Προς το περιεχόμενο

Ποθεν Εσχες ποια η γνωμη σας ?


altec%

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς δεν μπορώ να γράψω για την αξιοπιστία του ελέγχου των δηλώσεων.

Πάντως έλεγχος γίνεται, είμαι δε σε θέση να γνωρίζω ότι πρόσφατα (την τελευταία διετία) παραπέμφθηκαν αρκετοί δικαστές στα ακροατήρια δικαστηρίων για ανακριβείς δηλώσεις πόθεν έσχες.

 

Οπότε έλεγχος γίνεται.

 

Αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το θέμα μας είναι κατά πόσον πρέπει να καταλυθεί το φορολογικό μου απόρρητο επειδή υπάρχει υποψία ότι μπορεί να'χω φοροδιαφύγει. Κατά πόσον δηλαδή θα στερηθώ των δικαιωμάτων μου επειδή κάποιος υποψιάζεται ότι "μπορεί να'χει κάνει κάτι μεμπτό".

Και όλα αυτά με το συντριπτικό επιχείρημα "εμένα δεν με νοιάζει, εγώ εργάτης είμαι και δεν έχω μία".

 

Το πόθεν έσχες είναι προσωπικό δεδομένο;

Και μάλιστα αντίστοιχο του ιατρικού ιστορικού ή των σεξουαλικών προτιμήσεων;

Δηλαδή όταν υποβάλλω κάταλογο πελατών - προμηθευτών βγάζω τα άπλυτα μου στην φόρα;

Πως μπορεί το πόθεν έσχες να αποτελεί προσωπικό δεδομένο ή μυστικό όταν π.χ για να πάρω δάνειο πρέπει να καταθέσω στην τράπεζα ΤΡΕΙΣ φορολογικές δηλώσεις (αυτό και αν είναι πόθεν έσχες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δηλαδή όταν υποβάλλω κάταλογο πελατών - προμηθευτών βγάζω τα άπλυτα μου στην φόρα;

Ποιά άπλυτα βγάζεις στη φόρα; Αυτά είναι στοιχεία που βρίσκονται στη διάθεση της εφορίας ανά πάσα στιγμή και απλά τους τα δίνεις συγκεντρωτικά για να μη χρειαστεί να τα πάρουν από τα βιβλία σου. Εκτός πια και αν βάζεις και τα "μαύρα" στις καταστάσεις :P

 

Πως μπορεί το πόθεν έσχες να αποτελεί προσωπικό δεδομένο ή μυστικό όταν π.χ για να πάρω δάνειο πρέπει να καταθέσω στην τράπεζα ΤΡΕΙΣ φορολογικές δηλώσεις (αυτό και αν είναι πόθεν έσχες).
Αυτά δεν είναι πόθεν έσχες αλλά πόσα δήλωσες ότι έβγαλες τα τρία τελευταία χρόνια. Και φυσικά αυτές οι δηλώσεις έχουν αξία χρησιμοποιημένου κωλόχαρτου για την εφορία αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή επιχειρηματίας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μεγαλη διακινηση μαυρου χρηματος γινεται εδω και μια ζωη με το τροπο

των πουρμπουαρ η φιλοδωρηματος η τιμημα λογω εξυπηρετησεως.Για παραδειγμα

απο πολυ παλια μεχρι και τι στιγμη που η πληρωμη πηγε στις τραπεζες οι

ταχυδρομοι εβγαζαν αλλο εναν μισθο και παραπανω απο τα πουρμπουαρ οταν εδιναν

τις συνταξεις.Αυτα τα χρηματα δεν δηλωνονταν και το κρατος εχανε ενω ο ταχυδρομος τα

οικονομουσε.Αλλοι απ αυτα τα χρηματα εφτιαξαν σπιτια.

Εχουμε επισης τους γραμματεις στα χωρια οι οποιοι δηλωναν παραπανω στρεματα

καλλιεργησιμα η ζωα που εκτρεφονταν με αποτελεσμα να παιρνουν μεγαλυτερα

ποσα επιδοτησης οι κτηνοτροφοι η οι αγροτες απο την ευρωπαικη ενωση δινοντας

ετσι ετσι καλο ποσο τυπου πουρμπουαρ στους γραμματεις.Εδω εχουμε απατη στην

κοινοτητα πλαστογραφια στο κρατος και αδηλωτα χρηματα στους γραμματεις.

Και μιλαμε για πολυ χρημα.

Ειναι ατελειωτη οπως βλεπετε η λιστα με τις παρανομιες και το μαυρο χρημα

και ειναι οχι απλα απαραιτητο αλλα επιτακτικο να εφαρμοστει το ποθεν εσχες.

θελω να καταλαβω δεν νιωθετε ηλιθιοι και γελιοι οταν ξερετε οτι διπλα σας

ζουν χιλιαδες παρασιτα που εχουν χρημα οχι γιατι κατεβαλαν κοπο η ειναι

αξιοι αλλα επειδη ειναι επιτιδιοι κλεφτες και απατεωνες.Και γελουν με τον

καθε μεροκαματιαρη η τιμιο που ζει στα ορια της φτωχιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μια μεγαλη διακινηση μαυρου χρηματος γινεται εδω και μια ζωη με το τροπο των πουρμπουαρ η φιλοδωρηματος η τιμημα λογω εξυπηρετησεως.Για παραδειγμα απο πολυ παλια μεχρι και τι στιγμη που η πληρωμη πηγε στις τραπεζες οι

ταχυδρομοι εβγαζαν αλλο εναν μισθο και παραπανω απο τα πουρμπουαρ οταν εδιναν

τις συνταξεις.Αυτα τα χρηματα δεν δηλωνονταν και το κρατος εχανε ενω ο ταχυδρομος τα οικονομουσε.Αλλοι απ αυτα τα χρηματα εφτιαξαν σπιτια.

Με την δική σου λογική, πρέπει να φορολογήσουμε και τις ωραίες γυναίκες στο δρόμο γιατί προσφέρουν θέαμα.

Και τον αέρα που αναπνέουμε, γιατί τον αναπνέουμε αφορολόγητο; Ε;

 

Έχεις ξεφύγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συμπληρώσω στη λίστα, τα κάλαντα, το χαρτζιλίκι από τους γονείς, τη λαμπάδα από τη νονά και επίσης ένα 50λεπτο που βρήκα στο δρόμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Θέλω να συμπληρώσω στη λίστα, τα κάλαντα, το χαρτζιλίκι από τους γονείς, τη λαμπάδα από τη νονά και επίσης ένα 50λεπτο που βρήκα στο δρόμο...

 

Το πήγες το 50λεπτο στην αστυνομία; Γιατί αν δεν το πήγες, εκτός από φοροφυγάς, είσαι και κλέφτης.

Θα δώσω την ΙΡ σου στον Εισαγγελέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταργηθεί επίσης το ιντερνετικό άσυλο και να βλέπουν όλοι τι κατεβάζουμε από το διαδίκτυο. Πόθεν έσχες και για τα downloads :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει να δεις ποσα σπιτια θα κλεισουν, μονο και μονο απο τις τσοντες που ανεβοκατεβαινουν καθημερινα...:lol:

 

 

Για παραδειγμα

απο πολυ παλια μεχρι και τι στιγμη που η πληρωμη πηγε στις τραπεζες οι

ταχυδρομοι εβγαζαν αλλο εναν μισθο και παραπανω απο τα πουρμπουαρ οταν εδιναν

τις συνταξεις.Αυτα τα χρηματα δεν δηλωνονταν και το κρατος εχανε ενω ο ταχυδρομος τα

οικονομουσε.

...θελω να καταλαβω δεν νιωθετε ηλιθιοι και γελιοι οταν ξερετε οτι διπλα σας

ζουν χιλιαδες παρασιτα που εχουν χρημα οχι γιατι κατεβαλαν κοπο η ειναι

αξιοι αλλα επειδη ειναι επιτιδιοι κλεφτες και απατεωνες...

 

Sorry κι'ολας αλλα αμα ησουν ταχυδρομος τι θα εκανες?

Δεν θα δεχοσουν φιλοδωρημα απο καποιον ή θα τα μετραγες ολα και καθε χρονο θα τα δηλωνες στην εφορια?

Για το δευτερο αναρωτιεμαι αν υπαρχει τροπος να δηλωσεις στην εφορια τα φιλοδωρηματα:fear:...Μαλλον σαν δωρεες???

 

Στην τελικη εσυ σαν εργατης που ανεφερες οτι εισαι, αν ερθει το αφεντικο, ο εργοδοτης, ο γειτονας ή και εγω δεν ξερω ποιος, και σε κερασει μια μπυρα τι θα κανεις?

Θα την δωσεις πισω?

Θα του κοψεις αποδειξη?

Θα πεις ευχαριστω και θα την πιεις?

Ε, τι να κανουμε οι ταχυδρομοι αμα πινουν και απο μια μπυρα σε καθε σπιτι θα παθουν δηλητηριαση απο το αλκοολ:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παιδιά γνωρίζει κανείς τί γίνεται για κάποιον Έλληνα που δουλεύει στο εξωτερικό και στέλνει χρήματα εδώ Ελλάδα. Πρέπει να δηλωθεί στην εφορία, στο εξωτερικό υπάρχει φορολογική δήλωση και φορολογείται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πω οτι πρεπει να ασχολουμαστε με τους μικρους κλεφτες και γενικα με καθε κλεφτη.Τους μεγαλους τους γνωριζουμε ολοι και το ιδιο το κρατος το οποιο συναλλασεται μαζι τους μια ζωη.Εξαλου χρονια και χρονια κλεβουν αυτοι οι γνωστοι καραχαριες στην Ελλαδα και ακομη δεν βυθιστηκαμε.Αν καποτε καποιος πολιτικος και μαζι και ο λαος που θα εχει ξυπνησει και θα απαιτησει να πιαστουν το κανει πραξει καλως.Το θεμα ειναι οτι απο τα μικρα εξοδα καταστρεφεται καποιος η κατι διοτι δεν τα δινει σημασια και οταν μαζευονται γινονται χειροτερα απο τα μεγαλα.Για το λογο αυτο πρεπει να κοιταξουμε καθε διαροη εσοδων για το κρατος.Οποιος κλεβει να σταματησει για να μην πω να τημωρηθει και με βαρυ τροπο.

Παμε τωρα σε μια αλλη ομαδα που φοροδιαφευγει με αρκετα εσοδα απο μαυρο χρημα.Ειναι ολοι αυτοι που συντασουν τις φορολογικες δηλωσεις.Οχι οι επισημοι λογιστες που κοβουν αποδειξη (αν και σε αυτους αρκετοι δεν κοβουν η κοβουν λιγες) αλλα για χιλιαδες ατομα που φτιαχνουν φορολογικες δηλωσεις μιας και εχουν καποιες γνωσεις απο λογιστικα.Το χρημα ειναι πολυ σε αυτους.Υπαρχουν ειδικα κατι ατομα σε χωρια που κανουν τις δηλωσεις ολου του χωριου και βγαζουν τρελο χρημα και αφορολογητο (μαυρο).Ειναι κλεφτες κανονικα διοτι ζουν εις βαρος μας.Διοτι δεν δηλωνουν τι βγαζουν για να φορολογηθει απο το κρατος και να εχει αυτο περισσοτερα εσοδα ωστε να διαθεσει για κοινωνικη πολιτικη παιδεια κλπ κλπ.Για εμενα ειναι κλεφταραδες του κερατα.Και το παιζουν και αξια εργατικα ατομα.

Σε αυτές τις περιπτώσεις φταίνε καθαρά οι πολιτικοί. Σε όλο τον κόσμο, οι πάντες προσπαθούν να βρουν τρύπες και να φοροδιαφύγουν. Απλά εκεί οι νόμοι είναι ΣΑΦΕΙΣ και ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ.

Το ξέρεις ότι στην Ελληνική επαρχία, ισχύουν άλλοι νόμοι από την Αθήνα? Δηλαδή αν κάτι πχ το κάνουν πολλοί, ο δικαστής θα είναι επιεικής ή και μπορεί να αθωώσει (ποινικά τουλάχιστον) ένα πολιτικό έγκλημα?

Ας φτιάξει πρώτα το κράτος νόμους που να εφαρμόζονται και μετά τα λέμε. Μέχρι τότε, καλά κάνουν και κλέβουν........

Το καλό είναι πως πια έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα που λέει: Αν δεν πεισθεί ο μικρομεσαίος ότι το σύστημα είναι δίκαιο και δουλεύει, το κλείσαμε το μαγαζί. Και μάλιστα το κλείσαμε του χρόνου που θα βγούμε για νέο δανεικό χρήμα 50 δισ........

Πριν δεν υπήρχε αυτό, αφού το δανεικό χρήμα έπεφτε στη μάπα του μικρομεσαίου και τον έκανε και ζητιάνο...

Η Ευρώπη στη νέα πραγματικότητα θα πρέπει να είναι ισχυρή για να αντιμετωπίσει τα μεγαθύρια και να παραμείνει πρώτη οικονομική δύναμη. Και για να γίνει αυτό, βαρύδια όπως η Ελλάδα και η Πορτογαλλία, απλά ή θα πρέπει να ξεφουσκώσουν ή να τα πετάξουν......

Το τραγικό είναι πως πολλοί θα θέλανε να πάθει το δεύτερο η Ελλάδα, αφού υπάρχει πολύ ζουμί ακόμα στο real estate της χώρας.......

 

---------- Προσθήκη στις 18:04 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:55 ----------

 

Εκει να δεις ποσα σπιτια θα κλεισουν, μονο και μονο απο τις τσοντες που ανεβοκατεβαινουν καθημερινα...:lol:

 

 

 

 

Sorry κι'ολας αλλα αμα ησουν ταχυδρομος τι θα εκανες?

Δεν θα δεχοσουν φιλοδωρημα απο καποιον ή θα τα μετραγες ολα και καθε χρονο θα τα δηλωνες στην εφορια?

Για το δευτερο αναρωτιεμαι αν υπαρχει τροπος να δηλωσεις στην εφορια τα φιλοδωρηματα:fear:...Μαλλον σαν δωρεες???

 

Στην τελικη εσυ σαν εργατης που ανεφερες οτι εισαι, αν ερθει το αφεντικο, ο εργοδοτης, ο γειτονας ή και εγω δεν ξερω ποιος, και σε κερασει μια μπυρα τι θα κανεις?

Θα την δωσεις πισω?

Θα του κοψεις αποδειξη?

Θα πεις ευχαριστω και θα την πιεις?

Ε, τι να κανουμε οι ταχυδρομοι αμα πινουν και απο μια μπυρα σε καθε σπιτι θα παθουν δηλητηριαση απο το αλκοολ:lol:

Απλά καλεί με ωραίο τρόπο τους ταχυδρόμους γύφτους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...