Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/10/2023 στις 12:13 ΜΜ, SunnyRain είπε

Θελω να προειδοποιήσω για ένα scam. Ηταν ένα διαμέρισμα για ενοικίαση, μιλούσα με την κυρία "Mareb Margarete Christin" στο [email protected], είπε ότι θα γίνει μέσω airbnb γιατί αυτή μένει στη Γερμανία. Ήταν ολο λιγο ύποπτο αλλά αφού είναι μέσω airbnb είπα δε μπορεί να γίνει κάτι. Αλλά όταν μου έστειλε το link φαινόταν σαν airbnb αλλά δεν ήταν airbnb.com.

Το γράφω εδώ ώστε τουλάχιστον αν κάποιος ψάξει το όνομα της ίσως να δει οτι είναι scam εξαρχής και να μην χάσει χρόνο. Θα μπορούσε και κάποιος να την πατήσει αν δε ξέρει πως δουλεύουν τα links (διοτι στο mail φαινοταν σαν airbnb.com)

Υπάρχει κάπου που μπορώ να το αναφέρω?

Μου έστειλε και φωτογραφίες με την ταυτότητά της, αλλά δε ξέρω αν είναι όντως αυτή ή αν της έχουν κλέψει τις φωτογραφίες...

 

 

Στις 13/10/2023 στις 12:13 ΜΜ, SunnyRain είπε

Θελω να προειδοποιήσω για ένα scam. Ηταν ένα διαμέρισμα για ενοικίαση, μιλούσα με την κυρία "Mareb Margarete Christin" στο [email protected], είπε ότι θα γίνει μέσω airbnb γιατί αυτή μένει στη Γερμανία. Ήταν ολο λιγο ύποπτο αλλά αφού είναι μέσω airbnb είπα δε μπορεί να γίνει κάτι. Αλλά όταν μου έστειλε το link φαινόταν σαν airbnb αλλά δεν ήταν airbnb.com.

Το γράφω εδώ ώστε τουλάχιστον αν κάποιος ψάξει το όνομα της ίσως να δει οτι είναι scam εξαρχής και να μην χάσει χρόνο. Θα μπορούσε και κάποιος να την πατήσει αν δε ξέρει πως δουλεύουν τα links (διοτι στο mail φαινοταν σαν airbnb.com)

Υπάρχει κάπου που μπορώ να το αναφέρω?

Μου έστειλε και φωτογραφίες με την ταυτότητά της, αλλά δε ξέρω αν είναι όντως αυτή ή αν της έχουν κλέψει τις φωτογραφίες...

 

Καλησπέρα είναι μεγάλη απάτη και προσοχή.!! Σας προωθώ πως στέλνει τα emails η κυρία Mareb Christin Margarete.

IMG_5996.png

IMG_5997.png

Μεγάλη προσοχή!! Απάτη το σπίτι στο xe.gr με την κυρία Mareb Christin Margarete. Σας προωθώ πως απαντάει στα emails.

IMG_5996.png

IMG_5997.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2023 στις 12:13 ΜΜ, SunnyRain είπε

Θελω να προειδοποιήσω για ένα scam. Ηταν ένα διαμέρισμα για ενοικίαση, μιλούσα με την κυρία "Mareb Margarete Christin" στο [email protected], είπε ότι θα γίνει μέσω airbnb γιατί αυτή μένει στη Γερμανία. Ήταν ολο λιγο ύποπτο αλλά αφού είναι μέσω airbnb είπα δε μπορεί να γίνει κάτι. Αλλά όταν μου έστειλε το link φαινόταν σαν airbnb αλλά δεν ήταν airbnb.com.

Το γράφω εδώ ώστε τουλάχιστον αν κάποιος ψάξει το όνομα της ίσως να δει οτι είναι scam εξαρχής και να μην χάσει χρόνο. Θα μπορούσε και κάποιος να την πατήσει αν δε ξέρει πως δουλεύουν τα links (διοτι στο mail φαινοταν σαν airbnb.com)

Υπάρχει κάπου που μπορώ να το αναφέρω?

Μου έστειλε και φωτογραφίες με την ταυτότητά της, αλλά δε ξέρω αν είναι όντως αυτή ή αν της έχουν κλέψει τις φωτογραφίες...

 

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ , μου έδινε σπίτι υπέρ-λουξ στην Αθήνα και λέω , «πολύ καλό για να ‘ναι αληθινό». Παραλίγο να χάσω 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί μου ήρθε απο το πουθενά email απο το booking για Verify and sign in .3

 
Spoiler
 

Verify and sign in

Hi there,

Verify yourself below to sign in to your Booking.com account for ΧΧΧΧΧΧ@gmail.com.

The link can only be used once and expires in 10 minutes if you don’t use it.

 
Verify me

How does this work?

This secure, one-time URL lets you confirm your identity without a password. If you already have a password, this won’t replace it, so you can still sign in with it later.

If you didn't request this verification link, you can safely ignore this email.

Don’t see a button above? Verify yourself here

Δεν έχω ζητήσει εγώ κάτι.Δεν πάτησα το λινκ αλλά πήγα κατευθείαν στο  site τους και προσπάθησα να μπω οπότε έστειλε το απο πάνω ξανά.Πιθανολογώ ότι κάποιος προσπάθησε να μπει με το email μου.Η booking εχει πέσει θύμα χάκερς στο παρελθόν,τους είχαν κλέψει αριθμούς πιστωτικών καρτών αν θυμάμαι καλά.Εγώ μια φορά που την χρησιμοποίησα πριν χρόνια πλήρωσα με ΡΡ.

 

Βρήκα και το παρακάτω https://www.theguardian.com/money/2023/oct/23/bookingcom-customers-targeted-by-scam-confirmation-emails

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, georgiouu είπε

ελπιζουν οτι θα πιστεψει το θυμα οτι χρωσταει στα ΕΛΤΑ και θα μπει να πληρωσει;

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-12-03 175511.png

Μια χαρά την πατάνε. Πολλές φορές και μόνο το link να πατήσεις είναι αρκετό για να παγιδευτείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2023 στις 12:13 ΜΜ, SunnyRain είπε

Θελω να προειδοποιήσω για ένα scam. Ηταν ένα διαμέρισμα για ενοικίαση, μιλούσα με την κυρία "Mareb Margarete Christin" στο [email protected], είπε ότι θα γίνει μέσω airbnb γιατί αυτή μένει στη Γερμανία. Ήταν ολο λιγο ύποπτο αλλά αφού είναι μέσω airbnb είπα δε μπορεί να γίνει κάτι. Αλλά όταν μου έστειλε το link φαινόταν σαν airbnb αλλά δεν ήταν airbnb.com.

Το γράφω εδώ ώστε τουλάχιστον αν κάποιος ψάξει το όνομα της ίσως να δει οτι είναι scam εξαρχής και να μην χάσει χρόνο. Θα μπορούσε και κάποιος να την πατήσει αν δε ξέρει πως δουλεύουν τα links (διοτι στο mail φαινοταν σαν airbnb.com)

Υπάρχει κάπου που μπορώ να το αναφέρω?

Μου έστειλε και φωτογραφίες με την ταυτότητά της, αλλά δε ξέρω αν είναι όντως αυτή ή αν της έχουν κλέψει τις φωτογραφίες...

 

Και εμένα μου έστειλε το ιδιο "ατομο", υποτιθέται μεσω της booking τωρα η διαδικασια. Είχατε πατήσει στα link για τις φωτογραφίες; Αυτα τα είδα, μετα ψιλιάστηκα ότι κάτι βρωμάει και δεν έχω κλικάρει τίποτε άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ενημερώσω και εγώ ότι μπήκα προχθές το πρωί στο e-banking μου τυχαία γιατί μπαίνω αραιά και που και είδα συναλλαγές τον 20€ και 1 τον 13€ σύνολο 333€ προς την cosmote 

Είχα ο χαζός αποθηκευμένη την κάρτα πιστωτική και στην εφαρμογή της cosmote και στο what's up app.

Με την cosmote δεν έβγαλα άκρη... έκανα ακύρωση και αμφισβήτηση στην τράπεζα.

Ειμαι τυχερός γιατί δεν μπαίνω συχνά στο e-banking μου και έτυχε και το είδα έγινε την ίδια μέρα ξημερώματα και το είδα στης 8 το πρωί, δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση για της συναλλαγές... (τράπεζα Πειραιώς)

Περιμένω να δω τι θα γίνει με την αμφισβήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2024 στις 9:17 ΠΜ, valantis123 είπε

Να ενημερώσω και εγώ ότι μπήκα προχθές το πρωί στο e-banking μου τυχαία γιατί μπαίνω αραιά και που και είδα συναλλαγές τον 20€ και 1 τον 13€ σύνολο 333€ προς την cosmote 

Είχα ο χαζός αποθηκευμένη την κάρτα πιστωτική και στην εφαρμογή της cosmote και στο what's up app.

Με την cosmote δεν έβγαλα άκρη... έκανα ακύρωση και αμφισβήτηση στην τράπεζα.

Ειμαι τυχερός γιατί δεν μπαίνω συχνά στο e-banking μου και έτυχε και το είδα έγινε την ίδια μέρα ξημερώματα και το είδα στης 8 το πρωί, δεν μου ήρθε καμία ειδοποίηση για της συναλλαγές... (τράπεζα Πειραιώς)

Περιμένω να δω τι θα γίνει με την αμφισβήτηση.

Λες να πήραν τα στοιχεία της κάρτας μέσα από την εφαρμογή της cosmote με κάποιον τρόπο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PrivacyLine είπε

Λες να πήραν τα στοιχεία της κάρτας μέσα από την εφαρμογή της cosmote με κάποιον τρόπο ?

Ναι πιστεύω κάτι τέτοιο έγινε, βασικά οχι τα στοιχεία της κάρτας αλλά τον λογαριασμό cosmote ή του what's up που την είχα αποθηκευμένη. Γιατί αγορές γίνανε προς την cosmote άρα αν είχαν την κάρτα μπορεί να αγόραζαν κάπου αλλού.

Μου συνέβη πρίν κανένα μήνα το ίδιο και στην εφαρμογή του efood αλλά ακύρωσα μία παραγγελία που κάνανε στα 25€ και μετα κάνανε παραγγελία με αντικαταβολή απο τον λογαριασμό μου... οτι να ναι, την ακύρωσα και διέγραψα και τον λογαριασμό μου στο efood. 

Πιστεύω ότι κάποια σύνδεση έχουν αυτά γιατί 1ον είμαι χαζός και είχα την κάρτα αποθηκευμένη και 2ον ελλαδισταν ξερω και εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...