Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον τον ενδιαφέρει, υπάρχει αυτή εδώ η "προσφορά" στο Γερμανικό amazon, -21% τελικό ποσό βγαίνει 135.04€ (124€με τον ΦΠΑ μας + 11,04€ τα μεταφορικά)

Thrustmaster T16000M FCS HOTAS (Hotas System, T.A.R.G.E.T software, PC)

Μόλις το πήρα, το περιμένω 25 του μήνα. Το γλυκοκοίταζα κανα 2χρονο.

20170127164642_77afcd87.jpeg

(149,43€ βγαίνει Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γενικά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω gamepads στα παιχνίδια κυρίως λόγω του χειρισμού της κάμερας ο οποίος είναι νομίζω είναι πολύ πιο ακριβής με το ποντίκι. Έχω λοιπόν ένα πολύ παλιό χειριστήριο, το "thrustmaster t-mini-2-in-1 v2", το οποίο όσες φορές προσπάθησα να χρησιμοποιήσω(τελευταία φορά ήταν με το spiderman-remastered), δεν μπορούσα να συνηθίσω καθόλου την χρήση των sticks. Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς, είναι αν υπάρχει καμία εξέλιξη στον τομέα αυτόν στα καινούρια gamepad και τι πιο οικονομικό υπάρχει αυτή τη στιγμή όσον αφορά την ακρίβεια στο χειρισμό των sticks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρασα ένα gamepad xbox series x μετά από χρόνια χρήσης xbox 360 controller στο pc και μου φαίνεται η δόνηση πολύ αδύναμη γενικά και τα ελατήρια στους μοχλούς πολύ μαλακά. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χειριστήρια απο κονσόλες σε PC

Παιδια προσφατα δοκιμασα το χειριστηριο του ps5 που μου δανεισε ενας φιλος σε 4 παιχνιδια και δεν δουλεψε καθολου.. (fortnite, counter strike, world of warships, AC Odyssey) 

Mπορειτε να μου προτεινετε καποιο γνησιο χειριστηριο απο κονσολα που θα δουλεψει 100% στο pc και με αυτα τα παιχνιδια?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geogr13 είπε

Παιδια προσφατα δοκιμασα το χειριστηριο του ps5 που μου δανεισε ενας φιλος σε 4 παιχνιδια και δεν δουλεψε καθολου.. (fortnite, counter strike, world of warships, AC Odyssey) 

 

Mπορειτε να μου προτεινετε καποιο γνησιο χειριστηριο απο κονσολα που θα δουλεψει 100% στο pc και με αυτα τα παιχνιδια?? 

Για να δουλεψει πρεπει να κατεβασεις το input mapper. Αλλιως παιρνεις του xbox (ή οποιοδηποτε αλλο φθηνοτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το steam αναγνωρίζει του PS5 επίσημα. 

Υπάρχουν και άλλα πρόγραμμα που τα κάνουν map όπως είπε ο προλαλήσαντας αλλιώς παίρνεις Microsoft να ξεμπερδεύεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Της Razer το Wolverine V2 θα δουλεψει κομπλε με τα παιχνιδια που παιζω?? Η να παρω της MSI το Force GC20 V2??

Επεξ/σία από geogr13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα, επειδη συνεδεσα το pc με την τηλεοραση προσφατα, αποφασισα να παρω και κανα μοχλο για καποια games γιατι δεν βολευει το πληκτρολογιο να παιζεις στο σαλονι.

κυριως racing games ισως και κανα rpg τυπου.

στο θεμα μας, τι μοχλο να παρω? του ps5 η του xbox? δεδομενου οτι εχουν περιπου τα ιδια χρηματα... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@emperor4her το μονο σιγουρο ειναι οτι της microsoft xbox controller ειναι συμβατο με ολα τα παιχνιδια χωρις να κανεις μοντιες κτλπ...

για της aony δεν γνωριζω.

οποτε αν θες γενικα να παιζεις ολα τα παιχνιδια (τουλαχιστον αυτα που δεχονται κοντρολλερ) εγω θα πηγαινα στο χβοχ.

μετα παει και ποιο κοντρολλερ σε βολευει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tzini_Gr είπε

@emperor4her το μονο σιγουρο ειναι οτι της microsoft xbox controller ειναι συμβατο με ολα τα παιχνιδια χωρις να κανεις μοντιες κτλπ...

για της aony δεν γνωριζω.

οποτε αν θες γενικα να παιζεις ολα τα παιχνιδια (τουλαχιστον αυτα που δεχονται κοντρολλερ) εγω θα πηγαινα στο χβοχ.

μετα παει και ποιο κοντρολλερ σε βολευει

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι πάντα έπαιζα πληκτρολόγιο ποντίκι σε pc και ελάχιστες φορές είχα παίξει PlayStation 2 και εντάξει παλιότερα πολύ ps1! Γενικά δεν έπαιζα ποτέ  παιχνιδομηχανές αλλά μόνο PC. Απλά η σκέψη μου τώρα είναι επειδή είναι πολύ κοντά τηλεόραση και PC να βάλω κάνα χειριστήριο να παίζουμε με  φιλαράκια. 

Οπότε δεν ξέρω τι με βολεύει περισσότερο, θεωρώ συνηθίζεται εύκολα του xbox που το εχει ψηλά το αριστερό joystick 

Μάλλον θα πάω με του Xbox να ξεμπερδεψω και αν βρω από κάνα φίλο τεσταρω κάποια στιγμή και του ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι πάντα έπαιζα πληκτρολόγιο ποντίκι σε pc και ελάχιστες φορές είχα παίξει PlayStation 2 και εντάξει παλιότερα πολύ ps1! Γενικά δεν έπαιζα ποτέ  παιχνιδομηχανές αλλά μόνο PC. Απλά η σκέψη μου τώρα είναι επειδή είναι πολύ κοντά τηλεόραση και PC να βάλω κάνα χειριστήριο να παίζουμε με  φιλαράκια. 

Οπότε δεν ξέρω τι με βολεύει περισσότερο, θεωρώ συνηθίζεται εύκολα του xbox που το εχει ψηλά το αριστερό joystick 

Μάλλον θα πάω με του Xbox να ξεμπερδεψω και αν βρω από κάνα φίλο τεσταρω κάποια στιγμή και του ps5

Και του ps5 παίζει άψογα γενικα απλά θες ένα πρόγραμμα λειτουργεί σαν emu για Xbox controller σε παιχνίδια της Microsoft πχ τα Forza.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω το gamepad Roar wireless  RR-0021 δεν συνδέεται με το PC ασύρματα. Μόνο με το καλώδιο.

Οποίος μπορείς αν ξέρει κάτι αν βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Πρόβλημα wireless σύνδεσης game controller Roar RR-0021 σε PC

Μέχρι στιγμής τα AdaptiveTriggers και γενικά το Haptic Feedback ημιλειτουργεί wirelessly και ο μόνος τρόπος να τα έχεις όλα αυτά στα ports της Sony στο PC γίνεται μόνο Wired.

Σύντομα θα έχουμε emulator του Dualsense από DSX. Αφορά την paid version του Steam για το DualsenseX αλλά μιλάμε για ευτελές ποσό. (4.99€)  Αυτό λογικά θα λύσει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...