Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για κακη μ τυχη το ανοιξα....εκεινη την ωρα μαλωνα με ενα φιλο στο μσν κ σε καποια στιγμη μ ερχεται μια διευθυνση κ διπλα ελεγε κατι is that you in the photos κ κατι τετοια....ε εκεινη τν καταραμενη ωρα φανταστηκα πως αυτη τη διευθυνση μ τν εστειλε ο φιλος μ κ οτι ειχε βγαλει φωτο μ στο διαδικτυο...ε ανοιγω κ εγω....απο τοτε δν μπορουσα να μιλησω με καποιον στ μσν....το εστελνε σε ολουσ....τεσπα το χειροτερο ηταν οτι τωρα πια δν μπορω να χρησιμοποιησω εκεινο τν η/υ γτ το ανοιγω κανονικα ειναι οκ για 10 δευτερολεπτα κ μετα απο λιγο σβηνονται τα κουτακια απο την επιφανεια εργασιας κ μετα ξαναβγαινουν....ολη τν ωρα γινεται αυτο με αποτελεσμα να μη μπορω να κανω τπτ...δν μπορω να μπω πουθενα....να φανταστειτε ουτε να το κλεισω....τι να κανω?format?μηπως ξερετε που ποιοσ ποσο?ευχαριστω....

 

ίσως σε αυτά τα 10 δευτερόλεπτα, να μπεις στα προγράμματα, να κάνεις μια συντόμευση το πακέτο της απεγκατάστασης στην επιφάνεια εργασίας, και να προσπαθήσεις να το τρέξεις

αν δεν τα καταφέρεις, τότε η συντόμευση θα βρίσκεται εκεί την επόμενη φορά που θα ανοίξεις το PC σου, δεν ξέρω αν θα πιάσει αυτό, αλλά τουλάχιστον θα το ανοίξεις, δεν θα χάνεις τα εικονίδια...

έπειτα μπορεί να έχει κάποια σχέση με το internet

οπότε κάνεις ασφαλή λειτουργία χωρίς ίντερνετ, πατάς και μια επαναφορά συστήματος...

στην ανάγκη βάζεις κάποιον να χειριστεί το PC σου από μακρυά, που ίσως να έχει περισσότερες γνώσεις και περισσότερη υπομονή από εσένα...

 

πέρε και μια ακόμα συμβουλή

μην χρησημοποιείς καθόλου το windows live messenger

δεν υπάρχει λόγος (εξάλλου μπορεί κανείς να σε "κατασκοπεύσει" πιο εύκολα

αν θες να μοιραστείς φωτογραφίες κλπ τις μοιράζεσαι από το facebook, που δεν επιβαρύνει τον υπολογιστή σου

για chat από MSN, πάτα το κουμπί Messenger στη σελίδα του hotmail/windows live, εκεί δηλαδή από όπου λαμβάνεις τα e-mail σου...

πατάς σύνδεση στο messenger και όλα ΟΚ.

βλέπεις ποιός είναι μέσα, τον πατάς και μιλάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ίσως σε αυτά τα 10 δευτερόλεπτα, να μπεις στα προγράμματα, να κάνεις μια συντόμευση το πακέτο της απεγκατάστασης στην επιφάνεια εργασίας, και να προσπαθήσεις να το τρέξεις

αν δεν τα καταφέρεις, τότε η συντόμευση θα βρίσκεται εκεί την επόμενη φορά που θα ανοίξεις το PC σου, δεν ξέρω αν θα πιάσει αυτό, αλλά τουλάχιστον θα το ανοίξεις, δεν θα χάνεις τα εικονίδια...

έπειτα μπορεί να έχει κάποια σχέση με το internet

οπότε κάνεις ασφαλή λειτουργία χωρίς ίντερνετ, πατάς και μια επαναφορά συστήματος...

στην ανάγκη βάζεις κάποιον να χειριστεί το PC σου από μακρυά, που ίσως να έχει περισσότερες γνώσεις και περισσότερη υπομονή από εσένα...

 

πέρε και μια ακόμα συμβουλή

μην χρησημοποιείς καθόλου το windows live messenger

δεν υπάρχει λόγος (εξάλλου μπορεί κανείς να σε "κατασκοπεύσει" πιο εύκολα

αν θες να μοιραστείς φωτογραφίες κλπ τις μοιράζεσαι από το facebook, που δεν επιβαρύνει τον υπολογιστή σου

για chat από MSN, πάτα το κουμπί Messenger στη σελίδα του hotmail/windows live, εκεί δηλαδή από όπου λαμβάνεις τα e-mail σου...

πατάς σύνδεση στο messenger και όλα ΟΚ.

βλέπεις ποιός είναι μέσα, τον πατάς και μιλάς!

Απαντας σε post του 2008 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολέας: Windows Live™ Hotmail® ([email protected])

Παραλήπτης: Εγώ (παρόλο που δεν έχω τέτοιο e-mail: [email protected]

 

Windows Account Member!!!

 

Microsoft Live Account Alert [κινούμενη εικόνα]

 

Dear Account Owner,

 

This Email is from Microsoft Customer Care and we are sending it to every Email User Accounts Owner for safety. We are having congestions due to the anonymous registration of Hotmail accounts so we are shutting down some Hotmail accounts and your account was among those to be deleted. We are sending this email to you so that you can verify and let us know if you still want to use this account and if you are still interested please confirm your account by filling the space below.Your User name, password, date of birth and your country information would be needed to verify your account.Confirm your E-mail by filling out your Login Information below after clicking the reply button, or your account will be suspended within 48 hours for security reasons.

 

* User Name: .............................

* Password: ...............................

* Date of Birth: ..........................

* Country Or Territory: ..............

 

After following the instructions in the sheet, your account will not be interrupted and will continue as normal. Thanks for your attention to this request. We apologize for any inconveniences.

 

Sincerely,

The Windows Live Hotmail Team.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσοχή! Πριν λίγο έλαβα στο email μου το παρακάτω:

 

Aποστολέας: [email protected]

Παραλήπτης: Eγώ

 

Comfirm Κερδίζοντας σας!

 

 

Αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι έχετε κερδίσει ένα βραβείο Άθροισμα των € 1000,000.00 (ένα εκατομμύριο ευρώ) μόνο σε ένα e-mail Τ.Κ. Loterij Προώθηση του προγράμματος που πραγματοποιήθηκε στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας. επικοινωνήστε με τον υπεύθυνο διεκδίκησης με νίκη αναφοράς σας και για περισσότερες πληροφορίες.

 

 

Αριθμός Πρωτοκόλλου: HBX52/36/44/96,

Αριθμός εισιτηρίου: PFT64/14/532

Αριθμός παρτίδας: 71971662/VC

Αριθμός Βραβείο: NL73/63/8659A

 

 

Όνομα: Dr.Kees Hazes

Τηλ.: 0031616237220,

E-mail: [email protected]

 

 

(1) Ονοματεπώνυμο σας:

(2) Τηλ. σας. Αριθμός:

(3) Υπηκοότητα σας:

(4) πλήρη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας:

 

 

Συγχαρητήρια

Με εκτίμηση

Mrs.Saskia Rutger

Operations Manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη εαν ποσταρα σε λαθος σημειο (το εχω αναρτησει και στο thread του STARCRAFT II), θα ηθελα να σας δειξω κατι που υποτιθεται οτι μου ηρθε απο την blizzard και αφορα τον λογαριασμο που εχω για το starcraft ii αλλα δεν ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ εαν ειναι αληθεια ή ψεμα μιας και δεν εχω κανει κατι απο αυτο που περιγραφει....το εχω κανει copy paste

 

Concealed information about your account. Involved in The controversial game currency transaction‏

Account administration

 

provide a secure website for you to verify that you have taken the appropriate steps to secure the account, We are very sorry to inform you that your account occurred in the number of illegal transactions in a very long period of time.We have the evidence to prove that your account involved in the controversial game currency transaction The investigation will be continued by Blizzard administration to determine the action to be taken against your account.This is easiest done by confirming your personal information along with concealed information about your account.we recommend you Login verify Information your account: http://eu.warcraft-billing.net/ We will contact you with further instructions once we have received and processed your submission. If you do not receive a reply within 48 hours of submitting this form, please resend it from the address listed above. have any questions please contact Billing &Account Services at 1-800-59-BLIZZARD (1-800-592-5499 Mon-Fri, 8Am-8PM Pacific Time) oxHigjFJq9cVkH

 

 

Ενω μετα απο λιγο μου ηρθε και αυτο....αλλα εγω δεν εχω λογαριασμο για το warcraft....για το οποιο το hotmail μου "βγαζει" αυτο το μνμα This message looks very suspicious to our SmartScreen filters, so we've blocked attachments, pictures, and links for your safety.

 

Greetings, Thank you for your attention in this matter regarding the compromised World of Warcraft account you are using. Unfortunately, multiple parties have contacted Blizzard Entertainment seeking restoration of the account in question. This message contains an updated Account Retrieval process, which will enable the rightful user of the account to resume their adventures in the World of Warcraft.

 

The investigation will be continued by Blizzard administration to determine the action to be taken against your account. If your account is found violating the EULA and Terms of Use, your account can, and will be suspended/closed/or terminated. In order to keep this from occurring, you should immediately verify that you are the original owner of the account.

 

To verify your identity please visit the following webpage: http://www.worldofwsarcraft.com/ Only Account Administration will be able to assist with account retrieval issues. Please help us to avoid any further delays in restoring Account access by following the instructions exactly and in their entirety.

 

We will contact you again once all information has been received and thank you in advance for your patience and cooperation in resolving this account issue. Please be sure to provide all pertinent data as soon as possible since Blizzard Entertainment is unable to offer any type of reimbursement for the time an account is locked for verification and investigation purposes.

 

In the meantime, please make sure to scan the computer system you are using to remove all viruses, Trojan files, and key loggers. For more computer/Internet security tips, please visit http://www.blizzard.com/support/article.xml?articleId=20572.

 

In addition, World of Warcraft account passwords should be periodically changed by visiting : https://www.battle.net/login/login.xml?ref=https%3A%2F%2Fwww.worldofwarcraft.com%2Faccount%2F&app=wam&rhtml=true Any inquiries concerning this account retrieval process can only be addressed by Account Administration.

 

To learn more about how Account Administration is able to assist you, please visit us at : https://www.battle.net/login/login.xml?ref=http%3A%2F%2Fwww.wowarmory.com%2Fcharacter-sheet.xml%3Fr%3DDuskwood%26n%3DMuthahunda&app=armory&rhtml=true.

 

Thank you for your patience and anticipated cooperation in this matter.

Sincerely,

Account Administration

Blizzard Entertainment http://www.blizzard.com/support/wowaa/

World of Warcraft , Blizzard Entertainment 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους!

έλαβα χθες ενα e-mail μεσω facebook από κάποιον bill gate με διεύθηνση [email protected] και λέει ότι εχω κερδίσει 1000000 λίρες σε μια κλήρωση που έγινε με όλα τα προφίλ απο το facebook. Πήρα τηλ και απάντησε ένα γραφειο στο Λονδινο (λέει) ζητωντας τα στοιχεια της ταυτοτητας μου και λογαριασμο στην τραπεζα για να στειλουν τα λεφτα (και καλα)

Ξερει κανεις τιποτα γι αυτο? Εχει ερθει και σε κανεναν αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους!

έλαβα χθες ενα e-mail μεσω facebook από κάποιον bill gate με διεύθηνση [email protected] και λέει ότι εχω κερδίσει 1000000 λίρες σε μια κλήρωση που έγινε με όλα τα προφίλ απο το facebook. Πήρα τηλ και απάντησε ένα γραφειο στο Λονδινο (λέει) ζητωντας τα στοιχεια της ταυτοτητας μου και λογαριασμο στην τραπεζα για να στειλουν τα λεφτα (και καλα)

Ξερει κανεις τιποτα γι αυτο? Εχει ερθει και σε κανεναν αλλο?

 

 

Μου αρέσει που ασχολείσαι και ρωτάς...... :blink:

Ξέρεις πολλούς να χαρίζουν λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε τους mail εξηγώντας ότι είχες ξεκινήσει παιχνίδι με βάση το οποίο ο 1000οs που θα σου έστελνε τέτοιο mail θα κέρδιζε 200000 λίρες και ζήτα τους τον δικό τους λογαριασμό και όνομα να βάλεις την διαφορά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα περιέχει λινκ που παει σε σελιδα οπου ζηταει αριθμο πιστωτικης καρτας

Και ΟΧΙ δεν ειναι το κανονικο paypal αλλα καποια αλλη σελιδα

 

 

 

Subject: This email confirms that you have paid SALES HOUND

From: [email protected]

 

Dear PayPal Member,

 

This email confirms that you have paid SALES HOUND ([email protected]) $163.99 USD using PayPal.

 

This credit card transaction will appear on your bill as "PAYPAL SALES HOUND".

 

PayPal Shopping Cart Contents

Item Name: Apple iPod Fourth Gen (40 GB, MAC/PC - M9268LL/A) MP3 Player

Quantity: 1

 

Total: $169.99

 

 

Cart Subtotal: $148.99 USD

Sales Tax: $15.00 USD

Cart Total: $163.99

 

 

Shipping Information

 

Shipping Info: Michael R Murphy

14092 Ridge Ranch Court

Vaalley Center, CA 92082

United States

Address Status: Unconfirmed

If you haven't authorized this charge, click the link below to cancel the payment and get a full refund.

Dispute Transaction

Thank you for using PayPal!

The PayPal Team

Please do not reply to this e-mail. Mail sent to this address cannot be answered. For assistance, log in to your PayPal account and choose the "Help" link in the footer of any page.

 

PayPal Email ID PP133320

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους!

έλαβα χθες ενα e-mail μεσω facebook από κάποιον bill gate με διεύθηνση [email protected] και λέει ότι εχω κερδίσει 1000000 λίρες σε μια κλήρωση που έγινε με όλα τα προφίλ απο το facebook. Πήρα τηλ και απάντησε ένα γραφειο στο Λονδινο (λέει) ζητωντας τα στοιχεια της ταυτοτητας μου και λογαριασμο στην τραπεζα για να στειλουν τα λεφτα (και καλα)

Ξερει κανεις τιποτα γι αυτο? Εχει ερθει και σε κανεναν αλλο?

1000% απάτη!

Γιατί δεν το δημοσιεύεις εδώ να το δούμε κι εμείς; Περισσότερο για να το δουν οι "ανυποψίαστοι" χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο ειναι απατη. Ξέχασε το.

Έδωσες τα προσωπικά σου στοιχεία; Ονομ/μο, κάρτες, τραπεζικούς λογαριασμούς;

καλησπέρα. συγνώμη που άργησα να απαντήσω (τρεξίματα με τη δουλειά)

εννοείται φίλε μου οτι δεν έστειλα τα στοιχεία μου.

η αληθεία είναι οτι λόγω των ημερών ζήτησα από τον βασίλη να κερδίσω το πρώτο λαχείο αλλά απάντησε άλλος βασίλης

με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω το e-mail για να το δείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...