Προς το περιεχόμενο

Περί χαρτοπαιξίας


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάζω με σειρά προτεραιότητας τα αγαπημένα μου παιχνίδια

 

Πόκα - Δηλωτή - Πρέφα - Μπουρλότ - Το χάος

 

Η πόκα είναι απίστευτο παιχνίδι με την προυπόθεση να την έχεις μάθει σωστά και να είσαι σε σωστό τραπέζι. Παρότι έχει πολύ τζόγο είνια πολύ εγκεφαλικό παιχνίδι και πραγματικό τεστ χαραχτήρα. Από εκεί και πέρα πιστεύω με διαφορά το πιο εγκεφαλικό παιχνίδι είναι η πρέφα. που δεν έχει σχεδόν καθόλου τζόγο. Στην πρέφα έχεις δεν έχεις καλό φύλλο μπορείς να κερδίσεις αρκεί να παίζεις τα χαρτιά σου σωστά. Το μπουρλότ είναι ίδιας λογικής με την πρέφα αλλά είναι πιο λάιτ και έχει περισσότερο τζόγο, ενώ παίζουν και τρίτες και καρέ που μπορεί να βάλεις τον άλλον "μέσα" και να κερδίσεις μόνο με την κολοφαρδία. Πολύ ευχάριστο παιχνιδάκι όμως και παίζεται και με 2,3 ή 4 παίκτες. Το αγαπημένο μου παιχνίδι καφενείου όμως είναι η δηλωτή, γιατι την παίζω από μικρός (για την δηλωτή λέω τώρα) όταν πήγαινα διακοπές τα καλοκαίρια στο χωριό μου και απειδή πιστεύω είναι πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι (ειδικά με 4 όπως είπε και κάποιος άλλος). Δεν μου αρέσει να παίζεται υποχρεωτική. Όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια τα βρίσκω πολύ βαρετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Όχι online, ρωτάω συγκεκριμένα για παιχνίδια με γνωστούς σε σπίτι.

 

Δε νομιζω να εχεις προβλημα.

Δηλαδη και πες οτι μπουκαρει η Αστυνομια (που θα ειναι καρφωτη απο καποιον σπιουνο) τι εγινε???

Κι εγω παιζω με τον πατερα μου Μπαλαντερο (Θαναση) στο σπιτι τι θα μας πανε μεσα?

 

Θεωρητικά, η Αστυνομία μπορεί να σε συλλάβει εάν παίζεις παράνομο (τυχηρό) παίγνιο.

 

Στην πράξη, η Αστυνομία ενδιαφέρεται για την ύπαρξη οργανωμένης λέσχης που "γδύνει" ανυποψίαστους πελάτες, όχι για τον MrSeanKon και τον akpe που παίζουν με μέλη της οικογένειάς τους ή 2-3 φίλους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο οτι ξερω paredwse ορισμενα στεκια (λεσχες, καφενεια) εχουν αδεια για να παιζονται τετοια παιχνιδια. Το οποιο συνεπαγεται οτι πληρωνουν καποιο ποσο στο κρατος.

Και τα CaZZZinos φορολογουνται επι των εσοδων.

Αυτος ειναι κι ο κυριος λογος που ενδιαφερονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...