Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, εχω ενα πολυμηχανημα HP C4340.

To μελανι που ειχε μεσα αδειασε (εχει No350) και αγορασα αυθεντικο το μεγαλο μεγεθος (Νο 350 ΧL) που λεει οτι βγαζει 5 φορες περισσοτερες σελιδες απο οτι το απλο.

 

Το πηρα με το σκεπτικο να το γεμιζω αυτο στο μελλον.

Θα εχω καποιο προβλημα ή ειναι απλη η ολη διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μπορεί να βοηθήσει κανείς για το πως κάνουμε reset τα μελάνια από έναν HP F380 (μην δώσετε ούτε 5 ευρώ για το συγκεκριμένο είναι ΑΘΛΙΟ). Φοράει τα 21 (μαύρο) και 22 (έγχρωμο). Επίσης άσχετο αλλά υπάρχει καμία εταιρία ή μοντέλο εκτυπωτή που να μην κάνει αυτές τις μ@1@&13$ του τύπου "επίπεδο μελάνης", "ημερομηνία λήξης" ? Αν ναι ποιό πολυμηχάνημα προτείνεται για έναν χρήστη που τυπώνει κάθε 2-3 μήνες κυρίως/μόνο ασπρόμαυρα? Υπάρχει πολυμηχάνημα laser?

 

Διόρθωση όταν λέω reset δεν εννοώ Ink level reset, μιάς και δεν ξαναγέμισα τα μελάνια μου. Έχω ένα μαύρο "μαϊμού" (1,5-2 μήνες αγορασμένο και έλεγε πως έχει 4 φορές περισσότερο μελάνη από το αυθεντικό) και το έγχρωμο το πρώτο που έδινε μαζί ο εκτυπωτής κανα 2 χρονάκια σχεδόν (μόνο κείμενα τυπώνω). Οπότε μάλλον το μηχάνημα παραπονιέται για ημερομηνία λήξης υποθέτω (που στο μελάνι πάνω είναι τυπωμένη και πράγματι έχει λήξει) αν και τα μελάνια δεν έχουν πάνω τσιπάκι νομίζω. Μονάχα εκείνη τη χρυσαφί ταινία με τις πολλές επαφές.

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση όταν λέω reset δεν εννοώ Ink level reset, μιάς και δεν ξαναγέμισα τα μελάνια μου. Έχω ένα μαύρο "μαϊμού" (1,5-2 μήνες αγορασμένο και έλεγε πως έχει 4 φορές περισσότερο μελάνη από το αυθεντικό) και το έγχρωμο το πρώτο που έδινε μαζί ο εκτυπωτής κανα 2 χρονάκια σχεδόν (μόνο κείμενα τυπώνω). Οπότε μάλλον το μηχάνημα παραπονιέται για ημερομηνία λήξης υποθέτω (που στο μελάνι πάνω είναι τυπωμένη και πράγματι έχει λήξει) αν και τα μελάνια δεν έχουν πάνω τσιπάκι νομίζω. Μονάχα εκείνη τη χρυσαφί ταινία με τις πολλές επαφές.

 

 

Αν ειχε λήξει θα σου ελεγε "ελεγξτε δεξι/αριστερο μελανοδοχειο" και κατι τετοια !!

 

Αυτο ισως να γινεται και οτα παρεις το 21 XL(που παλι δεν ειναι τελειως γεματο σαν το αναγεμισμενο) . Στο σαιτ της HP λεει οτι οταν πατησεις 4 φορες continue/ignore το μυνημα περι αδειας μελανης δεν ξαναεμφανίζεται .

 

Επισης επειδη καμια φορα της μαμας του τα μελανια ειναι ληγμενα ή κοντα στην λήξη μπορει να σε μπλοκαρει το εγρωμο!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:37 ----------

 

Καλησπερα, εχω ενα πολυμηχανημα HP C4340.

To μελανι που ειχε μεσα αδειασε (εχει No350) και αγορασα αυθεντικο το μεγαλο μεγεθος (Νο 350 ΧL) που λεει οτι βγαζει 5 φορες περισσοτερες σελιδες απο οτι το απλο.

 

Το πηρα με το σκεπτικο να το γεμιζω αυτο στο μελλον.

Θα εχω καποιο προβλημα ή ειναι απλη η ολη διαδικασια?

 

Αν τυπωνεις ΠΟΛΥ συχνα σωστα πηρες το μεγαλο , αλιως και με το μικρο το ιδιο πραγμα θα ηταν . Η διαδικασια ειναι απλη περιπου σαν το 339 ειναι το 350XL κσι το μικρο σαν το 56!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που βγάζει πράγματι είναι το "ελεγξτε δεξι/αριστερο μελανοδοχειο αν έχει μπει σωστά " αλλά το δείχνει μόνο στα λαμπάκια πάνω στον εκτυπωτή.Το power αναμένο,το cancel αναβοσβήνει, στη οθονίτσα "αριθμό αντιγράφων" το E (error, και το λαμπάκι για σκανάρισμα κειμένου αναμένο πάλι. Στο Η/Υ δεν δείχνει τίποτα. Και όταν πατάω εκτύπωση απλά δεν γίνεται τίποτα. Αρά ουτε μια ούτε 4 μπορώ να πατήσω cancel, πάνω στον εκτυπωτή το cancel φυσικά δεν κάνει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ομολογώ ότι έχω μείνει speachless με τις γνώσεις του μέλους candlebox71, αλλα και ζαλισμένος γιατι στη προσπάθειά μου να μάθω για το δικό μου εκτυπωτή, σκάναρα οπτικά όλες τις σελίδες του συγκεκριμένου thread. Παραμένω όμως μπερδεμένος και αναποφάσιστος.

Έχω εναν canon pixma ip3000 (στο thread γίνεται λόγος για μεταγενέστερα μοντέλα) και θέλω να του βάλω όλα τα μελάνια και τα 4 δηλ. γιατι έχουν τελειώσει, (παίρνει: μαύρο BCI-3ebk, cyan bci-6c, magenta bci - 6m και yellow bci - 6y.).Μέχρι τώρα - τον έχω από τον οκτωβρη του 2004- δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα (φτου φτου σκόρδα!!) αν και η χρήση που του κάνω ειναι normal του στυλ οτι δεν έχει χρειαστεί να τυπώσω και κανένα σύγγραμα π.χ. για το αποχετευτικο σύστημα του Βυζαντίου!! Όμως θα χρειαστεί σύντομα να τυπώσω μια διπλωματική εργασία. Από ότι είδα και σύμφωνα με τις αναφορές σας τα μελάνια μου δεν έχουν smartchips. (για ημερομηνία λήξεως ή άλλες περίεργες ενδείξεις δεν ξέρω που να κοιτάξω)

Και τα 4 μελάνια θα μου κοστίσουν γύρω στα 40+ ευρω περίπου ( όλα τα αυθεντικά μελάνια που έχω πάρει έως τώρα αναγράφουν οτι ειναι made in japan (μα εκεί τα φτιάχνουν:;;;;)–κάτι που μου προκαλει δικαίως ή μη μια ανακούφιση). Λόγω οικονομικής δυσπραγίας τα σκέφτομαι πλέον αυτά τα 40 ευρώ (αυτό σημαίνει επίσης ότι δεν θέλω να μπώ σε έξοδα αγοράς καινούριου εκτυπωτή λόγω κεφαλής κλπ γιατι αν είναι έτσι τότε πάω κατευθείαν για αυθεντικά.. Άσε που τον γουστάρω αυτό τον εκτυπωτή. Είναι ο πρώτος μου και έχω τρελό love affair μαζί του!). Ρώτησα σε ενα κατάστημα (συγκεκριμένα το 123refills) και μου είπαν πριν κανα χρόνο 5ευρώ το κάθε χρώμα όχι ομως γέμισμα τα δικά μου (διαφανή δοχεία) αλλα αγορά μη αυθεντικού μελανιού το οποιο φτιάχνεται ειπαν στο ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνει η canon τα δικά της "αυθεντικά" μελάνια!!!!!! Η άλλη λύση είναι να πάω σε ένα μικρό μαγαζάκι στη στουρνάρη όπου πήγαινα παλιά και έπαιρνα μελάνια σε μπουκαλάκια για το γαμπρό μου (ή να πάω σε κάποιο άλλο επώνυμο μαγαζί- απλά αυτό στη στουρναρη το ξέρω).

Anyway, ακούω προτάσεις του τι να αγοράσω (αυθεντικά; Αντικατάσταση με μη αυθεντικά; Ή γέμισμα με χύμα ; κάτι άλλο; ) και από ποιο μαγαζί (αξιζει το 123refills; Ή καλύτερα κάποιο άλλο π.χ. το inkCenter ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορά μη αυθεντικού μελανιού το οποιο φτιάχνεται ειπαν στο ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνει η canon τα δικά της "αυθεντικά" μελάνια!

 

Εμένα αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ καλά... μάλλον είναι... χοντράδα να το πω..., παρατραβηγμένο να το πω.., τέλος πάντων... Το imitation μελανοδοχείο το οποίο είναι σφραγισμένο είναι καλύτερο από το γέμισμα με σύριγγα, αλλά σου βγαίνει πιο ακριβά συγκριτικά.

 

Εγώ προτείνω αυθεντικά μελάνια, επειδή γνωστός μού έχει πει πως τα imitation έχουν λιγότερη ποσότητα μελανιού, κι ας λέει ό,τι θέλει ο κατασκευαστής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ καλά... μάλλον είναι... χοντράδα να το πω..., παρατραβηγμένο να το πω.., τέλος πάντων... Το imitation μελανοδοχείο το οποίο είναι σφραγισμένο είναι καλύτερο από το γέμισμα με σύριγγα, αλλά σου βγαίνει πιο ακριβά συγκριτικά.

 

Εγώ προτείνω αυθεντικά μελάνια, επειδή γνωστός μού έχει πει πως τα imitation έχουν λιγότερη ποσότητα μελανιού, κι ας λέει ό,τι θέλει ο κατασκευαστής τους.

 

Όντως μάλλον έχεις δίκιο για τα περί χοντράδας!!! (ή ήταν δική μου παρανόηση ή δική τους παραπληροφόρηση) Πήρα τηλ. στο 123refills για να μάθω λεπτομέρειες (μιας και για ότι ανέφερα είχα ρωτήσει 1 χρόνο πρίν), και μου ανέφεραν ότι τα imitation μελάνια που πουλάνε εξακολουθούν! να στοιχίζουν 5 ευρώ το τεμάχιο (αναφερόταν στα συγκεκριμένα 4 χρώματα που θέλω εγώ) με επιπλέον 10 % μελάνι από τα αυθεντικά και ότι τα παραλαμβάνουν γεμισμένα και σφραγισμένα απο το εργοστάσιο της refill στο Los Angeles.

Στο Ink Center (τις απαντήσεις τις πήρα από 2 διαφορετικά μαγαζιά ) μου είπαν στο ένα οτι θα μου γεμίσουν τα δικά μου δοχεία με 6 ευρώ το μαυρο και 4 ευρώ τα έγχρωμα (παρά του ότι προσπάθησα να μάθω αν έχει imitation μελάνια και πόσο κάνουν, μου πήγαινε τη κουβέντα συνεχώς στο οτι με συμφέρει το χύμα κλπ., το οποίο είναι γερμανικής προέλευσης). Ενώ στο δεύτερο μου είπαν ότι έχουν ανακατασκευασμένα μελάνια (γερμανικά), με 8 ευρώ το μαύρο και 7 ευρώ το έγχρωμο οπου περιέχουν επιπλέον ml αλλά δεν του γράφουν ή δίνουν μου είπε πόσο! Πάντως αυτά τα ανακατασκευασμένα πλησιάζουν τη τιμή των αυθεντικών!!

 

Όποιος έχει αυτό το μοντέλο εκτυπωτή ή γνωρίζει για αυτον , ας μου πει την αποψή του. Ελπίζω ο candlebox71 να είναι καλά και να προλάβει να απαντήσει σύντομα πριν πράξω κάτι που μπορεί να είναι και λάθος. Πάντως φίλε Sapphire σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . Την έχω λάβει σοβαρά υπόψην μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχω πραγματικα ελλειψη χρονου. Θα απαντησω...Οχι, δεν ειναι προεκλογικη υποσχεση, θα το κανω, η μονη μερα που εχω ειναι η Κυριακη, και αν μου κατσει στραβη, δεν θα γραψω...

Μεινετε συντονισμενοι...

 

Μια εξαιρεση επειδη εχω 5 λεπτα για τον τελευταιο φιλο (αλλα και για τον προτελευταιο).

 

Γινεται μονιμως ενα τρελο λαθος. Εξηγω...Ποσα χρονια εχεις τον Canon?

Ας πουμε υποθετικα 2.5 χρονια. Και δεν ειχες προβλημα. Αν λοιπον την επομενη εβδομαδα (πες οτι γνωριζουμε) θα σου παρουσιαζοταν προβλημα ετσι κι αλλιως, σαν αποτελεσμα της νορμαλ (πιστευω μικρης σχετικα) χρησης, και ενω μεχρι τωρα χρησιμοποιουσες τα γνησια μονο, ΑΝ αυριο τα γεμιζες και την επομενη εβδομαδα σου παρουσιαζοταν το προβλημα, για σενα και το 95% οσων μας διαβαζουν, θα εφταιγαν τα αναγομωμενα...Ειναι ετσι ή οχι?

 

Συνεχιζω...Εχεις μηπως αφησει καιρο τα δοχεια αδεια? Αν ναι, πηγαινε παρε τα γνησια και να σου τυπωνει μια χαρα, γεμιζε τα μετα...

Μαλακια να αλλαξεις τα γνησια για συμβατα. Τα συμβατα εχουν σφουγγαρι μεσα, της Canon εχουν ΙΝΕΣ. Το σφουγγαρι διαλυει σιγα-σιγα και καταληγει στη κεφαλη σου. Οι ινες ομως οχι. Ανωτερωτητα της Canon (σε σχεση με HP και το κακο συναπαντημα), ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ?

Τωρα που τους ανεφερα...Εχει δει κανενας τα νεα 364 της HP?

ΣΚΕΤΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΔΟΧΕΙΩΝ ΤΗΣ CANON, 3,5,6,8, ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια. Σας λεει κατι αυτο?

 

Προτεινω γεμισμα των γνησιων. Οταν και οποτε ειναι να την παιξει η κεφαλη σου, θα στο κανει ειτε με τα γνησια, ειτε με τα γεμισμενα. Μονη διαφορα, οταν θα τον πετας, θα βλαστημας την ωρα και τη στιγμη που πληρωνες τα γνησια!

A, και αυτος που ειπε οτι δεν τα γεμιζει αλλα τα εχει σε συμβατα μονο, μεγαλος μαλακας. Γνωμη μου ειναι οτι βαριεται να γεμιζει και περιοριζεται στο να πουλαει ετοιματζιδικα...

 

Για τον sapphire...Φιλε, που το λεει οτι το γεμισμα με τη συριγγα δεν ειναι OK? Δεν μου λες, η γραμμη παραγωγης, πως τα γεμιζει, εχεις κατσει να σκεφτεις? Με συριγγα! Τα δοχεια τα συγκεκριμενα της Canon τα γνωριζεις? Γιατι στα συγκεκριμενα η συριγγα δεν βυθιζεται πουθενα, παρα μονο στο κενο...Και ο γνωστος σου που σου ειπε (καλοοοο!) οτι τα γνησια εχουν περισσοτερο, σε προκαλω και εσενα και αυτον να πιασετε το 344 της HP να του ρουφιξετε και το σφουγγαρι αν μπορειτε, να μη μεινει τιποτα μεσα και μετα να του βαλετε 14ml που λεει οτι εχει. Οποιος το κανει, θα του στειλω δωροεπιταγη απο οποιο καταστημα θελει 100 ευρω. Πανω απο 12 δεν πατε ουτε με σφαιρες!

Παραδειγμα, το 78αρι της HP των 38ml. Εχω κανει ενα κομματια. Γνησιο! Το σφουγγαρι τους βαμμενο μεχρι τη μεση. Πιανω ενα αλλο, το γεμιζω με 38ml (περιπου 13ml ανα χρωμα) και οταν το χρησιμοποιησα και στεγνωσε, το ανοιξα και αυτο. Το σφουγγαρι ηταν βαμμενο στο μεχρι την κορυφη. Οποτε, ευκολο να συμπερανω οτι ενα δοχειο που κανει 50+ ευρω επειδη εχει αρκετο μελανι, στην ουσια εχει ΑΕΡΑ κοπανιστο. Γιατι δεν γινεται τα δικα τους 38ml να βαφουν μονο το μισο σε υψος σφουγγαρι και τα δικα μου 38 να το βαφουν ολο, ΕΚΤΟΣ και αν δεν το γεμιζουν εκει στην HP. Γι' αυτο, παλι Canon, τα δοχεια διαφανα, τιμια και φθηνοτερα! Γιατι τα 6αρια που εχει ο slphg ειναι 13ml το ενα, αρα CMY einai 39μλ και κανουν τα μισα λεφτα απο το HP!

 

Αναμεινατε στο ακουστικο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον sapphire...Φιλε, που το λεει οτι το γεμισμα με τη συριγγα δεν ειναι OK? Δεν μου λες, η γραμμη παραγωγης, πως τα γεμιζει, εχεις κατσει να σκεφτεις? Με συριγγα! Τα δοχεια τα συγκεκριμενα της Canon τα γνωριζεις? Γιατι στα συγκεκριμενα η συριγγα δεν βυθιζεται πουθενα, παρα μονο στο κενο...Και ο γνωστος σου που σου ειπε (καλοοοο!) οτι τα γνησια εχουν περισσοτερο, σε προκαλω και εσενα και αυτον να πιασετε το 344 της HP να του ρουφιξετε και το σφουγγαρι αν μπορειτε, να μη μεινει τιποτα μεσα και μετα να του βαλετε 14ml που λεει οτι εχει. Οποιος το κανει, θα του στειλω δωροεπιταγη απο οποιο καταστημα θελει 100 ευρω. Πανω απο 12 δεν πατε ουτε με σφαιρες!

 

Αναφέρομαι σε δοχεία που έχουν μόνο σφουγγάρι. Φαντάζομαι πως στη γραμμή παραγωγής, υπάρχει κάποια διαδικασία πιο εξελιγμένη απ' ότι το χειροκίνητο γέμισμα με σύριγγα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Τα 3άρια και τα 6άρια της canon τα γνωρίζω, νομίζω τα 3άρια ήταν τα πρώτα που είχαν και χύμα μελάνι μέσα... Και είναι τυχερός όποιος έχει τέτοιο εκτυπωτή και δουλεύει ακόμη. Πάντως αν το ψάξει καλά ή παραγγείλει μεγάλη ποσότητα imitation για 3άρι η τιμή θα είναι πολύ χαμηλή, ίσως και κάτω από 3 ευρώ ανά δοχείο. Όσο για την ποσότητα, ο γνωστός μου, που έχει ένα iX4000 κι ένα iP4500, μού είπε πως τα imitation είναι η μισή ποσότητα στη μιση τιμή, γι'αυτό να μην τα προτιμήσω. Μάλλον δεν το έθεσα σωστά, αλλά δεν ήθελα να πω ότι τα original έχουν περισσότερο απο όσο αναφέρουν, αλλά τα imitation πολλές φορές έχουν αρκετά λιγότερο από αυτό που αναφέρουν. Και το έχω αναφέρει και προηγουμένως, στον Epson R285 που είχα, τα imitation μου έγραφαν 138% επιπλέον μελάνι κι ενώ τα original είχαν 8ml, αυτά είχαν 19ml, αλλά πολλές φορές το δοχείο φαινόταν ότι έχει μελάνι ενώ δεν είχε = δεν τύπωνε το συγκεκριμένο χρώμα. Για τα 344 της HP δεν γνωρίζω τι παίζει, αλλά θεωρώ τα προϊόντα της εν λόγω εταιρίας μια σκέτη απάτη και δεν έχω αγοράζει ποτέ μου προϊόν της.

 

Αναμεινατε στο ακουστικο σας.

 

Αναμένουμε, επειδή πραγματικά το κατέχεις το θέμα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν φίλε candlebox71 σε ευχαριστώ πολύ που διέθεσες τον περιορισμένο σου χρόνο για να απαντήσεις σε εμένα, παρόλο που προηγούνται άλλοι. Σου εύχομαι να σαι καλά.

 

.

Γινεται μονιμως ενα τρελο λαθος. Εξηγω...Ποσα χρονια εχεις τον Canon?

Ας πουμε υποθετικα 2.5 χρονια. Και δεν ειχες προβλημα. Αν λοιπον την επομενη εβδομαδα (πες οτι γνωριζουμε) θα σου παρουσιαζοταν προβλημα ετσι κι αλλιως, σαν αποτελεσμα της νορμαλ (πιστευω μικρης σχετικα) χρησης, και ενω μεχρι τωρα χρησιμοποιουσες τα γνησια μονο, ΑΝ αυριο τα γεμιζες και την επομενη εβδομαδα σου παρουσιαζοταν το προβλημα, για σενα και το 95% οσων μας διαβαζουν, θα εφταιγαν τα αναγομωμενα...Ειναι ετσι ή οχι?

 

Τον εκτυπωτή Canon PIXMA ip3000 τον αγόρασα τον Οκτώμβρη του 2004!! (4,5 χρονών!!) Θεωρείται υποθέτω προπολεμικός από πολλούς όμως τον γουστάρω με χίλια. Ενστικτωδώς και αισθητικώς (μιας και από τεχνικά χαρακτηριστικά ήμουν ανίδεος. Τώρα ουσιαστικά ασχολούμαι και μαθαίνω) θεωρούσα και θεωρώ ότι η Canon είναι η μάρκα μου. Και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου έκανα καλή επιλογή τελικά.

Όντως έτσι είναι…σαν ανίδεος θα κατηγορούσα τα αναγομωμένα μελάνια μιας και κατά τη περίοδο χρήσης τους θα προέκυπτε η ζημιά…μη λαμβάνοντας υπ όψη μου τα χρόνια που κουβαλά ο εκτυπωτής μου. Εννοείται ότι δεν γνωρίζω τη «διάρκεια ζωής» του ούτως ή άλλως αν και υποθέτω ότι η χρήση με τη φθορά συνδέονται αναλογικά.Πάντως μέχρι τώρα η χρήση του εκτυπωτή ήταν φειδωλή.

 

.

Συνεχιζω...Εχεις μηπως αφησει καιρο τα δοχεια αδεια? Αν ναι, πηγαινε παρε τα γνησια και να σου τυπωνει μια χαρα, γεμιζε τα μετα...

Μαλακια να αλλαξεις τα γνησια για συμβατα. Τα συμβατα εχουν σφουγγαρι μεσα, της Canon εχουν ΙΝΕΣ. Το σφουγγαρι διαλυει σιγα-σιγα και καταληγει στη κεφαλη σου. Οι ινες ομως οχι. Ανωτερωτητα της Canon (σε σχεση με HP και το κακο συναπαντημα), ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ?

 

Προτεινω γεμισμα των γνησιων. Οταν και οποτε ειναι να την παιξει η κεφαλη σου, θα στο κανει ειτε με τα γνησια, ειτε με τα γεμισμενα. Μονη διαφορα, οταν θα τον πετας, θα βλαστημας την ωρα και τη στιγμη που πληρωνες τα γνησια! .

 

Ο εκτυπωτής έως τώρα έχει μείνει αδρανής και κλειστός κατά διαστήματα (όχι πολλές φορές ) αλλά το περισσότερο ήταν για αρκετούς μήνες όταν ήμουν φαντάρος (τουλάχιστον 4). Δεν θυμάμαι αν τα μελάνια ήταν γεμάτα ή όχι. Πάει καιρός από τότε. Πάντως μαύρο πρέπει να είχε το δοχείο μέσα. Παρ όλα αυτά δεν έπαθε τίποτα η κεφαλή. (Το λέω γιατί διάβασα σε αυτό το thread ή σε άλλο του insomnia ότι μπορεί να προκληθεί ζημιά από την αδράνεια αν θυμάμαι καλά).

Τα δοχεία για CMY είναι ΟΝΤΩΣ πολύ καιρό άδεια. Μόνο το μαύρο έιχα αλλάξει τελευταία φορά και αυτό μολις τελείωσε εντελώς. ΟΠΟΤΕ θα πράξω αυτό που λές. Θα πάρω πάλι αυθεντικά τώρα και μετά θα τα αναγομώσω. ΠΡΟΦΑΝΩΣ από ότι κατάλαβα θα πρέπει οι ίνες της canon να παραμένουν υγρές από μελάνι για να μην ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ. .

 

. Για τον sapphire...Φιλε, που το λεει οτι το γεμισμα με τη συριγγα δεν ειναι OK? Δεν μου λες, η γραμμη παραγωγης, πως τα γεμιζει, εχεις κατσει να σκεφτεις? Με συριγγα! Τα δοχεια τα συγκεκριμενα της Canon τα γνωριζεις? Γιατι στα συγκεκριμενα η συριγγα δεν βυθιζεται πουθενα, παρα μονο στο κενο...

Αναμεινατε στο ακουστικο σας

 

 

Όταν λές κενό που εννοείς; Είδα ότι πάνω στα δοχεία μελανιών έχει την ενδειξη push με ένα περίεργο εξόγκωμα. Από κεί εννοείς;

 

Πάντως το ότι τα αυθεντικά μελάνια της canon είναι από ιαπωνία (γράφουν made in japan) είναι πιστεύω +.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και βλεπω πως ο candlebox71 σκοπευει να απαντησει και επειδη εχω καιρο που εχω κανει την ερωτηση μου θα προσθεσω λιγα πραγματα για τα θεμα που ρωτησα. Εκτυπωτη laser δεν εχω παρει ακομη, εχω εναν inkjet Canon i850 εδω και λιγα χρονια. Οπως ειπα θελω να εκτυπωνω ασπρομαυρο κειμενο, καποια pdf και word. Οι σελιδες που σκοπευω να βγαλω ειναι πολλες (10,000++) και σκεφτομαι laser γιατι θελω μεγαλυτερη οικονομια και αντοχη στις εκτυπωμενες σελιδες (απο υγρασια κτλ.). Σωστα αποριπτω τους inkjet; Τωρα τα υπολοιπα τα εγραψα παλιοτερα και στην ουσια ρωτω τον candlebox71 και οποιονδηποτε με εμπειρια στο θεμα, τι θα εκαναν στη θεση μου. Εγω απλα εχω ψαξει στο net για αρκετες ωρες αλλα δεν νιωθω να εχω βρει λυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές κενό που εννοείς; Είδα ότι πάνω στα δοχεία μελανιών έχει την ενδειξη push με ένα περίεργο εξόγκωμα. Από κεί εννοείς;

 

Αν κοιτάξεις το δοχείο στο πλάι, θα δεις αυτό:

74967507.jpg

Στο αριστερό τμήμα είναι το κενο (όταν το δοχείο είναι άδειο), ενώ στο δεξί υπάρχουν οι ίνες.

 

Το "Push" σου δείνει απλά το σημείο που πρέπει να πιέσεις όταν τοποθετείς το δοχείο στον εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...