Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε screenshot με κύβο το μόνο wallpaper που ταιριάζει είναι νικελομενο GLX με χρυσοτάμπελη sebring

χαχαχα

το 2012

 

 

hPMxpEP.jpg

 

 

 

σημερινή

Dj6ycAc.png

Ακόμα bash τρέχεις εσύ;

 

Join the hacker's side, run zsh

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγώ έβαλα oh my zsh for dem swag αλλά δεν έχω ιδέα τι το πιο γαμάτο έχει πέρα απ' το να κάνω omit το "cd" για να αλλάζω dirs :P

 

 

ΠΟΛΥ καλύτερο auto-completion κυρίως, αλλά όχι μόνο. Ρίξε μια ματιά εδώ (random link): http://code.joejag.com/2014/why-zsh.html

 

Το oh-my-zsh συγκεκριμένα έχει και μεγάλη ποικιλία από έτοιμα shell prompts για να επιλέξεις τα οποία βοηθάνε πάρα πολύ αν χρησιμοποιείς cvs (git, mercurial, κτλ.).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 2012

 

 

hPMxpEP.jpg

 

 

σημερινή

 

 

Dj6ycAc.png

 

 

@warlock

μια ζωή κάγκουρας

 

περί zsh

 

 

Είτε με bash είτε με zsh μπορείς να κάνεις παπάδες. Μόνο άτομα σαν το imitheo παίζει να χρησιμοποιούν πάνω από 5% αυτών που σου προσφέρουν.

 

Το zsh όπως σετάρεται από το oh-my-bash έχει διάφορα features που είναι χρήσιμα. Όπως πχ πολύ εύχρηστο history. Νομίζω ότι και σε bash είναι δυνατό να έχεις αντίστοιχη συμπεριφορά του history αλλά θέλει πιο πολύ ψάξιμο. By the way, το oh-my-zsh είναι αρκετά βαρύ IMHO. Άμα έχετε όρεξη για κάψιμο, δοκιμάστε και το prezto: https://github.com/sorin-ionescu/prezto

Τώρα δεν ξέρω πως είναι η κατάτασταση αλλά όταν είχα κάνει την μετάβαση από oh-my-zsh σε prezto η διαφορά ήταν αισθητή.

 

 

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το conky να φτιαξεις :P Η ημερομηνια κολλαει με τον καιρο και ο καιρος δεν δειχει τιποτα.

χαχαχ ναι , τώρα το είδα. Βασικά έβαλα KDE στον mint να δω τι έχουν κάνει και όταν γύρισα σε cinnamon ήταν όλα μπάχαλο. walls , conky etc

 

Εχεις clockαρει το cpu?

Οι θερμοκρασιες σου ειναι πολυ ανεβασμενες.

Υποψιάζομαι ότι δεν δουλεύει σωστά το conky , μιας και είναι ετοιματζίδικο αλλά τώρα είδα ότι είμαι με nvidia nouveau. Κάτσε να γυρίσω μία στον κλειστό να δω άν θα κατέβει, γιατί θα το πάρω στο χέρι στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...