Προς το περιεχόμενο

ανεμιστηρακια 120mm


thomakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω: ξέρει κανείς πόσες στροφές είναι τα ανεμιστήρια του Soprano; τα stock έτσι... εκείνα με τα πορτοκαλί blades... είναι 2 120mm και 1 92mm... επείδη ψάχνομαι και εγώ για ανεμιστήρες, και θέλω να δω τι διαφορά μεταξύ τους. Πήρα τώρα έναν sharkoon silent eagle 1500rpm 92mm για τα πλάγια, πολύ καλός και αθόρυβος, και μάλλον θα πάρω 2 SilenX 120mm, έναν με Led ... ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Το θέμα είναι τι ακριβώς θέλεις απο το μηχάνημα σου.

 

Εγώ παρασύρθηκα στην αρχή όταν αγόρασα την Ultra 120 και χτύπησα έναν s-flex στις 1600 με πραγματικά εξαιρετική απόδοση αλλά αρκετά θορυβώδης.

 

Τα ξήλωσα όλα και πήγα και αγόρασα 3 12άρια pwm της arctic με έλεγχο στροφών απο το mobo και έχω το κεφάλι μου ήσυχο αφού τελικά μετά απο δοκιμές τα έβαλα να δουλεύουν όλα στις 1000 rpm και αν χρειαστεί (που δεν έχει χειαστεί ποτέ!) ανεβάζουν μόνα τους στροφές.

 

Θέλω να πω ότι ο καθένας έχει δικά του δεδομένα τα οποία θέλει να ικανοποιούνται.

 

Αυτό είναι δεδομένο φίλε μου, απλά για τ οσυγκεκριμμένο θέμα επειδή με απασχόλησε και διάβασα πολλά.. λέω την γνώμη μου και τί έκανα εγώ προσωπικά.. δεν μεταφράζεται σε "ΠΑΡΕ ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ" ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι για ανεμιστήρα στην Τhermalright 120 eXtreme.

ultraxmode αυτόν πήρες; Μου τον πρότειναν κι αλλού για τον ιδανικότερο της περίπτωσής μου. Επίσης αποσύρομαι από τον ανεμιστήρα με μπλε led, γιατί κατάλαβα, πως αυτοί με τα leds για τη συγκεκριμένη δουλεία δεν είναι κι ό, τι καλύτερο και επίσης δεν εκμεταλεύεσαι στον έπακρον την κορυφαία αυτή ψύκτρα. Μπορείς να μου βρεις ενδεικτικά που διάβασες πως δοκιμάστηκαν και βγήκαν τα καλύτερα για την εν λόγω ψύκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω μες μπλε led όμως. Βρήκα αρκετά πράγματα σε forums πως οι SilenX είναι ψιλομούφα τελικά και δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

 

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο φίλε...δεν θα ήταν ΤΟΣΟ ακριβοί αλλιώς...πληροφοριάκα και επειδή ενδιαφέρεσαι για τους συγκεκριμένους, επείδη την έψαξα αρκετά με αυτούς τους ανεμιστήρες, πάρε αυτόν που έχει 1400 στροφές, γιατί αυτός είναι στις 1200... Αυτοί με τα leds που έχει το Πλαίσιο, είναι όλοι στα 1400...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο φίλε...δεν θα ήταν ΤΟΣΟ ακριβοί αλλιώς...πληροφοριάκα και επειδή ενδιαφέρεσαι για τους συγκεκριμένους, επείδη την έψαξα αρκετά με αυτούς τους ανεμιστήρες, πάρε αυτόν που έχει 1400 στροφές, γιατί αυτός είναι στις 1200... Αυτοί με τα leds που έχει το Πλαίσιο, είναι όλοι στα 1400...

 

Δυστυχώς έτσι πρέπει να είναι. Σε όποιο forum κοίταξα ένας στους 5 είναι ευχαριστημένος και οι υπόλοιποι δυσαρεστημένοι - ούτε καν αδιάφοροι. Τέλος πάντων είχα πει πως ήθελα να πάρω αυτόν που είναι στις 1400 κι έχει και μπλε led, αλλά μάλλον δε θα τον τιμήσω. Οι περισσότεροι μάλιστα αναφέρουν πως έχουν μικρή διάρκεια ζωής. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ίδιο έχω ακούσει και εγώ τον συγκεκριμένο... είχε πριν ένα μήνα το eshop έναν Thermaltake, που έδειχνε με αερογράφημα κιόλας την θερμοκρασία, στα 1500prm 17db..ακόμα να τον φέρει...:mad: μήπως έχεις κανένα link από forums για τους silenX πρόχειρο να το δω και εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ίδιο έχω ακούσει και εγώ τον συγκεκριμένο... είχε πριν ένα μήνα το eshop έναν Thermaltake, που έδειχνε με αερογράφημα κιόλας την θερμοκρασία, στα 1500prm 17db..ακόμα να τον φέρει...:mad: μήπως έχεις κανένα link από forums για τους silenX πρόχειρο να το δω και εγώ...

 

Reviews άμα googlάρεις θα βρεις αρκετά. Τα links όμως που με κάνανε να αλλάξω γνώμη είναι αυτά:

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=42068&highlight=silenx

http://hardforum.com/showthread.php?t=1037231&page=2

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=170224&highlight=fan+testing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 dba πάντως για εμένα είναι πολύ θορυβόδηας ανεμιστήρας...

 

Ε κοίτα περί ορέξεως είναι. Εγώ αυτόν τον ανεμιστήρα τον επέλεξα για την Thermalright Ultra 120 eXreme. Αν επέλεγα κάποια άλλο μέτριο ανεμιστήρα για τη συγκεκριμένη δουλειά που το θέλω και που θα παρείχε ένα μέτριο static pressure και airflow δε θα ήταν δυνατό να καρπωθώ τα οφέλη της κορυφαίας αυτής ψύκτρας. ;)

Στην τελική από θόρυβο είναι ικανοποιητική - δε λέω πως είναι αθόρυβη τελείως, αλλά σχετικά είναι όλα (θόρυβος, στροφές, airflow, κλπ). Για τους δήθεν αθόρυβους πολλά ακούγονται πάντως, οπότε όπως προείπα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτόν έχω πάρει.. αλλά περιμένω μιά μικρή λεπτομέρια.. τον Q9450..

 

Μόλις τον "κοτσάρω" πάνω θα σας πώ κι εγώ με τη σειρά μου !!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτόν έχω πάρει.. αλλά περιμένω μιά μικρή λεπτομέρια.. τον Q9450..

Μόλις τον "κοτσάρω" πάνω θα σας πώ κι εγώ με τη σειρά μου !!! :-)

Χαχά κι εγώ αυτόν τον επεξεργαστή περιμένω. Άσε. Λοιπόν ο ανεμιστήρας (SCYTHE SFF21F) τα σπάει. Αρκετά δυνατός κι από θόρυβο είναι πολύ ήσυχος - μια χαρά. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Αυτό που θέλω τώρα είναι να αλλάξω τον ανεμιστήρα που έχει μπροστά το κουτί μου, γιατί κάνει πλέον αρκετό θόρυβο. Λέει πως δουλεύει στις 1300rpm και στα 17dBA, αλλά πλέον μόνο 17DdBA δεν κάνει. Θέλω να έχει μπλε led οπωσδήποτε και φυσικά να είναι αποδοτικός και ήσυχος (τα κλασικά). ;)

Έχω δει αυτούς:

ZALMAN ZM-F3BL

Coolermaster TLF-S12-EB.

Kάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω τώρα είναι να αλλάξω τον ανεμιστήρα που έχει μπροστά το κουτί μου, γιατί κάνει πλέον αρκετό θόρυβο. Λέει πως δουλεύει στις 1300rpm και στα 17dBA, αλλά πλέον μόνο 17DdBA δεν κάνει. Θέλω να έχει μπλε led οπωσδήποτε και φυσικά να είναι αποδοτικός και ήσυχος (τα κλασικά). ;)

 

Σοβαρά τώρα, ακούγεται ανεμιστήρας της Thermaltake; Ξέρω ότι είναι πολύ καλοί όσον αφορά τον θόρυβο... έψαχνα μάλιστα τον cyclo ( αυτόν με το αερογράφημα) αλλά τίποτα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, ακούγεται ανεμιστήρας της Thermaltake; Ξέρω ότι είναι πολύ καλοί όσον αφορά τον θόρυβο... έψαχνα μάλιστα τον cyclo ( αυτόν με το αερογράφημα) αλλά τίποτα :-(

 

Kοίτα αν και είναι ίδιοι ο μπροστινός και ο πίσω και παρόλο που δουλεύουν στις ίδιες στροφές ο μπροστινός ακούγεται. Ο πίσω δεν ακούγεται καθόλου όμως. Βασικά ο μπροστινός κάνει το μισό θόρυβο που κάνουν οι υπόλοιποι 7 που έχω μαζί. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...