Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Ερώτηση πριν όλα τα υπόλοιπα, αν ανοίξεις το generic input στο διαβάζει; Αν και θα έπρεπε ήδη να το βλέπει σαν ps gamepad, αλλά ποτέ δε ξες.

Δε θα έπρεπε πάντως να έχεις θέμα, λειτουργεί κανονικότατα με το steam και τα 11αρια, όπως λες και συ με τα 10αρια ήταν πένα.
Πέταξε τελείως τους drivers από το pc και του bt (αν και είπες το έκανες ρισετ) και του ds controller. Reboot, και ξαναπέρασε τους, reboot, και δες αν στο βλέπει.
Άν όχι, κάνε ένα backup τα steam παιχνίδια που έχεις κατεβάσει, κάντο απεγκατάσταση και μετά πάλι εγκατάσταση.

Γι'αυτό πάντα είναι καλύτερο το clean OS installation απ'ότι upgrade. Κάτι παρόμοιο είχε γίνει με τους nvidia drivers όταν έκανα upgrade το λειτουργικό από 10 σε 11. Δε το έλυσα ποτέ, οπότε μετά από λίγες μέρες έκανα format και πέρασα φρέσκα τα win11 και όλα ήταν πένα!
 

Βρήκα τελικά τι έφταιγε, το bluetooth είναι onboard, και για να δουλέψει σωστά μαζί με το WiFi, θέλει την external antenna του.

Εγώ είδα ότι το διάβαζε κανονικά, και το έκανε Add χωρίς πρόβλημα, θεώρησα ότι onboard external antenna ήταν μόνο για το WiFi, όποτε δεν την είχα βάλει. Όμως είδα ότι την χρειάζεται τελικά, οπότε, την τοποθέτησα και σε ένα δευτερόλεπτο έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Υ.Γ: Μeτά από  Format  είναι το σύστημα, όχι upgrade. 

Επεξ/σία από Chaos3X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Βρήκα τελικά τι έφταιγε, το bluetooth είναι onboard, και για να δουλέψει σωστά μαζί με το WiFi, θέλει την external antenna του.

Εγώ είδα ότι το διάβαζε κανονικά, και το έκανε Add χωρίς πρόβλημα, θεώρησα ότι onboard external antenna ήταν μόνο για το WiFi, όποτε δεν την είχα βάλει. Όμως είδα ότι την χρειάζεται τελικά, οπότε, την τοποθέτησα και σε ένα δευτερόλεπτο έπαιξε χωρίς κανένα πρόβλημα. 

 

Υ.Γ: Μeτά από  Format  είναι το σύστημα, όχι upgrade. 

Α δε μας τα είπες αυτά τα πονηρά! Όλα καλά λοιπόν.

Καλά τώρα είδα ότι γράφεις φρέσκια εγκατάσταση 😛.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 8BitDo ανακοινωσε τα νεα χειριστηρια 2.4G για την σειρα Ultimate, οπου εχουν και αλλα Hall Effect joysticks

https://www.8bitdo.com/ultimate-2.4g-wireless-controller/

420162819_763467819159774_1648027847594564632_n.jpg.a2751858d72270066d3e29c246faf1e6.jpg

 

Ελπιζω να ερθουν και αυτα συντομα στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα και απο μενα.

Εχω στην κατοχη μου το X-box Series X/S Controller με το επισημο ανταπτορακι της MS και μεχρι πριν κανα 2μηνο ανταποκρινοταν τελεια το χειριστηριο κανενα θεμα σε παιχνιδια κλπ. Τους τελευταιους 2 μηνες ομως διαρκως αποσυνδεεται -συνδεεται μονο του και πρεπει να βαζω μονος μου τα drivers για το χειριστηριο ωστε να λειτουργει σωστα και απροβληματιστα.

Ενω ειχα κανει upgrade σε windows 11 απο τον Οκτωβριο δεν αντιμετωπιζε κανενα θεμα το χειριστηριο ουτε στο να το αναγνωρισει ο υπολογιστης ουτε στο να λειτουργησει (ειναι πληρως λειτουργικο). Πλεον φτασαμε στο σημερα που δεν το αναγνωριζει καθολου σε οποιαδηποτε θυρα USB και αν το βαλω (ακομα και σε εξωτερικο hubaki) . 

Φταιει το X-box adapter που ειναι συμβατο με windows 10 και πρεπει να κανω downgrade σε windows 10 η μπορει να φταιει κατι αλλο; 

Τα φωτα σας παρακαλω!! 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Invisible929 είπε

Καλημερα και απο μενα.

Εχω στην κατοχη μου το X-box Series X/S Controller με το επισημο ανταπτορακι της MS και μεχρι πριν κανα 2μηνο ανταποκρινοταν τελεια το χειριστηριο κανενα θεμα σε παιχνιδια κλπ. Τους τελευταιους 2 μηνες ομως διαρκως αποσυνδεεται -συνδεεται μονο του και πρεπει να βαζω μονος μου τα drivers για το χειριστηριο ωστε να λειτουργει σωστα και απροβληματιστα.

Ενω ειχα κανει upgrade σε windows 11 απο τον Οκτωβριο δεν αντιμετωπιζε κανενα θεμα το χειριστηριο ουτε στο να το αναγνωρισει ο υπολογιστης ουτε στο να λειτουργησει (ειναι πληρως λειτουργικο). Πλεον φτασαμε στο σημερα που δεν το αναγνωριζει καθολου σε οποιαδηποτε θυρα USB και αν το βαλω (ακομα και σε εξωτερικο hubaki) . 

Φταιει το X-box adapter που ειναι συμβατο με windows 10 και πρεπει να κανω downgrade σε windows 10 η μπορει να φταιει κατι αλλο; 

Τα φωτα σας παρακαλω!! 😄

Μαλλον τα εκλασε ο adaptor.? Δεν ξερω, εχω το ιδιο ακριβως προβλημα μονο που δουλεψε για κανα 6μηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggos88 είπε

Μαλλον τα εκλασε ο adaptor.? Δεν ξερω, εχω το ιδιο ακριβως προβλημα μονο που δουλεψε για κανα 6μηνο. 

Κατα πασα πιθανοτητα κατι τετοιο συνεβη. Εκανα downgrade σε widnows 10 μπας και αλλαξει κατι αλλα τζιφος. Αγορασα ενα bluetooth της ugreen συγκεκριμενα συνδεθηκε απευθειας με το χειριστηριο και δεν εχει κανενα θεμα.

Σε περιπτωση που αντιμετωπισουμε τεχνικο θεμα ξερει κανενας που μπορουμε να βρουμε το ανταπτορακι της Microsoft πουθενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Invisible929 είπε

Κατα πασα πιθανοτητα κατι τετοιο συνεβη. Εκανα downgrade σε widnows 10 μπας και αλλαξει κατι αλλα τζιφος. Αγορασα ενα bluetooth της ugreen συγκεκριμενα συνδεθηκε απευθειας με το χειριστηριο και δεν εχει κανενα θεμα.

Σε περιπτωση που αντιμετωπισουμε τεχνικο θεμα ξερει κανενας που μπορουμε να βρουμε το ανταπτορακι της Microsoft πουθενα?

Και εγω το ιδιο εχω κανει. Δεν εχω δει να πουλανε ξανα τετοιο στην Ελλαδα. Μην ασχολεισαι, την ιδια δουλεια κανει ενα bt dongle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Invisible929 said:

Σε περιπτωση που αντιμετωπισουμε τεχνικο θεμα ξερει κανενας που μπορουμε να βρουμε το ανταπτορακι της Microsoft πουθενα?

Μεταχειρισμενο απο αγγελιες, η ξεχασμενο σε συνοικιακο καταστημα αν εισαι πολυ τυχερος και το βρεις.

Δεν αξιζει παντως. Υπαρχουν πολυ ανωτερα ανεπισημα οπως σου ειπαν ηδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν κάνει την ίδια δουλειά ένα bluetooth dongle με το official της MS.

Το bt adapter δεν περνάει ήχο, μόνο το proprietary της MS περνάει ήχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Ο αντάπτορας της Microsoft συνδέει το χειριστήριο με την propriety τεχνολογία που χρησιμοποιεί και στις κονσόλες Xbox. Πέρα του ότι έχει χαμηλότερο latency (που αμφιβάλλω αν μπορεί να παρατηρήσει κανείς), μεταφέρει ήχο και μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος χωρίς να χρειαστεί ξανά pair αν το συνδέσει σε bluetooth συσκευή (πχ στο κινητό, σε 8bitdo adapter ή ακόμα και δεύτερο PC). Αυτήν την δυνατότητα τη έχουν τα Series χειριστήρια εδώ και μερικά χρόνια. 

Επίσης παραθέτω το λόγο που με έκανε να αγοράσω εγώ τον ανταπτορα πριν κάτι χρόνια, χωρίς να ξέρω αν αυτά τα θέματα έχουν πλέον επιλυθεί στο bluetooth. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/223154-gamepads-controllers-χειριστήρια-για-pc-προτάσεις-και-απορίες/page/165/#comment-58475415

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Malthador said:

Δεν κάνει την ίδια δουλειά ένα bluetooth dongle με το official της MS.

Το bt adapter δεν περνάει ήχο, μόνο το proprietary της MS περνάει ήχο.

Δεν προσεξα αν τον ενδιαφερει η συγκεκριμενη επιλογη, να βαλει ακουστικα και παρελκομενα.

Σε αντιθεση περιπτωση, η UGreen ειναι μια πολυ καλη εταιρεια και με πολυ καλο επισης adapter, οπως και απεκτησε και χρησιμοποιει επιτυχως ηδη.

Ζητηματα ταχυτητων / αποκρισης ειναι επισης κατι οπου εχουν επιλυσει οι σοβαρες εταιρειες, οπως ειναι και η UGreen.

Περαν των παραπανω, οταν ειχα ρωτησει την microsoft πριν λιγα χρονια αγορα adapter ξεχωριστα, αφου ηταν εκτος εγγυησης, δεν υπηρχε η δυνατοτητα. Ελπιζω να αλλαξε αυτο, αλλα δεν το γνωριζω.

Αρα οι επιλογες ειναι να αγοραστει μεταχειρισμενο η να βρει και να παρει χειριστηριο ξανα. Οποτε διαφωνω με αυτο, και για τα νταβατζιλικια της microsoft, και γιατι υπαρχουν καλυτερα χειριστηρια στην αγορα, σε παραπλησιες η και φθηνοτερες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τα χειριστήρια Xbox δεν συνδέονται

Γεια σας!

Τα χειριστήρια Xbox δεν συνδέονται στον υπολογιστή με Bluetooth. Δοκίμασα να αφαιρέσω τις συσκευές και να τις προσθέσω ξανά. Τα χειριστήρια συνδέονται στο Xbox μου, αλλά όχι στον υπολογιστή. Το pc μου λαμβάνει ακόμη και το ίδιο το Xbox και είναι σε θέση να συνδεθεί σε αυτό. Τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είσαι σίγουρος ότι κάνεις σωστά τη διαδικασία?

πατάς το pairing button (οχι το xbox button) για 3 δευτερόλεπτα?

https://support.xbox.com/en-US/help/hardware-network/accessories/connect-and-troubleshoot-xbox-one-bluetooth-issues

Επεξ/σία από BillT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...