Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για HP w2207h 22” WIDE


liakinen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σήμερα πήγα για ακόμα μια φορά να δω την w2408h και συμφώνησα με τον πωλητή να πάω αύριο με μέρος ταινίας 1080p και να το προβάλω στην οθόνη.. αυτό θα είναι το τελευταίο μου τεστ πριν την αγορά της!:)

επίσης μου είπε πως σε περίπτωση 5-6 καμμένων πίξελ παίζει αντικατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα για ακόμα μια φορά να δω την w2408h και συμφώνησα με τον πωλητή να πάω αύριο με μέρος ταινίας 1080p και να το προβάλω στην οθόνη.. αυτό θα είναι το τελευταίο μου τεστ πριν την αγορά της!:)

επίσης μου είπε πως σε περίπτωση 5-6 καμμένων πίξελ παίζει αντικατάσταση

 

5-6 πολλα μου ακουγονται,δηλαδη (χτυπα ξυλο) αν ειναι 3-4 τι κανουμε???

 

κατσε κ κοιτα τα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά την αγόρασα(w2408h)!!:-D:lol::-D δεν είχε ευτυχώς κανένα καμένο πιξελ! Ευχαριστώ πολύ όσους με βοηθήσανε να καταλήξω!

Πρέπει να κάνω όμως υπομονή μέχρι αύριο για να την δοκιμάσω πλήρως καθώς τώρα την ένωσα με την έξοδο κάρτας γραφικών του λαπτοπ μου και θεωρήθηκε ως επέκταση οθόνης!

αύριο κανονικά πάνω στο pc!απλά τα σπάει η "οθονίτσα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από που την πήρες τελικά και με πόση εγγύηση ?

μεγειά και καλοδούλευτη !! :D

 

ευχαριστώ!Την πήρα από τον κοτσώβολο με 1χρονο εγγύηση..(το μόνο αρνητικό για αυτήν την οθόνη imo), με ψιλό χάλασε ότι δεν υπάρχει στην συσκευασία καλώδιο hdmi to dvi. έχει μόνο hdmi to hdmi και vga to vga.προς το παρόν με dvi to dvi θα την συνδέσω,,

 

edit: ειδα πως έχει 30 ευρω το καλωδιο και ξενερωσα λιγο..:s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: ειδα πως έχει 30 ευρω το καλωδιο και ξενερωσα λιγο..:s

 

εχει κ πιο φτηνα με γυρω στα 10 ευρω, skroutz it "dvi hdmi"

 

περιμενω να ερθει κ η δικη μου w2408h !!!!

 

καλοριζικη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
εχει κ πιο φτηνα με γυρω στα 10 ευρω, skroutz it "dvi hdmi"

 

περιμενω να ερθει κ η δικη μου w2408h !!!!

 

καλοριζικη!!!

 

Παιδιά να ρωτήσω;

 

ΟΙ HP2207h και HP2408h υποστηρίζουν και οι 2 Full HD μέσω HDMI;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω;

 

ΟΙ HP2207h και HP2408h υποστηρίζουν και οι 2 Full HD μέσω HDMI;

Ευχαριστώ.

 

Μονο η HP2408h υποστιριζει 1920χ1080 αφου το panel της ειναι 1920χ1200.

 

Η 22αρα εχει αναλυση 1680x1050 και κανει downscaling στα 720p οσο αφορα τις full HD ταινειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 2207 έχει native ανάλυση 1680χ1050 που είναι αρκετά λιγότερο από το 1920χ1080 που είναι το 1080p. η 2408 έχει native 1920χ1200 και θα έλεγα ότι αυτή έχει δυνατότητα για full HD αναπαραγωγή ;)

 

edit: φτοοοουυυυ, για 6min με πρόλαβες kapsts :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι ενος χρονου εγγυησης απο τον Κωτσοβολο δεν ισχυουν.

 

Εγω πηρα τα κεντρικα της hp στη κηφισιας και ρωτησα και μου ειπαν πως εχουν 3 χρονια αλλα οχι ον σαιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η HP w2207h ειναι απλα φοβερη. Την εχω ερωτευτει τρελα και θα παω Πεμπτη να την παρω. Φανταστικο design,φανταστικα χρωματα, αντιθεση. Τρεχα παρτην ...ειναι απιστευτη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η HP w2207h ειναι απλα φοβερη. Την εχω ερωτευτει τρελα και θα παω Πεμπτη να την παρω. Φανταστικο design,φανταστικα χρωματα, αντιθεση. Τρεχα παρτην ...ειναι απιστευτη οθονη.

 

Και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω την Hp 2408h.

Βασικά, τη χρειάζομαι για τους παρακάτω λόγους με σειρά προτεραιότητας:

a) Gaming μέσω PC

B) Σύνδεση με 360

c) Ταινίες μέσω PC

d) Τηλεόραση

e) DVD's μέσω DVD player

 

Φυσικά, από τα παραπάνω 5 μόνο τα πρώτα 3 γίνονται Plug&play. Για τα άλλα 2 χρειάζομαι ένα external tuner. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Αξίζουν τα 540Ε από Κωτσόβολο για Full HD, glossy panel και μέχρι 1900χ1200 ανάλυση στα games; Το ρωτάω γιατί διάβασα στο review του prad.de ότι η οθόνη κάνει hardware interpolation και έτσι οι χαμηλότερες αναλύσεις - πλην της native - παίζουν πολύ καλά. Έτσι αν κάποια παιχνίδια - π.χ. Crysis - δε σηκώνουν τη native θα τα τρέχω χωρίς σημαντική μείωση της ποιότητας σε χαμηλότερες. Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι που θέλω να αγοράσω τη συγκεκριμένη.

2) ΓΙα τα d και e παραπάνω είμαι καλυμμένος με την αγορά ενός tuner box γύρω στα 60-70, π.χ. αυτού: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702301

Ή πρέπει να αγοράσω ακριβότερο; Γενικά θα έχω καλή ποιότητα εικόνας για τηλεόραση και dvd;

3) Δεδομένου ότι κοστίζει 540Ε + 60Ε το tuner με συμφέρει η αγορά της 2408 έναντι μιας συμβατικής HD ready TV, π.χ. Samsung 26LER86B με 600Ε πάλι από Κωτσόβολο;

 

Τείνω προς την αγορά της 2408h, επειδή πιστεύω ενδείκνυται καλύτερα για gaming/ταινίες. Εσείς τι λέτε όμως; Υπάρχει και η λύση να πάω στην πιο φθηνή 22" Hp 2207.

Θα είναι όμως αρκετή για να βλέπω από το κρεβάτι μου; Να αναφέρω ότι θα είμαι ξαπλωμένος ή σε καρέκλα σε απόσταση 1.5 - 2 μέτρων.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για τους κατόχους της HP 2207:

 

Για χρήση σε επεξεργασία φωτογραφίας, σχέδιο 2d και 3d , ζωγραφική, επιτραπέζια τυπογραφία και απλή επεξεργασία βίντεο σε ερασιτεχνικό επίπεδο (μη φανταστείτε τίποτα σοβαρό) είναι κατάλληλη η οθόνη;

 

Το ρωτάω γιατί οι οθόνες TN έχουν κακές γωνίες θέασης , το χρώμα δεν είναι εντελώς ομοιόμορφο σε όλη την επιφάνεια της οθόνης και τα χρώματα δεν είναι και τόσο ρεαλιστικά.

Επαναλαμβάνω πως δεν έχω τις απαιτήσεις ενός επαγγελματία γραφίστα, αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν τα προβλήματα αυτά είναι εμφανή σε σημείο που να κάνουν την οθόνη ακατάλληλη ή δύσχρηστη για τέτοιες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω την Hp 2408h.

Βασικά, τη χρειάζομαι για τους παρακάτω λόγους με σειρά προτεραιότητας:

a) Gaming μέσω PC

B) Σύνδεση με 360

c) Ταινίες μέσω PC

d) Τηλεόραση

e) DVD's μέσω DVD player

 

Φυσικά, από τα παραπάνω 5 μόνο τα πρώτα 3 γίνονται Plug&play. Για τα άλλα 2 χρειάζομαι ένα external tuner. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Αξίζουν τα 540Ε από Κωτσόβολο για Full HD, glossy panel και μέχρι 1900χ1200 ανάλυση στα games; Το ρωτάω γιατί διάβασα στο review του prad.de ότι η οθόνη κάνει hardware interpolation και έτσι οι χαμηλότερες αναλύσεις - πλην της native - παίζουν πολύ καλά. Έτσι αν κάποια παιχνίδια - π.χ. Crysis - δε σηκώνουν τη native θα τα τρέχω χωρίς σημαντική μείωση της ποιότητας σε χαμηλότερες. Αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι που θέλω να αγοράσω τη συγκεκριμένη.

2) ΓΙα τα d και e παραπάνω είμαι καλυμμένος με την αγορά ενός tuner box γύρω στα 60-70, π.χ. αυτού: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702301

Ή πρέπει να αγοράσω ακριβότερο; Γενικά θα έχω καλή ποιότητα εικόνας για τηλεόραση και dvd;

3) Δεδομένου ότι κοστίζει 540Ε + 60Ε το tuner με συμφέρει η αγορά της 2408 έναντι μιας συμβατικής HD ready TV, π.χ. Samsung 26LER86B με 600Ε πάλι από Κωτσόβολο;

 

Τείνω προς την αγορά της 2408h, επειδή πιστεύω ενδείκνυται καλύτερα για gaming/ταινίες. Εσείς τι λέτε όμως; Υπάρχει και η λύση να πάω στην πιο φθηνή 22" Hp 2207.

Θα είναι όμως αρκετή για να βλέπω από το κρεβάτι μου; Να αναφέρω ότι θα είμαι ξαπλωμένος ή σε καρέκλα σε απόσταση 1.5 - 2 μέτρων.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Εγω το εχω κανει αυτο που λες για ξαπλωμενος στο κρεβατι με 19 ιντσων και εβλεπα μια χαρα (αποσταση περιπου 1-1.5 μετρο).Οποτε με 22 θα εισαι μια χαρα φανταζομαι,απο την αλλη ομως εξαρταται στα θελω του καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...