Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου στέλνουν τακτικά e-mail με ανάλογο περιεχόμενο οι: [email protected] (κλασσικός) & [email protected] αλλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ μαζί τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 914
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά υπάρχουν πάρα πολλοί εύπιστοι και αφελείς συμπολίτες μας...Το δυστυχές είναι ότι αυτοί μπορεί να συγκεντρώνουν στα χέρια τους πολύ πλούτο (που αποκλείεται φυσικά να απέκτησαν με την...εξυπνάδα τους!), τον οποίο στη συνέχεια αρπάζουν οι επιτήδειοι!

 

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=433963

 

Διεθνές κύκλωμα με «έδρα» την Ελλάδα το οποίο εξαπατούσε χρήστες του Ιντερνετ λέγοντας τους ότι δήθεν κέρδισαν μεγάλα χρηματικά ποσά από κληρονομιές ή συμμετοχή σε διεθνή τυχερά παιχνίδια εξάρθρωσαν αστυνομικοί της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Οι άντρες της ΕΛ.ΑΣ. συνέλαβαν πέντε άτομα και αναζητούνται άλλοι τρεις.

 

Η υπόθεση αποκαλύφθηκε μετά από καταγγελίες χρηστών του διαδικτύου ότι άγνωστα άτομα τους έστελναν παραπλανητικά ηλεκτρονικά μηνύματα (e - mail) και τους ζητούσαν χρήματα προκειμένου να γίνει εκταμίευση μεγάλων χρηματικών ποσών που δήθεν είχαν κερδίσει. Σε μια περίπτωση 58χρονος ανέφερε πως τον Μάρτιο του 2010 έλαβε e - mail στο οποίο αναφέρονταν από άτομο το οποίο ισχυριζόταν ότι ο πατέρας του, στην Ακτή Ελεφαντοστού της Αφρικής, τον είχε ορίσει ως μοναδικό κληρονόμο χρηματικού ποσού ύψους 11.500.000 δολαρίων, υπό τον όρο να τα επενδύσει εκτός της επικράτειας της Αφρικής.

 

Στο ηλεκτρονικό μήνυμα ο αποστολέας ζητούσε από τον παραλήπτη την συνδρομή του προκειμένου να μεταφερθούν τα χρήματα της κληρονομιάς σε δικό του τραπεζικό του λογαριασμό, ώστε να μπορεί στη συνέχεια να τα εκταμιεύσει, υποσχόμενος ως αμοιβή σημαντικό χρηματικό ποσό.

 

Μάλιστα προκειμένου να τον πείσουν του έστειλαν μέσω e - mail «δήθεν» τίτλους τραπεζικών ιδρυμάτων της Αφρικής, στους οποίους αναγράφονταν το όνομα του, ως δικαιούχο του χρηματικού ποσού της κληρονομιάς.

 

Έτσι κατάφεραν να του αποσπάσουν σταδιακά 203.960 ευρώ τα οποία ο 58χρονος έδωσε σε κατάστημα ταχυμεταφοράς χρημάτων στην Αθήνα, ιδιοκτησίας ενός εκ των μελών του κυκλώματος, με προορισμό την Ακτή Ελεφαντοστού ωστόσο οι δράστες τα εκταμίευαν άμεσα στην Αθήνα.

 

Το απόγευμα της Τετάρτης ο 58χρονος έκλεισε συνάντηση με τα μέλη του κυκλώματος σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας προκειμένου να τους δώσει 9.800 ευρώ ως «δήθεν» επιπλέον έξοδα μεταφοράς του χρηματικού ποσού της κληρονομιάς.

 

Στη συνάντηση πήγαν ένας 49χρονος από την Νιγηρία και ένας 37χρονος από το Καμερούν οι οποίοι μόλις παρέλαβαν τα χαρτονομίσματα, τα οποία ήταν προσημειωμένα, συνελήφθησαν από τους αστυνομικούς.

 

Στο κατάστημα ταχυμεταφοράς χρημάτων συνελήφθησαν τα άλλα τρία μέλη του κυκλώματος υπήκοοι Ερυθραίας, ηλικίας 27, 31 και 22 ετών, οι οποίοι ήταν υπεύθυνοι λειτουργίας της επιχείρησης.

 

Σύμφωνα με τους αστυνομικούς οι αποστολές των παραπλανητικών μηνυμάτων γίνονταν και σε χρήστες του Ιντερνετ και στο εξωτερικό και για αυτό θα ζητηθεί η συνδρομή της Ιντερπολ για την περαιτέρω διερεύνηση της υπόθεσης. Εκτιμάται πως οι δράστες «ψάρευαν» ανυποψίαστους χρήστες τα τελευταία τρία με τέσσερα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα,χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο μια prepaid καρτα της τραπεζας πειραιως και το θεμα ειναι οτι καποιοι scammers/spammers μυριστηκαν το μαιλ μου και μου στελνουν τωρα scam μυνηματα με τραπεζες.. το θεμα ειναι πως βρηκαν το μαιλ μου και ξερουν οτι κανω web banking?τοσα χρονια δεν ειχα λαβει ουτε ενα μυνημα τεετοιου ειδους,ολα αρχισαν οταν πρωτοχρησιμοποισα την prepaid...το pc ειναι καθαρο απο ιους(απο τι φαινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

δειτε τι email μου ηρθε

Dear User(s)

We would like to bring your attention to the new account security upgrade. Recently, we have been cleaning our database system and making sure we have enough space to accommodate new users. We don't want users to lose access to their account during this upgrade so we're requesting that all users participate in the upgrade process by informing us of the requested details:

 

************************

* Full Name

* Email ID * :

* Password * :

* Profession * :

* Year of Birth * :

* Country * :

************************

 

Refusal to participate in the verification process within the period of 48hours may result in account suspension. Your answers will help us verify that you're the real owner of the account and you still have access to it.

 

Sincerely,

G m a i l

 

 

προφανως ειναι απατη σωστα ?? αλλιως δεν θα ζητουσε και password ...προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και δεν παίζει. Φυσικά και θέλουν να πάρουν κωδικούς από άτομα που δεν γνωρίζουν ή έχουν άγνοια.

Οπότε απλά ανακύκλωσε το :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πριν λίγο μου ήρθε και καλά winning notification από BP. Είναι σε pdf. Το gmail παραδόξως δεν το έβαλε στα junk οπότε προσοχή αν σας έρθει κάτι τέτοιο και σας λέει ότι κερδίσατε 750χιλ. λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μου ηρθε αυτο απο το ΙΚΑ

 

 

 

Αγαπητοί Φορολογούμενου,

 

Μετά την τελευταία ετήσια υπολογισμούς της δημοσιονομικής δραστηριότητας σας έχουμε

προσδιορίζεται ότι είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή φόρου από 373,80 €.

 

Παρακαλείσθε να υποβάλετε την αίτηση επιστροφής φόρου και θα μας επιτρέψει 6-9 ημερών, προκειμένου

να το επεξεργαστεί.

 

Η επιστροφή μπορεί να καθυστερήσει για διάφορους λόγους.

Για παράδειγμα, την υποβολή μη έγκυρα αρχεία ή την εφαρμογή μετά τη λήξη της προθεσμίας.

 

Για να αποκτήσετε πρόσβαση επιστροφή φόρου σας, κάντε κλικ εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε αυτο απο το ΙΚΑ

 

 

 

Αγαπητοί Φορολογούμενου,

 

Μετά την τελευταία ετήσια υπολογισμούς της δημοσιονομικής δραστηριότητας σας έχουμε

προσδιορίζεται ότι είστε επιλέξιμοι για να λάβουν την επιστροφή φόρου από 373,80 €.

 

Παρακαλείσθε να υποβάλετε την αίτηση επιστροφής φόρου και θα μας επιτρέψει 6-9 ημερών, προκειμένου

να το επεξεργαστεί.

 

Η επιστροφή μπορεί να καθυστερήσει για διάφορους λόγους.

Για παράδειγμα, την υποβολή μη έγκυρα αρχεία ή την εφαρμογή μετά τη λήξη της προθεσμίας.

 

Για να αποκτήσετε πρόσβαση επιστροφή φόρου σας, κάντε κλικ εδώ

 

1)Made by Google Translate.

2)Το ΙΚΑ που θέλει για να κλίσεις ραντεβού.. 1 μήνα.. εστειλε ΜΑΙΛ!!! οκ.. :D

 

 

 

Γενικα παντως.. εχει γενικα ευκολοπιστους... αλλα ο κοσμος θελει χρηματα... και μερικοι δεν εχουν το ΙQ ή ειναι πολυ μεγαλοι για να εχουν ενιμεροθει καταληλα..

 

Κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E δε χρειάζεται να πας και παρακάτω.. το "Αγαπητοί Φορολογούμενου" αρκεί.

 

Κάνουν που κάνουν την απάτη είναι τόσο βλάκες που δεν κάνουν κανονική μετάφραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...