Προς το περιεχόμενο

DELL XPS 1730 και αγορά από εξωτερικό!!!


lamarko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τυχαία χθές το βράδυ και ενώ έψαχνα πληροφορίες σχετικά με το Asus Eee Pc πέφτει το μάτι μου πάνω σε μια προσφορά της Dell (ενδιαφέρομαι για το Μ1330 φυσικά) για έκπτωση ως 699$ σε όλα τα μοντέλα της σειράς XPS!!!

 

Ψάξε ρώτα συγγενείς και φίλους για στενό πρόσωπο (για να μη σε κρεμάσουν) σε ΗΠΑ. Να παραγγείλεις τον φορητό μέσω αυτού, να του αποσταλεί και μετά να στο στείλει εκείνος με ταχυδρομείο σαν δώρο. Μόνο έτσι πιστεύω ότι θα δούμε άσπρη μέρα και θα πάρουμε μηχάνημα της προκοπής.

 

Ε δε γίνεται να βλέπεις XPS εξοπλησμένο σαν αστακός να κάνει μετά από την έκπτωση 1400 $ και στο Ελλαδιστάν να θέλεις 2000 Ευρώ παρακαλώ..Ε ΟΧΙ!!!

 

Υπάρχουν και εταιρείες που το κάνουν αυτό. ( google usabox)

Πάντως μια προσφορά που έβγαλα για ένα XPS 1530 πριν λίγο είχε καλή τιμή. Θα τη συγκρίνω με τιμή Dell Αγγλίας και θα κάνω post αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στη Dell Αγγλίας δε μπορώ να κάνω customize το σύστημα σε κάποια πράγματα...και ο server με κρεμάει συνεχώς.

 

Εν πάση περιπτώση και για να μην ανοίγω νέο θέμα, ήθελα να ρωτήσω αν κανένας σας έχει πάρει μέσω τρίτου φορητό από ΗΠΑ. Το ψάχνω αρκετά αλλά δε μπορώ να βρω αρκετές πληροφορίες για το θέμα του τελωνείου.

 

Οτι πληροφορία βρίσκω είναι σχετικά με το ebay, αλλά πρωσωπικά δεν με ενδιαφέρει γιατί έχω άνθρωπο στις ΗΠΑ να παραλάβει το φορητό και να μου το στείλει.

 

Να την κάνω την αγορά ή δεν είναι σίγουρο το "mark as gift" και ρισκάρω να χρυσώσω τους "μάγκες" στο τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την κάνω την αγορά ή δεν είναι σίγουρο το "mark as gift" και ρισκάρω να χρυσώσω τους "μάγκες" στο τελωνείο?

 

Γνωστοί μου είχαν φέρει απο ebay από Αμερική ολόκληρες καμπίνες και ενισχυτές ηλεκτρικής κιθάρας, δλδ 30-40 κιλά η κούτα. Φαντάζομαι ότι ένα λάπτοπ θα περάσει πολύ εύκολα. Απλά έρχεται με ένα αυτοκολητάκι πάνω στο περιτύλιγμα που επιβεβαιώνει ότι έχει περάσει απο Ακτίνες Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε η απάντηση που έλαβα σήμερα (ταχύτητα, μόλις χθές έστειλα mail) από τα ΕΛΤΑ για το τι ισχύει σε περιπτώσεις που κάποιος σου στείλει δώρο από ΗΠΑ μέσω USPS (για αυτό και σκέφτηκα να τους θέσω την ερώτηση).

 

"Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι όλα τα αντικείμενα εξωτερικού (εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης) εκτελωνίζονται. Αν η αξία τους υπερβαίνει τα 40?, το τελωνείο το οποίο είναι ο αρμόδιος φορέας, χρεώνει με δασμούς κατά περίπτωση".

 

Ναι..ωραία...Με υποχρέωσαν... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο προσωπική πέιρα με αγορά από ebay έγραψα παραπάνω ότι ήρθαν χωρίς φόρο πράγματα αξίας 3000+ euro. Ψάξτο και μην ακούς τι λένε στα ΕΛΤΑ.

 

Παράγγειλα το XPS 1530 σήμερα. Όποιος θέλεις γράφω χαρακτηριστικά και τιμή. Απ'ότι κατάλαβα το 'χουν σε προσφορά μέχρι τέλος βδομάδας σαν καινούριο μοντέλο. Οπότε αν θέλει κανείς να βιαστεί. Μιλάμε για 300 euro φθηνότερα (και μάλλον περισσότερα) απ'ότι πριν την πρωτοχρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iorulezz, για δώσε περισσότερες πληροφορίες αν μπορείς. Είμαι ανάμεσα στο XPS M1330 και το Latitude XT.

- XPS M1330: Τ7250 + 2GB ram + NBD εγγύηση 4έτη + για περίπτωση ατυχήματος + 160άρι/7200 + 9cell μπαταρία + 300nits + geforce 8400m + 8x dvd-rw + τα λοιπά στάνταρ => 1670ευρώ (με φπα μαζί)

+ να σημειώσω ότι θα χρειαστεί 5~10 εργάσημες μέρες για παράδοση

και

- Latitude XT : στα 2000-2200 ευρώ με δίσκο 120GB/5400rpm, 4 έτη εγγύηση (δίχως της ασφάλειας) + 6 cell + ati 1260 + δυνατότηα αγοράς μιας ακόμη μπαταρίας με 100ευρώ.

+ να σημειώσω ότι θα χρειαστεί 20-30 εργάσημες μέρες για παράδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο προσωπική πέιρα με αγορά από ebay έγραψα παραπάνω ότι ήρθαν χωρίς φόρο πράγματα αξίας 3000+ euro. Ψάξτο και μην ακούς τι λένε στα ΕΛΤΑ.

 

Δε διαφωνώ. Απλά έχω ακούσει τόσα, που θεώρησα σωστό να αναφέρω και μια πιο επίσημη πηγή από μια υπηρεσία που αν και δεν είναι η καθύλην αρμόδια όμως εμπλέκεται στην όλη διαδικασία και πιστεύω πως θα υπάρχει γνώση για το τι ισχύει.

 

Παράγγειλα το XPS 1530 σήμερα. Όποιος θέλεις γράφω χαρακτηριστικά και τιμή. Απ'ότι κατάλαβα το 'χουν σε προσφορά μέχρι τέλος βδομάδας σαν καινούριο μοντέλο. Οπότε αν θέλει κανείς να βιαστεί. Μιλάμε για 300 euro φθηνότερα (και μάλλον περισσότερα) απ'ότι πριν την πρωτοχρονιά.

 

Καλορίζικο !!!

 

Λοιπόν προσωπικά σήμερα επικοινώνησα με το γνωστό μου στις ΗΠΑ. Εκείνος μου απαντά ότι θα ρωτήσει και από την πλευρά του το τοπικό ΕΛΤΑ (USPS) για τα τυπικά (έτσι για να έχουμε και μια εικόνα από την άλλη όχθη) και αύριο θα μου απαντήσει.

 

Αμεσως μετά, μπαίνω στο dell.com και βλέπω ότι η έκπτωση έχει πέσει από τα 699$ στα 624$ αλλά οι διαθέσιμες configuration είναι 2 αντί για 4 (μια για το M1330 και μια για το M1530) που ήταν χθές και αυτές είναι πλέον με τον Τ7250 αντί για το Τ7500 :mad:

 

Απογοητεύτηκα γμτ. Χθές η σύνθεση που έκανα έφτανε στα 1400 και σήμερα είναι 1650...σπάστηκα...::mad::mad::mad:

 

Αλλά όχι για πολύ...θα σας πως το γιατί...

 

Βρίσκομαι Λιθουανία. Εδώ τα Dell μπορείς να τα βρείς σε μια από τις μεγαλύτερες αλυσίδες ηλεκτρονικών της χώρας (BMS.lt). ;)

 

Πάω λοιπόν το απογεύμα σε ένα από τα καταστήματα της, σε ένα εμπορικό με σκοπό να δω τα DELL από κοντά...

 

...ΕΠΙΚΟ!!!!που λεέι και ο Clarkson, αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη.

Τα είχαν δίπλα δίπλά. XPS M1330 - M1730 και κοντά τα Inspiron η σειρά D κοκ.

Δυστυχώς το 1530 δεν υπήρχε και δεν ρώτησα σχετικά. Μάλλον με είχε συνεπάρει τόσο το "μικρό" που δεν ασχολήθηκα και πολύ.

 

Εντυπώσεις.

 

Θα αρχήσω με το 1730 γιατί είναι πιο εύκολο. Λοιπόν απλά ξενέρωσα. Μεγάλο (καλά 17'' είναι δεν περίμενα να είναι μια κοτσιλιά) και χοντρό. Οχι χοντροκομμένο όμως (έχει στρογγυλεμένες γωνίες) αλλά και πάλι είναι κάπως...δεν με εντυπωσίασε. Σαν ένα μεγάλο Inspiron με κάποιες αλλαγές μου φάνηκε. Γενικά δεν μου άρεσε. Οποιος το θέλει για παιχνίδια, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει ένα σταθερό :P.

Laptop που δεν μπορείς να το βάλεις στο lap απλά δεν είναι laptop!

 

Μ1330. Τι να πω τώρα...αν υπάρχουν 5 φορητοί στην αγορά που μπορείς να τους αγοράσεις με κλειστά μάτια αυτός είναι σίγουρα ο #1 της λίστας.

 

Θα σταθώ μόνο στο τι ΔΕΝ μου άρεσε.

* Το αριστερό palm rest θερμένεται ελαφρώς παραπάνω από ότι θα περίμενα Πχ περισσότερο από το nx7400 που δουλεύω αλλά πολύ λιγότερο από το dv2500 που είδα και κυριολεκτικά ΖΕΜΑΤΑΓΕ!

* To keybord flex στη δεξιά πλευρά (λόγο του κενού που δημιουργεί το CD-Rom).

* Το ότι η σύνθεση που είδα είχε Τ7100 και 2χ512 ΜΒ και με τα σVista κυριολεκτικά σερνόταν όχι μόνο από το λειτουργικό αλλά και από τα δεκάδες χαζοπρογράμματα που έτρεχαν με την εκκίνηση (νομίζω 78!)

 

Αλλά αυτό που δεν μου αρέσει περισσότερο από όλα είναι

 

* ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ ΜΕ ΤΙΣ ΗΠΑ....α ρε πατέρα :cry: ...γιατί είσαι Ελληνας? Χάθηκε να είσουν έστω Ιρλανδος...λέμε τώρα :P

 

Αυτά το ολίγα. Συγνώμη για το ελαφρώς offtopic και για το μέγεθος του μυνήματος αλλά τα είχα φρέσκα και ήθελα να τα πω...

 

ΥΓ. Μια αναφορα σε 3 φορητούς που μου άφησαν εγαιρετική εντύπωση.

 

Πρώτα οι δυο Sony. O πρώτος είναι από τη γνωστή σειρά VAIO CR και παρότι το είχα ξαναδεί τώρα είχα περισσότερο χρόνο και πολύ ησυχία για να παίξω λιγάκι μαζί του. Αψογος. Είναι κρίμα αυτό που συμβαίνει με την εγγύηση στην Ελλάδα. Κρίμα γιατί αδικεί κάποια κατά άλλα ακριβά-ως πανάκριβα-πιο αργα από τον ανταγωνισμό αλλά εξαιρετικής ποιότητας φορητά.

Ο άλλος είναι από τη σειρά VAIO TZ. Πανάκριβο αλλά απλά εξαιρετικό! Μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Last but not least ο 14'' F8P. Το είδα σε λευκό χρώμα και επίσης μου άφησε πολύ καλή εντύπωση.Ποιοτικό, γρήγορο, όμορφο και με 2ετή εγγύηση Asus..αυτά να τα βλέπουν οι από πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παράγγειλα το ΧΡS m1530 με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

 

Display 15.4" UltraSharp¿ Widescreen WSXGA+ (1680x1050) TFT with TrueLife¿ (Wide

Viewing Angle)

1

Fingerprint Reader Biometric with BLACK accent 1

CCFL backcover black & 2.0mp camera 1

Documentation Greek XPS M1530 1

Resource DVD XPS M1530 - (Diagnostics & Drivers) 1

Ship Accessories Euro XPS M1530 - Power Cord 1

Memory Dual Channel 3.0GB (1X2GB + 1X1GB) 667 MHz DDR2 SDRAM 1

Hard Drive 160GB Serial ATA (7200rpm) 1

8xDVD+/-RW Slim Slot-Load Drive, including SW 1

90W AC Adapter 1

Battery XPS Primary 6-cell 56WHr Li-Ion 1

Dicota Backpack Style (Black) - Not compatible with 17" + screen notebooks 1

Graphics Card 256MB NVIDIA GeForce Go 8600M GT 1

Dell Travel Remote control 1

Modem Not Included 1

European - Dell TrueMobile 355 internal Bluetooth Module 1

Intel® Pro Wireless 3945 802.11a/b/g Mini-PCI Card EUR 1

Internal Keyboard Greek (QWERTY) 1

Greek - Vista Home Premium (32Bit OS) 1

No Software Application 1

No Anti Virus 1

3 Year Hardware Support - Next Business Day 1

Base Warranty - 1 Year Hardware Support, Next Business Day 1

To access Online Training or free trial, please go to http://www.learndell.com/euro to register 1

Inspiron Order - Greece 1

Road Freight Charge Per Unit 1-10 unit 1

 

 

Λοιπόν όλα αυτά μαζί με ένα backpack που έβαλα στην παραγγελιά πήγαν 1654 euro.

 

Στο site της Dell UK (http://www.dell.com/uk) η ίδια σύνθεση και χωρίς την μεγαλύτερη ανάλυση έβγαινε στα ίδια λεφτά!!! (Α ναι, και χωρίς την τσάντα τώρα που το σκέφτομαι!!!) Και αφού το laptop από America δε θα έχει εγγύηση εδώ απ'ότι φαίνεται, άσε που η μεταφορική με τα λεφτά που έπαιρνε θα πήγαινε σχεδόν ίδια τιμή το παράγγειλα την επόμενη μέρα της προσφοράς, δλδ χθές!

 

ΕDIT: όσον αφορά την αυτονομία μου είπε ότι με την 6άρα μπαταρία φτάνει 4,5 ώρες σε λειτουργία. Μα είναι δυνατόν;;;; Οπότε δεν πήρα την 9άρα που περισσεύει λίγο από πίσω γτ 2-3 ώρες αυτονομία προς το παρόν με φτάνουν.

 

EDIT 2: Αξίζει να σημειωθεί ότι το laptop έχει την 8600 GT με μνήμες GDDR 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iorulezz Περίμενε γιατί σε έχασα. Από που το παρείγγειλες?

 

Και μια δεύτερη ερώτηση. Από την Δευτέρα το βράδυ νομίζω, στο ελληνικό site της Dell στους φορητούς υπολογιστές στην αρχική σελίδα βλέπω ότι υπάρχει επιλογή μόνο για Μεγάλες Επιχειρήσεις και Οργανισμούς και όχι για ιδιώτες.

Σας εμφανίζει το ίδιο και εσάς? Πρόκειτε για ανανέωση πιστεύω, γιατί είχε κάποια προβλήματα στις τιμές ορισμένων φορητών όταν έκανες σύνθεση, αλλά σαν πολύ δεν έχει κρατήσει? Από τη Δευτέρα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iorulezz Περίμενε γιατί σε έχασα. Από που το παρείγγειλες?

 

Και μια δεύτερη ερώτηση. Από την Δευτέρα το βράδυ νομίζω, στο ελληνικό site της Dell στους φορητούς υπολογιστές στην αρχική σελίδα βλέπω ότι υπάρχει επιλογή μόνο για Μεγάλες Επιχειρήσεις και Οργανισμούς και όχι για ιδιώτες.

Σας εμφανίζει το ίδιο και εσάς? Πρόκειτε για ανανέωση πιστεύω, γιατί είχε κάποια προβλήματα στις τιμές ορισμένων φορητών όταν έκανες σύνθεση, αλλά σαν πολύ δεν έχει κρατήσει? Από τη Δευτέρα???

 

To παρήγγειλα τηλεφωνικά από Dell Ελλάδος. Το πρόβλημα με το site υπάρχει εδώ κ μέρες. Γενικά μη κοιτάτε καθόλου site , δε δουλεύει. Μόνο τηλεφωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ σίγουρα η dell κανει έκπτωση γιατι εγώ όταν πήρα(πριν 2 μερες) δεν μου είπαν για προσφορά...βλέπεις σε λίγες μέρες έχω εξεταστική και δεν θέλω να το πάρω τώρα και να χασω τα μαθηματα,είχα σκοπο να το παραγγείλω μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα κι εγώ έχω εξεταστική κ μάλιστα θα μου έρθει κάπου εκεί που θα αρχίζει!

 

Ναι έχει έκπτωση και μάλιστα μεγάλη. Πάρε τηλ να δεις και μόνος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα κι εγώ έχω εξεταστική κ μάλιστα θα μου έρθει κάπου εκεί που θα αρχίζει!

 

Ναι έχει έκπτωση και μάλιστα μεγάλη. Πάρε τηλ να δεις και μόνος σου!

 

Αυριο θα πάρω δεν υπάρχει περιπτωση!!!θα ρωτησω μεχρι ποτε ισχυει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...