Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν το DivX Pro 6.8 για περιορισμένο χρονικό διάστημα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί να το κάνω το codec pack όσο υπάρχει το ffdshow;

 

Να κάνει κάποιος ένα νέο topic γιατί βγήκαμε πάλι εκτός θέματος; Και είναι ωραίο θέμα και αξίζει μακράς συζήτησης.

 

parsifal, τί λες για μια κουβέντα γύρω από codecs, codec packs, directshow filters, players, transcoders κλτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lead the way, my friend. Μερικά πράγματα είχα γράψει στον παλιό οδηγό για το MeGUI, αλλά όταν τον ανέβασα ως άρθρο στο Wiki αφαίρεσα το τμήμα που αφορά το playback. Προσπάθησα να βάλω δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη και τα έκανα λίγο μαντάρα. Ο μηχανισμός του playback είναι θέμα που αξίζει δικό του άρθρο και ελπίζω να βρω σύντομα χρόνο να το γράψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η proprietary φύση του Dixv με αγχώνει. Ο Xvid μου φένεται πιο προσυτός. Είμαι διατεθημένος να ανεχτώ έναν codec όχι και τόσο καλό (συμπίεση ή ποιότητα εικόνας) ξέροντας οτι και στο μέλλον θα έχω πρόσβαση στα αρχεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η proprietary φύση του Dixv με αγχώνει. Ο Xvid μου φένεται πιο προσυτός. Είμαι διατεθημένος να ανεχτώ έναν codec όχι και τόσο καλό (συμπίεση ή ποιότητα εικόνας) ξέροντας οτι και στο μέλλον θα έχω πρόσβαση στα αρχεία μου.

 

Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν μερικά σημεία:

 

Όπως έγραψα και στο post #2, ο DivX είναι μόνο μία από τις υπάρχουσες υλοποιήσεις του MPEG-4 Part 2 specification. Αυτό σημαίνει πως παράγει video streams που είναι MPEG-4 compliant και τα οποία ο οποιοσδήποτε MPEG-4 decoder οφείλει να μπορεί να αποκωδικοποιήσει, και έτσι συμβαίνει στην πράξη. Η μόνη ένδειξη που έχεις ότι ένα video κωδικοποιήθηκε από τον DivX ή οποιονδήποτε άλλον codec είναι τα bytes του FOURCC code. Αυτή η πληροφορία μπορεί να αλλάξει εύκολα, υπάρχουν utilities που το κάνουν.

 

Όσον αφορά το κλείδωμα και το φόβο για τη μελλοντική συμπεριφορά των αρχείων, είναι αδικαιολόγητος κατά τη γνώμη μου. Κατ' αρχήν, το AVI container δεν υποστηρίζει κανενός είδους μηχανισμό DRM και συν τοις άλλοις, είναι ανοικτό format με πλήρως δημοσιευμένα specifications. To DIVX container από την άλλη, υποστηρίζει DRM. Δε σε αναγκάζει όμως κανείς για τα αρχεία που φτιάχνεις ο ίδιος να χρησιμοποιείς DIVX container. Ακόμη και να το χρησιμοποιήσεις (π.χ. με τον converter που έχει το DivX Bundle), δεν υπάρχει τρόπος να παράγεις DRM-ed αρχεία. Πρέπει να απευθυνθείς στην DivX Inc. για να προμηθευτείς έναντι αντιτίμου τα κατάλληλα εργαλεία. Το θέμα αυτό θα απασχολήσει τον end user μόνο στην περίπτωση αγοράς ψηφιακού υλικού από content providers που πουλάνε προστατευμένα αρχεία. Εκεί, πράγματι δεν έχεις την απολύτη ελευθερία να κάνεις ό,τι θέλεις με τα αρχεία και πρέπει να διαβάσεις πολύ καλά τους όρους πώλησης. Φυσικά, για πολλούς τα παραπάνω δεν έχουν καμμία σημασία από τη στιγμή που υπάρχει ο ανοικτού κώδικα XviD. Ο οποίος μάλιστα σε επίπεδο αρτιότητας ίσως και να υπερέχει (π.χ. ο DivX μόλις σε αυτό το release πρόσθεσε υποστήριξη για Custom Quantization Tables, που ο XviD έχει εδώ και πολύ καιρό).

 

Προσωπική μου άποψη: σε λίγο καιρό οι ASP codecs θα πάψουν να ενδιαφέρουν τον end user. Ήδη, οι περισσότερες εταιρείες ρίχνουν το βάρος της ανάπτυξης στους AVC codecs και είναι ζήτημα χρόνου να αρχίσουν να εμφανίζονται στην αγορά standalone συσκευές που θα υποστηρίζουν MPEG-4 Part 10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...