Προς το περιεχόμενο

Γυαλιά μυωπιας (φακοι)


apostolos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Θέλω και εγώ να πω την εμπειρία μου με φακούς επαφής μήπως και κάποιος έχει περάσει τα ίδια και μπορεί να με βοηθήσει.

 

Έχω αρκετά χρόνια μυωπία και έχω και λίγο αστιγματισμό.

Η μυωπία μου είναι 1,75 και 1,50, ενώ ο αστιγματισμός αν θυμάμαι καλά είναι 0.25 και 0.50. Τα τελευταία 4-5 χρόνια δεν μου έχει αναίβει άλλο καθώς μου ξεκίνησε σε σχετικά μεγάλη ηλικία και ξεκίνησε στα .75 και .50 αν θυμάμαι καλά.

 

Φακούς δοκίμασα να βάλω αρκετά χρόνια μετά αφού μου ξεκίνησε η μυωπία και μέχρι τότε φόραγα γυαλιά. Την πρώτη φορά που έβαλα φακούς και για τον ένα μήνα περίπου που άντεξα να τους φοράω το μόνο που θυμάμαι (μιας και ήταν πριν αρκετά χρόνια) ήταν η έντονη ενόχληση του ξένου σώματος στο μάτι μου. Μέτα από αυτή την αποτυχημένη προσπάθεια τους παράτησα και μετά από αρκετά χρόνια είπα να ξαναδοκιμάσω.

Έχοντας πρόσφατα λοιπόν τις εμπειρίες από την τελευταία προσπάθεια τα συμπτώματα είναι τα εξής:

Η ενόχληση του ξένου σώματος συνεχίζει. Συχνά με ενοχλούν όταν τους πρωτοβάζω αλλά δεν είναι θέμα να τους έχω βάλει ανάποδα αφού όταν τους γυρνάω και τους ξαναβάζω με ενοχλούν και πάλι.

Κοκκινίζουν τα μάτια μου αλλά δεν με πονάνε. Ακόμα και τις λίγες φορές που όλα είναι οκ και σχεδόν τους ξεχνάω τα μάτια μου παραμένουν κόκκινα όσο φοράω τους φακούς. Το κοκκίνισμα ξεκινάει από τις πρώτες ώρες που τους φοράω οπότε δεν είναι θέμα το πόσες ώρες τους έχω στα μάτια μου.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με μάρκες και από την στιγμή που είναι μηνιαίοι δεν έχω κοιτάξει για καμπυλότητα κτλ. Όταν τους βγάζω από το μάτι είναι αρκετά στεγνοί και σήμερα διαπίστωσα ότι ήταν πολύ στεγνοί ακόμα και όταν έβγαλα τον ένα που με ενοχλούσε ενώ τον είχα φορέσει μόνο 5 λεπτά. Δηλαδή βγήκε και ήταν τόσο στεγνός σαν να τον φόραγα όλη μέρα.

 

Γενικά έχω απογοητευεί και ίσως απλά να μην τους δέχεται το μάτι μου. Αλλά αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα θα θέλα να μου πει πως τα αντιμετώπισε.

 

ΥΓ: ακολουθώ πάντα τις οδηγίες χρήσης, συντήρησης και φορέματος.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με φακούς επαφής..Πάντως η μυωπία μου είναι πάνω κάτω η ίδια με τη δικιά σου. Πήγα όμως πριν λίγες μερες στον οφθαλμίατρο και λίγο μου είχε ανέβει. Οπότε ρώτησα για φακούς επαφής. Και είδε το μάτι μου με κάτι μηχανήματα κτλ και μου είπε ότι δεν μπορεί να μπει φακός επαφής στο μάτι μου γιατί φαίνεται πολύ ευαίσθητο και αν βάλω φακούς θα δακρύζει και θα κοκκινίζει..Οπότε θα σου έλεγα να πας να ρωτήσεις σε έναν οφθαλμίατρο, για το αν το μάτι σου δέχεται φακό επαφής, και προσοχή μην εμπιστευτείς οπτικό! Αλλά μόνο οφθαλμίατρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με φακούς επαφής..Πάντως η μυωπία μου είναι πάνω κάτω η ίδια με τη δικιά σου. Πήγα όμως πριν λίγες μερες στον οφθαλμίατρο και λίγο μου είχε ανέβει. Οπότε ρώτησα για φακούς επαφής. Και είδε το μάτι μου με κάτι μηχανήματα κτλ και μου είπε ότι δεν μπορεί να μπει φακός επαφής στο μάτι μου γιατί φαίνεται πολύ ευαίσθητο και αν βάλω φακούς θα δακρύζει και θα κοκκινίζει..Οπότε θα σου έλεγα να πας να ρωτήσεις σε έναν οφθαλμίατρο, για το αν το μάτι σου δέχεται φακό επαφής, και προσοχή μην εμπιστευτείς οπτικό! Αλλά μόνο οφθαλμίατρο..

 

Απ' ότι φαίνεται θα χρειαστεί να πάω σε οφθαλμίατρο αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι όσες περιπτώσεις διάβασα για τα συμπτώματα μου λένε κοκκίνισμα και δάκρυσμα όπως και εσύ. Εμένα μόνο κοκκινίζει μόνο και αυτό μέσα σε λίγες ώρες χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Φοράω και φακούς επαφής και γυαλιά. Σήμερα άλλαξα τους φακούς στα γυαλιά μου και έχω μία ανυσηχία μήπως με κλέψανε! Τα γυαλιά είναι byblos με τον πολύ ελαφρή και ελαστικό σκελετό (που δεν περιβάλλει καθόλου τους φακούς). Οι φακοί δεν ξέρω τι μάρκα είναι για να πω την αλήθεια αλλά είναι πολύ πιο λεπτοί από τους προηγούμενους που είχα. Έχω μυωπία 1.25 και 1.75 και 0.5 αστιγματισμό και στα δύο μάτια. Πλήρωσα 135Ευρώ (ενώ αρχικά μου είχε πει 90) γιατί λέει αυτο΄ιοι φακοί είναι άθραυστοι και πολύ πιο λεπτοί και αν δεν κάνω λάθος τους χαρακτήρισε πολυανθρακικούς. Πώς σας φαίνεται η τιμή? Τώρα τα πήρα, αλλά αν με έκλεψε, να μην ξαναγοράσω απο εκεί τουλάχιστον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς ας ξεκινήσουμε από τους φακούς που έβαλαν στα γυαλιά σου. Και ξέρω λεπτομερώς να σου πω αφού την προηγούμενη βδομάδα αγόρασα και εγώ byblos (όχι βέβαια τα ίδια με εσένα αλλά κάτι κοκκάλινα). Λοιπόν οι φακοί κοστίζουν από 50 ευρώ μέχρι 130 (ανάλογα την ποιότητα). Για τη δικιά σου μυωπία γύρω στα 60-70 ευρώ φαντάζομαι οτι είναι κατάλληλοι φακοί. Για παράδειγμα εγώ που εχω λίγο μεγαλύτερη μυωπία από εσένα έδωσα 70 ευρώ για φακούς. Μετά τίθεται το θέμα του σκελετού. Γύρω στα 100 ευρώ φαντάζομαι είναι μια λογική τιμή για σκελετό. Οπότε εγώ ας πούμε έδωσα σύνολο 180 ευρώ. Αν όμως σε δικαιολογεί κάποιο ταμείο (πχ το δημόσιο δικαιλογεί 50 ευρώ) τότε 130 ευρώ είναι πολύ λογικό ποσό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. η έκφραση τεμπελιάζει το μάτι αναφέρεται συνήθως στην χαμηλή όραση που προκύπτει από αμβλυωπία, και συνήθισαμε να το λέμε στον κόσμο για να καταλάβει τη διαδικασία , η οποία είναι εγκεφαλική και δεν εχει να κάνει με τον οφθαλμό αλλά με την μη αναπτυξη των συνάψεων σε εγκεφαλικά κύτταρα. Η αιτιολογία μπορεί να είναι ανισομετρωπία , στραβισμός η και υψηλή αμετρωπία , η αμβλυωπία αποφεύγεται με την κάλυψη του καλού ματιού για κάποιες ώρες κάθε μέρα. Ολα τα παραπάνω αναφέρονται εως τις ηλικίες 7-10 ετών και πέρα από αυτές τις ηλικίες δεν προκύπτει ,ούτε αποφεύγεται η αμβλυωπία. Δυστυχώς είναι λυπηρό να εξετάζεις 18 ρηδες που θέλουν να δώσουν εξετάσεις για στρατιωτικές σχολές και να τους λες ότι δεν μπορουν γιατί έχουν αμβλυωπία, έιτε γιατί δεν το κατάλαβαν οι γονείς ότι κατι δεν πήγαινε καλά, είτε γιατί δεν ήθελαν την κάλυψη.

2. δεν μπορεσα και δεν ήθελα να διαβάσω όλο το θέμα . Να πω όμως σε όσους έχουν κάποια διαθλαστική ανωμαλία ότι το να μην φορούν τα γυαλια κουραζει απλώς το μάτι και μπορεί απλως να φέρει πονοκέφαλο και άλλα συμπτώματα κόπωσης ποτέ όμως μόνιμη βλάβη, και σίγουρα δεν αυξάνεται η αμετρωπία του ,όπως και δεν θα μειωθεί όταν τα φοράει.

Το να ακολουθεί κανείς θεραπείες από μη επιστημονικά βιβλία (βιβλία που δεν διδάσκονται,ούτε απευθυνονται σε επιστήμονες αλλά είναι για το ευρύ κοινό) δεν είναι κακό, απλά θα πρέπει να γνωρίζει ότι δεν έγιναν πλούσιοι όλοι όσοι διαβασαν το βιβλιο "πως να γίνεις δισεκατομυριούχος σε μια εβδομάδα"

3. στον φίλο που λέει οτι εμπιστεύεται τον οπτικό να του εξετάσει τα μάτια , έχω να του πω οτι ο καθένας μας είναι άξιος της μοίρας του.

Για να μην αναρωτιέται κανείς είμαι οφθαλμίατρος και έχω φάει τα χρόνια μου στα χειρουργεία και στα βιβλία . Οποιος θέλει να ρωτήσει κατι σοβαρό ευχαρίστως να του απαντήσω , χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με άλλους γνωστες και μη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Αν κ μετα απο αρκετα χρονια βρηκα το θεμα ενδιαφερον μιας και ποτε δεν ζητουσα να μου πουνε την μαρκα στους φακους των γυαλιων που φορουσα ετσι καταλαβα τα κερδη μερικων μερικων.

Η μυωπια μου ειναι 5.75,4.50 με εναν βαθμο αστιγματισμο στις 180 μοιρες.Ενδιαφερομαι να αγορασω η Zeiss H hoYa θελω να μου πειτε την γνωμη σας κ περιπου ενας λεπτος φακος(παντα πλαστικος)

Ποσο μπορει να κοστισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ΠΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ??$$$$$

167 Η' 174 ΦΑΚΟΥΣ ΣΕ ΕΣΣΙΛΟΡ-ΗΟΥΑ-ΖΕΙΣΣ...

ΖΗΤΑ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ...

ΠΡΟΣΟΧΗ...ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΡΩΣΕΙΣ..(Η ΚΑΘΕ ΜΑΡΚΑ ΕΧΕΙ ΧΟΝΤΡΟ Η ΛΕΠΤΟ ΦΑΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΡΩΣΕΙΣ....) cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ??$$$$$

167 Η' 174 ΦΑΚΟΥΣ ΣΕ ΕΣΣΙΛΟΡ-ΗΟΥΑ-ΖΕΙΣΣ...

ΖΗΤΑ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ...

ΠΡΟΣΟΧΗ...ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΡΩΣΕΙΣ..(Η ΚΑΘΕ ΜΑΡΚΑ ΕΧΕΙ ΧΟΝΤΡΟ Η ΛΕΠΤΟ ΦΑΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΡΩΣΕΙΣ....) cool.png

 

Καλά ντε τι φωνάζεις!

 

Εγώ έχω Telamon Lens και με έχουν βγάλει τζιτζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

επανερχομαι στο θεμα με μια ερωτηση..

εχω αρκετα υψηλη μυωπια ( 8 βαθμοι και στα δυο ματια) και η αληθεια ειναι οτι μεχρι τωρα βολευομουν με τους φακους.

Χρειαζομαι ομως ενα νεο ζευγαρι γυαλια γιατι αρχιζουν να με κουραζουν

Ξερετε τιμες για τα κρυσταλλα της Carl Zeiss (στο περιπου);;;;

με μια ερευνα που εκανα στο Internet μαλλον πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε κρυσταλλο Lantal 1.9 και οργανικο φακο Clarlet 1.74 AS....τι διαφορες εχουν μεταξυ τους;;

τα νυν γυαλια μου εχουν φακους Hoya και παρ'ολο που τα ειχα πληρωσει κοντα στα 700 euro πριν απο 8 χρονια , αλλοιωνον τα ματια μου οταν τα δει κανεις και ουσιαστικα το αισθητικο αποτελεσμα , λογω της υψηλης μυωπιας μου , ειναι ψιλοαθλιο

 

thanks προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα, χθες πήγα σε ένα κατάστημα οπτικών και μου είπανε για μια μάρκα φακών ελβετική, υποτίθεται οι καλύτεροι με φίλτρα κτλπ. Το όνομα άρχιζε από π. Καμιά ιδέα??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά εχω 2.5 βαθμους μυωπια και λιγο αστιγματισμο. Λέω αυτή τη φορά να διαλέξω μόνος μου τους φακούς για τα γυαλιά μου. Έχω διαβάσει στο νετ οτι υπάρχουν φακοί σχεδιασμένοι για υπολογιστές και δουλειά γραφείου. Μου κέντρισε το ενδιαφέρον διότι συνήθως περνάω το 8ωρο μου σε μια οθονη μπροστα (προγραμματιστής).

Ποιά ειναι η διαφορά τους με τους συνηθισμένους φακούς? Επίσης ποια η διαφορά στην τιμή? Και τελικά αξίζουν τα λεφτά τους?

 

Ως τώρα φοράω rodenstock απλούς φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχω 2.5 βαθμους μυωπια και λιγο αστιγματισμο. Λέω αυτή τη φορά να διαλέξω μόνος μου τους φακούς για τα γυαλιά μου. Έχω διαβάσει στο νετ οτι υπάρχουν φακοί σχεδιασμένοι για υπολογιστές και δουλειά γραφείου. Μου κέντρισε το ενδιαφέρον διότι συνήθως περνάω το 8ωρο μου σε μια οθονη μπροστα (προγραμματιστής).

Ποιά ειναι η διαφορά τους με τους συνηθισμένους φακούς? Επίσης ποια η διαφορά στην τιμή? Και τελικά αξίζουν τα λεφτά τους?

 

Ως τώρα φοράω rodenstock απλούς φακούς.

Καλη ιδεα. Τετοιοι φακοι δεν δημιουργουν αντανακλασεις απ'την οθονη οποτε θα σε βολεψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η μυωπια πρεπει να εχει ανεβει καποια δεκατα. πρεπει να παω οφθαλμιατρο ή αμα παω στο καταστημα με οπτικα για να αλλαξω τους φακους μπορουν να μου τους μετρησουν εκει απευθειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...