Προς το περιεχόμενο

Κρασαρε το Western Digital My Book μου... Τωρα τι;


zombietone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους και καλη χρονια.

 

Εδω και κανα χρονο εχω την 250 GB εκδοση του WD my Book Essential. Επαιζε κανονικα μεχρι που τον τελευταιο καιρο δυσκολευοταν να ξεκινησει και εκανε και κατι ηχους μυστηριους.

 

Εδω και κανα δυο βδομαδες δεν λεει να ξεκινησει με τιποτα. Επαναλαμβανει 3-4 φορες τον ηχο που κανει πριν κανει εκκινηση ο δισκος και σταματαει. Κατι κλακ κλακ ακουγονται και μετα νεκρος. Καταλαβαινς και εικαζω πως ειναι η κεφαλη...

 

Ο δισκος συνδεεται με USB και πλεον δεν αναγνωριζεται απο Windows. Tον δοκιμασα και σε αλλα δυο PC μηπως επαιζε κατι με τα drivers αλλα τιποτε.

Η πλακετα του My Book λειτουργει κανονικα μιας και το ανοιξα, αφαιρεσα το drive και το συνεδεσα στο PC ως IDE συσκευη, αλλα εξακολουθει να μην το αναγνωριζει.

 

Το εκανα μια βολτα σημερα απο κανα δυο μαγαζια στη Στουρναρη αλλα ολοι με κοιταζαν με συμπονοια και κουνουσαν το κεφαλι! Δεν τον ακουμπαγε δε κανεις!

 

Αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι να τραβηξω οτι μπορω απο μεσα. Ποιος μπορει να αναλαβει data recovery απο εναν τετοιο κρασαρισμενο δισκο; Και με τι κοστος αραγε;

 

Ας μου ανοιξει "μιση" φορα να κανω ενα backup! Ο δισκος ειναι τιγκα στη μουσικη... Και μολις τα ειχα τακτοποιησει!

 

Καμια ιδεα;

Καμια συμβουλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε zombietone, και εγώ εικάζω ότι είναι η κεφαλή. Η λύση είναι μια και το κόστος υπέρογκο (συνέβη σε φίλο περίπου το 2000 που ήθελε να διασώσει πελατολόγιο και βάση δεδομένων). Υπάρχουν καταστήματα που αναλαμβάνουν να κάνουν την εξής διαδικασία: Εύρεση και αγορά πανομοιότυπου σκληρού δίσκου με τον δικό σου. Άνοιγμα και αφαίρεση των heads και τοποθέτησή τους στον προβληματικό δίσκο. Διαδικασία αρκετά ριψοκίνδυνη και μόνο από ειδικούς γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αχρηστευτούν τα platters του δίσκου ή και τα ίδια τα heads.Φυσικά να σου πω ότι με τα λεφτά που έδωσε ο φίλος μου αγόραζε μισό p/c καινούργιο. Δοκίμασε, αν ακόμα εξακολουθείς να θες να διασώσεις την μουσική σου, να στείλεις mail στην WD. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Πάντως δεν αξίζει η όλη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δυστυχώς ειναι το πρόβλημα με τους καινούριους, τεράστιους σε χωρητικότητα δίσκους - αν 'χτυπήσει' η απώλεια ειναι τεράστια...

 

Γι αυτό πάντα multiple backups αν θέλουμε να ειμαστε σίγουροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κόστος αρχίζει από τα 400Ε και φτάνει μέχρι 900Ε σε μερικούς αλλά και μέχρι 1200Ε σε κάτι άλλα "μαγαζάκια". Ανάλογα βέβαια τη ζημιά που έχει πάθει. Είχα βρει έναν στα Βριλήσια όπου έπρεπε να πληρώσω 50Ε για να δει τι έχει και να μου πει τιμή, άλλον έναν στου Παπάγου απαίσιος τύπος , και έναν στην Παλλήνη που "έβλεπε" δωρεάν τι έχει ο σκληρός μετά από 2 μέρες (αφού τον είχες παραδώσει).

 

Δεν πήγα σε κανέναν, στο διάολο τα αρχεία που έχασα, δεν άξιζαν τόσα λεφτά, αν μπορείς να τα ξαναβρείς από downloads και τέτοια, πέτα τον και πάρε άλλον. Τσάμπα λεφτά.

 

Βέβαια υπάρχει η πιθανότητα ο σκληρός να έχει μικρή ζημιά και να γίνει cloning, να μην χάσεις απολύτως τπτ και σε αρκετά μικρότερη τιμή (200-300Ε). . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια... Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Η τυχη ειναι οτι μερος του σκληρου βρισκεται ακομα σε δισκο φιλης που θελησε να παρει καποια πραγματα απο μενα. Βαριοταν να κανει διαλογη εκεινη τη στιγμη και εκανε copy paste μεγαλο κομματι σου myBook μου!

 

Θα μπορουσαν να ειναι και χειροτερα τα πραγματα συνεπως...

Ηταν καλη ευκαιρια παντως να ανοιξω να δω πως ειναι ενας σκληρος και πως "σπαει". Αν ειχα εναν ιδιο θα μπορουσα να αλλαξω τους κυλινδρους του! Το προβλημα ειναι στην κεφαλη!

Τουλαχιστον για να τρεξει αλλη μια φορα! Ειναι πανευκολο! Οποιου πιανουν τα χερια και ειναι λιγο κατσαβιδακιας νομιζω μπορει να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εχω τον ιδιο σκληρο εδω και κατι χρονια αλλα δεν μου χει παθει τιποτα και τον χρησιμοποιω τακτικα.Γενικα θελει προσοχη παιδια,ειναι ευαισθητος στα χτυπηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ανοιξες????Τωρα ειναι που δεν θα παρει με τιποτα....Οι σκληροι πρεπει να ειναι σαν το σπιτι του Monk....Αμα μπει εστω και ενα μοριο σκονης παει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Commentator

Ευχομαι να σου παιζει για παντα! αλλα καλου κακου κρατα τα σημαντικα σου αρχεια αλλου!

 

Τις τελευταιες μερες διαβασα και ακουσα για πολλα κρασαρισμενα Μy Book!

 

@RiPPeRilion

Ετσι ειναι; Οπως και στα υπολοιπα ηλεκτρονικα ε; Να πω την αληθεια δεν πιστευω πως ειναι τοοοοσο ευπαθη. Κι ετσι κι αλλιως, για πεταμα ηταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RiPPeRilion

Ετσι ειναι; Οπως και στα υπολοιπα ηλεκτρονικα ε; Να πω την αληθεια δεν πιστευω πως ειναι τοοοοσο ευπαθη. Κι ετσι κι αλλιως, για πεταμα ηταν...

 

Ναι ετσι ειναι...αυτο γινεται γιατι λογω των μερικων νανομετρων που απεχει η κεφαλή απο τα πλατερς αμα μπει εστω και ενα σκουπιδακι παει...να φανταστεις οτι φτιαχνονται σε clean rooms' ειδικα δωματια που δεν υπαρχει σκονη ουτε για δειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μόλις σήμερα...500GB Seagate τραβάει ρεύμα, αλλά όταν αρχίζει να δουλεύει κάνει έναν απάισιο ήχο και ένα beep-beep..:mad::mad::mad::mad::cry::cry::cry::cry::cry:

Μιλάμε για καμια 25aria ταινίες, 200GB μουσική Friends, 24 , House MD, software που μάζευα χρόνια..:cry::cry::cry:

Ήταν full...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους και καλη χρονια.

 

Εδω και κανα χρονο εχω την 250 GB εκδοση του WD my Book Essential. Επαιζε κανονικα μεχρι που τον τελευταιο καιρο δυσκολευοταν να ξεκινησει και εκανε και κατι ηχους μυστηριους.

 

Εδω και κανα δυο βδομαδες δεν λεει να ξεκινησει με τιποτα. Επαναλαμβανει 3-4 φορες τον ηχο που κανει πριν κανει εκκινηση ο δισκος και σταματαει. Κατι κλακ κλακ ακουγονται και μετα νεκρος. Καταλαβαινς και εικαζω πως ειναι η κεφαλη...

 

Ο δισκος συνδεεται με USB και πλεον δεν αναγνωριζεται απο Windows. Tον δοκιμασα και σε αλλα δυο PC μηπως επαιζε κατι με τα drivers αλλα τιποτε.

Η πλακετα του My Book λειτουργει κανονικα μιας και το ανοιξα, αφαιρεσα το drive και το συνεδεσα στο PC ως IDE συσκευη, αλλα εξακολουθει να μην το αναγνωριζει.

 

Το εκανα μια βολτα σημερα απο κανα δυο μαγαζια στη Στουρναρη αλλα ολοι με κοιταζαν με συμπονοια και κουνουσαν το κεφαλι! Δεν τον ακουμπαγε δε κανεις!

 

Αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι να τραβηξω οτι μπορω απο μεσα. Ποιος μπορει να αναλαβει data recovery απο εναν τετοιο κρασαρισμενο δισκο; Και με τι κοστος αραγε;

 

Ας μου ανοιξει "μιση" φορα να κανω ενα backup! Ο δισκος ειναι τιγκα στη μουσικη... Και μολις τα ειχα τακτοποιησει!

 

Καμια ιδεα;

Καμια συμβουλη;

 

 

Φιλε, καταρχην, πριν ανοιξεις το δισκο (αν ετοιμαζεσαι να αλλαξεις κεφαλες και τετοια) δοκιμασε πρωτα να αλλαξεις πλακετα. Αυτο που λενε τα παιδια, δηλαδη να αλλαξεις κεφαλες, δεν το χω κανει ποτε, και μου φαινεται καπως το να γινει, καθως θελει περιβαλλον χωρις σκονες και αποστειρωμενο, και χωρις τα καταλληλα εργαλεια. Το αντιθετο ομως, δηλαδη να αλλαξω πλακετα σε δισκο, που εκανε τους ηχους που λες, με καλο δισκο, και να παρω ενα backup, το εχω κανει. Και μου δουλεψε καποιες φορες. Συν το γεγονος οτι μια τετοια "εγχειρηση" περιεχει σαφως λιγοτερο ρισκο για οποιοδηποτε δισκο, επειδη δεν χρειαζεται να ανοιξεις το εσωτερικο του.

Επισης, αν αυτο δε πιασει, τοτε τον ανοιγεις, και ξεκινας το pc με ανοικτο το δισκο. Καμμια φορα (σπανια ομως) μπορει να παρει μπρος, ισως και με λιγο σπρωξιμο :lol:, αλλα ισως και να σωσεις κατι παλι.

Οπως και να χει, καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι ειναι...αυτο γινεται γιατι λογω των μερικων νανομετρων που απεχει η κεφαλή απο τα πλατερς αμα μπει εστω και ενα σκουπιδακι παει...να φανταστεις οτι φτιαχνονται σε clean rooms' ειδικα δωματια που δεν υπαρχει σκονη ουτε για δειγμα

 

Να πω εδω οτι η απεικονιση της καταστασης απο ταινιες και σειρες τυπου CSI δεν βοηθαει.

Σε ενα επεισοδιο CSI NY ειχα δει τον πρωταγωνιστη να παιρνει εναν κατεστραμμενο δισκο 3.5'', να τον ανοιγει, να βγαζει το δισκο απο μεσα (σαν δισκακι cd) και να τον βαζει μεσα σε μια αλλη μοναδα δισκου 3.5'', να κλεινει το καπακι και να τον βιδωνει. Ολα αυτα βεβαια πανω στο γραφειο του.

 

Κριμα γιατι χανει πολλους ποντους η σειρα απο τετοιες ανακριβειες και με κανει να αναρωτιεμαι ποσα απο τα υπολοιπα που δειχνουν εχουν εστω και μια μικρη σχεση με την πραγματικοτητα, χωρις βεβαια να εννοω οτι περιμενα να μαθω τις διαδικασιες forensic αναλυσης απο μια σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όταν αγοράζουμε μεγάλο δίσκο πρέπει να υπολογίζουμε διπλάσιο κόστος απ' το κόστος αγοράς του ενός δίσκου: Πολύ απλά πρέπει να παίρνουμε δύο και να χρησιμοποιούμε το δεύτερο για backup. Εγώ πάντα έχω και έναν δεύτερο δίσκο στο pc μου, όπου κάνω τακτικό backup όλα τα "mission critical" αρχεία μου.

 

Υ.Γ. Όλες τις ταινίες τις γράφω σε DVD και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...