Προς το περιεχόμενο

αναζητηση ειδικευμενου ψυχιατρου (a.d.d./ ΔΕΠ)


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αλλα ειναι πιο ευκολο να το εχεις σαν βοηθημα, δεν περιμενω το μαγικο χαπι και να γινω καλα με την μια, ουτε να παίρνω χαπια μια ζωη.

 

και εχω και προβλημα με τον υπνο, με συμπληρωματα μελατονινης ειμαι εδω και καιρο....

και μαγαζατορα τι ειναι αυτο δηλαδη? επειδη ειναι φυτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δε συμφωνώ ότι είναι πιο εύκολο για τους λόγους που είπα παραπάνω.

 

Κατά τα άλλα, δεν έχω κάτι να προσθέσω: ο καθένας όπως τη βρίσκει.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hmmm I scored 6 and 'am ADD free.

Πάντως καταλαβαίνω οτι το συγκεκριμένο σύνδρομο δεν είναι καθόλου σπάνιο.. Τουναντίον..

Πολλά παιδιά που κάνω μάθημα έχουν σίγουρα συμπτώματα έλλειψης προσοχής. Αυτό που βλέπω είναι οτι οι περισσότεροι που έχετε σε ένα βαθμό add το παραδέχεστε. Ένας φίλος βρωμάει απο πάνω μέχρι κάτω add αλλα δυστυχώς δεν λέει να το παραδεχθεί και να το αντιμετωπίσει αλλα πάντα φταίνε οι άλλοι... Δεν ξέρω αν η μή παραδοχή του είναι παρακλάδι του ίδιου συνδρόμου αλλα θα με ενδιέφερε να μάθω 2-3 πράγματα μήπως και μπορέσω εμμέσως να τον βοηθήσω. Επίσης θα μου άρεσε να ξέρω 2-3 πράγματα για την αντιμετώπιση παιδιών με add στα σχολεία. Το ξέρω οτι ακούγεται κουλό αλλα σε ομαδικές δραστηριότητες η έλλειψη προσοχής απο ΕΝΑΝ μπορεί να κάνει και όλους τους υπόλοιπους να χάσουν το νόημα. Η τιμωρία όμως στην προκειμένη δεν ενδείκνυται... Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ιδέα είναι ότι δεν λειτουργούν όλα τα μυαλά το ίδιο. Αυτό δε σημαίνει ότι χρειάζονται φτιάξιμο τα μυαλά, αλλά ίσως έχουν άλλες "οδηγίες χρήσης".

 

Τρανταχτό παράδειγμα: high functioning autism. Ψάξτε το λίγο. Μπορείς κάλλιστα να βασανίσεις ανθρώπους που είναι "υπερκινητικοί/add/HFA" για να δεχθούν τις δικές σου οδηγίες ή ενός neurotypical αν θέλεις, αλλά εκτός του ότι παίζει να μην πετύχεις τίποτα είσαι και μαλάκας να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι το αν αυτό που είσαι σε ενοχλεί..

 

εγώ πχ κάνω 3 δουλειές άσχετες μεταξύ τους για να την παλεύω

 

φυσικά σε αυτό βοηθάει και η κατάσταση μου γιατί σκέφτομαι λύσεις και για τις 3 συγχρόνως

 

και να πω την αλήθεια το κομμάτι που τα κανεις χαλια σε όλες δεν το έχω :P

(κάτι που αν το είχα θα με πείραζε και ίσος έψαχνα και εγώ λύση)

 

κάτι που με πειράζει και ευθύνεται η κατάσταση αυτή είναι οι διαπροσωπικές σχέσεις.

(όχι μονο με το αντίθετο φύλο)

 

ξαποστέλνω κόσμο γενικά πολύ εύκολα λόγο ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει την σκέψη μου...αλλα δεν πρόκειται να το αλλάξω με χάπια :P κάπου κάπου βρίσκω άτομα που την παλεύουν με την πάρτι μου και αράζω :P

 

klainmaingr όσο για τους δασκάλους μου...μια ζωή καθυστερημένο προσπαθούσαν να με βγάλουν...

το ότι τους χάλαγα την τάξη τους πείραζε τρομερά.

 

κάνα 2 είχαν βρει το κουμπί μου με διαχώριζαν από την ομάδα και μου δίναν κάτι που θα είχε ενδιαφέρον για μένα οποτε και εγώ ήμουν απασχολημένος με κάτι που γούσταρα και δεν τους χάλαγα και την δουλειά τους που θέλαν να κάνουν με την υπόλοιπη τάξη.

 

σε μένα το κουμπί μου ήταν οι γρίφοι. κάποιες φορες με κράταγαν για ολόκληρη βδομάδα ήσυχο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, να πω και κάτι αυτονόητο: το να βάλεις μία ταμπέλα σε κάτι τόσο πολύπλοκο όπως είναι αυτό που καλύπτει ο όρος "ανθρώπινος ψυχισμός", είναι το πιο εύκολο πράγμα.

 

"Δε βαριέμαι αυτό που κάνω! Είμαι υπερκινητικός!"

 

"Δε μιλάω ηλίθια, εσύ είσαι καθυστερημένος!"

 

Και πάει κλαίγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ιδέα είναι ότι δεν λειτουργούν όλα τα μυαλά το ίδιο. Αυτό δε σημαίνει ότι χρειάζονται φτιάξιμο τα μυαλά, αλλά ίσως έχουν άλλες "οδηγίες χρήσης".

 

.....

 

Δε μίλησε κανείς για φτιάξιμο.. αυτές τις οδηγίες χρήσης λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε klainmaingr, ωραία θα ήταν ο κάθε ανθρώπινος εγκέφαλος να έχει ένα manual. Και μάλιστα ένα manual που θα γίνεται update κάθε φορά που αλλάζει η δομή του εγκεφάλου [δηλάδη, ουσιαστικά, ασταμάτητα]. Εγώ προσωπικά το manual για το δικό μου θα το είχα ξεσκίσει. Δεν ξέρω για εσάς.

 

Όμως επειδή δεν υπάρχει, έχουμε ένα άλλο τρόπο να εντοπίζουμε πως λειτουργούν οι απέναντι και λέγεται : επικοινωνία.

 

Βήμα ένα lose the stereotypes.

 

Βήμα δύο lose the labels*.

 

Βήμα τρία μη βιάζεσαι να νομίσεις ότι κατάλαβες.

 

Και αντιμετώπισε τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου όπως θέλεις να σε αντιμετωπίζουν όταν εσύ "αντιδράς" διαφορετικά από το αναμενόμενο σε άλλα πλαίσια [ή και στο ίδιο].

 

No golden bullets.

 

* Παράδειγμα:

 

-Είσαι add και δεν το παραδέχεσαι!!

-Και ποιος το λέει αυτό ρε μεγάλε; Έγινες ψυχιάτρος και δεν το πήρα χαμπάρι;

- ...

-Βολικό, καβατζωτό το labelling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά ο klainmaingr προσπαθεί να κάνει τη δουλειά που του έχει οριστεί και σίγουρα ένα παιδί με ADD την κάνει αρκετά δύσκολη (εγώ άμα με είχα μαθητή θα με είχα σφάξει πιστεύω :P)

 

γενικά πιστεύω είναι ηλίθιο να βάζεις όλους τους ανθρώπους με ADD στην ίδια κατηγορια μιας και παίζουν 1002 άλλες πτυχές του εαυτού τους για το πως θα το διοχετεύσουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάτι δουλειές,έπεσε και πελατεία -μέρες πούναι- άργησα,sorry.

 

Ναι,είναι φυτικά,παλεύουν το συναισθησιακό feedback,ξέρεις,αυτό που σε κάνει να βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο.Ανάλογα.

 

Ό,τι συμβουλεύω είναι "χαρτί".Κανέναν δεν θάστελνα στο λάκκο με τα κwλοδάχτυλα.

 

Τούφα,αν θες λεπτομέρειες,με π.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε στειλε μου λεπτομερειες μαγαζατορα , αλλα και παλι ναι παρα πολλες φορες δεν εχω ορεξη να βγω εξω, αλλα δεν ειμαι μεσα στην κατάθλιψη συνεχεια απλα προδιαγραφω γεγονοτα δηλαδη ενας γιατρος που ειχα δει μου εδεινε φαρμακα για καταθληψη και εκτος απο μια μικρη ορεξη στο να βγενω εξω ας πουμε δεν ειδα διαφορα στην συγκεντρωση

α και εχω και panic attacks πολυ συχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω εγώ έχω βρει γιατρειά σε άλλο βοτάνι :P αλλα δεν με κάνει να θέλω να βγω έξω :P πάντως μια χαρά την βολεύω.

 

παραπάνω info θα φάμε λουκέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικές οδηγίες χρήσης δεν υπάρχουν δυστυχώς η ευτυχώς είναι να βρείς την θα τραβήξει το ενδιαφέρον και θα τον κάνει να αφιερωθεί

 

Μέχρι κάποια ηλικία αυτό είναι λογικό/εύκολο και θεμιτό. Αν όμως μετά απο κάποια χρόνια, η τάξη κάνει π.χ. Φυσική και το χ παιδάκι λύνει γρίφους όπως λές και συ υπάρχει πρόβλημα.. σίγουρα όχι στον καθηγητή.. αλλα στο ίδιο το παιδί απο άποψη μαθησιακής εξέλιξης και κενών. Και φυσικά αυτο δεν σταματάει ποτέ μιας και στο γυμνάσιο/λύκειο επίσης συνεχίζει αυτό.

 

Ναι ρε klainmaingr, ωραία θα ήταν ο κάθε ανθρώπινος εγκέφαλος να έχει ένα manual. Και μάλιστα ένα manual που θα γίνεται update κάθε φορά που αλλάζει η δομή του εγκεφάλου [δηλάδη, ουσιαστικά, ασταμάτητα]. Εγώ προσωπικά το manual για το δικό μου θα το είχα ξεσκίσει. Δεν ξέρω για εσάς.

..............

Όμως επειδή δεν υπάρχει, έχουμε ένα άλλο τρόπο να εντοπίζουμε πως λειτουργούν οι απέναντι και λέγεται : επικοινωνία.

Βήμα ένα lose the stereotypes.

Βήμα δύο lose the labels*.

..............

No golden bullets.

 

Το αν κάποιος μπορεί ή όχι να μείνει σε ένα θέμα χωρίς να κάνει ότι να'ναι, είναι πασιφανές και δεν θέλει πυρηνική φυσική για να το καταλάβει κάποιος. Οι ταμπέλες καλώς η κακώς είναι για να κρεμιούνται. Εγώ ας πούμε είμαι υποχόνδριος σε ένα Χ βαθμό. Γουστάρω ας πούμε την καθαριότητα και το συμμάζεμα. Οι περισσότεροι φίλοι μου με βρίσκουν υπερβολικό. Χέστηκα. Αντίστοιχα ο φίλος στον οποίο αναφέρομαι δεν μπορεί να συγκεντρωθεί σε τίποτα. Διασπάται εύκολα η προσοχή του. Πως να το κάνουμε δλδ;

Όσον αφορά το manual που λές, λογικά σκεπτόμενοι άνθρωποι όπως οι περισσότεροι που έγραψαν σε αυτές τις σελίδες, κατανοούν μια κατάσταση και με νοιάζει να πάρω απο αυτούς τα πράγματα και τους τρόπους με τους οποίους αντιμετώπιζουν οι ίδιοι ή οι γύρω τους αυτή την κατάσταση, αποτελεσματικά.

Τέλος, σε προκαλώ να επικοινωνήσεις με 20++ διαφορετικούς ανθρώπους.. να βρείς το κουμπί τους καθενός και παράλληλα να διδάξεις την προβλεπόμενη ύλη. Ωραία είναι να τα λές.. Ακριβώς επειδή οι περισσότεροι ξέρουν να ρίχνουν αποβολές/ωριαίες ή απλά να μειώνουν τους βαθμούς, πρέπει να το συνεχίσουν και οι υπόλοιποι;

 

απλά ο klainmaingr προσπαθεί να κάνει τη δουλειά που του έχει οριστεί και σίγουρα ένα παιδί με ADD την κάνει αρκετά δύσκολη (εγώ άμα με είχα μαθητή θα με είχα σφάξει πιστεύω :P)

γενικά πιστεύω είναι ηλίθιο να βάζεις όλους τους ανθρώπους με ADD στην ίδια κατηγορια μιας και παίζουν 1002 άλλες πτυχές του εαυτού τους για το πως θα το διοχετεύσουν ;)

 

Ακριβώς επειδή δουλειά του όποιου καθηγητή δεν είναι να σε σφάξει αλλα σε κάνει να ακολουθείς τη ροή του μαθήματος και να μην μένεις πίσω και ακόμα χειρότερα να ενοχλείς την τάξη, γι αυτό ρωτάω και τις προσωπικές σας εμπειρίες.

Ο cloud ας πούμε φάινεται για κάποιο λόγο θιγμένος. Δεν βρίσκω τον λόγο. Όλους κάτι μας χαρακτηρίζει.

 

Τώρα αν συνεχίζεις να θίγεσαι πές να κόψω να τελειώνουμε.. Όρεξη..:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...