Προς το περιεχόμενο

Asus F3SA - MediaMarkt


pavlosman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχουμε μαζευτεί αρκετοί χρήστες που αγόρασαν το συγκεκριμένο μηχάνημα, είπα να ανοίξω ένα νέο thread για συζήτηση σχετικά με εντυπώσεις, διαπιστώσεις, πληροφορίες, τυχόν προβλήματα κλπ.

 

Ίσως κάποιοι απο εμάς μπορούν να κάνουν και ένα μινι-review του φορητού! :-)

 

Κάποιες πρώτες παρατηρήσεις:

 

ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ

Αν και με 2 γιγα μνήμης το μηχάνημα δεν έχει πρόβλημα, θα πρότεινα σε όλους να απεγκαταστήσουν το νορτον, το οποίο τρώει σημαντικά resources και θα δουν διαφορά!

 

 

ΘΟΡΥΒΟΣ - ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ

Αν και δεν είναι θορυβώδες, θα πρότεινα σε όσους είναι ευαίσθητοι στο θέμα του θορύβου να κατεβάσουν το notebook hardware control και να ψάξουν τις επιλογές του - ένας πιο απλός και γρήγορος τρόπος είναι μέσα από το power options του control panel ( επιλογή power4gear quiet office, η οποία ρίχνει την ταχύτητα του επεξεργαστή στο 70% και τον κάνει σχεδόν αθόρυβο).

 

Το μόνο μειονέκτημα μέχρι στιγμής όσον αφορά το θέμα του θορύβου για μένα είναι ο σκληρός δίσκος - αρκετά θορυβώδης σε σημείο που να καταλαβαίνεις πότε η κεφαλή του δίσκου διαβάζει-γράφει. Δεν ξέρω αν είναι σε όλα τα μηχανήματα έτσι... Πάντως η επιλογή του accoustic management για το σκληρό στο notebook hardware control είναι απενεργοποιημένη - ίσως ο σκληρός (Seagate) δεν το υποστηρίζει.

 

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Έβαλα το ντέμο του call of duty 4 και πρέπει να πω ότι στο directx 9.0 τουλάχιστον το σύστημα δεν πρόκειται να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Με ανάλυση 1024/768 και ρυθμίσεις medium/high παιζόταν χωρίς σπασίματα, κολλήματα κλπ. Μετά από μισή ώρα το μηχάνημα δεν είχε ζεσταθεί παραπάνω από το κανονικό...

 

Τώρα για παιχνίδια τύπου crysis κλπ, ίσως κάποιος που έχει δοκιμάσει να μπορεί να μας διαφωτίσει. :-)

 

Να ρωτήσω αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το να περάσει το "1 γιγα εξτρα μνήμης" - βλέπε και intel turbo memory στο μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ας πω και εγώ λίγα πράγματα (θα ανανεώσω το post μου όταν γυρίσω από τις διακοπές και το δοκιμάσω με περισσότερα παιχνίδια και εφαρμογές).

 

Γενικά αν και με Vista το μηχάνημα φαίνεται να μην έχει πρόβλημα. Βγάζω τώρα το Norton να δω τι διαφορά κάνει.

 

Μέχρι στιγμής έχω παίξει μόνο World of Warcraft στα 1280x800 με τις ρυθμίσεις στο full εκτός από AA και 1-2 άλλες που δεν κάνουν διαφορά κατά τη γνώμη μου. Δεν έχω δει κάτω από 45fps.

 

Από θόρυβο το βρίσκω σχετικά αθόρυβο, αλλά έρχομαι από desktop με UPS me fan οπότε όπως καταλαβαίνετε ο ελαφρύς ήχος της κεφαλής του σκληρού και fan του ASUS εμένα μου ακούγεται νανούρισμα και δε με ενοχλεί.

 

Δυστυχώς πρέπει να τελειώσω το post με ένα πρόβλημα που έχω και ο pavlosman δεν έχει (καλό αυτό). Μου έχει τύχει να πετάει BSOD σε σχέση με κάποιο driver. Αρχικά νόμιζα ότι είναι η κάρτα γραφικών αλλά μου έχει μπει η υποψία ότι υπάρχει περίπτωση να είναι ο driver του Netmod στα Vista. Μου έχει τύχει μόνο όταν είμαι online και χτες το πέταξε ακριβώς τη στιγμή που έκανα disconnect τη σύνδεση. Αυτά που συνηγορούν στο να είναι η κάρτα γραφικών είναι ότι πριν το πετάξει κάνει κάτι σαν πιξελιάσματα στην οθόνη για 1 δευτερόλεπτο πριν πάει σε BSOD. Πραγματικά ελπίζω να είναι θέμα driver-Vista (μιας και ήθελα ούτως ή άλλως να πάω σε XP όταν γυρίσω από τις διακοπές) και να μην είναι θέμα hardware. Αν συνεχίσει με XP και DSL (Netmod απεγκατεστημένο) θα επικοινωνήσω με ASUS.

 

Η γενική μου εντύπωση είναι πολύ καλή, παρά το glitch που αναφέρω πιο πάνω, σαν παράγοντας κόστος-απόδοση είναι πολύ ψηλά.

 

Επιφυλάσσομαι να ανανεώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα. Παίζει άνετα όλα τα 1080p H264 βίντεο που έχω μαζέψει :-)

Κρίμα που η οθόνη δεν τραβάει παραπάνω ανάλυση.

 

με τέτοιο επεξεργαστή και τέτοια κάρτα γραφικών, αυτό έλειπε... :-)

 

το πλεονέκτημα εδώ είναι η DVI, οπότε το συνδέεις ανετότατα με μια lcd οθόνη και απολαμβάνεις βιντεο!

 

να σε ρωτήσω, εκτός από το νορτον, τι άλλο ξεφόρτωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από θόρυβο το βρίσκω σχετικά αθόρυβο, αλλά έρχομαι από desktop με UPS me fan οπότε όπως καταλαβαίνετε ο ελαφρύς ήχος της κεφαλής του σκληρού και fan του ASUS εμένα μου ακούγεται νανούρισμα και δε με ενοχλεί.

 

Και εγώ στην αρχή έτσι το έβλεπα, αλλά όταν συνηθίσεις να δουλεύεις σε φορητό, θα δεις ότι ξαφνικά γίνεσαι περίεργος... με την καλή έννοια :-D

 

Αν συνεχίσει με XP και DSL (Netmod απεγκατεστημένο) θα επικοινωνήσω με ASUS.

Επιφυλάσσομαι να ανανεώσω.

 

Δε δοκιμάζεις και το συνδυασμό vista-dsl;

 

μια χαρά λειτουργικό μου φαίνονται! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτήσω, εκτός από το νορτον, τι άλλο ξεφόρτωσες;

Έκανα διάφορες ρυθμίσεις στα Vista για καλύτερες επιδόσεις.

Διάβασε το thread εδώ για λεπτομέρειες ή googlαρησε και θα βρεις οδηγίες.

 

Ακόμη το στρώνω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλεονέκτημα εδώ είναι η DVI, οπότε το συνδέεις ανετότατα με μια lcd οθόνη και απολαμβάνεις βιντεο!

Μια καλή οθόνη είναι στο πρόγραμμα.

Από ότι με βλέπω θα καταργήσω το desktop.

 

Να είχε μια σειριακή... πολλά θέλω :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To νήμα που προτείνεις για κολπα στα Βιστα δεν εχει συνδεσμο, παντως ακομα ψαχνω να βρω τροπο πως οταν τελειωνει η μπαταρια να μην κλεινει το συστημα οταν βρισκεται στα 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες διάβασε το thread εδώ, για ποιο ακριβώς μιλάς; :-)

 

ένα θέμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι ακόμα και 5 λεπτά να το αφήσεις χωρίς να κάνει τπτ, πάλι ο δίσκος δουλεύει συνέχεια! Που μπορεί να οφείλεται; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία Windows υπάρχει ένα θέμα για ρυθμίσεις στα Vista. Θα το βρείτε εύκολα.

Ο δίσκος σου παίζει συνεχώς λόγω Vista. Διάβασε και θα δεις πως διορθώνεται.

 

EDIT: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=206444

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτονομια εχει 1,30 ωρα ε?χμμ εκει μου φαινεται ειναι τ μονο που τα χαλαει...

Χμμ... από ένα review:

Battery Life

 

The Asus F3sv notebook is not strong in the battery life category.

Windows Vista Remaining Time

w/ Aero, Full Brightness, Wireless Radios On ~ 55 Mins

w/ Aero, Half-Brightness, Wireless Radios Off ~ 1.1 hours

w/o Aero, Full Brightness, Wireless Radios On ~ 1.2 hour

w/o Aero, Half-Brightness, Wireless Radios Off ~ 1.5 hours

 

As noted, the provided six-cell battery provides a measly one hour of battery life under Vista with all features turned on.

Με wifi, μουσική και battery saving mode, μου κρατάει περίπου μια ώρα και κάτι ψιλά.

 

Το review καταλήγει ως εξής:

Conclusion

 

The Asus F3sv is a phenomenal 15.4” notebook in all respects. While it is relatively heavy and has poor battery life, it's compromised portability is vastly outweighed by its feature set, performance, build quality and total polish.

 

Pros

 

* Features and specs for the price

* Runs silently and with minimal heat

* Performance and elegance

* Warranties and technical support

 

Cons

 

* Battery life

* Touchpad doesn't have rocker wheel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...