Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, valantis123 είπε

Ναι πιστεύω κάτι τέτοιο έγινε, βασικά οχι τα στοιχεία της κάρτας αλλά τον λογαριασμό cosmote ή του what's up που την είχα αποθηκευμένη. Γιατί αγορές γίνανε προς την cosmote άρα αν είχαν την κάρτα μπορεί να αγόραζαν κάπου αλλού.

Μου συνέβη πρίν κανένα μήνα το ίδιο και στην εφαρμογή του efood αλλά ακύρωσα μία παραγγελία που κάνανε στα 25€ και μετα κάνανε παραγγελία με αντικαταβολή απο τον λογαριασμό μου... οτι να ναι, την ακύρωσα και διέγραψα και τον λογαριασμό μου στο efood. 

Πιστεύω ότι κάποια σύνδεση έχουν αυτά γιατί 1ον είμαι χαζός και είχα την κάρτα αποθηκευμένη και 2ον ελλαδισταν ξερω και εγώ...

Μήπως είχε ενεργοποιηθεί καταλάθος κάποια recurrent συνδρομή αντί για 1 συναλλαγή εντός cosmote app ?

Οχι ότι δεν τους έχω ικανούς να κλέβουν απλά μου κάνει λίγο εντύπωση.

Στην περίπτωση σου, θα πρότεινα την χρήση Revolut - ψηφιακής κάρτας μιας χρήσης με συγκεκριμένο όριο συναλλαγών (πχ 10-20 ευρώ ανα κάρτα) οπότε και να γίνει κάτι , δε θα σε νοιάξει ιδιαίτερα.

Link δεν μπορώ να βάλω γιατί την άλλη φορά ένας "καλός" mod μου έσβησε ολόκληρο (χρήσιμο για πολλούς) σεντόνι με επεξήγηση, επειδή έβαζα link. Οτι θες όμως, μπορείς να με ρωτήσεις σε προσωπικό μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 913
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, PrivacyLine είπε

Μήπως είχε ενεργοποιηθεί καταλάθος κάποια recurrent συνδρομή αντί για 1 συναλλαγή εντός cosmote app ?

Οχι ότι δεν τους έχω ικανούς να κλέβουν απλά μου κάνει λίγο εντύπωση.

Στην περίπτωση σου, θα πρότεινα την χρήση Revolut - ψηφιακής κάρτας μιας χρήσης με συγκεκριμένο όριο συναλλαγών (πχ 10-20 ευρώ ανα κάρτα) οπότε και να γίνει κάτι , δε θα σε νοιάξει ιδιαίτερα.

Link δεν μπορώ να βάλω γιατί την άλλη φορά ένας "καλός" mod μου έσβησε ολόκληρο (χρήσιμο για πολλούς) σεντόνι με επεξήγηση, επειδή έβαζα link. Οτι θες όμως, μπορείς να με ρωτήσεις σε προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ για της συμβουλές.

Οχι δεν έχω βάλλει να κάνει καμία συναλλαγή μόνο του γιατί στην εφαρμογή απλά πλήρωνα τον εταιρικό αριθμό που έχω.

Revolut αν και θα έπρεπε δεν έχω ασχοληθεί, γιατί έχω μια crypto card που ζητάει έγκριση κάθε φορά και την πιστωτική που έχω για αυτές της δουλειές. Τής μισθοδοσίας δεν την βάζω και πουθενά.

Όντως η pre paid είναι οι ποίο ασφαλείς αλλά κουράζει το φόρτισε κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κλασική απάτη με Δέμα.
image.png.cde644afaddb5ee77ac1258e9a1f32f5.png

Πίσω απ' το σύνδεσμο κρύβεται ένα site όμοιο των ΕΛΤΑ το οποίο ανοίγει μόνο από κινητά. Έχει https. Σύνδεσμος είναι ένα elatgry.top, σχετικά καλή επιλογή και η όψη του site είναι μια καλή αντιγραφή των κανωνικών ΕΛΤΑ. Πέραν του menu button που δεν κάνει τίποτα αλλά και των γλωσσών που σε βγάζουν εκτός site, όλα τα άλλα είναι αρκτετά αληθοφανή

image.png.d5423209745e2e315d61dcf49882b5d2.png

Κλασικά σου ζητάει στοιχεία για να φανεί αληθοφανής

image.png.5888fdec4faced5eb6d7b8a0c1de7dd8.png

και τέλος σου ζητάει χρήματα

image.png.c7280878617c9d6670a72226ffb1ec06.png

 

Έβαλα μια virtual της revolut με όριο τα 0,01 αλλά βγάζει σφάλμα και δεν φαίνεται να έχουν προσπαθήσει να τραβήξουν λεφτά, για να ξέρουμε έτσι και για να την πλάκα το τι τράβηξαν.

Θα την αφήσω μήπως και προσπαθήσουν να τραβήξουν αργότερα και θα επανέλθω με νεότερα. Φαντάζομαι ότι ο θύτης προσπαθεί να αποσπάσει απ' το θύμα πάνω από μία κάρτες με αυτό τον τρόπο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@manolis940 Καλυτερα να εβαζες της μιας χρησης αντι της virtual μην και τυχον θελησεις να την χρησιμοποιησεις στο μελλον.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, runner69 είπε

@manolis940 Καλυτερα να εβαζες της μιας χρησης αντι της virtual μην και τυχον θελησεις να την χρησιμοποιησεις στο μελλον.

την καταργεί και "βγάζει" άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, runner69 είπε

@manolis940 Καλυτερα να εβαζες της μιας χρησης αντι της virtual μην και τυχον θελησεις να την χρησιμοποιησεις στο μελλον.

Είχα σκοπό να την διαγράψω γι αυτό το έκανα. Θέλω επίσης να δω τι χρήματα θα τραβήξει αλλά ακόμα δεν έχει γίνει προσπάθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2024 στις 7:20 ΜΜ, valantis123 είπε

Ναι πιστεύω κάτι τέτοιο έγινε, βασικά οχι τα στοιχεία της κάρτας αλλά τον λογαριασμό cosmote ή του what's up που

εχεις payzy ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/2/2023 στις 6:25 ΜΜ, Πέτρος είπε

Έχετε παρατηρήσει τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες (ίσως και παραπάνω, εδώ που τα λέμε), καταιγισμό από spam/scam/phising mails σε λογαριασμό outlook/hotmail?

Ξεκίνησε με 3-4 τη μέρα, πλέον είναι πάνω από 30. Όσα report και να κάνω, το ανέκδοτο spam filter τους δεν πιάνει ούτε 1 στα 5.

Επιπλέον, κάθε 2η-3η μέρα βλέπω στα spam μήνυμα από (υποτίθεται) την MS για "περίεργο login στο λογαριασμό μου κλπκλπκλπ". Δεν έδωσα σημασία τόσο καιρό, χτες άλλαξα και τον κωδικό με έναν αρκετά πιο "βαρύ" από τον προηγούμενο (που κι αυτός 16 ψήφιος ήταν, με όλα τα απαιτούμενα, χωρίς να βγαίνει κάποιο νόημα σαν λέξη), είπα θα ησυχάσω.

Σήμερα, έχουν ήδη έρθει πάνω από 30 πάλι, πέρασαν όλα. Επιπλέον, εμφανίστηκε πάλι μήνυμα από την MS, στο inbox αυτή τη φορά, για είσοδο στο λογαριασμό μου, το παρακάτω:

image.png.8d9d842fd2ce33dae189be0ebd875b3b.png

το οποίο, όπως βλέπετε, μιλάει για Ισπανία αρχικά και μετά για Ρωσσία.

Αν πατήσω report, μου βγάζει διεύθυνση ένα "donaldh.pierceκάτι@hotmail.com", ok...

Aν περάσω τον κέρσορα από τη "σημαία", εμφανίζει κανονικά ένα "[email protected]"

Τί σκ,τά? Δεν έχω γραφτεί πουθενά με αυτό το mail μήνες τώρα, δεν έχω και κάτι χρήσιμο σε αυτό συνδεδεμένο, αλλά και πάλι!

Eπαναφέρω εδώ, για 3 λόγους.

1, ο χαμός με τα spam συνεχίζεται, το spam φίλτρο θυμάται που+που να πιάσει κάτι. Καθημερινά αναφορές για 5-10, ούτε που ιδρώνει.

2, αντίθετα, σήμερα βρήκα στο spam folder το παρακάτω:

image.png.d00c00e3825c231566b4a93a737385b9.png

το οποίο πιστεύω πως είναι legit της MS. To οποίο, ξαναγράφω, το έβαλε το outlook.com απευθείας στα spam. To οutlook.com της ίδιας της MS.

3, χτες, συμπτωματικά, μέσα σε ελάχιστες ώρες ήρθαν στο τηλέφωνό μου 25(!) κωδικοί μιας χρήσης για σύνδεση στο συγκεκριμένο mail. Ποτέ δεν ζήτησα κανέναν εγώ. Σήμερα η κατάσταση έχει ηρεμήσει.

Τί παίζει με δαύτο, πλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GnsP είπε

Δοκιμάστε αυτό https://old.reddit.com/r/xboxone/comments/17resz6/attention_2fa_is_a_must_for_anyone_with/k8isdem/

Το έχω κάνει καιρό τώρα και σταμάτησαν οι προσπάθειες login

Σωστό δείχνει. Θα το τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χτες που το δοκίμασα, δεν έχει έρθει αίτημα για κωδικό.

Μάλλον έπιασε, αλλά θα δείξει για σίγουρα τις επόμενες 2-3 ημέρες (μπορεί Κυριακές να μη δουλεύουν τα παιδιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδιά δεν ξέρω αν κολλάει σε αυτό το νήμα αυτό που θα πω, αλλά από χτες με έχουν ταράξει στα τηλέφωνα και ελληνικά νούμερα, αλλά και από εξωτερικό που βγαίνει μια τύπισσα και λέει ότι είναι από paypal και ότι μόλις αγόρασα ένα iphone. Μπήκε σε καμιά περίεργη λίστα το τηλέφωνο μου?

πόσο block και report as spam να κάνω πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillT είπε

ρε παιδιά δεν ξέρω αν κολλάει σε αυτό το νήμα αυτό που θα πω, αλλά από χτες με έχουν ταράξει στα τηλέφωνα και ελληνικά νούμερα, αλλά και από εξωτερικό που βγαίνει μια τύπισσα και λέει ότι είναι από paypal και ότι μόλις αγόρασα ένα iphone. Μπήκε σε καμιά περίεργη λίστα το τηλέφωνο μου?

πόσο block και report as spam να κάνω πια.

και σε μενα ακριβως το ιδιο, απο paypal για αγορα iphone.... με εβαλε να μπω παυπαλ να τσεκαρω! παντως εγω εχω μονο πιστωτικη πειραιως σαν μεθοδο πληρωμης στο παυπαλ, υπολοιπο παυπαλ ειναι μηδεν, ελπιζω οτι απο καποιο ποσο κ πανω θα ζητησει και η πειραιως επιβεβαιωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...