Προς το περιεχόμενο

Θερμανση σε διοροφη μονοκατοικια(ενδοδαπεδια θερμανση η πανελ θερμανσης LEXIN)


engant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τζάκι θα βάλεις σε καμιά γωνίτσα;!

 

Από μια ματιά που έριξα στο site που παραθέτεις,

μάλλον προς lexin θα πορευόμουν...

 

Ναι θα βαλω. Αλλα θα μειωσεις πχ τα σωματα καλοριφερ αν βαλεις τζακι η θα υπολογισεις λιγοτερες θερμιδες για το σαλονι σου??Ποτε..

 

Για την ενδοδαπέδια έχω τις επιφυλάξεις μου λόγω κόστους και συντήρησης. Αν γίνει κάτι θα πρέπει να ξηλώσεις όλο το πάτωμα

 

Φιλε μου να σε ενημερωσω οτι δε χρειαζεατι ξηλωμα ολο το πατωμα, με ειδικους ανιχνευτες ανακαλυπτουν τη βλαβη και τοπικα τρυπανε το πλακακι και διορθωνουν τη βλαβη.

 

 

Χαιρομαι που εχει τοση ανταποκριση το θεμα....Ειναι κατι που μας αφορα ολους...Πρεπει να μαθει ο κοσμος να εξοικονομει ενεργεια, χρηματα και να σεβεται το περιβαλλον....

 

Δε γνωριζω περι λεβητες ρευματος, ακουγεται πολυ ενδιαφερον...Και δεν εχω βρει κανα site που να ενημερωνει για τετοιους λεβητες. Αλλωστε 200 τμ σπιτι θα βαλω τριφασικο ρευμα...

 

Οσο για τη γεωθερμια εχω ακουσει για τα πολλαπλα οφελη της...Μεσα στη πολη αν εχεις οικοπεδο και εχεις εναν ακαλυπτο 40τμ δεν μπορεις να βαλεις κλειστο βρογχο σωληνωσεων εκει? http://www.amkat.gr/geoheatpumpsmethods.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έτσι! Απλά να συμπληρώσω ότι στην ενδοδαπέδια το νερό θερμαίνεται περίπου στους 26 βαθμους Κελσίου, ενώ στην συμβατική με καλοριφέρ περίπου στους 70. Ζόρι που τραβάει ο λέβητας με τα καλοριφέρ...:-D

 

Να διορθώσω, και στην ενδοδαπέδια ο λέβητας θερμαίνει το νερό σε θερμοκρασία άνω των 70 βαθμών (για να αποφεύγονται υγροποιήσεις στον θάλαμο καύσης, που τον διαβρώνουν). Απλά χρησιμοποιείται 3-οδος βάνα για την ανάμιξη του νερού και την πτώση της θεμοκρασίας του στους 35-40 βαθμούς.

 

Η ενδοδαπέδια είναι καλύτερη από πλευράς οικονομίας (αλλά μιλάμε για ποσοστό της τάξης του 10% νομίζω και όχι παραπάνω - αν κάνω λάθος διορθώστε με), αλλά έχει πρόβλημα από πλευράς αδράνειας του συστήματος (καθυστερεί δηλαδή να θερμάνει το σπίτι αν είναι κρύο, ή υπάρχει μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά).

 

Για τη γεωθερμική έχω μια απορία, αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει - σε περίπτωση κατακόρυφης τοποθέτησης των σωληνώσεων, υπάρχει κίνδυνος σπασίματος τους σε περίπτωση σεισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διορθώσω, και στην ενδοδαπέδια ο λέβητας θερμαίνει το νερό σε θερμοκρασία άνω των 70 βαθμών (για να αποφεύγονται υγροποιήσεις στον θάλαμο καύσης, που τον διαβρώνουν). Απλά χρησιμοποιείται 3-οδος βάνα για την ανάμιξη του νερού και την πτώση της θεμοκρασίας του στους 35-40 βαθμούς.

 

Η ενδοδαπέδια είναι καλύτερη από πλευράς οικονομίας (αλλά μιλάμε για ποσοστό της τάξης του 10% νομίζω και όχι παραπάνω - αν κάνω λάθος διορθώστε με), αλλά έχει πρόβλημα από πλευράς αδράνειας του συστήματος (καθυστερεί δηλαδή να θερμάνει το σπίτι αν είναι κρύο, ή υπάρχει μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά).

 

Για τη γεωθερμική έχω μια απορία, αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει - σε περίπτωση κατακόρυφης τοποθέτησης των σωληνώσεων, υπάρχει κίνδυνος σπασίματος τους σε περίπτωση σεισμού;

 

Εγω ακουω για 30% στην ενδοδαπεδια. Στη Βορεια Ελλαδα που εχει περισοοτερο καιρο κρυο καιρο, συμφερει απο οτι καταλαβαινω να βαλεις. Εχεις το διακοπτη μονιμα στους 20C και η καταναλωση σου εξακολουθει να ειναι χαμηλοτερη απο οτι να καις τις ωρες που εισαι σπιτι τα καλοριφερ. Εξαλλου ειναι και πιο υγιεινο. Αν κανω λαθος διορθωστε με.

 

Εγω κοιταω και τη Lexin αλλα δε ξερω καμια καμια λυση για boiler ζεστου νερου ολο το 24 ωρο(η τουλαχιστον τις περισσοτερες ωρες). Κανας καλος ηλιακος θερμοσιφωνας τριπλης ενεργειας μηπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ... Ενδιαφέρον.

 

>Η υπέρυθρη ακτινοβολία LEXIN (10.000 nm ) που πέφτει στο δέρμα, μετατρέπεται εκεί 
σε μια ευχάριστη αίσθηση ζέστης. Διότι το σώμα προτρέχει σ΄ αυτό το μέρος στην αύξηση της 
θερμοκρασίας, η αιμάτωση του δέρματος διεγείρεται.

 

Μόνο με το δέρμα αλληλεπιδρά; Η ατμόσφαιρα του σπιτιού θερμαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διορθώσω, και στην ενδοδαπέδια ο λέβητας θερμαίνει το νερό σε θερμοκρασία άνω των 70 βαθμών (για να αποφεύγονται υγροποιήσεις στον θάλαμο καύσης, που τον διαβρώνουν). Απλά χρησιμοποιείται 3-οδος βάνα για την ανάμιξη του νερού και την πτώση της θεμοκρασίας του στους 35-40 βαθμούς.

 

Η ενδοδαπέδια είναι καλύτερη από πλευράς οικονομίας (αλλά μιλάμε για ποσοστό της τάξης του 10% νομίζω και όχι παραπάνω - αν κάνω λάθος διορθώστε με), αλλά έχει πρόβλημα από πλευράς αδράνειας του συστήματος (καθυστερεί δηλαδή να θερμάνει το σπίτι αν είναι κρύο, ή υπάρχει μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά).

 

Για τη γεωθερμική έχω μια απορία, αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει - σε περίπτωση κατακόρυφης τοποθέτησης των σωληνώσεων, υπάρχει κίνδυνος σπασίματος τους σε περίπτωση σεισμού;

 

Δεκτή η διόρθωση φίλε. Εννοούσα την θερμοκρασία κυκλοφορίας. Γράφαμε και "δύσκολες" ώρες (1:30 τα ξημερώματα).

 

Όσον αφορά την απορία σου για τις κατακόρυφες σωληνώσεις και τον σεισμό, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα (δεν έχω εγκαταστήσει πουθενά κάτι παρόμοιο), γιατί υπάρχει και επιτοίχεια ψύξη (κατακόρυφες σωλήνες μέσα στην τοιχοποιία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτή η διόρθωση φίλε. Εννοούσα την θερμοκρασία κυκλοφορίας. Γράφαμε και "δύσκολες" ώρες (1:30 τα ξημερώματα).

 

Όσον αφορά την απορία σου για τις κατακόρυφες σωληνώσεις και τον σεισμό, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα (δεν έχω εγκαταστήσει πουθενά κάτι παρόμοιο), γιατί υπάρχει και επιτοίχεια ψύξη (κατακόρυφες σωλήνες μέσα στην τοιχοποιία).

 

Σωστό, άσε που τώρα που το ξανασκέφτηκα μάλλον είναι πιο μικρό το πλάτος της ταλάντωσης των σωλ.γεοθερμικής ενέργειας από αυτό πχ των κατακόρυφων στηλών θέρμανσης στις οικοδομές. Απλά στην πρώτη περίπτωση οι σωληνώσεις είναι πακτωμένες, ενώ στη δεύτερη μπρεί να τις θεωρήσεις σαν στηριζόμενες σε 2 αρθρώσεις. Anyway, κάποια στιγμή θα ρωτήσω κάποια εταιρεία που εγκαθιστά για περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οτι κατάλαβα, όχι και τόσο... Δροσερή ατμόσφαιρα, αίσθηση ζέστης λες και σε χτυπάει απαλά ο ήλιος από ότι διαφημίζουν....

 

H αισθηση που σου δημιουργειται ειναι σαν να χτυπαει ο ηλιος αλλα γλυκα. Η υπερυθρη ακτινοβολια ζεσταινει αντικειμενα(οτι βλεπει δηλαδη το πανελ στην εκταση που καταλαμβανει(ενα σωμα κοντα στα 15τμ)), οχι την ατμοσφαιρα.Αλλα αισθανεσαι ζεστη και οχι κρυο. Μεχρι και στα ποδια ζεσταινεσαι(Στα καλοριφερ δεν ειναι το ιδιο) Πιανεις ενα αντικειμενο και ειναι ζεστο.

Σιγουρα ειναι πιο υγιεινο απο την αποψη οτι δεν μεταφερεται σκονη και αρα εχουμε πλεονεκτημα στη αποφυγη αλλεργιων. Και δε νομιζω να υπαρχει προβλημα και με την υπεριωσης ακτινοβολια για καρκινο κλπ... Δεν εχω διαβασει το τεχνικο εγχειριδιο ακομη.

 

Εχω τεχνικο εγχειριδιο και φωτογραφιες για οποιον θελει να του στειλω, το πηρα χθες απο την εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πιο σωστος τροπος για να δουλευει μια θερμανση ειναι οπως λεει και ο φιλος πιο πανω να ειναι ο θερμοστατης σταθερα στους 20-21 βαθμους χωρις να ανοιγοκλεινεται ετσι που ο καυστηρας να παιρνει μονο για πολυ λιγο και απλως να συντηρει την ηδη υπαρχουσα θερμοτητα και ετσι να υπαρχει οικονομια ,και οχι ανοιξε για 2 ωρες, κλεισε για 2 ωρες ,γιατι ετσι ζεσταινεται ξανα το σπιτι απο την αρχη με συνεπεια περισσοτερη καταναλωση πετρελαιου.φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

Χθες επικοινωνησα με εταιρια γεωθερμιας και μου ειπε οτι για κλειστο βρογχο σωληνωσεων κατακορυφο, το κοστος ξεκινα απο 12000 μεχρι και 30000 ευρω. Αποσβεση δηλαδη στην καλυτερη των περιπτωσεων για ενα σπιτι 200 τμ σε 10 χρονια...

Μηπως γνωριζει κανεις καλυτερα περι του αντικειμενου να μας ενημερωσει?

Επισης θελω τη γνωμη σας για φυσικο αεριο και υγραεριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Επισης θελω τη γνωμη σας για φυσικο αεριο και υγραεριο

 

Αν ρωτάς από άποψη οικονομίας, το φυσικό αέριο θα είναι πάντα πιο φθηνό από το πετρέλαιο βάση συμφωνίας. Το υγραέριο δεν συμφέρει από πολλές πλευρές. Αν θες πες μας τι ακριβώς εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο φιλε μου, διαβασα και για υγαεριο(δε συμφερει) και για φυσικο αεριο(απο οτι διαβασα ουτε αυτο κανει τοσο μεγαλη οικονομια)...

Γνωριζει καποιος περι μικρων ατομικων συστηματων λεβητα-μποιλερ για ζεστο νερο?(δε ξερω αν μπορεις να αποφυγεις τη καμιναδα)....

Και καποιος ειχε αναφερει για λεβητες ρευματος....Καμια περαιτερω διευκρινηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρευμα δεν ειναι πιο φτηνο απο πετρελαιο+αεριο?

οι γεωθερμικες εγκαταστασεις ειναι καπως διαφορετικες απο τις παραπανω που περιγραφτηκαν κ νομιζω κ τα πιο φτηνα...

http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%B3%CE%B5%CF%89%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+Google&meta=

http://www.aidengineering.gr/gr/profile/Projectstudies/geothermal.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...