Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Nabuko είπε

Δεν έχει καταργηθεί αυτό?

Κάπου είχα διαβάσει οτι απο 10 παλιά πήγε 100. Το παρακάτω άρθρο είναι φετινό του Απριλίου

https://newsbiner.com/archives/79

4 ώρες πριν, Engimek είπε

Δυστυχώς αυτοί οι σκαμμερς ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια. Δηλαδή ακόμα και να καταργούταν ο αριθμός τους από τον πάροχό τους μετά από πολλές καταγγελίες, βγάζουν νέο voip αριθμό άμεσα και συνεχίζουν απρόσκοπτοι.

Ήλπιζα ακόμα και αν είναι VoIP αριθμός να βρίσκανε τον κάτοχο του και φυσικά όχι μόνο να τον καταργούσαν. Το τηλέφωνο ξεκινούσε απο 32, άρα να υποθέσω Βέλγιο;

Θα μπορούσε να μιλούσε με ένα 12χρονο ο απατεώνας οπότε τότε θα είχε παραπάνω πιθανότητες.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 913
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Krusty είπε

Ήλπιζα ακόμα και αν είναι VoIP αριθμός να βρίσκανε τον κάτοχο του και φυσικά όχι μόνο να τον καταργούσαν. Το τηλέφωνο ξεκινούσε απο 32, άρα να υποθέσω Βέλγιο;

Στο Βέλγιο αντιστοιχεί το +32, αλλά εσύ μιλούσες μάλλον με κάποιον από τα βάθη της Ινδίας. Είναι virtual αυτοί οι αριθμοί, εξ ου και η ευκολία να τους αλλάζουν συνέχεια. Συχνά από εταιρείες προώθησης προϊόντων, τεχνικής υποστήριξης, ερευνών/δημοσκοπήσεων ή και απάτης, που δραστηριοποιούνται σε διεθνές επίπεδο, επιλέγεται αυτή η λύση των εικονικών online αριθμών, τους οποίους συνήθως φροντίζουν να αντιστοιχούν κάθε φορά με αυτούς της χώρας ή έστω της γεωγραφικής περιοχής που δραστηριοποιούνται, ώστε να φαίνονται πιο οικείοι στον παραλήπτη της κλήσης.
Αντιλαμβάνεσαι, λοιπόν, πόσο δύσκολο είναι να τους κυνηγήσει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/7/2023 στις 1:44 ΠΜ, teot είπε

Καινούριο... από ""eGov-KYC""

 

 

gffhfγ.jpg

Επανέρχομαι στην προηγούμενη ανάρτηση και ενημερώνω ότι κάθε μέρα λαμβάνω ένα νέο mail  με διαφορετική καταληκτική ημερομηνία...

Όταν το μαρκάρω σαν ανεπιθύμητη αλληλογραφία το OUTLOOK του MS OFFICE που χρησιμοποιώ με ενημερώνει προσθέτει στην λίστα αποκλεισμένων αποστολέων  το  "[email protected]"  που νομίζω ότι ειναι υπαρκτή διεύθυνση και δεν το προχωράω...

Πως μπορώ να το χαρακτηρίσω σαν ανεπιθύμητη... αλλά και να μην μπλοκάρω το gov.gr και χάσω κάποιο σημαντικό mail?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Πρώτη: βλέπεις το όνομα του αποστολέα και όχι το mail του, π.χ το gmail δεν δείχνει το email του αποστολέα εκτός αν κάνεις click για να δεις περισσότερες πληροφορίες. Απλά αυτοί έχουν βάλει σαν όνομα το [email protected] αλλά αν πατήσεις να δεις περισσότερες πληροφορίες το πραγματικό mail είναι κάτι άσχετο. Σε αυτή την περίπτωση μπλόκαρε άφοβα.

Δεύτερη περίπτωση (αν και δεν νομίζω) έχουν spoofarei το mail. Δηλαδή αν κάνεις click πάνω στο όνομα και φαίνεται ότι το Mail είναι όντως από gov.gr τότε μην μπλοκάρεις. Γιατί θα πηγαίνουν ως spam και τα κανονικά mail. Απλά θα πρέπει να προσέχεις.

Το κόβω για την πρώτη περίπτωση πάντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Engimek είπε

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Πρώτη: βλέπεις το όνομα του αποστολέα και όχι το mail του, π.χ το gmail δεν δείχνει το email του αποστολέα εκτός αν κάνεις click για να δεις περισσότερες πληροφορίες. Απλά αυτοί έχουν βάλει σαν όνομα το [email protected] αλλά αν πατήσεις να δεις περισσότερες πληροφορίες το πραγματικό mail είναι κάτι άσχετο. Σε αυτή την περίπτωση μπλόκαρε άφοβα.

Δεύτερη περίπτωση (αν και δεν νομίζω) έχουν spoofarei το mail. Δηλαδή αν κάνεις click πάνω στο όνομα και φαίνεται ότι το Mail είναι όντως από gov.gr τότε μην μπλοκάρεις. Γιατί θα πηγαίνουν ως spam και τα κανονικά mail. Απλά θα πρέπει να προσέχεις.

Το κόβω για την πρώτη περίπτωση πάντως.

Ευχαριστώ για την απάντηση

Και όμως είναι η δεύτερη περίπτωση...  και για αυτό και το OUTLOOK του MS OFFICE θέλει να μπλοκάρει το [email protected]  αλλιώς θα μπλόκαρε τον πραγματικό αποστολέα (το έχω δει σε άλλες περιπτώσεις)... επίσης απο το ψάξιμο που είχα κάνει στις ιδιότητες  δίνει σαν αποστολέα το [email protected]   και για αυτό και ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος....

Η διαδρομή .....

Spoiler

Return-Path: <[email protected]>
Delivered-To: [email protected]
Received: from director1.otenet.gr ([83.235.66.1])
    by pop06.otenet.gr with LMTP id sPkMA/Iys2TTnwAAE4rGIg
    for <[email protected]>; Sun, 16 Jul 2023 02:59:46 +0300
Received: from orion.otenet.gr ([83.235.66.1])
    by director1.otenet.gr with LMTP id ePusAvIys2SSKwAAAftgaQ
    ; Sun, 16 Jul 2023 02:59:46 +0300
Received: from localhost (localhost [127.0.0.1])
    by orion.otenet.gr (mx.otenet.gr) with ESMTP id EEACF771
    for <[email protected]>; Sun, 16 Jul 2023 02:59:45 +0300 (EEST)
X-Spam-Flag: NO
X-Spam-Score: 0.004
X-Spam-Level:
X-Spam-Status: No, score=0.004 tagged_above=0.001 required=8
    tests=[FROM_DOMAIN_EXT=0.001, FSL_HELO_NON_FQDN_1=0.001,
    HELO_NO_DOMAIN=0.001, SPF_NONE=0.001] autolearn=disabled
X-Spam-From-Domain-External: YES
Received: from orion.otenet.gr ([127.0.0.1])
    by localhost (orion.otenet.gr [127.0.0.1]) (amavisd-new, port 10024)
    with LMTP id flRO1-XJ36GO for <[email protected]>;
    Sun, 16 Jul 2023 02:59:44 +0300 (EEST)
Received: from venocix-5180 (unknown [37.114.53.166])
    by orion.otenet.gr (mx.otenet.gr) with ESMTP id 760BB420
    for <[email protected]>; Sun, 16 Jul 2023 02:59:44 +0300 (EEST)
Received: from 37-114-53-166.hosterapi.de ([37.114.53.166]) by venocix-5180 with Microsoft SMTPSVC(10.0.17763.1);
     Sun, 16 Jul 2023 01:59:43 +0200
From: [email protected]
To: [email protected]
Subject: eGov-KYC
Date: 16 Jul 2023 01:59:43 +0200
Message-ID: <[email protected]>
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/html
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
X-OriginalArrivalTime: 15 Jul 2023 23:59:43.0573 (UTC) FILETIME=[6CEF7050:01D9B778]
X-Antivirus: Avast (VPS 230715-4, 15/7/2023), Inbound message
X-Antivirus-Status: Clean
X-Antivirus: avast! (VPS 230715-4, 15/7/2023), Inbound message
X-Antivirus-Status: Clean

 

 

Και για την ιστορία....

Σήμερα μου ήρθε και με άλλον (παρόμοιο αποστολέα)...  " [email protected]"

 

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν έχετε άτομα και συγγενείς, ειδικά μιας κάποιας ηλικίας, που μπορούν να εξαπατηθούν, ενημερώστε τους. 

 

1694634714427.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να προειδοποιήσω για ένα scam. Ηταν ένα διαμέρισμα για ενοικίαση, μιλούσα με την κυρία "Mareb Margarete Christin" στο [email protected], είπε ότι θα γίνει μέσω airbnb γιατί αυτή μένει στη Γερμανία. Ήταν ολο λιγο ύποπτο αλλά αφού είναι μέσω airbnb είπα δε μπορεί να γίνει κάτι. Αλλά όταν μου έστειλε το link φαινόταν σαν airbnb αλλά δεν ήταν airbnb.com.

Το γράφω εδώ ώστε τουλάχιστον αν κάποιος ψάξει το όνομα της ίσως να δει οτι είναι scam εξαρχής και να μην χάσει χρόνο. Θα μπορούσε και κάποιος να την πατήσει αν δε ξέρει πως δουλεύουν τα links (διοτι στο mail φαινοταν σαν airbnb.com)

Υπάρχει κάπου που μπορώ να το αναφέρω?

Μου έστειλε και φωτογραφίες με την ταυτότητά της, αλλά δε ξέρω αν είναι όντως αυτή ή αν της έχουν κλέψει τις φωτογραφίες...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Το email προέρχεται από πιστοποίηση υπηρεσία" μου αρέσει.

Αγύρτες σκέτοι.

Spoiler

Screenshot_20231014-183210_Chrome.jpg

 

Spoiler

Screenshot_20231014-183218_Chrome.jpg

 

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/07/2023 at 17:13, teot said:

Ευχαριστώ για την απάντηση

Και όμως είναι η δεύτερη περίπτωση...  και για αυτό και το OUTLOOK του MS OFFICE θέλει να μπλοκάρει το [email protected]  αλλιώς θα μπλόκαρε τον πραγματικό αποστολέα (το έχω δει σε άλλες περιπτώσεις)... επίσης απο το ψάξιμο που είχα κάνει στις ιδιότητες  δίνει σαν αποστολέα το [email protected]   και για αυτό και ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος....

Η διαδρομή .....

  Hide contents

Return-Path: <[email protected]>
Delivered-To: [email protected]
Received: from director1.otenet.gr ([83.235.66.1])
    by pop06.otenet.gr with LMTP id sPkMA/Iys2TTnwAAE4rGIg
    for <[email protected]>; Sun, 16 Jul 2023 02:59:46 +0300
Received: from orion.otenet.gr ([83.235.66.1])
    by director1.otenet.gr with LMTP id ePusAvIys2SSKwAAAftgaQ
    ; Sun, 16 Jul 2023 02:59:46 +0300
Received: from localhost (localhost [127.0.0.1])
    by orion.otenet.gr (mx.otenet.gr) with ESMTP id EEACF771
    for <[email protected]>; Sun, 16 Jul 2023 02:59:45 +0300 (EEST)
X-Spam-Flag: NO
X-Spam-Score: 0.004
X-Spam-Level:
X-Spam-Status: No, score=0.004 tagged_above=0.001 required=8
    tests=[FROM_DOMAIN_EXT=0.001, FSL_HELO_NON_FQDN_1=0.001,
    HELO_NO_DOMAIN=0.001, SPF_NONE=0.001] autolearn=disabled
X-Spam-From-Domain-External: YES
Received: from orion.otenet.gr ([127.0.0.1])
    by localhost (orion.otenet.gr [127.0.0.1]) (amavisd-new, port 10024)
    with LMTP id flRO1-XJ36GO for <[email protected]>;
    Sun, 16 Jul 2023 02:59:44 +0300 (EEST)
Received: from venocix-5180 (unknown [37.114.53.166])
    by orion.otenet.gr (mx.otenet.gr) with ESMTP id 760BB420
    for <[email protected]>; Sun, 16 Jul 2023 02:59:44 +0300 (EEST)
Received: from 37-114-53-166.hosterapi.de ([37.114.53.166]) by venocix-5180 with Microsoft SMTPSVC(10.0.17763.1);
     Sun, 16 Jul 2023 01:59:43 +0200
From: [email protected]
To: [email protected]
Subject: eGov-KYC
Date: 16 Jul 2023 01:59:43 +0200
Message-ID: <[email protected]>
MIME-Version: 1.0
Content-Type: text/html
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
X-OriginalArrivalTime: 15 Jul 2023 23:59:43.0573 (UTC) FILETIME=[6CEF7050:01D9B778]
X-Antivirus: Avast (VPS 230715-4, 15/7/2023), Inbound message
X-Antivirus-Status: Clean
X-Antivirus: avast! (VPS 230715-4, 15/7/2023), Inbound message
X-Antivirus-Status: Clean

 

 

Και για την ιστορία....

Σήμερα μου ήρθε και με άλλον (παρόμοιο αποστολέα)...  " [email protected]"

 

Το ότι το ms outlook δεν το μάρκαρε ως spam μου κάνει εντύπωση.

Σε gmail μόνο και μόνο από το SPF_NONE=0.001 που σημαίνει pass(no spf record) με μικρό confidence score λόγω ότι δεν υπήρχε spf record σε συνδυασμό με το ότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα DMARC θα στο έστελνε κατευθείαν στα spam.

Θα φανταζόμουν και σε outlook το ίδιο.

 

Το e-mail προφανώς δεν έχει έρθει από το gov.gr αλλά ο email provider σου είναι πολύ κακός μιας και δεν ελέγχει η μάλλον δεν κάνει enforce security headers.

 

Κανονικά email από το gov έχουν κανονικά SPF με explicitly Allowed IPs και μερικές φορές και DMARC αλλά τουλάχιστον περνάνε πάντα το SPF.

 

Γενικά είναι spoofed αλλά έπρεπε να σε ενημερώνει το outlook ότι ίσως κάτι δεν πάει καλά εδώ μιας και φαίνεται σχετικά εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Γειά σου !

Δυστυχώς, υπάρχουν άσχημα νέα για εσάς.
Πριν από λίγους μήνες περίπου, απέκτησα πρόσβαση στις συσκευές που χρησιμοποιούσατε για να σερφάρετε στο Διαδίκτυο.
Στη συνέχεια παρακολούθησα τη δραστηριότητά σας στο Διαδίκτυο.

Ακολουθεί η σειρά των προηγούμενων γεγονότων:
Στο παρελθόν έχω αποκτήσει πρόσβαση σε πολλούς λογαριασμούς email από χάκερ (σήμερα αυτό είναι μια πολύ εύκολη δουλειά που μπορεί να γίνει online).
Προφανώς συνδέθηκα στον λογαριασμό email σας χωρίς κόπο.

Μια εβδομάδα αργότερα, εγκατέστησα με επιτυχία το Trojan στα λειτουργικά συστήματα όλων των συσκευών σας που χρησιμοποιείτε για πρόσβαση στο email.
Ήταν πραγματικά πολύ εύκολο (επειδή κάνατε κλικ στους συνδέσμους στα email στα εισερχόμενά σας).
Όλα τα έξυπνα πράγματα είναι πολύ απλά. (>_<)

Το λογισμικό μου μου δίνει πρόσβαση σε όλα τα χειριστήρια των συσκευών σας, όπως η βιντεοκάμερα, το μικρόφωνο και το πληκτρολόγιο.
Ανέβασα επιτυχώς όλες τις προσωπικές σας πληροφορίες, καθώς και το ιστορικό περιήγησης στον ιστό και τις φωτογραφίες σας, στους διακομιστές μου.
Μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλους τους αγγελιοφόρους σας, καθώς και στα email, στα κοινωνικά δίκτυα, στις λίστες επαφών και ακόμη και στο ιστορικό συνομιλιών σας.
Ο ιός μου ενημερώνει συνεχώς τις υπογραφές του (καθώς βασίζεται σε προγράμματα οδήγησης) και επομένως παραμένει αόρατος στο antivirus σας.

Τώρα λοιπόν θα πρέπει να καταλάβετε ήδη γιατί έμεινα απαρατήρητη μέχρι αυτή τη στιγμή...

Από τη συλλογή των πληροφοριών σας, διαπίστωσα ότι είστε επίσης μεγάλος θαυμαστής των ιστοσελίδων για ενήλικες.
Απολαμβάνετε πραγματικά να επισκέπτεστε πορνογραφικούς ιστότοπους και να παρακολουθείτε βρώμικα βίντεο και να διασκεδάζετε πολύ.
Έχω ηχογραφήσει αρκετές από τις άτακτες σκηνές σου και έχω επεξεργαστεί μερικά βίντεο με τον οργασμό σου ενώ αυνανίζεσαι με πάθος.

Εάν εξακολουθείτε να αμφιβάλλετε για τις σοβαρές μου προθέσεις, με λίγα μόνο κλικ μπορείτε να μοιραστείτε τα βίντεό σας με φίλους, συγγενείς και ακόμη και συναδέλφους.
Δεν είναι επίσης πρόβλημα για μένα να κάνω αυτά τα βίντεο διαθέσιμα στο κοινό.
Πιστεύω ακράδαντα ότι δεν θέλετε να συμβεί αυτό. Εάν γνωρίζετε πόσο ξεχωριστά είναι τα βίντεο που σας αρέσει να παρακολουθείτε (το γνωρίζετε πλήρως), αυτό μπορεί να σας οδηγήσει σε πραγματική καταστροφή.

Ας το λύσουμε ως εξής:
Το μόνο που χρειάζεστε είναι μια μεταφορά 900 $ στον λογαριασμό μου (το ισοδύναμο Bitcoin με βάση τη συναλλαγματική ισοτιμία κατά τη μεταφορά σας) και μόλις η συναλλαγή είναι επιτυχής, θα διαγράψω αμέσως όλα αυτά τα παραμορφωμένα στοιχεία.
Μετά μπορούμε να προσποιηθούμε ότι δεν έχουμε ξανασυναντηθεί. Επιπλέον, σας διαβεβαιώνω ότι όλο το κακόβουλο λογισμικό θα αφαιρεθεί από όλες τις συσκευές σας. Να είστε σίγουροι, κρατάω τις υποσχέσεις μου.

Αυτό είναι πολύτιμο σε χαμηλή τιμή, δεδομένου ότι ξόδεψα πολλή προσπάθεια περιήγησης στο προφίλ και στην επισκεψιμότητά σας για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Εάν δεν ξέρετε πώς να αγοράσετε και να στείλετε Bitcoins, μπορείτε εύκολα να λύσετε αυτό το πρόβλημα αναζητώντας όλες τις σχετικές πληροφορίες στο διαδίκτυο.

Παρακάτω είναι το πορτοφόλι μου Bitcoin: bc1q37tyhuvj03x3wguxmqy7k6r57d5dmgp054xhd9

Έχετε το πολύ 24 ώρες μετά το άνοιγμα αυτού του email.

Παρακάτω είναι μια λίστα ενεργειών που δεν πρέπει να κάνετε:
Μην επιχειρήσετε να απαντήσετε στο email μου (το email στα εισερχόμενά σας δημιουργήθηκε από εμένα με τη διεύθυνση από).
Μην επιχειρήσετε να καλέσετε την αστυνομία ή άλλες υπηρεσίες ασφαλείας. Επίσης, μην σκέφτεστε καν να το μοιραστείτε με τους φίλους σας. Μόλις το καταλάβω (μην αμφιβάλλετε, μπορώ να το κάνω αβίαστα λαμβάνοντας υπόψη ότι έχω τον πλήρη έλεγχο όλων των συστημάτων σας), το βίντεό σας θα είναι άμεσα διαθέσιμο στο κοινό.
Μην προσπαθείς να με ψάξεις, δεν ωφελεί. Όλες οι συναλλαγές κρυπτονομισμάτων παραμένουν ανώνυμες ανά πάσα στιγμή.
Μην επιχειρήσετε να επανεγκαταστήσετε το λειτουργικό σύστημα στις συσκευές σας ή να τις αφαιρέσετε. Αυτό επίσης δεν έχει νόημα, καθώς όλα τα βίντεό σας είναι ήδη διαθέσιμα σε απομακρυσμένους διακομιστές.

Παρακάτω είναι μια λίστα με πράγματα για τα οποία δεν χρειάζεται να ανησυχείτε:
Ότι δεν θα λάβω τα χρήματα που μεταφέρατε.
- Μην ανησυχείτε, μπορώ ακόμα να το παρακολουθώ ακόμα και μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της συναλλαγής, καθώς συνεχίζω να παρακολουθώ όλες τις δραστηριότητές σας (ο ιός Trojan μου έχει μια επιλογή τηλεχειρισμού, όπως και το TeamViewer).
Ότι θα συνεχίσω να διαθέτω δημόσια τα βίντεό σας μόλις ολοκληρωθεί η μεταφορά χρημάτων.
- Πίστεψέ με, δεν έχει νόημα να συνεχίσω να περιπλέκω τη ζωή σου. Αν ήθελα πραγματικά να πάω εκεί, θα είχε συμβεί εδώ και πολύ καιρό!

Όλα θα είναι δίκαια!
Πριν ξεχάσεις: Προσπάθησε να μην εμπλακείς ξανά σε τέτοιες καταστάσεις στο μέλλον!
Μια συμβουλή από εμένα: Άλλαξε τακτικά όλους τους κωδικούς πρόσβασης του λογαριασμού σας.

Ελπίζω να μου στείλει και εμένα αντίγραφα... 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...