Προς το περιεχόμενο

Κλείσιμο pc σε καθορισμένη ώρα


markgio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση.

Υπάρχει μέσα απ τα xp κάποια ρύθμιση ούτως ώστε να κλείνει το pc σε κάποιο καθορισμένο χρόνο ( π.χ. σε τρεις ώρες..) απ την ώρα που την ενεργοποιείς; αν όχι, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα γιαυτό;

 

Ευχαριστώ

 

(σόρρυ αν έβαλα το θέμα σε λάθος ενότητα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο απλή λύση είναι η εντολή shutdown απο command prompt

Start -> run -> cmd

shutdown /? για να δεις απο ορίσματα γενικότερα τι σε βολεύει

αν θυμάμαι καλά δίνεις shutdown -f -s -t <χ> για να κλείσειτο pc μετά απο χ δευτερόλεπτα

 

ΥΓ είμαι σε linux τώρα :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε μεσω win xp δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια δυνατοτητα αλλα υπαρχει ενα υπεροχο προγραμμα που ενσωματωνει τετοιες επιλογες.XP Manager της Yamicsoft.Google it!!!

Εχει μενου που περιεχει Shutdown And Alarm οπου δινεις ημερα και ωρα που θες να κανει Shutdown το εργαλειο.Ψαχτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η δυνατότητα και μάλιστα μπορείς να κλείσεις και κάποιον άλλον υπολογιστή που βρίσκεται στο δίκτυο ^^ (πολύ γέλιο στη δουλειά όταν το πρωτοανακαλύψαμε)

Με shutdown -a ακυρώνετε το shutdown παρεπιπτόντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πολύ καλό που ονομαζεται autoshutdown και θα το βρεις εδώ

 

http://www.barefootinc.com/autoshutdown.htm

 

Το έχω δοκιμάσει (δεν είναι δωρεάν) και έχει μια πληθόρα επιλογών που θα καλύψει σχεδόν κάθε σου ανάγκη.Δοκίμασέ το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάξε ενα αρχειο .bat με την εντολή Shutdown και τις υπόλοιπες παραμέτρους, οπως το θελεις.

 

πχ shutdown -s -t 1

ή shutdown -s -f -t 15

 

μετα πας control panel / Scheduled Tasks / Add Scheduled Task

και φτιάχνεις μια χρονοπρογραμματισμένη εργασία που θα εκτελει το .bat σε συγκεκριμένο χρόνο και συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξι στην επιφάνεια εργασίας δημιουργεία συντομευσης .

Δώσε ένα ονομα (shutdown) οδήγησε μετά την συντόμευση στο shutdown.exe στο φάκελο system32 τών windows και μετά στο τέλος προσθέτης -s -t 3600 όπου το νούμερο στο τέλος εκφράζει τον αριθμό των δευτερολέπτων που θα κλείσει το pc.Δηλ. κάπως ετσι

....shutdown.exe -s -t 3600 (πρόσεξε τα κενά).

Μετα από τις ιδιοτητες της συντομευσης μπορείς να αλλάζεις το χρόνο σε οτι θέλεις εσύ.

(στα vista δεν ισχύει μπορείς να δώσεις χρόνο μέχρι 10 λεπτά νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το poweroff και δεν θα χάσεις , είναι Freeware! Το χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

 

http://users.pandora.be/jbosman/poweroff/poweroff.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...