Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, xtrmsnpr said:

καλώδιο...επόμενη γραμμούλα.

Ναι, ειναι ενσυρματο. απευθυνεται πρωτιστως στα παιχνιδια ξυλου και υποτιθεται πως αυτοι κοιτανε για το δυνατον μικροτερο input lag, οποτε προτιμουν τα ενσυρματα χειριστηρια.

Προσωπικα με ενδιαφερει για τα windows οπου δεν εχω λογο να εχω ασυρματο χειριστηριο στο γραφειο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος που έχει το χειριστήριο Turbo X - EG-C3071W, εαν μπορεί να παίξει ΚΑΙ ενσύρματα;

Δηλαδή, αν δεν συνδέσω το dongle και το συνδέσω απευθείας σε USB του υπολογιστή θα παίζει κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, george_ins said:

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος που έχει το χειριστήριο Turbo X - EG-C3071W, εαν μπορεί να παίξει ΚΑΙ ενσύρματα;

Δηλαδή, αν δεν συνδέσω το dongle και το συνδέσω απευθείας σε USB του υπολογιστή θα παίζει κανονικά;

Ναι, μπορεις

Μην περιμενεις ομως και πολλα απο το συγκεκριμενο, και αλλα χειριστηρια αντιστοιχου βεληνεκους για συγχρονα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, george_ins said:

Καλησπέρα, το αγόρασα σήμερα, απαιτήσεις πολλές δεν έχω.

Παρόλα αυτά, δεν έχω καταφέρει να το κάνω να παίξει με καλώδιο...έχεις το ίδιο;

Καλα παιχνιδια!

Εχω δει διαφορες αλλες εκδοσεις του, το ιδιο ειναι rebranded κινεζικο χειριστηριο και η καθε εταιρεια βαζει διαφορετικα λογοτυπα πανω.

Κοιταξε μηπως εχει προβλημα το καλωδιο, η θυρα του υπολογιστη, η αν χρειαζεσαι αναβαθμιση στα windows σου. Οταν βαζεις το καλωδιο τι μηνυμα σου εμφανιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Καλα παιχνιδια!

Εχω δει διαφορες αλλες εκδοσεις του, το ιδιο ειναι rebranded κινεζικο χειριστηριο και η καθε εταιρεια βαζει διαφορετικα λογοτυπα πανω.

Κοιταξε μηπως εχει προβλημα το καλωδιο, η θυρα του υπολογιστη, η αν χρειαζεσαι αναβαθμιση στα windows σου. Οταν βαζεις το καλωδιο τι μηνυμα σου εμφανιζει;

Όταν βάζω το καλώδιο δεν κάνει απολύτως τίποτα ο υπολογιστής. Δοκίμασα και με άλλα καλώδια, απλά το φορτίζει.

Επίσης, βλέποντας το συγκεκριμένο Video στο Youtube, λέει ότι λειτουργεί μονάχα με το Dongle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, george_ins said:

Όταν βάζω το καλώδιο δεν κάνει απολύτως τίποτα ο υπολογιστής. Δοκίμασα και με άλλα καλώδια, απλά το φορτίζει.

Επίσης, βλέποντας το συγκεκριμένο Video στο Youtube, λέει ότι λειτουργεί μονάχα με το Dongle.

Αλλη εκδοση του που κυκλοφορουσε στο εμποριο ειχε κανονικα USB υποστηριξη. Αυτο του video οντως φαινεται να μην εχει. Το κουτι της συσκευασιας που εχεις γραφει περισσοτερες πληροφοριες η μηπως η σελιδα του κατασκευαστη; αμφιβαλω αν το ιδιο το πλαισιο εχει στη σελιδα του κατι, κοιταξε το ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Αλλη εκδοση του που κυκλοφορουσε στο εμποριο ειχε κανονικα USB υποστηριξη. Αυτο του video οντως φαινεται να μην εχει. Το κουτι της συσκευασιας που εχεις γραφει περισσοτερες πληροφοριες η μηπως η σελιδα του κατασκευαστη; αμφιβαλω αν το ιδιο το πλαισιο εχει στη σελιδα του κατι, κοιταξε το ομως

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2024 στις 9:33 ΜΜ, george_ins είπε

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος που έχει το χειριστήριο Turbo X - EG-C3071W, εαν μπορεί να παίξει ΚΑΙ ενσύρματα;

Δηλαδή, αν δεν συνδέσω το dongle και το συνδέσω απευθείας σε USB του υπολογιστή θα παίζει κανονικά;

 

Στις 12/1/2024 στις 10:50 ΜΜ, Getta Robo είπε

Ναι, μπορεις

Μην περιμενεις ομως και πολλα απο το συγκεκριμενο, και αλλα χειριστηρια αντιστοιχου βεληνεκους για συγχρονα παιχνιδια.

 

6 ώρες πριν, george_ins είπε

Όταν βάζω το καλώδιο δεν κάνει απολύτως τίποτα ο υπολογιστής. Δοκίμασα και με άλλα καλώδια, απλά το φορτίζει.

Επίσης, βλέποντας το συγκεκριμένο Video στο Youtube, λέει ότι λειτουργεί μονάχα με το Dongle.

Τον έκαψες τον άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, ChrisN.S. said:

Τον έκαψες τον άνθρωπο.

Υπαρχουν πολλα rebranded χειριστηρια με ακριβως τον ιδιο σχεδιασμο, και αυτο που ειδα υποστηριζει USB συνδεση. Δεν ηταν καλο χειριστηριο σε καθε περιπτωση ομως.

Μπορει να το επιστρεψει στο πλαισιο αν εχει προβληματα με αυτο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Υπαρχουν πολλα rebranded χειριστηρια με ακριβως τον ιδιο σχεδιασμο, και αυτο που ειδα υποστηριζει USB συνδεση. Δεν ηταν καλο χειριστηριο σε καθε περιπτωση ομως.

Μπορει να το επιστρεψει στο πλαισιο αν εχει προβληματα με αυτο παντως.

 

14 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

 

 

Τον έκαψες τον άνθρωπο.

Παιδιά κανένα θέμα, μια χαρά είναι το χειριστήριο, ειδικά για κάτι παιχνίδια racing που το ήθελε ο μικρός μου είναι τέλειο.

Το συγκεκριμένο από ότι βλέπω έβγαινε και σε Wired έκδοση (χωρίς USB Dongle) και Wireless (εγώ αγόρασα το EG-C3071W). Πουθενά πάντως δε βρήκα το συγκεκριμένο να παίζει χωρίς το Dongle, το καλώδιο είναι μόνο για φόρτιση. Το ποιο γνωστό brand του συγκεκριμένου είναι το Easy SMX - EG-C3071W.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, george_ins said:

 

Παιδιά κανένα θέμα, μια χαρά είναι το χειριστήριο, ειδικά για κάτι παιχνίδια racing που το ήθελε ο μικρός μου είναι τέλειο.

Το συγκεκριμένο από ότι βλέπω έβγαινε και σε Wired έκδοση (χωρίς USB Dongle) και Wireless (εγώ αγόρασα το EG-C3071W). Πουθενά πάντως δε βρήκα το συγκεκριμένο να παίζει χωρίς το Dongle, το καλώδιο είναι μόνο για φόρτιση. Το ποιο γνωστό brand του συγκεκριμένου είναι το Easy SMX - EG-C3071W.

Καλοπαιχτο να ειναι το χειρηστηριο. Υπαρχουν τοσοι κωδικοι και ελαχιστες πληροφοριες απο τις εταιρειες. Ο μηχανισμος των αναλογικων του ειναι αρκετα ευαισθητος, τουλαχιστον στη νεκδοση που ειχα δει πριν 1-2 χρονια στο public και γιαυτο τονισα οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο ως κυκλοφορια.

Σε καθε περιτπωση στο παραμικρο προβλημα υπαρχει εγγυηση και θα μπορειτε να δειτε καποιο αλλο χειριστηριο. Γιαυτο και προτιμω τα επωνυμα, οπου μεν κοστιζουν τα διπλα χρηματα αλλα και ειναι ανωτερα ως ποιοτητα και τεχνικα χαρακτηριστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες, χρησιμοποιούσα το Sony Dual Sense στα Windows 10 χωρίς λανένα πρόβλημα με το Steam.

Χθες έβαλα φρέσκια εγκατάσταση τα 11, τα έκανα  Add Bluetooth Device επιτυχώς, αλλά το Steam δεν τα βλέπει, μόνοι Wired. 

Δοκίμασα διάφορες  μεθόδους, όπως το Reset Switch, από πίσω χωρίς επιτυχία. 

Πάει κάπου το μυαλό σας, γιατί έχω ήδη μετανιώσει που έβαλα τα 11... 

 

 

IMG_8105.jpeg

IMG_8106.jpeg

IMG_8107.jpeg

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2024 στις 6:46 ΜΜ, Chaos3X είπε

Καλησπέρα παίδες, χρησιμοποιούσα το Sony Dual Sense στα Windows 10 χωρίς λανένα πρόβλημα με το Steam.

Χθες έβαλα φρέσκια εγκατάσταση τα 11, τα έκανα  Add Bluetooth Device επιτυχώς, αλλά το Steam δεν τα βλέπει, μόνοι Wired. 

Δοκίμασα διάφορες  μεθόδους, όπως το Reset Switch, από πίσω χωρίς επιτυχία. 

Πάει κάπου το μυαλό σας, γιατί έχω ήδη μετανιώσει που έβαλα τα 11... 

 

 

IMG_8105.jpeg

IMG_8106.jpeg

IMG_8107.jpeg

Ερώτηση πριν όλα τα υπόλοιπα, αν ανοίξεις το generic input στο διαβάζει; Αν και θα έπρεπε ήδη να το βλέπει σαν ps gamepad, αλλά ποτέ δε ξες.

Δε θα έπρεπε πάντως να έχεις θέμα, λειτουργεί κανονικότατα με το steam και τα 11αρια, όπως λες και συ με τα 10αρια ήταν πένα.
Πέταξε τελείως τους drivers από το pc και του bt (αν και είπες το έκανες ρισετ) και του ds controller. Reboot, και ξαναπέρασε τους, reboot, και δες αν στο βλέπει.
Άν όχι, κάνε ένα backup τα steam παιχνίδια που έχεις κατεβάσει, κάντο απεγκατάσταση και μετά πάλι εγκατάσταση.

Γι'αυτό πάντα είναι καλύτερο το clean OS installation απ'ότι upgrade. Κάτι παρόμοιο είχε γίνει με τους nvidia drivers όταν έκανα upgrade το λειτουργικό από 10 σε 11. Δε το έλυσα ποτέ, οπότε μετά από λίγες μέρες έκανα format και πέρασα φρέσκα τα win11 και όλα ήταν πένα!
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, xtrmsnpr said:

Γι'αυτό πάντα είναι καλύτερο το clean OS installation απ'ότι upgrade. Κάτι παρόμοιο είχε γίνει με τους nvidia drivers όταν έκανα upgrade το λειτουργικό από 10 σε 11. Δε το έλυσα ποτέ, οπότε μετά από λίγες μέρες έκανα format και πέρασα φρέσκα τα win11 και όλα ήταν πένα!

Οντως πολλες φορες υπαρχει ζητημα με τις διαφορες εκδοσεις των προγραμματων και μαλλον ειναι καλυτερο να γινει νεα καθαρη εγκατασταση απο το να ψαχνει την καθε ρυθμιση.

Κανονικα τα windows θα επρεπε να το δουν κατευθειαν, κατι πηγε προφανως λαθος.

@Chaos3Xμεσω της μητρικης σου προσπαθεις να συνδεσεις το χειριστηριο; εχεις δοκιμασει αλλες συσκευες κατα ποσο λειτουργουν απροβληματιστα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...