Προς το περιεχόμενο

Περί χαρτοπαιξίας


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέφα ή θανάσης είναι το πιο δύσκολο-περίπλοκο?

 

Θανάση μπορεί να μάθει να παίζει κ ένα παιδί 10 χρονών.. Είναι πολύ απλό.

 

Πρέφα ντάξει είναι με διαφορά πιο δύσκολο. Όχι όμως όσο ακούγεται. Απλά έχει κανόνες πολύπλοκους και δεν μπορείς να το μάθεις σε μια μέρα. Κατά τα άλλα μετά από λίγο μπορείς να παίζεις κ με κλειστά μάτια. Όλα αυτά τα παιχνίδια δεν είναι τίποτα να τα μάθεις. Απλά για τους πιο παλιούς που το να βγάλεις το δημοτικό ήταν κατόρθωμα η πρέφα φαινόταν ως τεράστιας δυσκολίας. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απλά δεν ήξερα ποιο ήταν το δύσκολο. Πόκα ftw πάντως, δυστυχώς δεν έπαιξα πρωτοχρονιά χαρτί αλλά μια φίλη μου είναι τρελό χαρτόμουτρο και θα προπονηθούμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανατικος χαρτοπαικτης και εγω αν και οπως ειπε ο φιλος που ανοιξε το τοπικ αποφευγω να παιζω με φραγκα.

Ξεκιναμε λοιπον με μια πεντοχιλιαρη μπιριμπα και μετα το γυρναμε σε 3 παρτιδες μπουρλοτο ή βίδα (Αναλογα με τα κεφια). Σε σπανιες περιπτωσεις και για να σπαει η ρουτινα μπορει να το γυρισουμε σε κουπες ή ξερή.

Οταν παιζω με λεφτα συνηθως κυνηγαω να παιξω Θαναση και αποφευγω την ποκα, ποκερ (Οπως θελετε πειτε το) για τον απλουστατο λογο του οτι δεν ειμαι τζογαδορος. Η ποκα ειναι πολυ προστυχο παιχνιδι και πρεπει να εισαι και λιγο αναισθητος οταν την παιζεις. Σε 10 λεπτα περνας απο την κολαση στν παραδεισο.

Προτεινω παντως να δοκιμασετε ολοι να παιξετε μπουρλοτο ή βιδα (Πιλοτα για τους φιλους κυπριους). Ωραιο παιχνιδακι, σχετικα απλο και βγαζεις απειρα γουστα αν το παιχνιδι ειναι μεταξυ φιλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε κανένα link για όλα αυτά τα παιχνίδια? Θέλω να μάθω αλλά μερικά ούτε που τα έχω ξανακούσει.. Μόνο το texas hold' em ξέρω που το έχω κάνει συνήθειο 2 φορές την εβδομάδα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK για ποιο παιχνιδι θες? :rolleyes:

Εγω προς τα παρων ξερω Φαντη (Ξερη) /Κολιτσινα και Δηλωτη. Τα μοιραζω κιολας.

Αν ακολουθησεις την υπογραφη μου και τα κατεβασεις θα εχεις αυτο που θες. Επισης εχω ανοιξει και threads υποστηριξης στο Insomnia για τα παιχνιδια αυτα.

Δεν ξερω αν σε καλυψα!

Πρεφα ποσταρετε κανενα link guys!!!

 

Βρηκα τουτο εδω για την Πρεφα αλλα αν ξερετε κανενα καλυτερο σφυριξτε το!

 

Να κι αλλο ενα!

 

Αν έχεις όρεξη περιέγραψε μου ξερή και όποιος θέλει 21 και 31. Αλήθεια εκτος από τον αριθμό των πόντων έχουν άλλη διαφορά. ΑΑ και πόκερ έχει πολύ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οποτε αργησα να απαντησω στο θρεντ και θα θεωρειτε οτι σας εγραψα στα παλαια μου υποδηματα!

Ας αρχισω τα πολλαπλα quotes!

 

Πήγαινε σε ένα καφενείο, να αισθανθείς πως είναι να σε πατούν παππούδες με αλτσχάιμερ...
Λες να μην εχω παει?

Καταρχας αν εχεις δει το θρεντ μου της Δηλωτης στο Ινσομνια θα καταλαβεις τι εστι μπαρμπαΓιωργης....:-)

Πρέφα ή θανάσης είναι το πιο δύσκολο-περίπλοκο?
Ο Θανασης (Μπαλαντερος αλλιως) ειναι πανευκολο και πολυ τυχερο παιχνιδι.

Η Πρεφα ειναι παρα πολυ δυσκολη ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ LOL για newbies.

Ετσι κι αλλιως υπαρχει και το ρητο Η Πρεφα θελει υπομονη και το Σκαμπιλι τεχνη

 

Εως του παροντος εχω φτιαξει το Φαντη (Ξερη/Βαλες πειτε το οπως θελετε) την Κολιτσινα και μια beta Δηλωτη edition.

Θα προχωρησω σε Πρεφα (να δω ποτε θα τη φτιαξω γιατι δεν πρεπει να κλ*σω και τη Δηλωτη) και μετα παμε σε Μπαλαντερο.

Ο αγαπητος μπαμπας που εσπρωξε καποτε να με φερει σε αυτον τον κωλοκοσμο μου υποσχεθηκε οτι θα με μαθει Σκαμπιλι (πολυ τεχνικο παιχνιδι) Ποκα, Κουκο, Ρομβια και Μπομπα.

Αληθεια ξερει κανεις απο δαυτα???

Ειδικα τα Σκαμπιλι/Ρομβια δε νομιζω να τα εχετε ακουσει (εκτος κι αν εχετε καποιον παππου 80+ ετων)

 

Μπουρλότ - Βίδα.
Απο οτι ειδα στο λοκεησιον σου εισαι Θεσ/νικιος και ξερω οτι τα παιζουν εκει πανω.

Δεν ξερω τους κανονες τους ο αδελφος μου επαιζε Βιδα στη Σκυρο κι ειχε χασει καμποσα φραγκα LOL....

Θα ρωτησω ομως το Γερο μου να μου πει αν ξερει Βιδα αλλα δεν τρελαινομαι να μαθω κιολας....

Το Κουμ-Καν μοιαζει με το Μπαλαντερο αλλα παιρνεις χαρτια κι απο κατω και μπορει να σε μαρκαλησει ο μπαρμπαΓιωργης αν πεταξεις ο,τι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε κανένα link για όλα αυτά τα παιχνίδια? Θέλω να μάθω αλλά μερικά ούτε που τα έχω ξανακούσει..
Admins sorry που κανω δευτερο post αλλα πρεπει να φανει η υπογραφη μου.
Αν έχεις όρεξη περιέγραψε μου ξερή.
Ο,τι θα βλεπετε απο εδω και περα θα τα κατεβαζετε και θα διαβαζετε τις οδηγιες. Απο εκει και περα για το καθενα υπαρχει και ξεχωριστο θρεντ στο Ινσομνια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρητορική ερώτηση, για τυπικούς λόγους, αλλά αν κάποιος γνωρίζει απαντά:

 

Σκεφτόμαστε με μια παρέα να οργανώσουμε κάποια παιχνίδια, ή ένα "τουρνουά" Hold'em, βεβαίως χωρίς χρήματα (play money only) και έπαθλα μηδαμινής αξίας τα οποία θα προσφερθούν από εμένα.

 

Δεδομένου πως τα παιχνίδια αυτά δεν θα έχουν καμία σχέση με στοιχήματα, τζόγο και λοιπά, κάτι τέτοιο είναι παράνομο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα τα διοργανωσετε; Δεν πρεπει να ειναι παρανομο αφου δεν θα υπαρχουν χρηματα στο τραπεζι αλλα για να μη σε παρω στο λαιμο μου καλυτερα να σου απαντησει καποιος που ξερει σιγουρα.

 

Παντως το 90% του Hold'em ειναι να παιζεις με χρηματα! οσες φορες επαιξα για χωρις το σταματησαμε γιατι δεν ειχε ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ρητορική ερώτηση, για τυπικούς λόγους, αλλά αν κάποιος γνωρίζει απαντά:

 

Σκεφτόμαστε με μια παρέα να οργανώσουμε κάποια παιχνίδια, ή ένα "τουρνουά" Hold'em, βεβαίως χωρίς χρήματα (play money only) και έπαθλα μηδαμινής αξίας τα οποία θα προσφερθούν από εμένα.

 

Δεδομένου πως τα παιχνίδια αυτά δεν θα έχουν καμία σχέση με στοιχήματα, τζόγο και λοιπά, κάτι τέτοιο είναι παράνομο;

 

Αν θυμάμαι καλά, μερικά παιχνίδια (τα επονομαζόμενα τυχηρά - σε αντίθεση με τα τεχνικά), απαγορεύεται να τα παίζεις ούτως ή άλλως. Είτε με χρήματα είτε όχι.

 

Βέβαια ο διαχωρισμός των παιχνιδιών σε τυχηρά και τεχνικά είναι ψιλο-αυθαίρετος και γίνεται με υπουργικές αποφάσεις.

 

Για παράδειγμα, το "Κουμ-Καν" είναι τεχνικό αλλά ο "Θανάσης" (ο οποίος, αν θυμάμαι καλά, είναι παραλλαγή του Κουμ-Καν) θεωρείται τυχηρό και άρα απαγορευμένο.

 

Με πάσα επιφύλαξη γιατί έχουν περάσει χρόνια που δεν έχω ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη νομοθεσία. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akpe (δεν ειμαι δικηγορος) αλλα εξαρταται που θα τα διοργανωσεις φυσικα.

Π.χ. θα στησεις μια σελιδα? Και θα παιζονται ονλαην??

Καλο ειναι παντως αν σκεφτεσαι να το επαναλαμβανεις ή να διαφημισεις τη σελιδα (αν σκεφτεσαι κατι τετοιο) να ρωτησεις καποιον νομικο γιατι καλυτερα να εισαι καλυμενος παρα το αντιθετο.

Αν θυμάμαι καλά, μερικά παιχνίδια (τα επονομαζόμενα τυχηρά - σε αντίθεση με τα τεχνικά), απαγορεύεται να τα παίζεις ούτως ή άλλως. Είτε με χρήματα είτε όχι.
Ναι αλλα οπως ξερουμε υπαρχουν ενα σωρο ΙντερνετοκαΖΖΖινα οποτε...

Βεβαια δεν ξερω τι ειδους νομικη καλυψη εχουν. Και μην ξεχνας τα καφενεια του Ελλαδισταν που παιζονται φραγκα...

Για παράδειγμα, το "Κουμ-Καν" είναι τεχνικό αλλά ο "Θανάσης" (ο οποίος, αν θυμάμαι καλά, είναι παραλλαγή του Κουμ-Καν) θεωρείται τυχηρό και άρα απαγορευμένο.
Το Κουμ-Καν κι ο Θανασης (Μπαλαντερος) μοιαζουν. Απλα στο Θαναση οτι χαρτι πετας που δε σου ταιριαζει δεν το βουταει ο αντιπαλος. Ενω στο Κουμ-Καν πεφτει σουφρα.

Οποτε πρεπει να προσεχεις τι πετας γιατι κλεινει ο αλλος αρα πληρωνεις.

 

Παντως τα παιχνιδια που εχω φτιαξει (κι οσα θα βγουν στο μελλον) δεν εχουν τζογοεπιλογες.

Μπορειτε να δειτε το disclaimer στο Ινσομνια thread της Πρεφας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

akpe (δεν ειμαι δικηγορος) αλλα εξαρταται που θα τα διοργανωσεις φυσικα.

 

Όχι online, ρωτάω συγκεκριμένα για παιχνίδια με γνωστούς σε σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να εχεις προβλημα.

Δηλαδη και πες οτι μπουκαρει η Αστυνομια (που θα ειναι καρφωτη απο καποιον σπιουνο) τι εγινε???

Κι εγω παιζω με τον πατερα μου Μπαλαντερο (Θαναση) στο σπιτι τι θα μας πανε μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...