Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λιγο μου ηρθε το παρακατω χαριτωμενο κατα τ'αλλα mail απο τη διευθυνση [email protected] με τιτλο "National Bank of Greece":

 

toplogogr.jpg

 

Έχετε ένα νέο μήνυμα ασφαλείας σχετικά με την ΕΘΝΟcash κάρτα σας.

Για να διαβάσετε το μήνυμα που χρειάζεστε ΕΘΝΟcash τα στοιχεία της κάρτας σας.

Κάντε κλικ στον σύνδεσμο παρακάτω για να διαβάσετε το μήνυμα.

 

Internet κέντρου μηνυμάτων την ΕΘΝΟcash

 

Εννοειται πως προκειται για μια αποτυχημενη αποπειρα phishing για ΑΤΜ καρτες(!) της Εθνικης (Εθνοcash) στην οποια προσπαθουν να σου τσιμπησουν τον αριθμο και το PIN.

Η πλακα ειναι οτι τυχαινει να εχω και εγω μια τετοια καρτα και σκαλωσα λιγο στην αρχη... :blink: :D

 

Κανει μπαμ σε ενα εμπειρο ματι οτι προκειται για απατη αλλα, καλου κακου ας το εχουμε ολοι στα υποψιν μας, μην την πατησει κανενας απο βιασυνη. :)

Επεξ/σία από PhlegethoN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω και εγώ.Μου ήρθε και μένα. Μόνο το λινκ να κοιτάξει κάποιος καταλαβαίνει ότι μόνο της εθνικής δεν ειναι.

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως ηθελα να ξερα, αντε και στο τσιμπησαν το PIN, τι καταλαβαν?

Αφου οι περισσοτερες νεες ATM cards δεν ειναι πλεον μαγνητικες αλλα smart cards... :rolleyes:

 

Εντιτ:

Η απαντηση της τραπεζας:

 

Αξιότιμε κύριε,

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το μήνυμα που λάβατε είναι πλαστό , δεν απεστάλη από την Τράπεζά μας και έχει σκοπό την υποκλοπή προσωπικών δεδομένων. Τα συγκεκριμένα μηνύματα αποστέλλονται μαζικά από κακόβουλους τρίτους και ζητούν από τυχαίους χρήστες του διαδικτύου να καταχωρήσουν προσωπικά δεδομένα (κωδικούς, αριθμούς καρτών, προσωπικά στοιχεία) παραπέμποντάς τους (μέσω link) σε ιστοσελίδες φαινομενικά ίδιες με της Τράπεζάς μας.

 

Παρακαλούμε:

 

v Βεβαιωθείτε ότι παραλαμβάνετε e-mail από το [email protected] αναζητώντας σε αυτό την ψηφιακή σήμανση (υπογραφή) που σας εγγυάται τον αποστολέα και το περιεχόμενο.

 

v Μην απαντάτε σε e-mail που σας ζητούν προσωπικά σας στοιχεία. Διαγράψτε τα αμέσως. Σε περίπτωση που έχετε ήδη απαντήσει σε τέτοιου είδους μήνυμα και έχετε συμπληρώσει στοιχεία σας, επικοινωνήστε άμεσα με την 24ωρη τηλεφωνική υπηρεσία της Τράπεζας (Help Desk) στα τηλέφωνα: 18 18 18 ή +30 210 48 48 48 48 και μη χρησιμοποιήσετε το Internet Banking της Τράπεζας πριν έλθετε σε επικοινωνία με τα παραπάνω τηλέφωνα.

 

v Συνιστούμε να υπάρχει στον υπολογιστή σας ένα ενημερωμένο λογισμικό προστασίας από ιούς (antivirus), το οποίο μπορεί να προστατεύσει από ιούς ή λογισμικά υποκλοπής (spyware).

 

v Στην περίπτωση που λάβετε εκ νέου παρόμοιο μήνυμα, παρακαλούμε να μας το προωθήσετε .

 

v Μπορείτε να καταγγείλετε απευθείας τον spammer στον ISP που χρησιμοποιεί, π.χ. στο Υahoo, στο Hotmail κ.ά. (ISP: Internet Service Provider: εταιρείες παροχής υπηρεσιών διαδικτύου). Οι spammer ανοίγουν δωρεάν λογαριασμούς webmail και κάνουν μέσω αυτών τη δουλειά τους. Γνωρίζουν ότι ενοχλούν, γνωρίζουν ότι… κινδυνεύουν, γι’ αυτό και παίρνουν τα μέτρα τους.

ΠΡΟΣΟΧΗ Πολλές φορές χρησιμοποιούν πλασματικές ηλεκτρονικές διευθύνσεις, που μπορεί να είναι ακόμα και η δική σας (!).

Οι χρήστες υπηρεσιών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (E-mail) πρέπει να συμβουλεύονται κυρίως τον πάροχο της υπηρεσίας e-mail που χρησιμοποιούν.

 

Διαβάστε επίσης στο site της ΑΡΧΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,20908&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

  • Ποιο είναι το ισχύον θεσμικό πλαίσιο για το SPAM στην Ελλάδα
  • Πως μπορείτε να προστατευτείτε από το SPAM

Σας διαβεβαιώνουμε ότι η Τράπεζα φροντίζει διαρκώς για την ασφάλεια τόσο των συστημάτων της, όσο και των Υπηρεσιών που προσφέρει.

 

Σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση μας.

 

getinlineaspxmessageid6.png

 

ΤΟΜΕΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ (939)

ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 68

Επεξ/σία από PhlegethoN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλάκα είναι ότι με traceroute/ping εμφανίζει ότι δεν υπάρχει ο συγκεκριμένος host...

Εμένα μου ήρθε το παρακάτω link ,διαφορετικό από του Πέτρου πιο πάνω (nbg3 αντί nbg2).

>http://nbg3.gr.rug-cleaner.us/?wps/portal/LoginPageMap/

 

Το nbg2 αναγνωρίζεται από τον firefox ως Web Forgery ενώ το nbg3 όχι. Που το κάνουμε report το site;

 

Edit: Το βρήκα. Help --> Report Web Forgery

Επεξ/σία από markelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο παραπάνω παραπλανητικό μήνυμα (Εθνική τράπεζα) μου έχει έρθει πολλές φορές κι εμένα παρ' όλο που δεν έχω καμμία σχέση, ούτε καν λογαριασμό στην συγκεκριμένη τράπεζα.

Έτσι κι εγώ συμπληρώνω έναν τυχαίο αριθμό κάρτας και ένα τυχαίο ΑΤΜ PIN και τους το στέλνω πάλι πίσω.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο παραπάνω παραπλανητικό μήνυμα (Εθνική τράπεζα) μου έχει έρθει πολλές φορές κι εμένα παρ' όλο που δεν έχω καμμία σχέση, ούτε καν λογαριασμό στην συγκεκριμένη τράπεζα.

Έτσι κι εγώ συμπληρώνω έναν τυχαίο αριθμό κάρτας και ένα τυχαίο ΑΤΜ PIN και τους το στέλνω πάλι πίσω.:-D

 

και φαντάζεσαι το τυχαίο αυτό να είναι αληθινό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο μου ηρθε το παρακατω χαριτωμενο κατα τ'αλλα mail απο τη διευθυνση [email protected] με τιτλο "National Bank of Greece":

 

 

 

Εννοειται πως προκειται για μια αποτυχημενη αποπειρα phishing για ΑΤΜ καρτες(!) της Εθνικης (Εθνοcash) στην οποια προσπαθουν να σου τσιμπησουν τον αριθμο και το PIN.

Η πλακα ειναι οτι τυχαινει να εχω και εγω μια τετοια καρτα και σκαλωσα λιγο στην αρχη... :blink: :D

 

Κανει μπαμ σε ενα εμπειρο ματι οτι προκειται για απατη αλλα, καλου κακου ας το εχουμε ολοι στα υποψιν μας, μην την πατησει κανενας απο βιασυνη. :)

 

Έλαβα ακριβώς το ίδιο από την "Εθνική"

Προσέχτε την σύνταξη και πως χειρίζεται τα Ελληνικά ο αποστολέας του e-mail.

Εύκολα φαίνεται ότι τα Ελληνικά δεν είναι η μητρική του γλώσσα ή έκανε μετάφραση ενός κειμένου με web εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πριν λιγο μου ηρθε το παρακατω χαριτωμενο κατα τ'αλλα mail απο τη διευθυνση [email protected] με τιτλο "National Bank of Greece":

 

 

 

Εννοειται πως προκειται για μια αποτυχημενη αποπειρα phishing για ΑΤΜ καρτες(!) της Εθνικης (Εθνοcash) στην οποια προσπαθουν να σου τσιμπησουν τον αριθμο και το PIN.

Η πλακα ειναι οτι τυχαινει να εχω και εγω μια τετοια καρτα και σκαλωσα λιγο στην αρχη... :blink: :D

 

Κανει μπαμ σε ενα εμπειρο ματι οτι προκειται για απατη αλλα, καλου κακου ας το εχουμε ολοι στα υποψιν μας, μην την πατησει κανενας απο βιασυνη. :)

 

Μου ήρθε και εμένα αντίστοιχο που έλεγε όμως για πάγωμα λογαριασμού.

Προσοχή Αν πατήσετε το link που έχει το mail κολλάτε ιό. Εμένα μου το έκοψε με την μία το kasperksy (ούτος ή άλλος απλά από περιέrγια πάτησα). ΠΡΟΣΟΧΗ εάν έχετε πατήσει σε κάποιο link μέσα στο mail κάντε κατευθείαν scan με κάποιο αξιόπιστο anttivirus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα αντίστοιχο που έλεγε όμως για πάγωμα λογαριασμού.

Προσοχή Αν πατήσετε το link που έχει το mail κολλάτε ιό. Εμένα μου το έκοψε με την μία το kasperksy (ούτος ή άλλος απλά από περιέrγια πάτησα). ΠΡΟΣΟΧΗ εάν έχετε πατήσει σε κάποιο link μέσα στο mail κάντε κατευθείαν scan με κάποιο αξιόπιστο anttivirus

Δεν είναι ιός. Είναι adware (cookie παρακολούθησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...