Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κοιτάξεις το δοχείο στο πλάι, θα δεις αυτό:

...Στο αριστερό τμήμα είναι το κενο (όταν το δοχείο είναι άδειο), ενώ στο δεξί υπάρχουν οι ίνες.

 

Το "Push" σου δείνει απλά το σημείο που πρέπει να πιέσεις όταν τοποθετείς το δοχείο στον εκτυπωτή.[/quote ]

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οκ για το push. Το ανάφερα γιατι μου φαίνεται μαλακό σαν σημείο για να εισχωρήσει μία σύριγγα, συν του ότι έχει μια εσοχή από την έσω πλευρά. Τελικά όμως η σύριγγα πιό ακριβώς σημείο του δοχείου θα διαπεράσει όταν θα είναι άδειο; μήπως γνωρίζεις; γιατι το ίδιο το δοχείο μου φαίνεται αλλά και είναι σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι, δεν υπαρχει προβλημα με το αν εχουν στεγνωσει οι ινες. Οι ινες δεν ξεραινονται, δεν ειναι σφουγγαρια. Τα σφουγγαρια ξεραινονται και θρυματιζονται με τον καιρο, φτανοντας στην κεφαλη και δημιουργουν τις γραμμες στην εκτυπωση. Γραμμες δημιουργουν και τα πολυ πηχτα μελανια, πχ τα Lexmark 16,17,26,27 που εχουν pigment μελανι. Οσοι απο εσας εχετε τετοια δοχεια για πεταμα, ανοιξτε τα, βγαλτε το σφουγγαρι και απο κατω θα δειτε ενα ασημι καλυμα που λειτουργει σαν φιλτρακι. Το φιλτρακι ειναι για να μην περνουν ακαθαρσιες προς τη κεφαλη, ειτε απο το μελανι, ειτε απο το σφουγγαρι (ναι, τοσο...τεχνολογικα προηγμενα ειναι ολα αυτα!)

Κατω απο αυτο θα δειτε ΤΗΝ ΠΙΣΣΑ! Μιλαμε για ενα πραγμα εντελως στερεοποιημενο. Ε, οταν λοιπον τα γεμιζετε, δεν δουλευουν, γιατι το μελανι προσπαθει να βρει διοδους μεσα απο αυτα τα χαλια, και να βρει, καποια απο αυτα εχουν μονιμοποιηθει στη κεφαλη και ειναι πολυ δυσκολο να καθαριστουν.

 

Τα μελανια λοιπον, στη δικη σου περιπτωση τα 3 και τα 6, δεν εχουν κανενα φιλτρο πανω τους, εχει ομως η κεφαλη εκει που εφαπτονται με τα δοχεια. Δεν περνα τιποτα μεσα, μην ανησυχεις. Αυτο ομως που μπορει να γινει με τον καιρο ειναι να αρχισει να πηζει το μελανι. Αν λοιπον γινει αυτο, πρεπει πρωτα να καθαριστει η κεφαλη για να περασει το μελανι απο το δοχειο.

Στο ξεκαθαριζω, τα δοχεια της Canon δεν εχουν προβλημα με στεγνες ινες, συμπεριλαμβανομενων και των Canon 40,41,50,51, που εχουν και αυτα ινες αντι σφουγγαρι.

Τα σφουγγαρια με τον καιρο, σφιγγουν, ορισμενες φορες γινονται σαν πετρα και μπορει καποιος μαθημενος και εμπειρος να το καταλαβει οταν βυθιζει τη βελονα μεσα. Πρεπει να εχει τζογο, οχι να νιωθεις λες και το βαζεις μεσα σε ξυλο!

 

Κατω απο το push ειναι η ταπα που κλεινει η γραμμη παραγωγης οταν το γεμισει. Εκει ειναι το σημειο που κρατα το μελανι το δοχειο σου. Οι ινες ειναι για να ελεγχουν τη ροη και να λειτουργουν σαν συγκοινωνουντα δοχεια.

Οσο για το οτι ειναι Ιαπωνικα, αν επισκεφθεις το site της Canon, θα δεις οτι τα υλικα ειναι απο Ιαπωνια αλλα φτιαχνονται αλλου.

 

1. @slphg το θεμα ειναι να μην εχει στεγνωσει το μελανι ΜΕΣΑ στην κεφαλη σου, γι' αυτο σου λεω παρε γνησια και αν τυπωνει σωστα (αφου τα εχει καιρο αδεια πανω στη κεφαλη σου), τοτε γεμιζε αυτα τα ιδια ή ακομα και τα παλια, δεν υπαρχει καμια διαφορα.

Το δοχειο δεν ειναι σκληρο. Ειναι μαλακο. Η μπιλια (ταπα) ειναι σκληρη. Αυτη πιεζει τα τοιχωματα του δοχειου για να βγει και τα ξαναπιεζει για να μπει, το μαλακο υλικο του δοχειου, αγκαλιαζει τη μπιλια κλεινοντας εντελως. Η τρυπα που μπαινει η μπιλια ειναι αρκετα μεγαλη για να βαλεις και συριγγα χωρις βελονα. Αποδειξη οτι το δοχειο ειναι μαλακο, πιεσε εκει που ειναι οι ινες να δεις οτι ειναι τοσο μαλακο που μπορεις να μετακινησεις το μελανι μεσα στις ινες...

Η προταση μου για αγορα γνησιων και μετα γεμισμα, δεν εχει να κανει με τα αδεια μελανοδοχεια σου, γιατι δεν παθαινουν τιποτα. Απλα προσπαθω να σε βοηθησω να δεις, αν υπαρχει περιπτωση να εχει ηδη προβλημα η κεφαλη σου, πως οτι και να βαλεις, δεν μπορει να επηρεασει θετικα ή αρνητικα το γεγονος πως εχει ηδη προβλημα. Γι' αυτο αν πραγματικα ειναι ΟΚ, τοτε θα δουλεψει και εισαι ελευθερος να τα γεμισεις. Αν οχι, τοτε αυτο θα εχει γινει χωρις ποτε να εχεις χρησιμοποιησει αναγομωμενα. Γιατι τελικα, ολα μια ιδεα ειναι!Κι αν σου κατσει...

Εχω στην ακρη ενα εκτυπωτη i850, ο πρωτος μου Canon. Δυστυχως τον αφησα περιπου 8 μηνες χωρις εκτυπωση και στερεοποιηθηκε το μαυρο. Αυτη ηταν και η πρωτη αποπειρα (η μονη ανεπιτυχης λογω ασχετοσυνης τοτε) να φτιαξω τη κεφαλη. Δεν τα καταφερα και μαλλον την εκανα να μη ξαναδουλεψει. Στο 2ο ομως εκτυπωτη τα καταφερα γιατι ηξερα. Ειναι προφανες οτι ποτε δεν θα αγοραζα νεα κεφαλη, καλυτερα νεο εκτυπωτη. Πιστεψε με οτι και τα τελευταια μηχανηματα της Canon ειναι μια χαρα, μοναδικο μειονεκτημα οτι εχει μικρανει τα δοχεια (ειναι της μοδας γμτ).

 

2. @insos8 φιλε στειλε μου pm με το σκεπτικο σου, ολο αυτο τον καιρο απανταω σε pm οποτε τα δω, για να μη ψαχνω τα ποστ σου, στειλε μου περιληψη σε μηνυμα.

 

Περισσοτερα οταν εχω χρονο.

Επεξ/σία από candlebox71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Εγώ έχω έναν Canon ip 4200 ο οποίος παίρνει 1 μεγάλο μαύρο τύπου pigment, 1 ένα μικρό φωτογραφικό τύπου dye καθώς και τα 3 χρώματα επίσης τύπου dye.

 

Ο εκτυπωτής μετά από αρκετές μέρες χωρίς χρήση σταμάτησε να εκτυπώνει καλά το κόκκινο. Τι καλά δηλαδή, στον έλεγχο ακροφυσίων εμφανίζονταν 3-4 γραμμές Έχω ξανά αντιμετωπίσει βουλώματα κεφαλής αλλά αυτό είναι το κάτι άλλο!Δοκίμασα τα εξής με αυτή την κεφαλή:

 

1) Ξέπλυμα για μερικά λεπτά σε ζεστό απιονισμένο νερό. Καμία βελτίωση.

 

2) Πήρα ένα σωληνάκι από τα μικρά που χρησιμοποιούνται σε αντλίες ενυδρείων, το προσάρμοσα στην άκρη μιας σύριγγας κι έστειλα μέσα στην αντίστοιχη οπή από την οποία μπαίνει το μελάνι, ζεστό απιονισμένο νερό. Αυτό το έκανα επανειλημμένα. Να σημειώσω ότι το νερό περνούσε από αρκετά ακροφύσια αλλά ακόμη κι από αυτά με δυσκολία σε σχέση με τα άλλα χρώματα που δοκίμασα και που λειτουργούν σωστά. Επέμεινα πολύ, τόσο που η κεφαλή δεν έβγαζε άλλο χρώμα αλλά σχεδόν καθαρό νερό. Ελάχιστη η βελτίωση.

 

3) Έβαλα την κεφαλή για μια ώρα σε πολύ ζεστό (μισό λίτρο ζεσταμένο 4 λεπτά στο μικροκυμάτων, όχι βραστό αλλά αχνιστό θα το έλεγα) απιονισμένο νερό. Στο μισάωρο την έβγαλα από το ζεστό νερό που είχε αρχίσει να γίνεται χλιαρό, ξαναζέστανα το ελαφρώς μαυρισμένο νεράκι και όσο περίμενα να ζεσταθεί, έκανα το κόλπο με το σωληνάκι και τη σύριγγα. Έπειτα ξαναέβαλα την κεφαλή στο ξαναζεσταμένο νερό για ακόμη μισή ώρα.

 

Έφαγα ένα μπετονάκι απιονισμένο νερό (χαλάλι του, πάμφθηνο είναι) αλλά τα κόκκινα ακροφύσια δε κατάφερα να τα ξεβουλώσω. Είναι λίγο καλύτερα από πριν αλλά σε καμία περίπτωση καλά. Τουλάχιστον τα μισά και παραπάνω είναι βουλωμένα.

 

Επίσης, το φωτογραφικό μαύρο δε θα έλεγα ότι εκτυπώνει άψογα στον έλεγχο ακροφυσίων αλλά αυτό θα μπορούσα να το ανεχτώ.

 

Ορίστε και μια φωτογραφία της τωρινής κατάστασης...

 

oz4qmfxcldhfwil0xlvh_thumb.jpg

 

Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω που ίσως βοηθήσει; Υπάρχουν καθαριστικά διαλύματα που μπορώ να δοκιμάσω; Αν ναι, γνωρίζετε κάποιο κατάστημα που να πουλάει τέτοια διαλύματα στη Θεσσαλονίκη; Ακόμη καλύτερα, υπάρχει κάποιος με κατάστημα που καθαρίζει κεφαλές; Θα ρωτήσω σε ένα κατάστημα που κάνει αναγομώσεις μελανιών αύριο αλλά δε ξέρω που αλλού να ψάξω!

 

 

Υ.Γ.:

candlebox71, δε γνωρίζω αν το έχεις υπόψιν σου αλλά χρησιμοποιώ αυτό:

 

hxxp://www.armor-group.com/en/categories/office-supplies/right-menu/news-armor/for-canon-pixma.html

 

Στο παρελθόν χρησιμοποιούσα συμβατά και ξήλωνα να τσιπάκια από τα γνήσια μελάνια. Κάποια στιγμή 1-2 τσιπάκια σταμάτησαν να λειτουργούν και έτσι έπρεπε να τα αντικαταστήσω. Τότε βρήκα την παραπάνω λύση που είναι μελάνια και μαζί βάση με τσιπ που μπαίνει μπροστά από την κεφαλή και επικοινωνεί με τον εκτυπωτή όπως θα έκαναν τα γνήσια. Τα cartridge της armor έχουν παρόμοιο σύστημα με τσιπ με αυτό της canon αλλά είναι πιο φτηνά και νομίζω ότι αναγομώνονται. Πάντως δε μου φάνηκε να πετάω τα λεφτά μου αφού πήρα 8 μελάνια (τα 2 μαύρα και από 2 για κάθε έγχρωμο) στην τιμή των 40 ευρώ μαζί με την πατέντα με το τσιπάκι όταν τα γνήσια έχουν 13 ευρώ το ένα. Ακόμη κι αν δε τα χρησιμοποιούσα και το πετούσα όλο το σετ όταν θα τελείωναν τα μελάνια πάλι με συνέφερε περισσότερο οικονομικά. Δεν ξέρω αν μου την έκαναν αυτά τα μελάνια τη ζημιά.

 

 

Πολυ πιθανο! Ειπαμε, τα συμβατα δεν εχουν ινες αλλα σφουγγαρι. Για μενα ειναι σκετη καταστροφη. ΟΤΙ και να κανεις, αργα η γρηγορα το σφουγγαρι θα αρχισει να στελνει τα κομματια του στη κεφαλη.

Η εκτυπωση που βλεπω ειναι σοβαρη περιπτωση. Πρεπει να βρεις ενα ισχυρο χημικο που να διαλυει το μελανι, ΠΡΟΣΕΞΕ ομως να μη καιει το λαστιχο. Γιατι αναμεσα στα ακροφυσια και στη κεφαλη υπαρχει μια λαστιχενια φλατζα. Αν ειναι μονο θεμα πηγμενου μελανιου θα κανεις δουλεια. Αν δεν ειναι ομως μονο αυτο, το βλεπω χλωμο. Και για να μη το κρυψω, βλεπω περισσοτερο το δευτερο απο το πρωτο, αλλα δεν μπορω απο αποσταση να προσδιορισω το λογο...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:04 ----------

 

Αυτό που προτείνεις, δηλαδή η εφαρμογή πίεσης από τα ακροφύσια προς τα μέσα είναι καλή ιδέα αλλά δεν έχω τα κατάλληλα εργαλία για να το κάνω. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποιο εργαλείο με μορφή βεντούζας για να στείλω νερό προς την αντίθετη κατεύθυνση.

 

Μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες για τα μελάνια! Κατ' αρχάς τα μελάνια που χρησιμοποίησα από τη στιγμή που τα ακροφύσια δούλευαν καλά μέχρι τώρα είναι τα armor που αναφέρω και παραπάνω. Από τα λίγα που διάβασα είναι χρόνια στο χόρο και τα μελάνια της δεν είναι ούτε απαράδεκτα αλλά ούτε καν φτηνά! Βέβαια δε ξέρω τι ισχύει στην πραγματικότητα.

 

Πέρα από αυτό, τι μπορεί να έκανε στην κεφαλή μου το οποιοδήποτε μελάνι εκτός από ένα βούλωμα; Μπορεί ένα μελάνι όχι μόνο να βουλώσει αλλά και να καταστρέψει ακροφύσια; Παρατηρώντας τι δυσκολία με την οποία περνάει το μελάνι από τα ακροφύσια το μυαλό μου πάει αλλού: υπάρχει ξεραμένη ποσότητα μελανιού πίσω από τα ακροφύσια δηλαδή μέσα στην κεφαλή.

 

Θα δοκιμάσω να την ανοίξω αν και στο παρελθόν που δοκίμασα να ξεβιδώσω τις βίδες που έχει κεφαλή canon στην κάτω πλευρά στάθηκε αδύνατον!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση κι αν μπορείς διευκρίνισέ μου το θέμα των κακών μελανιών και του πως αυτά μπορούν όχι απλά να βουλώσουν αλλά να προκαλέσουν βλάβη στην κεφαλή!

 

Λαθος!

Δεν ειναι τα κακα μελανια, ειναι τα κακα δοχεια. Το μελανι μπορει να ειναι καλο και αγιο, το δοχειο με το σφουγγαρι κανει τη ζημια!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:12 ----------

 

Αδερφια ειμαι ενας πανευτυχης κατοχος ενος officejet l7480 εδω κ 2μηνες.

 

Υπολογιζα πως το πρωτο μαυρο μελανι (88) θα με εβγαζε ~500 σελιδες παρολο που αναφερει ~850 σελιδες, λογο οτι απο οτι ειδα μενει αρκετο μελανι μεσα στις σωληνωσεις μεχρι την κεφαλη εκτυπωσης.

Μεχρι σημερα που εμφανισε "χαμηλη σταθμη" εχω εκτυπωσει 1126 σελιδες (κυριως σε ποιοτητα draft) και συμφωνα με την ενδειξη πρεπει να εχω αλλες ~250 ακομα μεσα!!

 

Το ερωτημα μου ειναι:

 

Να ψαχτω σε λυσεις "συμβατων"?

 

Η θα ηταν προτιμοτερο το γνησιο (88xl) ~30ευρω για 2450 σελιδες μιας και το κοστος ειναι αναλογικα ηδη μικρο ?

 

Eιδικοτερα αν καποιος απο εσας εχει προβει σε αναλογη λυση,ας μας πει την εμπειρια του.

 

Μην εισαι τοσο ευτυχης. Ολες οι σειρες των εκτυπωτων της HP με σωληνωσεις, εχουν παρουσιασει προβληματα ή θα παρουσιασουν στο μελλον. Οι σωληνωσεις φραζουν, με γνησια ή χωρις, και ειναι μια παντελως ηλιθια ιδεα και κατασκευη οταν εχεις να κανεις με μελανη, εκτος και αν στοχευεις στη συχνη αποσυρση εκτυπωτων. Επισης, οπως εχω αναλυσει σε αλλα μηνυματα, εχει μεγαλο κοστος το μελανι της HP + οτι τα δικα σου εχουν τσιπακι το οποιο οριζει ημερομηνια ληξης (αναγραφεται στο πισω αυτοκολλητο). Εαν δεν το χρησιμοποησεις μεχρι την ημερομηνια ληξης, πρεπει να το αλλαξεις, εχει δεν εχει μελανι.

Αποδειξη οτι το συστημα με τις σωληνωσεις ειναι μια βλακεια, οτι η HP εγκατελειψε εντελως την ιδεα και παει τωρα σε λυση σαν της Canon, δηλαδη δοχεια που εφαπτονται στη κεφαλη, χωρις σωληνακια, ακομα ομως υστερει στο οτι η κεφαλη δεν ειναι αφαιρεσιμη οπως της Canon και ακομα οτι παιρνουν λιγοτερο μελανι.

Τα νεα δοχεια μπορειτε να τα δειτε στο παρακατω λινκ.

 

http://images.google.gr/images?q=hp%20364&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=el&tab=wi

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:16 ----------

 

candlebox71 μιας και την αλλη φορα μου τα ειπες ολοσωστα θέλω λιγο ακόμη βοηθεια.

Επεσε στα χέρια μου ενας EPSON c80. Κεφαλες ειναι βουλωμενες, συγκεκριμενα τα 2 χρώματα. Γνωρίζεις μηπως αν μπορώ να τις αφαιρέσω ωστε να τις πάω για καθάρισμα σε ενα μαγαζί που συνεργάζομαι. Ειναι κρίμα τετοιο μηχάνημα που το βρήκα τζάμπα να παει χαμένο. (το πεταξαν καθηγητές απο την σχολη....)

Thanks

 

Δεν διαβαζετε οτι γραφω και θα αρχισω να απαντω μονολεκτικα, γιατι ετσι κι αλλιως δεν διαβαζετε...

ΔΕΝ ΒΟΥΛΩΝΟΥΝ οι κεφαλες της epson. Απλα με τη χρηση χανει την ιδιοτητα του να παλλεται ο κρυσταλλος που εχει μεσα η κεφαλη. Η κεφαλη δουλευει πιεζοηλεκτρικα. Αν δεν παλλεται ο κρυσταλλος, μελανι δεν βγαινει, και αν βγαινει καποιο απ' ολα ειναι γιατι δεν παλλεται οσο θα επρεπε ωστε να λειτουργει σωστα και να βγαινει σωστα το μελανι.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:24 ----------

 

μάγκες καλησπέρα. επειδή βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοι γνώστες εδώ και εγώ είμαι άσχετος θέλω να ρωτήσω το εξής.

έχω τον samsung ml-1640. τελιώνει το πρώτο toner και πηγαίνω και το γεμίζω. όλα καλά αλλά μόλις έφτασε τις 1500 σταμάτησε.

επειδή σίγουρα έχει και άλλο μελάνι μέσα τι ακριβώς γίνεται?

έχει chip? και αν ναι που? γιατί δεν το βλέπω.

υπάρχει κάποιος τρόπος να του κάνω resεt?

 

παιδιά αν μπορείτε λίγη βοήθεια γιατί θα με δείτε στα κανάλια αύριο.

θά μπω με καραμπίνα μεσα στη samsung. καίγομαι να τυπώσω μια εργσία που πρέπει να παραδώσω

 

Επειδη ειναι αδυνατο να γνωριζω ολα τα δοχεια ολων των εκτυπωτων, βλεποντας φωτο απο το google για το συγκεκριμενο δοχειο, πρεπει να εχει τσιπ. Και αυτο πρεπει να βρισκεται εκει που ειναι οι καθετες γραμμες στην προστινη μερια (μπροστα απο το χερουλι που το κρατας). Αν το αναγομωσες, μπορει το τσιπ να εχει προβλημα.

Παντως, το δοχειο ειναι 1500 σελιδων. Πως εισαι σιγουρος οτι εχει ακομα μεσα? Αν εβγαλες 1500 σελιδες, οταν ο κατασκευαστης το δινει για 1500 στο 5% καλυψης, τοτε εισαι μια χαρα και δεν καταλαβαινω το προβλημα...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:14 ----------

 

Ενδεικτικα, μολις βαλεις ξαναγεμισμενα στον Canon, δε θα σου δειχνει ΚΑΝ ποση ποσοτητα εχουν.

Αλλα τουλαχιστον, παρολο που θα τα βλεπει ως αδεια, αν τη πρωτη φορα που θα σου βγαλει μηνυμα λαθους κρατησεις πατημενο το πορτοκαλι κουμπι-λαμπακι, θα συνεχισει κανονικα και δε θα σε ξαναενοχλησει.

 

-Δε ξερω τι επιπτωση εχει αυτο στην εγγυηση βεβαια-.

 

Παντως εγω εχω εναν iP4200 (αγορασμενο 130€ το 2006, εχει τα ιδια μηχανικα μερη με τους 4500-4600), τον εχω κατευχαριστηθει!

Το μονο "σπαστικο" οτι πρεπει να ελεγχεις χειροκινητα ποσο μελανι εχει...

Αλλα η ποιοτητα που βγαζει σε εγχρωμες εκτυπωσεις max ποιοτητα σε glossy φωτογραφικο χαρτι δε περιγραφεται :-)

 

Οποιαδηποτε αλλαγη των ορων της εγγυησης οταν χρησιμοποιειτε αναγομωμενα ειναι παρανομη και καταχρηστικη.

 

http://www.rcrimaging.com/fyi.htm

 

The Supreme Court (IBM vs. The United States) held that IBM could not threaten customers with termination of their data processing equipment leases just because they did not use supplies manufactured by IBM. Such practice constituted a "tying agreement" and was found to be in violation of the Sherman and Clayton_Antitrust Law.

 

Το παραπανω στην Αμερικη. Ομως, εκει δεν ενθαρρυνεται η αναγομωση, σε αντιθεση με την Ευρωπαϊκη Ενωση. Αν δεν το ξερατε, υπαρχει σχετικη αποφαση που ενθαρρυνει την αναγομωση-ανακυκλωση ΟΛΩΝ των ηλεκτρονικων συσκευων και των παρελκομενων τους.

Ειλικρινα, υπαρχει καποιος που νομιζει οτι θα εβγαινε μια τετοια αποφαση με σκοπο να καταστρεφει τους εκτυπωτες των Ευρωπαϊκων καταναλωτων?

 

Αντιγραφω απο την παρακατω σελιδα της HP.

 

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01434510&cc=us&dlc=en&lc=en&jumpid=reg_R1002_USEN

 

For HP printer products, the use of a non-HP cartridge or a refilled cartridge does not affect either the warranty to the customer or any HP support contract with the customer. However, if printer failure or damage is attributable to the use of a non-HP or refilled cartridge or an expired ink cartridge, HP will charge its standard time and material charges to service the printer for the particular failure or damage.

 

Και αυτο βασιζεται στην παραπανω αποφαση του ανωτατου δικαστηριου στις ΗΠΑ.

 

Η αποφαση της E.E. ειναι εδω.

 

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32002L0096:EN:HTML

 

Article 4 of the WEEE Directive specifically directs member states to :

 

take the appropriate measures so that producers do not prevent, through specific design features or manufacturing processes, WEEE from being re-used, unless such specific design features for manufacturing processes present overriding advantages, for example, with regard to the protection of the environment and/or safety requirements.

 

Μαλιστα υπηρχε αναμονη οδηγιας για αφαιρεση των chip γιατι η Ευρωπαϊκη επιτροπη θεωρουσε οτι τα τσιπακια τοποθετουνται στα δοχεια για να αποτρεπουν την αναγομωση, η αποφαση αναμενοταν τελος του 2006 αλλα καπου εχει κολλησει (και ο νοων νοειτω).

 

http://www.theregister.co.uk/2004/01/14/eu_recycles_lexmark_ink_cartridge/

 

The new complaint against Lexmark stems from the recent EU ruling on recycling. The European Parliament voted in December to introduce a new law that includes a ruling directing manufacturers of printers to no longer incorporate chips into their own-brand ink refill cartridges. While third party suppliers claimed that these chips made it difficult to supply replacement cartridges, the EU ruling was designed to make cartridges easier to recycle.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:25 ----------

 

Εγώ έχω έναν hp photosmart 7150 που με υπηρετεί πιστά εδώ και 6 χρόνια.

 

Αναγομωμένα μελάνια κατέληξα ότι είναι λύση ανάγκης και για μεγάλο αριθμό κειμένων εκτυπώσεων κακής -μέτριας ποιότητας. Για έγχρωμα δοκίμια δεν συζητώ καθόλου για αναγομωμένα. 50 σελίδες. Στην 51η αρχίζουν οι γραμμές και το ξεθωριασμένο χρώμα.

 

Τα ξεθωριασμενα χρωματα μπορει να ειναι απο ελλειψη ενος εκ των 3 μελανιων στο εγχρωμο δοχειο. Εξαρταται απο το τι τυπωνεις. Αν τυπωνεις εντονα, αρκετα και σε υψηλη ποιοτητα, τοτε οι 50 σελιδες ειναι αρκετα σωστη τιμη για τα δοχεια σου.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:28 ----------

 

Στον Canon i550, και στον i560 που έτυχε να δω, δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, αλλά νομίζω εκείνοι παίρναν τα δοχεία BCI-3, χωρίς chip. Και πάλι, προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω αυθεντικά μελάνια, εφ' όσον τα imitation είναι η μισή τιμή στην μισή ποσότητα + δώρο τα προβλήματα...

 

Όσο για την ποιότητα, εντάξει πάνω-κάτω δεν έχουν και τεράστιες διαφορές, αλλά στο μαύρο σίγουρα θα είναι καλύτερος ο ip4600, λόγω pigment μελάνης.

 

Τέλος, ο Epson υποστήριζε εκτύπωση σε fullface printable δισκάκια, με διάμετρο εσωτερικού κύκλου έως και 18 χιλιοστά. Ο Canon δεν ξέρω αν υποστηρίζει κάτι τέτοιο ή επιτρέπει κλασσικά μέχρι τα 37 χιλιοστά.

 

Συμβατα=σφουγγαρι αντι ινες, και αυτο ισχυει σε ολους τους Canon.

 

Τυπωνω full face σε Canon iP5200, απροβληματιστα. Το ιδιο εκανα και με τον i850 που ειχα πριν.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:32 ----------

 

Στον πειραια ειναι, στελνω τη μανα μου μιας και ειναι κατω απο τη δουλεια της.

Αλλα κανει καλη δουλεια, αν θες ρωταω για περισσοτερα.

Απο τιμες, οι μισες απο τα original.

 

 

 

Τι να σου πω, εμενα απο το 2006 μεχρι τωρα δεν εχει νιωσει τιποτα με τα ιμιτασιον.

Παντως ναι εχει κεφαλη μια και δεν αλλαζει με τα μελανια.

Προσοχη!

Ξεραινονται πολυ γρηγορα τα μελανια ομως, αν δε τυπωσεις εστω μια σελιδα καθε 2-3 βδομαδες θελει "Καθαρισμο" ή "Βαθυ καθαρισμο".

Εγω καθε φορα που φευγω διακοπες τα βγαζω τελειως και τα βαζω σε σακουλακια γιατι εχει τυχει να μου καταστραφει εκτυπωτης ετσι.

 

Βγαζεις τα δοχεια? Μα δεν παθαινουν τιποτα!

Το μελανι απο την κεφαλη το βγαζεις? Γιατι υπαρχει απο το φιλτρο και κατω μεχρι πανω απο το ακροφυσιο. Αν δεν το βγαζεις, ή βγαζεις τα μελανια ή οχι, το ιδιο κανει. Για να μη σου πω οτι ειναι και χειροτερο. Γιατι βγαζοντας το μελανοδοχειο, δινεις επαφη με το περιβαλλον στο μελανι που παραμενει στη κεφαλη, ενω οταν το αφηνεις, το μονο που εχει επαφη μαζι του ειναι το υγρο, αρα πιθανοτατα ικανο να διατηρησει σε υγρη κατασταση το μελανι γενικοτερα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:35 ----------

 

Έχουν τσιπ, αλλά εγώ τα αναγομώνω και τα μηδενίζω εδώ και 4-5 έτη χωρίς κανένα πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο

 

http://www.misterinkjet.com/reset5657.htm

 

Τα μελάνια που αναφέρεις δεν τα έχω χρησιμοποιήσει , αλλά από εντυπώσεις 2-3 φίλων δεν έμειναν ικανοποιημένοι..

 

Οσο προχωρω βλεπω οτι κανενας δεν διαβαζει πριν γραψει.

ΔΕΝ εχουν τσιπ τα 56,57. Απλος τροπος να το διαπιστωσετε. Βγαλτε τα απο τον εκτυπωτη σας που τα δειχνει αδεια και πηγαινετε τα σε αλλον που παιρνει 56,57, θα σας τα δειξει γεματα. Αρα τσιπ καταγραφης δεν υπαρχει.

Αν ηταν τα 338,343, οσους εκτυπωτες και να αλλαξετε, παντα αδεια θα σας δειχνουν.

Το οτι μηδενιζεις τη σταθμη, δεν σημαινει οτι υπαρχει τσιπ. Επισης, μηδενιζοντας τη σταθμη, πεφτεις στη παγιδα να εχεις την εντυπωση οτι ειναι αδεια ΠΡΙΝ την πραγματικη ωρα τους...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:44 ----------

 

Εχω το πολυμηχανημα της HP 1210 εδω κ' αρκετα χρονια οπου χρησιμοποιουσα μονο γνησια μελανια. Το Νο 56 & το 57.

 

Εχθες καποιος φιλος μου, πηγε απο το Mr.Print και ζητησε ενα ξανα-γεμισμενο μελανι μαυρο Νο56. Εδωσε το παλιο πισω και του εδωσε αυτος ενα αλλο. Το εβαλε στο δικο του hp 1110 και δεν λεει να το αναγνωρισει με τιποτα. Ετσι μου το εδωσε σ' εμενα. Μου λεει παρτο κ' αν κανει κρατησε το.

Το δοκιμασα τωρα σ' εμενα και παλι δεν το αναγνωριζει.

Μπορει να μου πει κανεις εαν χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο κολπο ή παιζει να ειναι χαλασμενη η κεφαλη απο το συγκεκριμενο μελανακι;

 

Βρηκα πολυ φθηνα ξανα-γεμισμενα μελανια απο το ebay, αλλα μετα απο αυτο που μου ετυχε παραπανω το αποκλειω να αγορασω.

 

Σκεφτομαι τη λυση της PELIKAN που εχει το ESHOP. Πολυ καλη λυση ειναι και της WORK απο το ΠΛΑΙΣΙΟ αλλα δεν εχει στην πολη μου και θα επιβαρυνθω με επιπλεον ταχ. εξοδα.

 

Γνωριζετε καμια αλλη εταιρεια που να βγαζει μελανια οπως π.χ. η Work ή Pelikan να ξαξω να τα αγορασω απο το εξωτερικο μπας και μου βγουν φθηνοτερα;

 

Παιδια σας κουρασα sorry.

 

Το ξεκαθαριζω για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.

 

Θεμα που εχει απαντηθει δεν θα ξαναγραφω απαντησεις.

Επισης, οσοι δεν γνωριζουν, μπορουν να διαβασουν ολο το θεμα και να βρουν απαντησεις. Αν οι ερωτησεις που γινονται ειναι εντελως στο γαμο του καραγκιοζη θα τις αγνοω.

 

Δεν το αναγνωριζει σημαινει οτι ειναι "καμμενο". Αρα, τελος, καινουριο. Τα παραπονα στην HP. Δεν υπαρχει κανενας που του εχει τυχει αυτο σε δοχειο που δεν το εχει γεμισει, οταν ακομα ηταν στα μισα?

Το "καψιμο" γινεται απο το ρευμα. Αυξομειωση τασης=99% θανατος δοχειου ή δοχειων.

Πριν προλαβει κανενας να μου πει οτι εχει UPS, πρεπει να σκεφτει λιγο. τι κανει το UPS. Κοβει οτι ειναι πανω απο 220 και κραταει στα 220 οταν πεσει πιο κατω. Μονο που ο εκτυπωτης σας δεν λειτουργει με 220 αλλα παρεμβαλεται ενας μετασχηματιστης 16 ή 32 volt. Οποτε, αν απο ΑΥΤΟΝ περασει παραπανω ταση, τελος! Το UPS δεν μπορει να κανει τιποτα, γιατι δεν ειναι για 16 ή 32 και δεν παρεμβαλεται μεταξυ του μετασχηματιστη του εκτυπωτη και του ιδιου του εκτυπωτη.

 

Λες "Μπορει να μου πει κανεις εαν χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο κολπο ή παιζει να ειναι χαλασμενη η κεφαλη απο το συγκεκριμενο μελανακι;"

 

Ρε φιλε, η ενσωματωμενη κεφαλη που εχει το δοχειο σου χαλαει μονο αν την ξυλωσεις, στραπατσαρεις, χτυπησεις, χαραξεις και δεν ξερω και γω τι αλλο. Και παλι, ακομα και να την ξηλωσεις, το δοχειο δεν χαλαει, απλα δεν θα σου τυπωνει σωστα. Εσυ ομως εχεις ενα δοχειο που ΔΕΝ το δεχεται (γιατι δεν μπορει να δει το κυκλωμα του) ο εκτυπωτης σου. Τι σχεση εχει η κεφαλη?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:46 ----------

 

στο μαγαζί που δούλευα τα lexmark τα ανοίγαμε,βγάζαμε το σφουγγαράκι, καθαρίζαμε το φιλτράκι και μετά τα σφραγίζαμε με σιλικόνί. Η δουλειά ήταν παραπάνω απο επαγγελματική, και όχι τριπάω με την βελώνα και τελείωσα

 

Χμμμ, σιλικονη, οχι και τοσο καλη ιδεα. Υπαρχουν ετοιμα, κουμπωτα φιλτρα αλλα στο εξωτερικο. Πιστευω οτι δεν αξιζουν τη φασαρια οι απαραδεκτοι εκτυπωτες της Lexmark καθως και τα μελανοδοχεια τους.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:47 ----------

 

Καλησπερα! Αγορασα ενα μελανι μαυρο για τον hp 940c απο το 123refill. (13 euro παρεπιπτοντως) το οποίο με το που το εβαλα στον εκτυπωτη τυπωνε αχνα, και με αυτες τις παραλληλες ευθειες κατα μηκος του χαρτιου με κενα. Το πηγα στο καταστημα, και ο τυπος το καθαρισε, και ισχυριστηκε πως μετα απο πολυ καιρο (που τυχον μπορει να βρισκεται το μελανι στο ραφι) ειχε στερεοποιηθει μεσα. Εκανε τις καταλληλες εργασιες με την κεφαλη και με το cartridge και το μελανι συνεχιζει το ιδιο προβλημα. Εχω τυπωσει 20 σελιδες και ακομα. Ασπρομαυρες, σε ολες τις επιλογες "κανονικη, βελτιστη κλπ" αλλα τιποτα. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ο ιδιος για να ψεκαζει περισσοτερο μελανι ή να παω να του το τρ** στη μουρ* ?

 

Αγορασε αλλο γνησιο και γεμιζε αυτο. Παρατησε το παλιο!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:48 ----------

 

Καλησπερα, εχω ενα πολυμηχανημα HP C4340.

To μελανι που ειχε μεσα αδειασε (εχει No350) και αγορασα αυθεντικο το μεγαλο μεγεθος (Νο 350 ΧL) που λεει οτι βγαζει 5 φορες περισσοτερες σελιδες απο οτι το απλο.

 

Το πηρα με το σκεπτικο να το γεμιζω αυτο στο μελλον.

Θα εχω καποιο προβλημα ή ειναι απλη η ολη διαδικασια?

 

Απλη διαδικασια, ειναι σαν το 90% των δοχειων της HP.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:51 ----------

 

Καλησπέρα μπορεί να βοηθήσει κανείς για το πως κάνουμε reset τα μελάνια από έναν HP F380 (μην δώσετε ούτε 5 ευρώ για το συγκεκριμένο είναι ΑΘΛΙΟ). Φοράει τα 21 (μαύρο) και 22 (έγχρωμο). Επίσης άσχετο αλλά υπάρχει καμία εταιρία ή μοντέλο εκτυπωτή που να μην κάνει αυτές τις μ@1@&13$ του τύπου "επίπεδο μελάνης", "ημερομηνία λήξης" ? Αν ναι ποιό πολυμηχάνημα προτείνεται για έναν χρήστη που τυπώνει κάθε 2-3 μήνες κυρίως/μόνο ασπρόμαυρα? Υπάρχει πολυμηχάνημα laser?

 

Διόρθωση όταν λέω reset δεν εννοώ Ink level reset, μιάς και δεν ξαναγέμισα τα μελάνια μου. Έχω ένα μαύρο "μαϊμού" (1,5-2 μήνες αγορασμένο και έλεγε πως έχει 4 φορές περισσότερο μελάνη από το αυθεντικό) και το έγχρωμο το πρώτο που έδινε μαζί ο εκτυπωτής κανα 2 χρονάκια σχεδόν (μόνο κείμενα τυπώνω). Οπότε μάλλον το μηχάνημα παραπονιέται για ημερομηνία λήξης υποθέτω (που στο μελάνι πάνω είναι τυπωμένη και πράγματι έχει λήξει) αν και τα μελάνια δεν έχουν πάνω τσιπάκι νομίζω. Μονάχα εκείνη τη χρυσαφί ταινία με τις πολλές επαφές.

 

Δεν εχει καμια σχεση η ημερομηνια ληξης που αναγραφεται πανω στο δοχειο σου, ειναι απλα η ημερομηνια ληξης εγγυησης του δοχειου απο την HP.

Αυτο το προβλημα που ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εχεις, ισχυει μονο στα 10,11,13,88 της HP οπου πραγματικα σταματουν να τυπωνουν μετα την ημερομηνια ληξης.

Υπαρχει μια περιπτωση να εχεις demo δοχεια. Αν εχεις το 21 το demo, δες αν εχεις χαμηλα κατω απο τις επαφες 2 τρυπουλες πριν τη κεφαλη, αριστερα και δεξια. Αν ναι και αν στο αυτοκολλητο γραφει introductory τοτε εχεις το demo, αλλαξε το για ενα κανονικο 21 και 22.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:53 ----------

 

Το πρόβλημα που βγάζει πράγματι είναι το "ελεγξτε δεξι/αριστερο μελανοδοχειο αν έχει μπει σωστά " αλλά το δείχνει μόνο στα λαμπάκια πάνω στον εκτυπωτή.Το power αναμένο,το cancel αναβοσβήνει, στη οθονίτσα "αριθμό αντιγράφων" το E (error, και το λαμπάκι για σκανάρισμα κειμένου αναμένο πάλι. Στο Η/Υ δεν δείχνει τίποτα. Και όταν πατάω εκτύπωση απλά δεν γίνεται τίποτα. Αρά ουτε μια ούτε 4 μπορώ να πατήσω cancel, πάνω στον εκτυπωτή το cancel φυσικά δεν κάνει τίποτα

 

Θα με τρελανετε! Καλα, απο που συμπερανες οτι ειναι ημερομηνια ληξης? Καμμενο δοχειο. Αλλαξε το!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:54 ----------

 

Αυτα τα λιγα. Ελπιζω να ικανοποιηθηκατε με τις απαντησεις και το γεγονος οτι τηρησα την υποσχεση μου να απαντησω σε ολους.

 

Χαιρετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο προχωρω βλεπω οτι κανενας δεν διαβαζει πριν γραψει.

...

...

Το ξεκαθαριζω για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.

 

Θεμα που εχει απαντηθει δεν θα ξαναγραφω απαντησεις.

Επισης, οσοι δεν γνωριζουν, μπορουν να διαβασουν ολο το θεμα και να βρουν απαντησεις. Αν οι ερωτησεις που γινονται ειναι εντελως στο γαμο του καραγκιοζη θα τις αγνοω.

 

candlebox71, μπορείς να ανεβάσεις ένα άρθρο στο Insomnia Wiki εν είδει FAQ και να παραπέμπεις - εσύ ή και οι υπόλοιποι που παρακολουθούμε το thread - εκεί όσους κάνουν επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις. Ακόμη κι αν οι ερωτήσεις τους δεν απευθύνονται προσωπικά σ' εσένα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα! Αντικειμενικο ομως προβλημα η ελλειψη χρονου. Ισως καποιος να μπορουσε να μαζεψει οτι νομιζει χρησιμο και να το τα ανεβασει στο wiki.

Συγνωμη γι' αυτο αλλα αν ειχα χρονο θα το ειχα κανει, δυστυχως, ο χρονος μου ειναι μηδενικος. Τα παραπανω σημερα τα εγραψα με καποια διαλλειματα, δεν γινοταν αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να βοηθήσω σχετικά κάποια στιγμή (όταν βρω κι εγώ χρόνο ;) ), αλλά τίθεται θέμα ηθικής τάξεως: ο δημιουργός του κάθε άρθρου καταγράφεται από το σύστημα («Δημιουργήθηκε από...» κάτω δεξιά σε κάθε άρθρο Wiki). Στο παρελθόν το έχω αντιμετωπίσει στέλνοντας το αρχικό κείμενο που πρέπει να ανεβεί ως άρθρο στο μέλος που είναι ηθικά σωστό να φαίνεται ως δημιουργός και ανεβάζει αυτός το άρθρο. Ίσως κάτι να σκαρώσουμε εν καιρώ. Φυσικά, αν κάποιος άλλος θέλει στο μεταξύ να το ξεκινήσει, είναι ευπρόσδεκτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parsifal νομιζω πως πρεπει να το χωρισουμε σε κομματια και να παιρνει οποιος θελει καποια απο αυτα για να περασει τις πληροφοριες για το αρθρο. Προφανως θα υπαρχουν δυο αρχικες κατηγοριες: laser και inkjet, επειτα μαλλον η καθε μαρκα και μετα τα μοντελα. Εγω μπορω να οργανωσω τις πληροφοριες για τους laser καθως δεν πρεπει να ειναι πολλες :-D και εχω μαλλον τις ελαχιστες απαραιτητες γνωσεις για αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η οργάνωση που έχεις σκεφτεί. Θέλω να ξεκαθαρίσω πρώτα μερικά πραγματάκια σχετικά με τις ενότητες Insomnia Wiki και Συζητήσεις για το Wiki με τον Hal9000 και θα επικοινωνήσω με νεότερα για το πώς θα προχωρήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που θα πρεπει να προσεξετε πως αν πατε σε διαχωρισμο ανα εκτυπωτη θα παιξει το μυαλο σας!

Νομιζω οτι πρεπει να πατε μονο σε inkjet και laser θεμα, το 95% των εκτυπωτων inkjet εχουν κοινα χαρακτηριστικα που τα μοιραζονται.

Τα ειδικα θεματα για τον καθε εκτυπωτη ειναι απολυτως συγκεκριμενα και γενικως χαωδη.

Εχω ομως παρατηρησει οτι ο περισσοτερος κοσμος που διαβαζει, δεν γνωριζει βασικες αρχες και εννοιες για τους εκτυπωτες, οποτε λεω οτι καλυτερα με τα γενικα για αρχη και τα ειδικα αργοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

c Γνωρίζεις μηπως αν μπορώ να τις αφαιρέσω ωστε να τις πάω για καθάρισμα ..........................

Thanks

 

http://www.inkjetprinterhelp.us/c80.html

 

λυση/αρμοση c70/80

http://www.inkjetprinterhelp.us/c80housing.html

 

καθαρισμος κεφαλών

http://www.inkjetprinterhelp.us/printhead.html

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:46 ----------

 

γι το Samsung τονερ που ειπε ενας φιλος οτι δεν τυπωσε 1500 σελίδες , ειναι πολυ πιθανο να ειναι το τονερ που ειχε η συσκευασια τα οποια συνηθως εχουν πολυ λιγότερη δια ρκεια ζωης !!

 

Για τα σφουγκαρακια των συμβατων θα διαφωνήσω , αφου ξεραινονται μετ απο 2-3 χρονια εξω απο τον εκτυπωτη αλλα γενικότερα καλο θα ηταν να ξαναγεμίσετε τα γνησια κανον και οχι τα συμβατα !!

 

Σχετικα με την λήξη των Hp μελανοδοχειων ναι αν δεν καςει το μελανοδοχειο τυπωνει κανονικα ΑΛΛΑ η λογικη λεει οτι οσο πιο μακρια ειμναστε απο την ημερομηνια λήξης τόσο πιο ευκολα καιγεται η επαφη (η ημερομηνια υπαρχει για να καλυπτει τα νωτα της η Hp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...βασικα θέλω ένα φθηνό πολυμηχάνημα.

 

Οι εκτυπώσεις που θα κάνω θα είναι ελάχιστες (...καμια φωτοτυπία,άντε καμια φωτογραφία...), και θα ήθελα να γεμίσω τα μελάνια όταν τελειώσουν (..σε κάποιο κατάστημα).

 

Έχει ο φίλος (...και δάσκαλος) Candlebox ή όποιος άλλος με βάση την εμπειρία του να μου προτείνει κάτι;

 

Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα (γέμισμα,reset στο chip κ.τ.λ.(δεν με πηράζει αν δεν δείχνει την ποσότητα της μπογιάς)) με CANON PIXMA MP190 , CANON PIXMA MP540, HP DESKJET F2280 CB683A ,HP PHOTOSMART C5380 Q8291B ; (..ποιον προτείνετε;)

(Ο εκτυπωτής μπορεί να μένει για καιρό χωρίς εκτύπωση)

 

Επειδή δεν κατάλαβα (...παρότι διάβασα τα προηγούμενα) αν γεμίσω τα μελάνια του π.χ MP540 και δεν κάνω reset στο chip o εκτυπωτής δεν θα δείχνει την ποσότητα της μελάνης ή δεν θα εκτυπώνει καθόλου ;

Με κάποια διαδικασία συντήρησης - καθαρισμού της κεφαλής μέχρι πόσο μπορεί να φθάσει η ζωή του εκτυπωτή ; (π.χ. MP 540 με ελάχιστη χρήση)

Στο Inkcenter μου πρότειναν τον HP F2280 .

Αν αποφασίσεις να γεμίζεις μόνος σου τα μελάνια έχει σημασία αν αυτά είναι ξεχωριστά ;

 

...ευχαριστώ

Επεξ/σία από PANOS G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια τον Canon i560 4χρωμος και έχω ξαναγεμίσει τα μελανοδοχεία του πάνω από 50φορές χωρίς να τα πετάξω. Το μυστικό είναι μόλις αδειάσει να το γεμίζεις αμέσως και να το ξαναβάζεις στον εκτυπωτή. Άντε να ΄χεις ένα εφεδρικό για να μην μένει η κεφαλή χωρίς μελάνι για πάνω από 3-5 λεπτά όσο διαρκεί το γέμισμα με μελάνι. Ανοίγω μία τρύπα με ένα λεπτό κατσαβίδι στο διαφανές δοχείο και μετά την κλείνω με πιστόλι ζεστής σιλικόνης. Εϊναι πόλύ α΄πλό και καλύτερο από το σελοτέιπ (που καταστρέφεται από το μελάνι).

 

Οι νέοι εκτυπωτές της Canon έχουν τσιπ που σε αποτρέπει από το να ξαναγεμίζεις το ίδιο μελανοδοχείο. Έχω τον Canon i4500 και κάθε φορά που τον γεμίζω μου βγάζει κάτι φοβεριστικά μυνήματα ότι το δοχείο είναι άδειο και θα χαλάσει ο εκτυπωτής, δεν συνίσταται, δεν μπορεί να ανιχνεύσει την ποσότητα μελανιού κλπ κλπ. ΤΑ ΑΓΝΟΟΥΜΕ ΟΛΑ. Βάζουμε το γεμισμένο και τυπώνει ΘΑΥΜΑΣΙΑ.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ της CANON έχουν ακόμα μικρότερα μελανοδοχεία. ΦΑΙΝΕΤΑΙ η CANON μόλις καθιερώθηκε με τα ανεξάρτητα μελάνια, αποφάσισε να πλουτίσει όπως και οι EPSON, και HP.

 

ΠΡΟΤΙΜΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. H ποιότητα εκτύπωσης είναι η ίδια, αν συγκρινουμε τον i560 και τον ip4500 Μαζί με έναν καινούργιο ΙΧ4000 (Α3 Πλάτος) που αγόρασα πρόσφατα. Μόλις μου χαλάσει η κεφαλή του I560 θα πάω να πάρω μία ανταλακτική από το internet (~60euro) γιατί δεν είναι τσιπωμένη.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:35 ----------

 

Σήμερα ένας αξιοπρεπέστατος εκτυπωτής με ανεξάρτητα μελάνια (π.χ. CANON, ή EPSON ?) έχει περίπου 70-90 ευρώ. Τα μελάνια που περιλαμβάνει η συσκευασία του κάνουν 4 χ 12 ευρω = 48 ευρώ περίπου. Μπορείτε άνετα να τον πετάξετε αν δεν σας πετύχει η αναγόμωση (δοκιμάστε την και μόνοι σας έχει πλάκα). Εξάλλου αν δεν τα αναγομώσετε τα 4 ή 5 καινούργια που θα πρέπει να αγοράσετε κάνουν περίπου όσο και ο εκτυπωτής.

 

Οι εκτυπωτές που πουλιούνται σήμερα είναι προορισμένοι για 2 το πολύ τρία χρόνια χρήσης (εντατικής ή μη). Μετά από αυτό το διάστημα αρχίζουν να ξερένονται τα σφουγγάρια τους εσωτερικά, χαλάνει οι μηχανισμοί καθαρισμού κεφαλής, χάνεται η ευθυγράμισή τους κλπ κλπ.

 

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ. Το άπειρο μελάνι που καταναλώνεται στους καθαρισμούς κεφαλής δεν εξατμίζεται αλλά ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΤΑΙ σε ένα τεράστιο ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ στην βάση του ΕΚΤΥΠΩΤΗ>

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:43 ----------

 

Προσωπικά παίρνω μελάνι με το λίτρο για Μαύρο και 200ml Περίπου για το έγχρωμο από το Internet κυρίως. To λίτρο κάνει περιπου 70ευρω και τα 200 ml 30εως 40. Όταν το μέσο μπουκαλακι χωράει 10 ~ 15 Ml , μου΄έρχεται κάθε αναγόμωση γύρω στο 0.10 εως 0.30 ευρώ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΣΑΜΠΑ !!!

 

Τα καταστήματα αναγόμωσης βγάζουν τρελά λεφτά (κιας πουλάνε στην μισή τιμή τα μελάνια). ΣΚεφτειτε πόσα λεφτά βγάζουν οι επίσιμες εταιρίες.

 

Αν το καλοσκεφτεί κανείς ένα Original μελανοδοχείο κοστίζει γύρω στα 20ευρώ, και περιέχει 20 ml μελάνι, τότε με απλά μαθηματικά το 1 λίτρο μελάνι κοστίζει 1.000 ευρώ !!!!!!!

 

Μάλλον πληρώνουμε τα μελάνια μας που φτιάχνονται από ευτελή υλικά παράγωγα πετρελαίου , διαλύτες και νερό, ΧΡΥΣΑΦΙ !!!!

 

Ούτε η πιο ακριβή γαλλική σαμπάνια δεν κοστίζει τόσο....

 

Και υποτίθεται ότι τα μελανοδοχεία είναι ένα βιομηχανικό προϊόν που προορίζεται για επαγγελματική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το βιντεακι δειχνει πως με απλο τροπο μπορουμε να καθαρισουμε τη θηκη του μελανιου πριν την ξαναγεμισουμε.Εγω αγορασα και ενα κιτ για επαναπρογραμματισμο και ειμαι μια χαρα με τον IP4300 μου.

>http://www.youtube.com/watch?v=aPZugv4Wu3w

Redsetter και Μελανια

>http://www.patronenhandel.de/shop/index.php/cat/c20097_iP-4300.html

 

Οσο για καθαρισμα κεφαλης Canon,καλυτερη λυση ειναι αυτη με το βραστο νερο που ειπε και ο φιλος παραπανω.Εχω καθαρισει πολλες κεφαλες φιλων.Αν δεν καθαρισει με τη πρωτη,αφηστε το ενα βραδυ σε βραστο νερο και το πρωι με μια συριγγα δοκιμαστε να ρουφηξετε νερο αντιθετα απο τη κανονικη φορα του μελανιου.Πατεντες με χημικα τυπου Αζαχ και διαλυτες περισοτερο προβλημα δημιουργουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...