Προς το περιεχόμενο

Προσοχη στα ups σε υπολογιστες με active pfc τροφοδοτικο!!


gizmo78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβα τι εννοείς poulinos όταν λες έχει δικό της ρεύμα, αφου και αυτή απο το ups παίρνει ρευμα.

 

ναι αλλα και αυτη active pfc εχει και κανει τετοια.δε νειναι λιγο παραξενο να κανει τετοια η ο8ονη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ναι όντως , και μου το έκανε και με την παλιά μου οθόνη που ήταν crt, βέβαια και αυτή eizo ήταν αλλα δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Οπότε καταλήγουμε ότι ο θόρυβος είναι μάλλον νορμάλ έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω εχω αυτο το ups MUSTEK UPS POWERMUST OFFICE 650VA -390w εχω αυτα που εχω στη υπογραφη μου επανω,δεν ξερω αν επαρκουν τα watt που δινει για το 500w coolermaster τροφοδοτικο που εχω και την 2900gt ati vga & to 600am2 cpu & toys 3 sata & ta 3 12cm fun που εχω.αλλα για τον φοβο των ιουδεων την 19αρα οθονη lg που εχω δεν την συνδεσα sto ups μηπως και επιβαρυνα τροφοδοσίες.

 

ειναι καλο παιδια για το συστημα μου αυτο το ups?

Πέρνει μεγαλύτερη μπαταρια ξέρετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μισό λεπτό λίγο για να τα βάλουμε σε μία σειρά.

Ο συνδιασμός που "σκοτώνει" είναι όταν το τροφοδοτικό είναι apfc και το τροφοδοτικό δεν βγάζει καθαρό ημίτονο ναι?

Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω εχω αυτο το ups MUSTEK UPS POWERMUST OFFICE 650VA -390w εχω αυτα που εχω στη υπογραφη μου επανω,δεν ξερω αν επαρκουν τα watt που δινει για το 500w coolermaster τροφοδοτικο που εχω και την 2900gt ati vga & to 600am2 cpu & toys 3 sata & ta 3 12cm fun που εχω.αλλα για τον φοβο των ιουδεων την 19αρα οθονη lg που εχω δεν την συνδεσα sto ups μηπως και επιβαρυνα τροφοδοσίες.

 

ειναι καλο παιδια για το συστημα μου αυτο το ups?

Πέρνει μεγαλύτερη μπαταρια ξέρετε?

λογικα 8α αντεξει και την 0θονη.υπαρχουν και calculator για τα watt.αμα δεν τα αντεξει απλα σε πληρη φορτο 8α κανει overload.δεν 8α το καψεις.β.lg 19 tft να υπο8εσω.το να βαλεις μεγαλυτερη μπαταρια δεν σημαινει οτι 8α αντεξει πιο πολλα watt.

Δηλαδή μισό λεπτό λίγο για να τα βάλουμε σε μία σειρά.

Ο συνδιασμός που "σκοτώνει" είναι όταν το τροφοδοτικό είναι apfc και το τροφοδοτικό δεν βγάζει καθαρό ημίτονο ναι?

Τι να πω...

ναι 8εωρητικα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πολύ σπαζοκεφάλιασα τελευταία με τα sinewaves ψάχνοντας τί τροφοδοτικό να πάρω για αναβάθμιση και τί ups θα χρειαστώ. Ευτυχώς που είμαι ψείρρα κ πολύ τα ψάχνω όλα, κ ξεψαχνίζοντας το site της Enermax (μια που σε κάποιο από τα δικά τους τροφοδοτικά κατέληξα για αγορά), εκεί βρήκα να αναφέρεται για πρώτη φορά έντονη προειδοποίηση ότι τα Galaxy δεν συνεργάζονται με UPS που δεν δίνουν κανονικό sinewave.

 

Με λίγο ακόμα ψάξιμο βρήκα ξεκάθαρη αναφορά για όλα τα Active PFC τροφοδοτικά.

 

Επόμενο βήμα να τσεκάρω τί sinewave έβγαζε το APC που είχα στα υπόψην μου για νέο UPS. To 1500 BackUPS δίνει "stepped sinewave", info απ΄τη σελίδα της APC.

 

To MGE (Merlin Gerin) Ellipse Premium/MAX δίνει "pseudo-sinewave", επίσης info απ'την επίσημη σελίδα της MGE.

 

Με τις πολλές ονομασίες των sinewaves μπερδεύτηκα κ είπα να μην ρισκάρω, έστειλα email στο tech support της Enermax. Ιδού τί τους έγραψα και τί μου απάντησαν:

 

dateWed, Feb 20, 2008 at 2:10 PM

"To Enermax Tech Support,

Could you please inform me if the Merlin Gerin(MGE) UPS(uninterrupted power supply) [specifically the MGE Ellipse Premium and MGE Ellipse MAX series] that claim to produce "Pseudo-Sinewaves", will these work with the Enermax Noisetaker II and with the Enermax Infiniti Series respectivelly?

 

Will the APC UPS, that claims to produce "stepped sinewaves",[partiularly APC BAckUPS RS series], work with the Noisetaker II PSU and the Infiniti series PSUs respectivelly?

Please if needed distinguish between the Noisetaker and the Infiniti Series PSU in your answer if they behave differently with the above UPSs.

 

The Enermax English site mentioned that squared sinewaves will not work with any PFC PSU. So what about the stepped sinewaves by APC and the pseudo-sinewaves by MGE? Will these work?

Thank you in advance for your prompt reply as there is much confusion among customers concerning the different sinewaves of UPSs and which sinewaves finally work with the latest PSUs."

 

Η απάντηση:

From: Enermax <[email protected]>

Date: Wed, Feb 20, 2008 at 8:36 PM

"Only a true sine wave UPS will work properly with our Noisetaker and Infiniti power supply. Everything else will post an incompatibility issue with our power supply."

 

 

Αποτέλεσμα:

Μόνο η Smart σειρά της APC δίνει sinewave, και κάνει τα διπλά λεφτά σε σχέση με αυτό που κοίταζα αρχικά :-( Από MGE ακόμα το ψάχνω αλλά φαίνεται να είναι από Evolution και πάνω. Γενικά πρέπει να βλέπετε στο datasheet του UPS να γράφει sinewave ξεκάθαρα και μόνο αυτό.

 

Εύχομαι να βοήθησα :-)

 

ΥΓ. Μου έκανε εντύπωση πάντως πόσο γρήγορα μου απάντησε το Tech Support της Enermax. Δείτε χρόνο, εντός της ίδιας ημέρας, μάλιστα εντός λίγων ωρών!! Wow!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η αναφορά. Είναι τόσα τα λεφτά όμως, που πραγματικά τσαντίζομαι και προτειμώ να μου καεί και να αγοράσω άλλο μέσω εγγύηση ή να το πληρώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το MGE Ellipse Premium 800, όπως έχω αναφέρει και σε άλλα posts. Μια παρατήρηση θέλω να κάνω: Από τότε που άλλαξα PC και τροφοδοτικό (Enermax Liberty 620) ΠΟΤΕ δεν έσβησε το PC από διακοπή ρεύματος, ούτε και από αυτές τις στιγμιαίες των κλασμάτων του δευτερολέπτου (έγιναν αρκετές μέχρι σήμερα - πάνω από 20). Με το προηγούμενο PC (τροφοδοτικό της πλάκας) έσβηνε μία στις τέσσερις σε στιγμιαίες διακοπές. Είναι λίγο άσχετο αυτό που λέω με το παρόν θέμα, αλλά ήθελα να το αναφέρω γιατί πίστευα ότι είναι πρόβλημα του UPS, και απ' ό,τι φαίνεται δεν έφταιγε αυτό.

Και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα με το τροφοδοτικό ή το UPS, όπως έχω επίσης ξαναπεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δείτε σας παρακαλώ στο σχετικό thread στο adslgr.com

Το UPS κάηκε!

(εστιάστε την προσοχή σας στις δυο τελευταίες σελίδες όπου και γίνεται λόγος για τη σχέση Active PFC τροφοδοτικών και APC ups)

Οποιοδήποτε σχόλιο, ευπρόσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το εχουν αναφερει και εδω.τελεια ημιτονοειδησ καμπυλη βγαζουν τα apc smart 750 kai ανω.ευτυχως πηρα το 1000.συνηθως δεν καιγονται απλα κανουν παραξενο θορυβο οταν ειναι on battert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα θα έχεις αν πέσει κάτω..

 

:-D καλο

 

παντως πλακα πλακα αν τη βαλω απευθειας στη μπριζα μου εκανε κατι φλιπαρισματα στην εικονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...