Προς το περιεχόμενο

Μποϊκοτάζ στη ΔΕΗ ζητούν οι bloggers


NiTroGen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι νέες αυξήσεις – φωτιά, που έχουν εξαγγελθεί, στα τιμολόγια της ΔΕΗ έχουν φέρει αναστάτωση σε ολόκληρη την ελληνική κοινωνία. Οι bloggers ζητούν με κείμενο τους που κάνει το γύρω του Διαδικτύου τις τελευταίες μέρες να πραγματοποιηθεί μαζικό μποϊκοτάζ το Σάββατο 15 Δεκεμβρίου.

 

Η αυθόρμητη αυτή ενέργεια άρχισε από την Ένωση Καταναλωτών Νέο ΙΝΚΑ στα μέσα της προηγούμενης βδομάδας και γρήγορα απέκτησε μεγάλη δυναμική στο Διαδίκτυο. Οι Έλληνες bloggers και χρήστες του Διαδικτύου στρέφονται ενάντια στη ΔΕΗ και προσπαθούν να πείσουν όσο το δυνατόν περισσότερους πολίτες να κατεβάσουν τους διακόπτες για 15 λεπτά το Σάββατο 15 Δεκεμβρίου, στις 12 το μεσημέρι, με σκοπό, όπως λένε, «να δείξουν την αγανάκτησή τους και να αποδείξουν ότι ακόμα παραμένουν ενεργοί πολίτες». Επόμενος σταθμός για το Νέο ΙΝΚΑ είναι να προχωρήσει και σε κατάθεση συλλογικών αγωγών ενάντια στη ΔΕΗ.

 

Source.png Πηγή: Kalimera.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ θα συμμετέχω, αν και αμφιβάλω για την αποτελεσματικότητα αυτών των μέτρων. Βέβαια σαν καταναλωτές δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μέσα είμαι. Ετσι κι αλλιώς, στην Κατερίνη τουλαχιστον, η ΔΕΗ μας το "κοβει" καθε Κυριακή επειδη ετσι γουστάρει. Ε, την επομενη εβδομαδα θα το κόψουμε μόνοι μας και το Σάββατο. Όλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ δεν είμαι μέσα, γιατί το βρίσκω χωρίς νόημα και επικίνδυνο (...).

 

Αλλά word of advice, καλού κακού σβήστε υπολογιστές και λοιπές συσκευές (που έχετε απροστάτευτες από διακυμάνσεις του ρεύματος) εκείνη την ώρα, μην έχουμε και άλλες "παρενέργειες" από τη ...διαμαρτυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το θεμα έχει πάρει έκταση και συμμετέχουν οι χρηστες του δικτύου. Ηδη το θεμα εκανε το γυρο των μεγαλων ιστοσελιδων που εδιεξαν αμεσως το ενδιαφερον τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι μέσα, γιατί το βρίσκω χωρίς νόημα και επικίνδυνο (...).

 

Αλλά word of advice, καλού κακού σβήστε υπολογιστές και λοιπές συσκευές (που έχετε απροστάτευτες από διακυμάνσεις του ρεύματος) εκείνη την ώρα, μην έχουμε και άλλες "παρενέργειες" από τη ...διαμαρτυρία.

 

File mou Praetorian simfono sto isos kati tetio den tha exei apotelesma alla diafono rizika me tin apopsi tou eoikindinou!! Diladi ti allo tha kanei auti i D.E.H?? Eleos pia!! Anebazei tis times, katebazei oti ora thelei tous genikous, kai genikos mas koroideboun ta pedia ekei!! (ta anontata stelexei kirios!!. Kai kati teleuteo an den exeis sindesei tis basikes sou ilektrikes siskebes me kapio ups se lipame!! Ego exo sindesei sxedon olo to spiti me ups giati kata kerous exo klapsei arketa pragmata....:cry::fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό βρε παιδιά:

Γιατί δε λέει κανένας οτι έχουμε το ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ρεύμα στην Ευρώπη?

Γιατί δε δείχνουν ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ οτι είναι ενεργοί και τις υπόλοιπες ώρες και ημέρες με το να μή καταναλώνουν άσκοπα ηλεκτρική ενέργεια? Ας αλλάξουνε καμια απλή λάμπα με ηλεκτρονική.

Να μη γεμίζουνε τα μαγαζιά και σπίτια με δεκάδες/εκατοντάδες σποτάκια που είναι σκέτο βραχυκύκλωμα. Να μήν αφήνουμε τηλεοράσεις, λάμπες, υπολογιστές και λοιπα να δουλέυουν άσκοπα ενώ δέ βρισκόμαστε εκεί ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

Αν δεν υπηρχε ελλειψη ενέργειας νομίζετε οτι θα ανεβαίνανε οι τιμές τοσο πια? (σσ δές πετρέλαιο, αν και εκει παίζονται και άλλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι bloggers έχουν μεγάλη δύναμη!

 

φτάνει όλοι να ευαισθητοποιηθούμε!

 

@iceman ...δε μας λες όμως και τι μισθούς έχουμε; Ελεος με αυτή την καραμέλα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό βρε παιδιά:

Γιατί δε λέει κανένας οτι έχουμε το ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ρεύμα στην Ευρώπη?

Γιατί δε δείχνουν ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ οτι είναι ενεργοί και τις υπόλοιπες ώρες και ημέρες με το να μή καταναλώνουν άσκοπα ηλεκτρική ενέργεια? Ας αλλάξουνε καμια απλή λάμπα με ηλεκτρονική.

Να μη γεμίζουνε τα μαγαζιά και σπίτια με δεκάδες/εκατοντάδες σποτάκια που είναι σκέτο βραχυκύκλωμα. Να μήν αφήνουμε τηλεοράσεις, λάμπες, υπολογιστές και λοιπα να δουλέυουν άσκοπα ενώ δέ βρισκόμαστε εκεί ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

Αν δεν υπηρχε ελλειψη ενέργειας νομίζετε οτι θα ανεβαίνανε οι τιμές τοσο πια? (σσ δές πετρέλαιο, αν και εκει παίζονται και άλλα)

 

File iceman79 kala auta pou les alla oi auxiseis pou exoun ginei to teleuteo 8 mino den dikeologoun tin auxisi tou petreleou!! Episeis nomizo oti i D.E.H eixe ena apo ta megalitera pleonasmata (kerdi) apo kathe alli eteria prin tin piasoun sta xerakia tous kapia katharmata!! An einai dinaton... eipame na ginoun auxiseis alla oxi etsi.... Pantos gia tis simboules oikonomias tou reumatos pou dineis simfono apolita!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...