Προς το περιεχόμενο

ανεμιστηρακια 120mm


thomakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πολύ αθόρυβα είναι αυτά-->>http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976899&product=922080

αλλά δεν προτείνονται γιατί πολύς κόσμος λέει πως έχουν μικρή διάρκεια ζωής, ενώ κάποια έφτασαν και DOA.

 

εγώ προτείνω-->>http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976899&product=939986

(πολύ ήσυχα και αξιόπιστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω αυτά και είμαι είμαι μια χαρά, ησυχασα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=941689

Και η τιμούλα τους είναι σούπερ. Τι να πω εγώ που ήθελα 5!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ αθόρυβα είναι αυτά-->>http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976899&product=922080

αλλά δεν προτείνονται γιατί πολύς κόσμος λέει πως έχουν μικρή διάρκεια ζωής, ενώ κάποια έφτασαν και DOA.

(πολύ ήσυχα και αξιόπιστα)

 

 

Απόσπασμα απο το site της silenx

 

These fans feature fluid dynamic bearings (FDB) for long lasting life and quite performance. Available in a variety of sizes, from the tiny 40x40x10mm to the monstrous 120x120x38mm in a wide range of airflow levels.

 

Απόσπασμα απο το wikipedia:

 

Fluid bearing fans have the advantages of near-silent operation and high life expectancy (comparable to ball bearing fans). However, these fans tend to be the most expensive.

 

αφου τα ball bearings έχουν διάρκεια ζωής περίπου 7 χρόνια λειτουργείας τότε φαντάσου πόσο θα έχουν τα fluid. Βέβαια όλα αυτά ειναι θεωρητικά και στην πράξη θα φανούν. έτσι και αλλιώς όλα μου τα fan είναι silenx.

 

Αμα καεί καμια GPU θα τους κάψω την ζωή στην SilenX. Όχι τπτ άλλο, κάναν 20 ευρώ ο ένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FDB fans χαμηλού θορύβου βρίσκεις και με το 1/3 των χρημάτων από SilenX. Π.χ. Arctic Fan 12L. Εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από αυτούς (αν και τους δουλεύω χωρίς PWM από BIOS μόνιμα στις 1500 στροφές) και έχω παραγγείλει ακόμη 3 Arctic Fan 12 (όχι 12L) για χρήση με panel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σίγουρα υπάρχουν και παρόμοια fan σε απόδοση απλά η SilenX είναι η ΠΙΟ αθόρυβη. ακόμα και αν σημαίνει οτι πληρώνεις 10 ευρώ παραπάνω για 1 DB διαφορά.

 

ασε που ο πρώτος που παρέθεσες έχει 56.3 cmf ροή αέρα, ο δεύτερος 37 ενώ ο SilenX 72.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Δες τώρα τί λένε και οι «ειδικοί» :

 

A SilenX at last. A "proper" SilenX' date=' not an obscure 80mm model. Those of you who aren't regular readers are probably wondering what the big deal is. To summarize a very long story:

 

1. A SilenX spokesman was caught shilling his product by carrying on a conversation with himself on SPCR's forums, reregistering himself several times after his fraudulent activities were exposed by SPCR staff.

2. [b']SilenX' specifications are notoriously exaggerated, especially where noise is concerned[/b].

3. Thanks to widespread distribution and aggressive marketing (see point 2.), SilenX fans have a reputation for being quiet — but not on SPCR

4. For a very long time, in part because of point 1., SPCR had never "officially" reviewed a SilenX product.

 

All of this has been water under the bridge for some time, but a reputation once earned is hard to get rid of. And, every month or so, someone new asks why SPCR hasn't reviewed / approved any SilenX fans, and the whole thing gets dragged out of the mud again.

...

...

Unfortunately, while SilenX appears to be doing everything right, we still can't reconcile our 26 dBA@1m reading with SilenX' 11 dBA@1m. That's not a small difference. It's hard to write that off as measurement variance, even allowing for the fact that SPCR doesn't have access to an ultra-quiet anechoic chamber. Given how far above ambient our own measurement is, SilenX' 11 dBA noise spec just doesn't wash.

 

Και μιλάνε για το IXP-74-11, όχι το IXP-74-14. Επίσης στο ίδιο link, ακριβώς από κάτω είναι και ο Arctic Fan 12L. Αν τα διαβάσεις και συγκρίνεις τις μετρήσεις, σύγκρινε μετά και τις τιμές πώλησης και θα καταλάβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976899&product=941646 εγω εχω αυτα αλλα με τη διαφορα οτι ειναι uv reactive και πρασινα(!!) τεσπα,ιδια ειναι εξωτερικα,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ,δεν ακουω τιποτα και το chassis εχει 33-34 βαθμους περιπου.δεν ξερω γιατι το φιλοσοφεις τοσο πολυ το θεμα,και τα scythe που ειδα πιο πανω αρκετα καλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Δες τώρα τί λένε και οι «ειδικοί» :

 

 

 

Και μιλάνε για το IXP-74-11, όχι το IXP-74-14. Επίσης στο ίδιο link, ακριβώς από κάτω είναι και ο Arctic Fan 12L. Αν τα διαβάσεις και συγκρίνεις τις μετρήσεις, σύγκρινε μετά και τις τιμές πώλησης και θα καταλάβεις...

 

Με έκαψες τώρα... :confused:

 

μισό λεπτάκι όμως. Πρίν βάλω του silenX είχα coolermaster. η διαφορά στον θόρυβο ειναι σημαντική υπέρ των silenX βέβαια.

 

Ακόμα και στην VGA που έχω βάλει ενα 80χ80χ25 με το ζόρι το ακούω.

 

2 πραγματα υποψιάζομαι:

 

1) το SPCR ειναι μαλωμένο με την silenX και τους θάβει...

2) τα αλλα cooler απο άλλες εταιρίες είναι ακόμα πιο αθόρυβα απο αυτό που ακούω.

 

πρέπει να μας πουν γνώμες και αλλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...