Προς το περιεχόμενο

Διαπαιδαγώγηση παιδιών


igeorgak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σύνδεση του θέματος με την παλιά εποχή δεν ξέρω κατα πόσο είναι πετυχημένη..ωστόσο έχει σύνδεση..καθώς η παλιά γενιά είναι αυτή που μεγάλωσε την νέα..αλλά εγώ ώς μέλος της νέας γενιάς βλέπω τεράστια προβλήματα τόσο στην δική μου όσο και στην προηγούμενη γενιά..τα πράγματα αντί να καλυτερεύουν με δεδομένο οτι ( θεωρητικά πάντα ) η μόρφωση και τα μέσα που έχουμε όλοι μας για να μορφωθούμε είναι σαφώς πιο πολλά σε σύγκριση με το παρελθόν, τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο..το "ξύλο" είτε κάποιος το μεταφράζει ως "απλά" μια σφαλιάρα ή ως ξυλοδαρμός είναι κατ'εμέ το ίδιο κατακατακριτέο..η διαφορά μας απο τα ζώα είναι η λογική σκέψη και ο λόγος που οι περισσότεροι γονείς έχουν ξεχάσει τι θα πεί..με κύρια και ίσως μοναδική δικαιολογία την έλλειψη χρόνου, λόγω εργασίας..

Θα συμφωνήσω οτι οι καιροί είναι δύσκολοι 'οπως και σε προηγούμενες γενιές..αλλά δεν βλέπω σημαντική βελτίωση των ανθρώπων..η έλλειψη κριτικής σκέψης, η έλλειψη αυτοσαρκασμού αλλά και η ανάγκη να καλυτερέψουμε τον κόσμο που ζούμε είναι ανύπαρκτη..όποιος γονιός υποστηρίζει οτι η επιβολή βίας με κάθε τρόπο απο τον πιο ασήμαντο μέχρι τον χειρότερο δυνατό κατ'εμέ πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να αποκτήσει το δικαίωμα να αυτοαποκαλείται γονιός..η λύση είναι η συνομιλία και προσπάθεια εκλογίκευσης του παιδιού που για μένα έχει έντονο το αίσθημα και την αίσθηση του τι είναι σωστό και τί όχι..ότι κάνει το κάνει απο αντίδραση..και αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί σε πολλές περιπτώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...