Προς το περιεχόμενο

DELL XPS 1730 και αγορά από εξωτερικό!!!


lamarko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδία μόλις έμαθα ότι μπορώ να αγοράσω φορητό από εξωτερικό χωρίς φπα.μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να αγοράσω το παραπάνω pc από κάποια ευρωπαική χώρα;να μου πείτε κάποιο site κτλ.παιδιά σας εκληπαρώ!!!!:fear::fear::fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παιδία μόλις έμαθα ότι μπορώ να αγοράσω φορητό από εξωτερικό χωρίς φπα.μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να αγοράσω το παραπάνω pc από κάποια ευρωπαική χώρα;να μου πείτε κάποιο site κτλ.παιδιά σας εκληπαρώ!!!!:fear::fear::fear:

 

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον απλούστατο λόγο ότι θα πρέπει να πληρώσεις τον φόρο του κράτους (τον αντίστοιχο ΦΠΑ) από τον οποίο θα αγοράσεις τον υπολογιστή και ο οποίος θα ενσωματοθεί στην τιμή αγοράς.

 

Μακάρι να κάνω λάθος αλλά κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον απλούστατο λόγο ότι θα πρέπει να πληρώσεις τον φόρο του κράτους (τον αντίστοιχο ΦΠΑ) από τον οποίο θα αγοράσεις τον υπολογιστή και ο οποίος θα ενσωματοθεί στην τιμή αγοράς.

 

Μακάρι να κάνω λάθος αλλά κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει.

 

ενα παιδί πήρα ένα apple απο ebay γερμανιας και το πήρε φθήνοτερα γιατι δεν μέτρησε το φπα.ένας άλλος πήρα απο γαλλία το htc tynt 2 και το πηρα καινουριο την τιμή χωρις το φπα.και τα 2 παιδια το αγορασαν απο μαγαζια και όχι μεταχειρισμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας και εμάς αν μάθεις γιατί για τον συγκεκριμένο φορητό ενδιαφέρομαι και εγώ.

 

είχα πάρει πριν κάποιες μέρες στην dell ελλάδος και μου είπαν πως μάλλον θα αργήσει καθώς δεν έχουν καμία πληροφόρηση ακόμα...Όταν έρθει θα είναι πολύ ποιο ακριβό απ'οτι στην Αμερική.οπότε αστα να πάνε...

 

Χτες ήρθε ένα παιδι και μου είπε πως αν αγοράσω απο εξωτερικό γλυτώνω το φπα.το ίδιο είπε ο Αλογοσκούφης και για τα αμάξια(από μάρτιο).θα παίρνουμε αμάξι πχ από γερμανία και δεν θα πληρώνουμε στο τελωνίο για να το φέρνουμε Ελλαδα..

 

Για'υτο όσοι θέλουν xps φτηνό ας βρούμε ένα αξιόπιστο site από το εξωτερικο(ευρώπη) :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά εγώ έχω άλλη ένσταση για την Dell Hellas.

 

Ήμουν σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω τον XPS M1530 όταν με πληροφόρησαν ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν με καλύπτει η εγγύηση στο εξωτερικό.:confused:

 

Μου λένε να πάρω άλλο μοντέλο...:mad:

 

Άλλο πάλι τούτο

 

Άραγε αν το πάρω από εξωτερικό καλύπτει η εγγύηση την Ελλάδα???Γιατί το σκέφτομαι σε αυτήν την περίπτωση να το πάρω από Dell Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπορεσεις να αγορασεις απο εξωτερικο χωρις φπα νομιζω οτι θα πρεπει να πας στην εφορια με το αφμ σου και να κανεις μεταβολη αυτου σε ενα συστημα (δεν θυμαμαι πως λεγεται) ευρωπαικο ωστε να μπορεσεις να αγοραζεις απο αλλα μελη κρατη της ΕΕ και να μην πληρωνεις φπα. ρωτα εναν λογιστη η στην εφορια και θα στο πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπορεσεις να αγορασεις απο εξωτερικο χωρις φπα νομιζω οτι θα πρεπει να πας στην εφορια με το αφμ σου και να κανεις μεταβολη αυτου σε ενα συστημα (δεν θυμαμαι πως λεγεται) ευρωπαικο ωστε να μπορεσεις να αγοραζεις απο αλλα μελη κρατη της ΕΕ και να μην πληρωνεις φπα. ρωτα εναν λογιστη η στην εφορια και θα στο πουν

 

παιδια πήρα τηλέφωνο τώρα στην dell,κανοντας ότι ενδιαφέρομαι για το 1530..μετα ρώτησα για το 1730 και μου είπαν πως το 1730 ισως και να μην ερθει και στην ελλάδα.

 

παντος και οι δύο φίλοι μου δεν εκαναν κάτι τέτοιο,ισως να το αναλαμβάνει το μαγαζι που στο πουλάει.Άλλωστε μπορει να το καταλάβει και απο την διεύθυνση που το στέλνει....

 

κοιταξα λίγο στο ebay και βρήκα xps αλλά πολύ τουμπανιασμένα,με πολύ extras και λογικό ειναι να είναι ακριβα.αλλα το asus g2s που μου αρεσει το εχει φτήνά,καπου 400 με 500 ευρώ απ'οτι ελλαδα (1500 εξω,2000 Ελλαδάρα)

 

πληροφοριακα το 1530 με 2,6 επεξεργαστη, gf 8600 gt, 2gb ram, 160 gb sklhro sta 7200rpm, με την καλή μπαταρια(7 ώρες αυτονομία) kai 3 χρόνια εγγυηση κάνει 1712.μια χαρα το βρίσκω,ασε που εγω που διαθετω μέχρι 2000 του βάζω και 4gb ram και είναι τούμπανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα το 1530 με 2,6 επεξεργαστη, gf 8600 gt, 2gb ram, 160 gb sklhro sta 7200rpm, με την καλή μπαταρια(7 ώρες αυτονομία) kai 3 χρόνια εγγυηση κάνει 1712.μια χαρα το βρίσκω,ασε που εγω που διαθετω μέχρι 2000 του βάζω και 4gb ram και είναι τούμπανο...

 

Αυτό που λες το βρήκες στο ebay ή από το αγγλικό Site της Dell;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τηλ στην dell ελλαδος.ειπα τι ήθελα και μου είπε πως η τιμή με φπα ειμαι 1712...παρεπιπτώντος στο παραπάνω μπορεις να του βάλει και 3gb dual channel,αυτο μαλλον θα βαλω αν παρω τελικα αυτο.καποιοι μου ειπαν πως δεν γινεται αλλα μπορειτε να το δειτε στο dell.com ,διαλεξτε το μηχανημα, στειστε το και τηα δειτε οτι μπορείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω;;; Εγώ είχα πάρει πριν τα χριστούγεννα και μου είπαν ότι μια παραγγελία για xps 1530 θα πήγαινε πάνω απο 2000 οπότε και δεν το σκεφτόμουνα. Αν είναι για 1700 μάλλον θα πάρω κι εγώ!

 

Η 3ετής εγγύηση είναι διεθνής;

 

Σου είπε ο πωλητής ότι υπάρχει κάποια προσφορά;

 

EDIT 2: Η ίδια σύνθεση με του lamarko στο http://www.dell.com βγαίνει 1899$ με 3 GB ram. Σα να λέμε 1300 ευρώ. Σα να λέμε 400+ ευρώ φθηνότερα με 1 gb ram παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαία χθές το βράδυ και ενώ έψαχνα πληροφορίες σχετικά με το Asus Eee Pc πέφτει το μάτι μου πάνω σε μια προσφορά της Dell (ενδιαφέρομαι για το Μ1330 φυσικά) για έκπτωση ως 699$ σε όλα τα μοντέλα της σειράς XPS!!!

 

Ψάξε ρώτα συγγενείς και φίλους για στενό πρόσωπο (για να μη σε κρεμάσουν) σε ΗΠΑ. Να παραγγείλεις τον φορητό μέσω αυτού, να του αποσταλεί και μετά να στο στείλει εκείνος με ταχυδρομείο σαν δώρο. Μόνο έτσι πιστεύω ότι θα δούμε άσπρη μέρα και θα πάρουμε μηχάνημα της προκοπής.

 

Ε δε γίνεται να βλέπεις XPS εξοπλησμένο σαν αστακός να κάνει μετά από την έκπτωση 1400 $ και στο Ελλαδιστάν να θέλεις 2000 Ευρώ παρακαλώ..Ε ΟΧΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3ετής εγγύηση είναι διεθνής;

 

Όπως προανέφερα δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει διεθνή εγγύηση....αλλιώς θα το είχα παραγγείλει και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...