Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Alex21121988 είπε

Μέχρι στιγμής τα AdaptiveTriggers και γενικά το Haptic Feedback ημιλειτουργεί wirelessly και ο μόνος τρόπος να τα έχεις όλα αυτά στα ports της Sony στο PC γίνεται μόνο Wired.

Σύντομα θα έχουμε emulator του Dualsense από DSX. Αφορά την paid version του Steam για το DualsenseX αλλά μιλάμε για ευτελές ποσό. (4.99€)  Αυτό λογικά θα λύσει τα πάντα.

Τι θα κάνει δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Chaos3X είπε

Τι θα κάνει δηλαδή;

Οτι game υποστηρίζει natively το dualsense θα το αναγνωρίζει ευκολότερα και καλύτερα ως dualsense και όχι πχ ως xbox controller ή Dualshock 4 γιατί οκ.. λειτουργει κανονικα σε wired mode αλλά wirelessly όχι και τόσο. Όχι τουλάχιστον όλα τα features του Dualsense.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Dualsense ή Xbox Series Controller για Gamepass / Steam(και σε Android, TV)

Καλησπέρα,

Θέλω να προχωρήσω σήμερα σε αγορά καινούργιου controller αφού έχω εδώ και 15 χρόνια του 360 που δεν εχει κάνει bluetooth για να συνθεθεί σε devices εκτός PC.

Δεν ξέρω όμως αν είναι καλύτερη αγορά το Dualsense ή το Xbox για αυτη την χρήση. Το Dualsense έχει μια σειρά απο unusable features στο PC αλλά έχει rechargable battery. To Xbox είναι σιγουράκι οτι θα παίζει και έχει το πλεονέκτημα οτι εχει 2 χρόνια εγγυηση αντι για 1 που έχει το Dualsense. Από και πέρα analog drift περιμένω να έχουν και τα δύο αν και με την επιλογή του xbox με 2 χρονια εγγυηση εισαι πιο safe.

Γνώμη απο κανέναν κάτοχο και τον δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Strategos είπε

Δεν ξέρω όμως αν είναι καλύτερη αγορά το Dualsense ή το Xbox για αυτη την χρήση. Το Dualsense έχει μια σειρά απο unusable features στο PC

Υπάρχουν αρκετά games και σίγουρα όλα τα μελλοντικά sony exclusives, που είναι μια χαρά usable τα features που νομίζεις.

https://www.pcgamingwiki.com/wiki/Controller:DualSense#Support_in_games

Το DualSense (και ακόμα περισσότερο το DualShock 4) έχουν το χαμηλότερο latency με bt. Αν πάρεις το ειδικό adapter αλλάζει το θέμα, αλλά μετά δε συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Γενικά τα xbox controllers θεωρούνταν πάντα το default controller για PC, αλλά με τα σημερινά δεδομένα, υποστήριξη κτλ (η Sony έχει βγάλει μέχρι και ειδικό προγραμματάκι για fw update στο PC), εγώ θα έπαιρνα DS. Τώρα εντάξει, όποιο και να πάρεις δε θα απογοητευτείς, δε μιλάμε για τίποτα μουφοκοντρολλερς έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NoiSy MaN said:

Υπάρχουν αρκετά games και σίγουρα όλα τα μελλοντικά sony exclusives, που είναι μια χαρά usable τα features που νομίζεις.

https://www.pcgamingwiki.com/wiki/Controller:DualSense#Support_in_games

Το DualSense (και ακόμα περισσότερο το DualShock 4) έχουν το χαμηλότερο latency με bt. Αν πάρεις το ειδικό adapter αλλάζει το θέμα, αλλά μετά δε συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Γενικά τα xbox controllers θεωρούνταν πάντα το default controller για PC, αλλά με τα σημερινά δεδομένα, υποστήριξη κτλ (η Sony έχει βγάλει μέχρι και ειδικό προγραμματάκι για fw update στο PC), εγώ θα έπαιρνα DS. Τώρα εντάξει, όποιο και να πάρεις δε θα απογοητευτείς, δε μιλάμε για τίποτα μουφοκοντρολλερς έτσι κι αλλιώς.

εε τώρα κάποια λένε βάλε το steam, άλλα λένε αυτό το 3rd party program, οπότε θα ψάχνεσαι, επίσης τώρα με εγγύηση 1 χρόνο και sony, μη μπλέξεις μετα από κανένα analog drift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι δονησεις του dualsence ειναι καλυτερες απο τις αντιστοιχες του xbox controller σε οποιο game της χρησιμοποιει.

Τωρα για τα haptic μπορει οπως εγραψε το παιδι παραπανω να ειναι usable καπως αλλα απαιτουν συνδεση με καλωδιο και δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα οπως εαν επαιζες το ιδιο game στο ps5.

Το xbox controller εαν το συνδεσεις με bluetooth στο pc και δεν παρεις ξεχωριστα το wireless adapter η να το συνδεσεις με καλωδιο σε μερικα games δημιουργει stutters.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Strategos είπε

εε τώρα κάποια λένε βάλε το steam, άλλα λένε αυτό το 3rd party program, οπότε θα ψάχνεσαι, επίσης τώρα με εγγύηση 1 χρόνο και sony, μη μπλέξεις μετα από κανένα analog drift.

Αν είναι να κολλάς μόνο στην εγγύηση. Πάρτο από skroutz που δίνουν 2 χρόνια εγγύηση αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, xtrmsnpr said:

Αν είναι να κολλάς μόνο στην εγγύηση. Πάρτο από skroutz που δίνουν 2 χρόνια εγγύηση αυτοί.

Εγγύηση καταστήματος λέει οπότε μάλλον είναι λάθος, απο εκεί και πέρα εσύ τι προτείνεις από τα δύο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μπαταρία του Dualsense μόνο πλεονέκτημα δε τη θεωρώ τόσο μικρή διάρκεια που έχει. Αν μιλούσαμε για διάρκεια ζωής όπως πχ του Switch Pro Controller που βγάζει 40 ώρες, τότε θα το δεχόμουν. Στη παρούσα φάση αν μιλάμε για αυτονομία, η επιλογή ενός Xbox Controller με ένα κιτ 4άρων επαναφορτιζόμενων μπαταριών για να μην χρειαστεί να μπει ποτέ καλώδιο είναι η καλύτερη. 

Μετά παίζουν ρόλο άλλες προτιμήσεις, όπως το layout των πλήκτρων. Η υποστήριξη των Dualsense χαρακτηριστικών είναι σίγουρα υπαρκτή στο PC από συγκεκριμένα παιχνίδια, ενώ μάλιστα πρόσφατα κάποια άρχισαν να υποστηρίζουν τα adaptive triggers και από ΒΤ. Ελπίζω κάποια στιγμή η Sony να αξιωθεί και να βγάλει ένα propriety αντάπτορα στο πισί που να τις υποστηρίζει κανονικά ασύρματα. Τότε ίσως σκεφτόμουν να επενδύσω και σε ένα dualsense για να το χρησιμοποιώ όπου αξιοποειίται καλά.

Επίσης το Dualsense σίγουρα δεν υποστηρίζεται natively σε ΟΛΑ τα παιχνίδια. Μέσω Steam και Steam Input διορθώνεται η κατάσταση, αλλά για τίτλους Game Pass για παράδειγμα μπορεί να υπάρξουν ασυμβατότητες και θα χρειαστεί να γίνει εξομοιώσει με third party software. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Strategos είπε

Εγγύηση καταστήματος λέει οπότε μάλλον είναι λάθος, απο εκεί και πέρα εσύ τι προτείνεις από τα δύο? 

To skroutz το ίδιο δίνει 2 χρόνια εγγύηση αν κάνεις αγορές μέσω Σκρουτζ.

Ασχέτως με το Σκρουτζ όμως, γενικά ΌΤΙ πωλείται μέσα στην ΕΕ έχει 2 χρόνια εγγύηση υποχρεωτικά τουλάχιστον βάσει νομοθεσίας. Οπότε όπου είδες 1 χρόνο τότε είναι λάθος ή και παράνομο. https://europa.eu/youreurope/business/dealing-with-customers/consumer-contracts-guarantees/consumer-guarantees/index_el.htm 

Xbox θα έπαιρνα. Δηλαδή αν μου χαλάσουν ή τα βαρεθώ του one, θα πάρω Xbox. Έχω αγοράσει και τεράστιες μπαταρίες από amazon και έναν φορτιστή και έχω ξενοιασει.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, xtrmsnpr said:

To skroutz το ίδιο δίνει 2 χρόνια εγγύηση αν κάνεις αγορές μέσω Σκρουτζ.

Ασχέτως με το Σκρουτζ όμως, γενικά ΌΤΙ πωλείται μέσα στην ΕΕ έχει 2 χρόνια εγγύηση υποχρεωτικά τουλάχιστον βάσει νομοθεσίας. Οπότε όπου είδες 1 χρόνο τότε είναι λάθος ή και παράνομο. https://europa.eu/youreurope/business/dealing-with-customers/consumer-contracts-guarantees/consumer-guarantees/index_el.htm 

Xbox θα έπαιρνα. Δηλαδή αν μου χαλάσουν ή τα βαρεθώ του one, θα πάρω Xbox. Έχω αγοράσει και τεράστιες μπαταρίες από amazon και έναν φορτιστή και έχω ξενοιασει.

στην πράξη ολα τα μαγαζια λένε εγγυηση προμηθευτη 1 χρόνο αλλά οκ τελικά η microsoft πλεον δίνει 2, τώρα με την sony δεν θα κολλήσουμε εκεί.

50 minutes ago, naruto14 said:

γουρα δεν υποστηρίζεται natively σε ΟΛΑ τα παιχνίδια. Μέσω Steam και Steam Input διορθώνεται η κατάσταση, αλλά για τίτλους Game Pass για παράδειγμα μπορεί να υπάρξουν ασυμβατότητες και θα χρειαστεί να γίνει εξομοιώσει με third party software. 

στο site του xbox cloud gaming λέει οτι υποστηρίζει και της Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά πήρα το ασημένιο limited edition Xbox, όλα μια χαρά, 2 χρόνια εγγύηση μέσα απο την Microsoft, δεν έχει drift, συνδέεται με Google TV, Android, PC χωρίς πρόβλήμα (αν εξαιρέσεις οτι δεν εχω βρει τρόπο για εύκολο switch μεταξύ συσκευών). Με χαλάει μόνο το grip που έχει το limited edition, σου ιδρώνει το χέρι χωρίς λόγο. Απο εκεί και πέρα σε σχέση με το 360 την μόνη διαφορά που είδα είναι ότι τα triggers έχουν δόνηση και ότι έχει μεγαλύτερη ακρίβεια οντας καινούργιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο στο PC, χωρίς τα διάφορα παρατράγουδα πας σε xbox controller. Είμαι με το Elite v1 από τότε που βγήκε μαζί με το official adapter του. Κανενα πρόβλημα ποτέ. Είχα πάρει και τις rechargeable μπαταρίες που έδινε η ms τότε και all good.

Από εκεί και περα, υπάρχουν επιλογές αν θέλεις να έχεις πρόσβαση και σε άλλα controllers με το 8bitdo adapter 2 το οποίο είναι πολύ τίμιο, εύχρηστο.

Μοναδικό του αρνητικό είναι ότι υποστηρίζει μέχρι ένα controller. Οπότε αν θέλει κάποιος να συνδεσει δεύτερο controller, δεν ειναι εφικτό. Επίσης το συγκεκριμένο adapter εχει την επιλογή να έχεις και Directinput πέρα του XIinput. Οπότε αν κάνεις hold το share button και πατήσεις το πάνω στο σταυρονημα μπαίνει στο ένα mode, αν πατήσεις το δεξιά μπαίνει στο άλλο.

Το συγκεκριμένο είναι φουλ βολικό feature για να σου βγάζει το ps layout σε games που δεν σου δινουν την επιλογή να μπορείς να το αλλάξεις. 

Σε software third party λύσεις, κλασσικά το DualsenseX και το ds4windows για Ps4/ps5 controller. Το DualsenseX κάνει και τα triggers να λειτουργούν κανονικά (περιορισμένα μεν αλλά κάτι είναι και αυτό) wirelessly αλλά δεν λειτουργεί το speaker ούτε το adaptive feedback της δόνησης ουσιαστικά. Όλα αυτά λειτουργούν μαζί μόνο σε wired connection. 

Ps. Σύντομα περιμένουμε να βγάλει κανονικό emulator το DualsenseX στο steam (επι πληρωμή αυτό) αλλά δεν νομίζω πως θα πετύχει να λειτουργούν κανονικά όλα αυτά τα features όπως συμβαίνει στο ps5.  Τουλάχιστον θα το αναγνωρίζει ως dualsense και όχι ως ds4/xbox controller που γινεται atm.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι sticky τα face buttons στο Elite V1, κατά τα άλλα είναι οκ. Το Elite V2 έχει θέματα με το register στα face buttons και πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να κάτσει καλό κομμάτι, χώρια τα άλλα για drift κλπ που μπορεί να σου τύχουν.

Θα πρότεινα σε όποιον θέλει να αποφύγει τα παρατράγουδα να αγοράσει απλό Xbox χειριστήριο και όχι Elite για να μην ψάχνεται.

Αναμένουμε το Elite V3 μπας και φτιάξει επιτέλους τα θέματα του V2 που τα γνωρίζει εδώ και 3 χρόνια χωρίς να αλλάζει τίποτα.

Σαν εναλλακτική μπορείς να αγοράσεις και Dualsense που είναι επίσης πολύ καλό και χωρίς θέματα με register κλπ αλλά δεν έχει το ίδιο καλή υποστήριξη με του Xbox. Για αρχή δεν έχει επίσημους drivers, για να δουλέψουν τα haptic feedback κλπ θέλει οπωσδήποτε USB σύνδεση ενώ δουλεύει άψογα μόνο στα Steam games και στα υπόλοιπα θες πατέντες με ''DS4Windows'' κλπ το οποίο στο Forza Horizon μέσω Gamepass δεν δουλεύει ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...