Προς το περιεχόμενο

Ποια Τηλεόραση μου κάνει?


plintiriopiaton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σκοπεύει κάποιος να πάρει HD tv πρέπει να ξέρει τα εξής

 

1) 32'' είναι υπεραρκετή για δωμάτιο όπου η απόσταση θέασης είναι απο 3.5μ και πάνω οποιαδήποτε λιγότερη απόσταση θα κοστίσει αλλαγή ματιών.

 

2) Η full HD όχι HD Ready βγαίνει από 37'' και πάνω που σημαίνει ότι πρέπει να έχετε απόσταση θέασης 5 μέτρων τουλάχιστον ίσως και 6 για να μην αλλάξετε μάτια και εγκέφαλο.

 

3) Οι κατηγορίες είναι τρεις :

a) σκληρή οθόνη LG, Philips, Shrap

B) Απαλή Samsung, Sony

c) Δεν ανήκω πουθενά βγάζω ότι να ναι και αν κάτσει έκατσε Thomson, Humax, Hitachi

οπότε ανάλογα με τι έχει συνηθίσει κάποιος μέχρι τώρα επιλέγει.

 

4) Η αντίθεση 1000/1 και 3000/1 και 5000/1 και 8000/1 και 15000/1 έχουν μεγάλη διαφορά στο πόσο καθαρά θα βλέπεις καποια πράγματα. Δεν θα συνιστούσα κάτω από 5000/1 και πάλι λίγο είναι και όχι μόνο για τα free Ελληνικά κανάλια αλλά και για satelite tv και για digital. Δεν θα βλέπεις καλά θα είναι κάπως σε σχέση με ότι έβλεπες μέχρι σήμερα σε CRT 100ΗΖ.

 

5) Στις ταινίες DVD και Games τύπου PS3 με σύνδεση HDMI σε 32'' HD ready 1084 output αλλά όχι 1084 (προσοχή σε αυτό) όλα είναι μια χαρά και δεν θα έχετε προβλήματα και θα μείνετε έκπληκτοι από την λεπτομέρεια και ποιότητα απλά σε μια Full HD 1084 είναι πολύ λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά αξίζουν 700-1000 Ευρώ περισσότερα? Οι τηλεοράσεις αυτές είναι όντως για πολύ καλά ψηφιακά κανάλια (η ΕΤ απέχει πάρα πολύ από αυτό και το 2012 είναι μακριά ακόμα για ανταγωνιστές) για παιχνίδι και για ταινίες HD Bluray αλλά και απλές.

 

6) Σε καμιά τηλεόραση δεν θα έχετε πολύ καλά θέαση και εικόνα ακόμα και αν είναι FULL FULL FULL HD PLUS κλπ κλπ. Ακόμα τα σήματα είναι αναλογικά και είναι σαν βάλεις ένα παλιό τηλέφωνο με μύλο να στείλεις μήνυμα SMS και MMS. Κοστίζει πολλά το πραγματικό ψηφιακό σήμα ακόμα και για μεγάλες εταιρίες όπως η SKY Canal κλπ. Γι' αυτό δορυφορικά κανάλια με HD είναι ελάχιστα (αλλά πρέπει να έχεις και satelite δέκτη ανάλογο). Είναι όπως όταν αντιγραψεις μια ταινία από video VHS σε DVD ότι και αν κάνεις απλά θα δείχνει Video με καποια fake scaling digital που μερικά dvd εφαρμόζουν ίσως να απαλύνουν (ίσως) κάπως την εικόνα αλλά θα παραμένει video. έτσι και με τις τηλεοράσεις.

 

αυτά τα λίγα ελπίζω να βοήθησα όσους ετοιμάζονται να αγοράσουν καποια τηλεόραση

 

Εν κατακλείδι

 

όχι πανω από 32'', μην ξοδεύετε για Full HD ακόμα, γιατί σε 1-2 χρόνια αλλάζουν πολλά και τα 1000 ευρώ είναι διαφορά μεγάλη, 2 είναι οι βασικές κατηγορίες σκληρής και απαλής εικόνας, προσοχή στην αντίθεση 5000/1 να είναι το λιγότερο (καλύτερα όμως για αποφυγή μεγάλων απογοητεύσεων σε θέαση καναλιών, 7000/1 και πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οντως παρα πολυ χρησιμο post :)

Εγω ειμαι ετοιμος να παρω lcd tv αλλα δεν εχω αποφασισει αν θα ειναι 26 η 32 ιντσων!

Η αποσταση θα ειναι ειναι απο 2.5 μετρα εως 5-6, θα εχω προβλημα σε αυτην την αποσταση με μια 32 ιντσων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω λεω για νεα tv

σκεφτομαι για 42'' (λογω προτζεκτορα ομως που εχω ακομα και οι 42 φαινονται λιγες)

θα βλεπω γυρω στα 4 μετρα. Τι εννοεις οτι θα χαλασουν τα ματια ?

αρχικα ελεγα για panasonic plasma αλλα απο μια βολτα σε μαγαζια ειδα πλαι πλαι plasma lcd και απογοητευτικα απο τις plasma

οποτε μαλλον καταληγω σε sony lcd

το τελευταιο που με προβληματιζει ειναι full HD ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα απο μια βολτα σε μαγαζια ειδα πλαι πλαι plasma lcd και απογοητευτικα απο τις plasma

οποτε μαλλον καταληγω σε sony lcd

 

 

Εγω εχω plasma 42αρα Sont και 32αρα tft Sony.

 

Δεν βλεπω διαφορε μεγαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 32'' είναι υπεραρκετή για δωμάτιο όπου η απόσταση θέασης είναι απο 3.5μ και πάνω οποιαδήποτε λιγότερη απόσταση θα κοστίσει αλλαγή ματιών.

 

2) Η full HD όχι HD Ready βγαίνει από 37'' και πάνω που σημαίνει ότι πρέπει να έχετε απόσταση θέασης 5 μέτρων τουλάχιστον ίσως και 6 για να μην αλλάξετε μάτια και εγκέφαλο.

Αν μια 32άρα είναι υπεραρκετή για οποιοδήποτε δωμάτιο μεγαλύτερο από 3,5 μέτρα γιατί οι κατασκευαστές φτιάχνουν 70άρες και 100άρες τηλεοράσεις; Και αν πάρουμε μια τέτοια, που θα καθόμαστε; Στην απέναντι πολυκατοικία;

Δηλαδή το THX που αναφέρει τα 2.4 μέτρα σαν ιδανική απόσταση θέασης για τηλεόραση 70" θέλει να μας κάψει τον εγκέφαλο και να μας στραβώσει;

http://www.myhometheater.homestead.com/viewingdistancemetric.html

 

Για χρήση σε σαλόνι που η απόσταση συνήθως είναι πάνω από 2-3 μέτρα δεν υπάρχει περιορισμός στο μέγεθος της οθόνης. Ακόμα και 100" βλέπονται άνετα στα 4 μέτρα.

 

... Full HD 1084 ...
1080, όχι 1084.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά πράγματα πουλάνε οι εταιρείες αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα η ότι είναι κατάλληλα προς χρήση. Ποια εταιρία θα ενδιαφερόταν για τα δικά σου μάτια και το κάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων η ποια εταιρεία θα σου διαφήμιζε ότι το προϊόν της εκπέμπει ακτινοβολία Γάμμα που είναι ραδιενεργή? ποια εταιρία θα σου έλεγε οτι η σημερινή τεχνολογία οθόνης καίει χιλιάδες ωφέλιμες κιλοβατώρες για μια απλή προβολή (η ακόμα χειρότερα όταν είναι σε αναμονή-και γιατί οι τηλεοράσεις πλέον δεν έχουν κουμπάκι γενικού κλεισίματος?) άρα φυσικούς πόρους? λέω τώρα...και 200'' τηλεόραση να βγάλουν (όχι προτζεκτορα) σκοπός τους είναι να πουλήσουν όχι σε ποιον αλλά να πουλήσουν...οπότε η σκέψη σου δεν είναι σωστή κατ' εμένα. 32'' είναι πάρα πολλές για την σημερινή τεχνολογία. Η Plasma τηλεόραση είναι χαμηλότερης ανάλυσης και δεν λέει. άσε που δημιουργεί παραμόρφωση. Τις συστάσεις μου τις ποσταρα απλά για να βοηθήσω φίλους και μελλοντικούς αγοραστές όχι για να ανοίξω κουβέντα θέτοντας αρνητικά και θετικά και να αντιπαρερχόμαστε σε οτιδήποτε αντίθετο και σε όποια αντίρρηση. απλά θέτω αυτά που γνώρισα και μαθαίνω κάθε μέρα. Αν θέλετε τα ασπαζόσαστε από εκεί και πέρα ο καθ' ένας να κάνει την επιλογή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ποια εταιρεία θα σου διαφήμιζε ότι το προϊόν της εκπέμπει ακτινοβολία Γάμμα που είναι ραδιενεργή?

Ορίστεεεεε;;; :confused:

Η Plasma τηλεόραση είναι χαμηλότερης ανάλυσης και δεν λέει. άσε που δημιουργεί παραμόρφωση.
Αυτό ίσχυε κάποτε. Πλέον βγαίνουν και Full HD plasma και με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά από τις LCD.

 

Τις συστάσεις μου τις ποσταρα απλά για να βοηθήσω φίλους και μελλοντικούς αγοραστές όχι για να ανοίξω κουβέντα θέτοντας αρνητικά και θετικά και να αντιπαρερχόμαστε σε οτιδήποτε αντίθετο και σε όποια αντίρρηση. απλά θέτω αυτά που γνώρισα και μαθαίνω κάθε μέρα. Αν θέλετε τα ασπαζόσαστε από εκεί και πέρα ο καθ' ένας να κάνει την επιλογή του.
Δηλαδή θέλεις να βοηθήσεις τους υποψήφιους αγοραστές λέγοντας ανακρίβειες και δεν δέχεσαι αντιρρήσεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ίσχυε κάποτε. Πλέον βγαίνουν και Full HD plasma και με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά από τις LCD.

 

απλά εγώ τέτοιο Plasma δεν εχω συναντήσει και να φανταστείς ότι μόλις πριν 10 μέρες αγόρασα την τηλεόραση μου. Και δεν ξόδεψα ουτε καν 850 Ευρώ...Πάντα μιλάω σχέση τιμής και απόδοσης...αν ήθελα να πάρω Plasma (τζάμπα λεφτά θα μπορούσα να πάρω 2 LCD) Σονυ που έχει 1 χρόνο εγγύηση και ειδικά στην Θεσσαλονίκη που το σέρβις είναι Αθήνα...άσε καλύτερα (που να μιλήσουμε και για άλλες περιοχές)...άσε να εχω 2 χρόνια εγγύηση σε τιμή λογική και σε απόδοση πολύ καλή....

 

Δηλαδή θέλεις να βοηθήσεις τους υποψήφιους αγοραστές λέγοντας ανακρίβειες και δεν δέχεσαι αντιρρήσεις;

 

λεω αυτά που γνωρίζω όσο για τις ανακρίβειες έχεις λάθος και από την αρχή φάνηκες κακοπροαίρετος και με στυλ "τι μας λέει αυτός τώρα" απέναντι στο ποστ μου...Δεν είναι η πρώτη φορά που θα συναντήσω κάποιον με τέτοιο τρόπο σε ένα φόρουμ απλά αυτή την φορά έτυχε σε δικό μου ποστ. Το να σχολιάσεις κάποιο ποστ είναι πολύ εύκολο και ακόμα περισσότερο να βρεις ελλείψεις και σφάλματα...το δύσκολο είναι να κάνεις κάτι δικό σου πριν από κάποιον άλλον και να συμπληρώνεις όχι να επικρίνεις. Για πιες ακριβώς ανακρίβειες μιλάς δεν μας λες...απλά το πετάς...το ότι έγραψα 1084 και όχι 1080 όπως με διόρθωσες είναι ένα λάθος αμελητέο και έδειξε κατευθείαν τον χαρακτήρα του ποστ σου και την διάθεση σου. Κοίταξε να ποσταρεις κάτι δικό σου να βοηθήσεις φίλους εδώ μέσα αφού απ' ότι ισχυρίζεσαι έχεις τις γνώσεις και άσε την κρητική στα ποστ των άλλων. Τουλάχιστον συμπλήρωνε αλλά με όμορφο τρόπο. Και με ένα ευχαριστώ σε κάποιον που το μόνο του μέλημα ήταν να βοηθήσει (ανακρίβειες δεν υπήρχαν ίσως καποια πολύ μικρή απόκλιση) όπως έκαναν πολλά παιδιά ήδη.Για να τελειώνουμε με αυτό...τουλάχιστον εγώ, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι δεν αξίζει να δώσει κάποιος σήμερα πάνω από 800-900 Ευρώ για καποια τηλεόραση που ακόμα δείχνει τα ελεύθερα κανάλια αλλά και τα ΝΟΒΑ (για ψηφιακά είναι χάλια) με άσχημο σήμα. Σύντομα η 3D τηλεόραση που να έχει και τίποτα Bluetooth, wifi συσκευές είναι κοντά...το 2012 θα γίνουν κάποιες σημαντικές αλλαγές...Μέχρι τότε λίγα χρήματα και απλά αλλά όσο το δυνατόν καλυτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά εγώ τέτοιο Plasma δεν εχω συναντήσει και να φανταστείς ότι μόλις πριν 10 μέρες αγόρασα την τηλεόραση μου. Και δεν ξόδεψα ουτε καν 850 Ευρώ...Πάντα μιλάω σχέση τιμής και απόδοσης...αν ήθελα να πάρω Plasma (τζάμπα λεφτά θα μπορούσα να πάρω 2 LCD) Σονυ που έχει 1 χρόνο εγγύηση και ειδικά στην Θεσσαλονίκη που το σέρβις είναι Αθήνα...άσε καλύτερα (που να μιλήσουμε και για άλλες περιοχές)...άσε να εχω 2 χρόνια εγγύηση σε τιμή λογική και σε απόδοση πολύ καλή....

Δεν είπα ότι θα πάρεις plasma full HD (ή έστω HD ready) στα 700-800?. Απλά είπα ότι πλέον βγαίνουν και full HD και είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες LCD. Και η σχέση απόδοσης προς τιμή είναι πολύ σχετική, αφού η απόδοση μιας τηλεόρασης των 800? δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση μιας των 1800?. Συνήθως ο ιδανικός λόγος απόδοσης/τιμή βρίσκεται κάπου στη μέση.

 

λεω αυτά που γνωρίζω όσο για τις ανακρίβειες έχεις λάθος και από την αρχή φάνηκες κακοπροαίρετος και με στυλ "τι μας λέει αυτός τώρα" απέναντι στο ποστ μου...Δεν είναι η πρώτη φορά που θα συναντήσω κάποιον με τέτοιο τρόπο σε ένα φόρουμ απλά αυτή την φορά έτυχε σε δικό μου ποστ. Το να σχολιάσεις κάποιο ποστ είναι πολύ εύκολο και ακόμα περισσότερο να βρεις ελλείψεις και σφάλματα...το δύσκολο είναι να κάνεις κάτι δικό σου πριν από κάποιον άλλον και να συμπληρώνεις όχι να επικρίνεις. Για πιες ακριβώς ανακρίβειες μιλάς δεν μας λες...απλά το πετάς...το ότι έγραψα 1084 και όχι 1080 όπως με διόρθωσες είναι ένα λάθος αμελητέο και έδειξε κατευθείαν τον χαρακτήρα του ποστ σου και την διάθεση σου.
Όταν ξεκινάς ένα θέμα που έχει σκοπό να βοηθήσει κάποιους υποψήφιους αγοραστές που δεν γνωρίζουν και λες αυτά...
1) 32'' είναι υπεραρκετή για δωμάτιο όπου η απόσταση θέασης είναι απο 3.5μ και πάνω οποιαδήποτε λιγότερη απόσταση θα κοστίσει αλλαγή ματιών.

 

2) Η full HD όχι HD Ready βγαίνει από 37'' και πάνω που σημαίνει ότι πρέπει να έχετε απόσταση θέασης 5 μέτρων τουλάχιστον ίσως και 6 για να μην αλλάξετε μάτια και εγκέφαλο.

και επαναλαμβάνεις ότι ...
πολλά πράγματα πουλάνε οι εταιρείες αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα η ότι είναι κατάλληλα προς χρήση. Ποια εταιρία θα ενδιαφερόταν για τα δικά σου μάτια και το κάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων η ποια εταιρεία θα σου διαφήμιζε ότι το προϊόν της εκπέμπει ακτινοβολία Γάμμα που είναι ραδιενεργή?
... τότε ναι, λες ανακρίβειες. Που το είδες ότι αν καθόμαστε κοντά στην τηλεόραση θα στραβωθούμε ή θα αποβλακωθούμε; Που το είδες ότι η τηλεόραση εκπέμπει ραδιενέργεια (ειδικά οι LCD που έχουν μια απλή λάμπα);

 

Κοίταξε να ποσταρεις κάτι δικό σου να βοηθήσεις φίλους εδώ μέσα αφού απ' ότι ισχυρίζεσαι έχεις τις γνώσεις και άσε την κρητική στα ποστ των άλλων. Τουλάχιστον συμπλήρωνε αλλά με όμορφο τρόπο. Και με ένα ευχαριστώ σε κάποιον που το μόνο του μέλημα ήταν να βοηθήσει (ανακρίβειες δεν υπήρχαν ίσως καποια πολύ μικρή απόκλιση) όπως έκαναν πολλά παιδιά ήδη.

Συγνώμη δηλαδή, αλλά αν κάποιος δεν φτιάξει πρώτα τον δικό του οδηγό αγορών δεν δικαιούται να κρίνει αυτά που γράφουν οι άλλοι;

Μπορεί να έχεις τις καλύτερες προθέσεις (δεν έκρινα αυτές άλλωστε), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι βοηθάς γράφοντας πράγματα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

 

Για να τελειώνουμε με αυτό...τουλάχιστον εγώ, θα ήθελα να συμπληρώσω ότι δεν αξίζει να δώσει κάποιος σήμερα πάνω από 800-900 Ευρώ για καποια τηλεόραση που ακόμα δείχνει τα ελεύθερα κανάλια αλλά και τα ΝΟΒΑ (για ψηφιακά είναι χάλια) με άσχημο σήμα. Σύντομα η 3D τηλεόραση που να έχει και τίποτα Bluetooth, wifi συσκευές είναι κοντά...το 2012 θα γίνουν κάποιες σημαντικές αλλαγές...Μέχρι τότε λίγα χρήματα και απλά αλλά όσο το δυνατόν καλυτερα....
Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω. Κατά τη γνώμη μου, αν κάποιος θέλει να βλέπει μόνο τηλεόραση, η ιδανική αγορά είναι μια 29άρα συμβατική CRT. Τι να την κάνεις την wide ή την HD αν θέλεις να βλέπεις Ελληνικά κανάλια;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

λεω αυτά που γνωρίζω όσο για τις ανακρίβειες έχεις λάθος και από την αρχή φάνηκες κακοπροαίρετος και με στυλ "τι μας λέει αυτός τώρα" απέναντι στο ποστ μου...Δεν είναι η πρώτη φορά που θα συναντήσω κάποιον με τέτοιο τρόπο σε ένα φόρουμ απλά αυτή την φορά έτυχε σε δικό μου ποστ. Το να σχολιάσεις κάποιο ποστ είναι πολύ εύκολο και ακόμα περισσότερο να βρεις ελλείψεις και σφάλματα...το δύσκολο είναι να κάνεις κάτι δικό σου πριν από κάποιον άλλον και να συμπληρώνεις όχι να επικρίνεις. Για πιες ακριβώς ανακρίβειες μιλάς δεν μας λες...απλά το πετάς...το ότι έγραψα 1084 και όχι 1080 όπως με διόρθωσες είναι ένα λάθος αμελητέο και έδειξε κατευθείαν τον χαρακτήρα του ποστ σου και την διάθεση σου. Κοίταξε να ποσταρεις κάτι δικό σου να βοηθήσεις φίλους εδώ μέσα αφού απ' ότι ισχυρίζεσαι έχεις τις γνώσεις και άσε την κρητική στα ποστ των άλλων. Τουλάχιστον συμπλήρωνε αλλά με όμορφο τρόπο. [...]

 

Όταν δημοσιεύεις μήνυμα σε ένα δημόσιο forum, πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχθείς και την κριτική - είτε αυτή είναι καλοπροαίρετη είτε όχι. Εάν δεν έχεις την ψυχραιμία να ακούσεις διορθώσεις ή διαφωνίες, ίσως είναι καλύτερο να σκεφτείς εν γένει την θέση σου στα δημόσια fora. Όλοι μας κρινόμαστε, καλώς ή κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι οι plasma εχουν 6000-8000 ωρες "ζωης" ενω οι lcd εχουν 30000 ωρες περιπου ??
Οι σύγχρονες οθόνες πλάσμα έχουν διάρκεια ζωής 30.000 - 60.000 ώρες (τότε χάνουν το 50% της φωτεινότητάς τους).

http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display#General_characteristics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...