Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω που περνω πολλα e-mail τετοια τι πρεπει να κανω ;

μηπως φτεει οτι το e-mail μου ειναι παρα πολυ ευκολο ;

Κι εγώ παίρνω αρκετά τέτοια.

Εγώ άλλαξα τον κωδικό του email και για 2-3 μήνες σταμάτησαν. Μετά όμως ξανάρχισαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ παίρνω αρκετά τέτοια.

Εγώ άλλαξα τον κωδικό του email και για 2-3 μήνες σταμάτησαν. Μετά όμως ξανάρχισαν.

 

:huh:

 

Για να σου στείλει κάποιος spam ή phishing e-mail, δεν χρειάζεται να έχει τον κωδικό σου. Αρκεί να έχει τη διεύθυνση e-mail σου. Και αλλάζοντας τον κωδικό πρόσβασης στο account σου, δεν αλλάζεις σε τίποτα τη διεύθυνση e-mail σου, ίδια θα μένει.

 

Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:huh:

 

Για να σου στείλει κάποιος spam ή phishing e-mail, δεν χρειάζεται να έχει τον κωδικό σου. Αρκεί να έχει τη διεύθυνση e-mail σου. Και αλλάζοντας τον κωδικό πρόσβασης στο account σου, δεν αλλάζεις σε τίποτα τη διεύθυνση e-mail σου, ίδια θα μένει.

 

Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Όχι αυτό που γράφω παραπάνω εννοώ. Το ξέρω ότι δεν κατάφερα τίποτα αφού όπως γράφω τα μυνήματα ξανάρχισαν.

Αλλά για 2 μήνες περίπου σταμάτησαν όλα τα spam. Αυτό πως έγινε;

Φυσικά μόλις ξανάρχισαν τα έβαζα στην "ανεπιθύμητη αλληλογραφία" και τώρα όλα πάνε εκεί και σε 30 ημέρες διαγράφονται μόνα τους.

Έτσι το αντιμετώπισα το πρόβλημα με τα spam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πιστευω οτι μπορουμε να γελασουμε αρκετα με το τι μας αρχετε καθε μερα..

 

 

Πρώτον, θα εισαγάγει τον εαυτό μου για να you.I είμαι ο Δρ Σαμ Έλιοτ διευθυντής υπεύθυνος για θέματα της Τράπεζας Έλεγχοι της Αφρικής (BOA), χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας στο να μεταβιβάσει την επιχείρησή εγκαταλείφθηκε ποσό των ($ 15,5 εκ.) που κατέλιπε ο θανών πελάτη της τράπεζας μου αμέσως στο λογαριασμό σας τις προσπάθειές μας για να εντοπίσετε κάποια από τις σχέσεις του με τα στοιχεία που απέτυχε

 

 

Αποφάσισα να μεταφράσετε αυτό το μασάζ στα ελληνικά για την καλύτερη κατανόηση σας

 

 

Αν σας ενδιαφέρει αυτή την ευκαιρία για τις επιχειρήσεις, παρακαλούμε να στείλετε τα προφίλ σας να μου Name.and συμπεριλαμβανομένων των ιδιωτικών αριθμό τηλεφώνου σας για εύκολη communication.I θα σας στείλει όλες τις λεπτομέρειες για το πώς η επιχείρηση θα εκτελεστεί και, επίσης, να σημειώσετε ότι θα λάβετε 40% πάνω από ποσό αν συμφωνείτε να με βοηθήσει

 

Παρακαλώ για περισσότερες πληροφορίες και έρευνες, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου αμέσως πίσω για περισσότερες διευκρινίσεις και καλύτερη κατανόηση. Αναμονή για επείγουσα την απάντησή σας με μεγάλη προσμονή.

 

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου από τη διεύθυνση e-mail σας

Email *********@aol.com

Regards

Ο Δρ Σαμ Έλιοτ

 

LOOOOL!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warning: This message may not be from whom it claims to be. Beware of following any links in it or of providing the sender with any personal information. The links that caused this warning have the same background color as this message.

Αγαπητοί πελάτες,

Τα αρχεία μας δείχνουν ότι η σύνδεση του λογαριασμού σας έχει παγώσει λόγω της

ακόλουθους λόγους.

 

Είσοδος σε δίκη με ανακριβείς πληροφορίες.

 

Ελλιπής ή ελλείποντα στοιχεία που χρησιμοποιούνται για την Εθνική Τράπεζα ηλεκτρονικό λογαριασμό.

 

Σας προτρέπουμε να αποκαταστήσει την Εθνική Τράπεζα σε απευθείας σύνδεση λογαριασμού αμέσως να αποτρέψει το κλείσιμο του λογαριασμού σας.

 

Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να αποκατασταθεί η Εθνική Τράπεζα ηλεκτρονικό λογαριασμό:

 

https://www.nbg.gr/wps/portal/LoginPageMap/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3hP52AvL08TIwN3yyBzAyOfUC8zCxNHAwMLA30_j_zcVP2CbEdFAE5oKg?loginPage=true

(hyperlink : http://www.nostrum.cat/gr/index.html?https://www.nbg.gr/wps/portal/LoginPageMap/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3hP52AvL08TIwN3yyBzAyOfUC8zCxNHAwMLA30_j_zcVP2CbEdFAE5oKg?loginPage=true )

 

H πολιτική ασφάλειας που εφαρμόζει η Εθνική Τράπεζα για τη διενέργεια συναλλαγών μέσω i-bank, διασφαλίζει το απόρρητο και απαραβίαστο των συναλλαγών και των προσωπικών σας στοιχείων με τις πιο προηγμένες και πρωτοποριακές μεθόδους:

Η μυστικότητα και το αναλλοίωτο των δεδομένων στo Internet Banking διασφαλίζονται μέσω του πρωτοκόλλου ασφαλούς επικοινωνίας SSL (Secure Sockets Layer) με ισχυρή κρυπτογράφηση στα 128 bit. Το ίδιο επίπεδο ασφάλειας παρέχεται και στις συναλλαγές μέσω Mobile Banking (για συνδρομητές Cosmote με κινητό τηλέφωνο i -mode? ), δεδομένου ότι η τεχνολογία i -mode? επιτρέπει την μεταφορά δεδομένων μέσω του πρωτοκόλλου ασφαλούς επικοινωνίας SSL.

Η ελεγχόμενη πρόσβαση στα συστήματα της Τράπεζας προστατεύεται από την τελευταία τεχνολογία Firewall.

Η αυθεντικότητα της Τράπεζας εξασφαλίζεται με το πιστοποιητικό της Verisign, έναν από τους μεγαλύτερους, διεθνούς κύρους, οργανισμούς έκδοσης πιστοποιητικών παρουσίας στο internet.

Η ταυτοποίηση του χρήστη και η πρόσβασή του στο Internet Banking πραγματοποιείται με τον Κωδικό Χρήστη (UserID) και το Μυστικό Κωδικό (Password). Ειδικά για τη διενέργεια συναλλαγών μέσω τηλεφώνου (Phone Banking) η ταυτοποίηση του χρήστη γίνεται με τον εξαψήφιο, αριθμητικό Κωδικό Εισόδου (UserID) και ένα Κωδικό μιας χρήσης που παράγεται από τη συσκευή i-code. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την αποτροπή εισαγωγής μη εξουσιοδοτημένου χρήστη στο σύστημα πιέστε εδώ.

Η επιπλέον διασφάλιση των εγχρήματων συναλλαγών και συναλλαγών ασφαλείαςπραγματοποιείται με κωδικούς μιας χρήσης που παράγει η συσκευή ηλεκτρονικού κλειδαρίθμου (i-code).

Η διαχείριση παραμέτρων ασφαλείας, μέσω του Internet Banking, επιτρέπει στον χρήστη:

Να αλλάζει το Password, όποτε εκείνος επιθυμεί.

Να δεσμεύει το Password.

Να κλειδώνει τη συσκευή i-code, εάν την έχει χάσει. Επιπλέον, για λόγους μεγαλύτερης ασφάλειας, το σύστημα ζητά αλλαγή Password κάθε δύο μήνες.

Ειδικά για τις επιχειρήσεις:

Η συσκευή i-code για Επιχειρήσεις παρέχει πρόσθετη διασφάλιση με χρήση PIN που ορίζει ο κάτοχος.

Ο καθορισμός εξουσιοδοτημένων χρηστών (Θέσεων Εργασίας) στο Internet Banking, με διαφορετικές ευχέρειες και δικαιώματα πρόσβασης, «μεταφέρει» στο Internet Banking την εκπροσώπηση και τους περιορισμούς που υπάρχουν π.χ. στο Καταστατικό ή τον εσωτερικό Κανονισμό της επιχείρησης.

Ο Διαχειριστής Θέσεων Εργασίας, καθορίζει και διαχειρίζεται τις ευχέρειες όλων των Θέσεων Εργασίας από οποιοδήποτε σημείο υπάρχει πρόσβαση στο internet, χωρίς τη διαμεσολάβηση της Τράπεζας. Επιπλέον, έχει πλήρη εποπτεία της χρήσης του Internet Banking, δηλ. των κινήσεων που γίνονται από τις Θέσεις Εργασίας.

© 2010 ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ κύριε, κυρία,

 

Είμαστε μικρή νέα επιχείρηση που ασχολούνται με την εξαγωγή των εμπορευμάτων στο εξωτερικό έξω country.We μου έχουν κερδίσει διάφορες μικρές σύμβαση των εξαγωγών σε ένα χρόνο ή την άλλη, πρόσφατα ήμασταν (συμμετέχουν) συμβάσεις για την παροχή χρηματοδοτικών προγραμμάτων για την ανάλυση της αγοράς, η διαχείριση του λογισμικού του έργου στις ΗΠΑ η οποία έγινε επιτυχώς.

 

Δυστυχώς, έχουμε αντιμετωπίσει κάποιες δυσκολίες, ενώ λαμβάνει πληρωμή για το λογισμικό μας και στη χώρα μας χρειάζεται 10-30 ημέρες για να πάρετε μια πληρωμή από τη χώρα σας. Δεν έχουμε τόσο πολύ χρόνο για να δεχθεί ηλεκτρονικές μεταφορές χρηματικών ποσών και δεν μπορεί να δεχθεί ταμίες ελέγχους και εντολών πληρωμής, καθώς και. Έτσι, χρειαζόμαστε τη βοήθειά σας για να αποδεχθεί την εν λόγω πληρωμές στη χώρα σας πιο γρήγορα. Αν ψάχνετε για να κάνουν επιπλέον κέρδος που θα σας δεχτεί ως εκπροσώπου μας στη χώρα σας. Θα κρατήσει το 10% του κάθε συμφωνία μας συμπεριφορά.

 

Μέρος σας είναι πολύ σημαντική για να δεχθεί τα κεφάλαια και τη διαβιβάζει σε μας. Δεν πρόκειται για πλήρη απασχόληση, αλλά μια πολύ βολική και γρήγορη πρόσθετο εισόδημα. Έχουμε ζητήσει ως εκ τούτου τη βοήθειά σας για να βοηθήσει εντολή αυτά τα χρήματα, θα ήθελα να υποβάλετε σε μας μέσω του ταχυδρομείου [αφαιρεθεί Διεύθυνση] με τις ακόλουθες πληροφορίες που περιλαμβάνει

1 Πλήρης όνομά σας

2 Διεύθυνση σας Επικοινωνία

3 Τηλέφωνο αριθμός / Fax

4.Yahoo ή το MSN ID.

Η χώρα σας ζωής

 

Παρακαλούμε απαντήστε ASAP και θα πάρετε επιπλέον λεπτομέρειες για το πώς μπορείτε να γίνετε αντιπρόσωπός μας. Μαζί με εμάς και την έναρξη των επιχειρήσεων σήμερα θα σας κοστίσει τίποτα, απλώς κάποια επιπλέον εισόδημα για σας.

 

Ευχαριστώ για ζωντανή τη συνεργασία σας.

 

Διευθυντής,

SMITH Bami

Διευθυντής του Τμήματος Marketing ENFOSOFT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Ελαβα σημερα ενα μαιλ δηθεν απο την Moneybookers οτι θα κλιδωσει τα account αν δεν γινει VERIFY to account!!! Φυσικα προκειτε για ΑΠΑΤΗ γιατι το λινκ δεν ειναι VERIFICATION αλλα ανοιγει μια νεα σελιδα που ειναι ολοιδια με την Monebookers. Χωρις καποιο verification απλα ζηταει να κανετε LOGIN!!! ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

http://imageshack.us/photo/my-images/683/unledgc.jpg/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα πριν απο λιγες μερες και εγω ενα τετοιο μυνημα απο την τραπεζα της εθνικης! στο μαιλ μου... δεν ειχα δεχθει μεχρι σημερα σαν και αυτο το μυνημα ποτε.. που το μαθανε;(5 μηνες τον εχω)

βεβαια τους πηραν χαμπαρι και την κατεβασαν λογο οτι ηταν πλαστη!

για αυτο προσοχη παιδια.. κυκλοφορουν επιτιδειοι! ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ Η ΤΡΑΠΕΖΕΣ *ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ EMAIL ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΡΤΩΝ*

 

53400645.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα πριν απο λιγες μερες και εγω ενα τετοιο μυνημα απο την τραπεζα της εθνικης! στο μαιλ μου... δεν ειχα δεχθει μεχρι σημερα σαν και αυτο το μυνημα ποτε.. που το μαθανε;(5 μηνες τον εχω)

βεβαια τους πηραν χαμπαρι και την κατεβασαν λογο οτι ηταν πλαστη!

για αυτο προσοχη παιδια.. κυκλοφορουν επιτιδειοι! ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ Η ΤΡΑΠΕΖΕΣ *ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΕ EMAIL ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΡΤΩΝ*

 

53400645.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Εμένα μου έρχονται πολλά τέτοια μυνήματα (εδώ και ένα χρόνο τώρα) χωρίς να έχω καμμία σχέση (ούτε καν λογαριασμό) με την Εθνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχουν αναφερθεί, αλλά σας έχω ευχάριστα νέα: Αν δεν πάρετε επιστροφή από την ελληνική εφορία, μην χαλιέστε. Θα πάρετε από την IRS :lol:

unled3zs.th.jpg

Πέρα απ' όλα τ'αλλα, καταπληκτικό επίσης που η IRS στέλνει και ομαδικά τα μέιλ της =P

 

Επίσης, 2ο χαριτωμένο >

 

unled2mb.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Εμενα μου ερχοντε συνεχως τετοια μηνυματα απο την τραπεζα της ελλαδος "Και καλα"!Τι μπορω να κανω για να το σταματησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλεις το email που σου έρχεται απο την δήθεν τράπεζα στα ανεπιθύμητα / στο spam folder

Το εστειλα στα ανεπιθυμητα απο την πρωτη φορα κιολας που μου ηρθε,και ερχοντε τα e-mail εκει τωρα!ΔΕν μπορω να κανω κατι για να μην ερχονται καθολου ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...