιάζουν κάποιο νόμο και κάνουν αυτό που θέλουν ή που τους αναγκάζουν να κάνουν οι εταιρείες που θίγονται τα συμφέροντα τους απο το κατέβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...