Προς το περιεχόμενο

Εχετε σχεση?


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μάλλον παρασύρθηκα από την αγάπη μου στο συμβιβασμό (αχ και να το διάβαζε η γυναίκα μου θα μ' έκανε ρόμπα) και δεν έκανα κάτι κατανοητό: Δεν απορρίπτω τον έρωτα απλά λέω πως δεν αρκεί. Άλλο η έρευνα που παρέθεσα και άλλη η άποψή μου. Αλλά κι η έρευνα προφανώς δεν έγινε για να καταχωρήσει το συνοικέσιο ή τον έρωτα ως το ultimate coupling sensation αλλά για να δούμε τι μετράει μετά από χρόνια σχέσης.

 

Όσον αφορά στην αναπαραγωγή ναι δεν είναι μόνο η αναπαραγωγή, ήταν και ο οικονομικός παράγων, η ασφάλεια, η επιβίωση των παιδιών, αργότερα η κουλτούρα και η κοινωνική αναρρίχηση. Ο έρωτας δεν είναι αιτία για γάμο, είναι αιτία για σεξ. Η αγάπη είναι αιτία για γάμο και αυτό έρχεται με το συμβιβασμό.

 

Και να το πω κι αλλιώς να το κλείσω από μένα: Το να συμβιβάζεσαι με τη γυναίκα σου/τον άντρα σου είναι η απαραίτητη προετοιμασία να συμβιβαστείς με το παιδί σου. Εφ' όσον μπορείς να κάνεις το ένα θα κάνεις και το άλλο. Δηλαδή αυτοί που χωρίζουν τη γυναίκα τους και παρατάνε τα παιδιά τους έχετε την εντύπωση πως αγαπούσαν ποτέ κανέναν από τους δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
**

 

σύμφωνα με όσα λες, η σχέση είναι ανάγκη για sex.

μήπως όμως με την λογική σου (δεν την ασπάζομαι ούτε την "πολεμάω)

η σχέση είναι η ταμπέλα που βάζουμε ώστε να μην μας η κοινωνία την ταμπέλα τις πουτάνας, η του "γαμικουλα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρίσκω πολύ ενοχλητικό το γεγονός ότι πάντα σε μία συζήτηση για σχέση μπαίνει ο παράγοντας γάμος. δηλαδή η ολοκλήρωση της σχέσης και το απόλυτο επιτυγχάνεται μόνο μέσω αυτού?

 

βέβαια φένζι, καταλαβαίνω ότι μπορεί εσύ να είσαι παντρεμένος και ευτυχισμένος με τη γυναίκα σου, αλλά άλλο πράγμα η αγάπη, άλλο πράγμα η συναισθηματική πληρότητα, η επικοινωνία και τα ουαν νάητ σταντ και άλλο ο συμβιβασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο το σεξ με την κοπελα σου μπορεις να μοιραστεις πολλες αλλες ευχαριστες στιγμες, οπως εκδρομες, να δεις ενα εργο να φτιάξετε μαζι ενα ωραιο φαγητο, να συζητησεις διαφορα πραγματα που συμβαινουν καθημερινα κλπ

*αμα βρω κοπελα αυτα θα κανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με όσα λες, η σχέση είναι ανάγκη για sex.

 

Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο, η σχέση είναι ανάγκη για επιβίωση (self-preservation). Η ξεπέτα κι η μαλακία είναι ανάγκη για σεξ :-)

 

@garnele κοίταξε πάντα σε μια συζήτηση για σχέσεις ο καθένας θα πει αυτό που ξέρει. Κι εγώ κάποια στιγμή της ζωής μου πίστευα πως η παρτούζα είναι η απόλυτη έκφραση συμβιβασμού και ολοκλήρωσης στις διαπροσωπικές σχέσεις. Επειδή δε με έχουν καλέσει ;) όμως σε παρτούζα πολλά χρόνια λέω αυτό που ξέρω: την μόνιμη συμβίωση δύο ανθρώπων. Τώρα απο εκεί και πέρα ολοκλήρωση δεν ξέρω τι είναι. Ξέρω όμως πως οι σχέσεις είναι το αγαπημένο θέμα συζήτησης ανδρών και γυναικών. Ξέρεις γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις τι το ζαλίζετε το θέμα με τον συμβιβασμό?

Αφού στη τελική όλοι αυτό κάνουμε.

Καταρχήν υπάρχουν οι τύποι που γι αυτούς συμβιβασμός είναι οτι έχουν δει στη μίζερη ζωή τους….δε ξερουν ρε παιδί μου τι παει να πει δε μπορώ να κοιμηθώ, δε μπορώ να βάλω μπουκιά στο στόμα μου.

Οι υπόλοιποι είναι σταγόνα στον ωκεανό και σα τη μύγα μες στο γάλα.

Θέλουν να κοιτάζουν τον άλλον στα μάτια και να βλέπουν κάτι ρε, θέλουν βλέμμα να καρφώνει…. θέλουν πόνο στα μάτια πως το λένε.

 

Και ποιος θα κάτσει ασυμβίβαστος σοβαρά μιλάμε τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω όμως πως οι σχέσεις είναι το αγαπημένο θέμα συζήτησης ανδρών και γυναικών. Ξέρεις γιατί;

 

Γιατί είναι άλλο ένα φτερό παγωνιού που οδηγεί στο ζευγάρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just food for thought...

Κάποτε έγινε μια έρευνα (μου διαφεύγουν οι ερευνητές) ανάμεσα σε ζευγάρια παντρεμένα από έρωτα και παντρεμένα από συνοικέσιο (...).

 

Αχα , helen fisher and the chemistrty of love ?

χοχο so typical , μήπως το ερεύνησες σε περίοδο μιας άτυχης ερωτικής εμπειρίας ; Αυτο έκανα πάντως εγώ ... λολ

 

Η προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο:οι γνώσεις για την νευρολογική αποκριση, τα έντσικτα αναποραγωγής και λοιπά , απλά μπορούν να ερμηνεύσουν το ορμέμφυτο και όχι να το θέσουν σε μια αιτιακή σχέση με το ζήτημα που θίγεται, δηλαδή τις εν εξελίξει σχέσεις δύο ερωτικών συντρόφων σε "κάτι πιο συμαντικό". Δηλαδή είναι μάταιο να αποδίδουμε την αποτυχία μιας σχέσης ή την κάτω βόλτα που μπορεί να έχει πάρει το φαινόμενο κατα μια κονή ομολογία απο οσο διαβάζω σε αυτο το thread , στην εγγενή τάση για αναπαραγωγή χαχα το βρίσκω κωμικοτραγικό .

Αυτό μπορώ να το βασίσω αυθαίρετα αν θες γιατί επιστήμονας δεν είμαι , στο γεγονός οτι η νευροφυσιολογία είναι μάλλον μια επιστήμη κατα την οποία ένας ερευνητής στην πειραματική του εργασία νιώθει μάλλον σαν ένα ορειβάτη που όταν φτάνει σε μια κορυφή βλέπει γύρω του τις γειτονικές κορυφές μέσα σε ένα ομιχλώδες τοπίο όπου τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο , ούτε καν προσιτό...λολ Αλλά βεβαίως βεβαιώς είχα μπει και εγώ κάποτε σε αυτο το τριπ όπου κερδίζεις πολύ λίγα πραγματα αναλογικά με την πολυπλοκότητα μιας τέτοιας ιστορίας όπως είναι "η σχέση" όπου και δίνω την κλισε ερμηνεία μου.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mithrandir kai ΦΡΟΥ-ΦΡΟΥ, νομίζω οτι πλέον είστε ετοιμοι για συμπαρουσιαστές στο ΚΟΥΣ-ΚΟΥΣ.

Πολλή ανάλυση ρε αδελφε....

 

Εκτός του γεγονότος οτι το όνομα είναι Mithrantir, δε φταίει κανείς πλην του εαυτού σου που δεν τολμάς να συζητήσεις τα θέματα πέρα απ' την επιφανειά τους.

 

Μη το παίζεις έξυπνος λοιπόν στα άτομα που το κάνουν.

 

Μάλλον εσύ κάνεις για το κους-κους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις τι παθατε?.Καλα ξεκινησε το θεμα,με το καλαμπουρακι του,και τωρα βλεπω,γυρισε στο φιλοσοφικο.Ουφ,ψυχοπλακωθηκα.Παντως εγω την σχολασα την κυρια πριν 1,5 μηνα.Τωρα εχω βαλει στο ματι,μια σπανια γκομενα με....τεσσερα ποδια, αλλα εχει πολυ μεγαλα αυτια η ατιμη.Ασε που που χαλβαδιαζει εναν αντιζηλο μου.Θα το παλαιψω ομως.

post-13311-129062959739_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...