Προς το περιεχόμενο

ανεμιστηρακια 120mm


thomakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε πρωτον δεν εχεις πει τι ανεμιστιρακια εχεις διπινα οι τριπινα το αφηνεις να ενοηθει αποτε κανε λιγο πιο συγκεκριμενη την ερωτηση σου και θα δεις οτι θα εχεις μεγαλη βοηθεια

απο εμας B) οποτε ξανακανε πιο συγκεκριμενη την ερωτηση σου

 

Θεώρησα ότι από τα λεγόμενά μου θα ήταν κατανοητό πως έχω 2πινα. Ίσως και να μην είναι και γιαυτό το λέω ξεκάθαρα τώρα. Πάντως από αναζητήσεις που έκανα εγώ δεν έχω βρει τίποτα ενδιαφέρον, εκτός από κάτι panelakia της Zalman που έχουν διακόπτη και παίζουν τις στροφές με αλλαγή στα volts από 12 στα 7. Αυτό σαν λύση δε μου κάνει. Αν λοιπόν κάποιος γνωρίζει ποιο panel κάνει τη δουλειά που θέλω ας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θεώρησα ότι από τα λεγόμενά μου θα ήταν κατανοητό πως έχω 2πινα. Ίσως και να μην είναι και γιαυτό το λέω ξεκάθαρα τώρα. Πάντως από αναζητήσεις που έκανα εγώ δεν έχω βρει τίποτα ενδιαφέρον, εκτός από κάτι panelakia της Zalman που έχουν διακόπτη και παίζουν τις στροφές με αλλαγή στα volts από 12 στα 7. Αυτό σαν λύση δε μου κάνει. Αν λοιπόν κάποιος γνωρίζει ποιο panel κάνει τη δουλειά που θέλω ας το πει.

ok τορα μου εδωσες και καταλαβα και νομιζω πως πρεπει να παρεις αλλα ανεμιστιρακια γιατι δεν ειναι speed controllable οποτε δεν μπορεις να κανεις τπτ παρα μονο να παρεις αλλους ανεμιστιρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση η εύρεση ανεμιστήρων 14cm. Ψάχνω πάνω από 2 βδομάδες και δεν μπορώ να βρω πουθενά (παγκόσμια) άλλες μάρκες εκτός από aerocool, sharkoon, Yate Loon. Οι aerocool δεν υπάρχουν σχετικά πουθενά ευρώπη (με εξαίρεση στο γερμανικό ebay αλλά ο πωλητής δεν δέχεται paypal) στην αμερική είναι πανάκριβοι. Οι yate loon δεν ξέρω τι λένε από ποιότητα (όχι ότι έχουν τρελή διαθεσιμότητα) και τέλος οι sharkoon που είναι οι μόνοι που υπάρχουν Ελλάδα.

 

Έτσι κι εγώ πήρα από eworld και περιμένω να έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοήτευση η εύρεση ανεμιστήρων 14cm. Ψάχνω πάνω από 2 βδομάδες και δεν μπορώ να βρω πουθενά (παγκόσμια) άλλες μάρκες εκτός από aerocool, sharkoon, Yate Loon. Οι aerocool δεν υπάρχουν σχετικά πουθενά ευρώπη (με εξαίρεση στο γερμανικό ebay αλλά ο πωλητής δεν δέχεται paypal) στην αμερική είναι πανάκριβοι. Οι yate loon δεν ξέρω τι λένε από ποιότητα (όχι ότι έχουν τρελή διαθεσιμότητα) και τέλος οι sharkoon που είναι οι μόνοι που υπάρχουν Ελλάδα.

 

Έτσι κι εγώ πήρα από eworld και περιμένω να έρθει.

 

ρε φιλε μια ερωτηση πιο case εχεις και περνει 14 ανεμιστιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα χθες μου πρότειναν αυτή και την πήρα αλλά κάνει απίστευτο θόρυβο!!!!

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977823&product=939986

 

Οι sflex που ανεφερες σε χαμηλοτερες στροφες ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αθορυβοι.

Tους εχει βαλει ενας φιλος σε stacker εναν στη cpu cooler, και 3 στο κουτι(μπροστα, πισω και στις γριλλιες στη βαση να τραβαει απο κατω.Ολους σε rheobus της akasa.Στα 7 βολτ(1050-1100 rpm) ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ.Στα 12 βολτ(1600 rpm) οντως ακουγονται αρκετα, ωστε να απεχουν απο το χαρακτηρισμο υσηχοι.

Εχει ενα seasonic 650 και στη vga ενα zalman Cooler VGA VF1000LED οποτε δεν αντιλαμβανεσαι θορυβο απο εκει γιατι πρακτικα τοσο το psu οσο και η vga ειναι αθορυβα.Το πσ ηχητικα ειναι ανυπαρκτο(σε συνθηκες o/c), μονο η ζαλμαν ακουγεται οταν τρεχει crysis , call of duty4(πραγματικα ακομα και τοτε δυσκολα θα την αντιληφθεις) Κλπ.

Aν θες υσηχια απο τους sflex βαλτους σε rheobus.

Aν δε θες ροοστατες κλπ παρε αυτα τα διαμαντια(κανε υπομονη οταν τα φερει η checkmate)

 

http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=12&lng=en&set=1

 

Eπισης αν τα φερνει ακομα η cool clean quiet.

 

http://www.cool-clean-quiet.com/product/index/greek/real-silent-case-fan-120mm-orange

 

Oτι πιο υσηχο κυκλοφορει μαζι με τους noctua nfp12.

Παρε τους και πραγματικα δε θα ασχοληθεις ξανα με το ζητημα θορυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε μια ερωτηση πιο case εχεις και περνει 14 ανεμιστιρια?

 

Δεν ξέρω ποια cases παίρνουν 14cm ανεμιστήρες, εγώ επειδή μοντάρω τώρα το δικό μου θα βάλω 14cm ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι nsf12 είναι οι πιο ήσυχοι από Νoctua όχι οι npf12 ;)

 

Δωσε καποιο review.

Νομιζω πως εισαι και σωστος και λαθος.Ο θορυβος ειναι υποκειμενικος.Για να τον ποσοτικοποιησουμε χρησιμοποιουμε τα db.Αν λοιπον βασιστουμε στα db που διαβασες στα specs ναι εισαι σωστος ειναι πιο αθορυβοι(5-10% λιγοτερα db).Eισαι ομως και λαθος διοτι τοσο μικρες διαφορες ειναι αμελητεες και στη τελικη δε φτανουν σε εμας για να τους αντιληφθουμε.Οι nfp12 ειναι μια γενια μπροστα οχι μονο απο τους nfs12 αλλα και απο οποιονδηποτε ανεμιστηρα κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα και ισως και παγκοσμια(εννοω ανεμιστηρες για χρηση σε pc, και οχι τιποτα πιο εξειδικευμενο).Σε lna ειναι αθορυβοι ωστε το να τους χρησιμοποιεις σε ulna πρακτικα δε αλλαζει τιποτα.Πχ σε lna ειναι ακριβως στα ιδια επιπεδα με τους nfs12.

Η ιδια η Noctua παραδεχεται κατασκευαστικο σφαλμα στους nfs12, γεγονος που εξηγει γιατι δεν εχουν τοσο καλο airflow.Για αυτο και τους προτεινει σαν ανεμιστηρες κουτιου, ενω οι nfp12(κανουν και για χρηση ως ανεμιστηρες σε cpucooler) παραγουν 53 cfm και ειναι αθορυβοι, αυτα τα νουμερα ειναι, προσωπικη μου γνωμη εξαιρετικα ως ΤΟΡ.Δες εδω

 

http://www.blazingpc.com/forum/showthread.php/noctua_nf_p12_high_impedance-11133/index.html?

 

Βασικα οι s12 ειναι κατα 3 db πιο αθορυβοι αλλα οι nfp12 παραγουν περιπου 10 παραπανω cfm και 60% static pressure σε σχεση με τους s12.Δες στο post περι static pressure(απο εκει ενημερωθηκα και εγω).Μετα απο καποιο ψαξιμο ακουσα κατι για ενα βουητο απο τους nfp12 σε καποιο φασμα στροφων αλλα μονο μερικοι αντιληφθηκαν κατι τετοιο οποτε η ειναι προβλημα παρτιδας η τοσο αμελητεο που δεν το αντιληφθηκνα ολοι οσοι ασχοληθηκαν.Για μενα παραμενει ενας απο τους τοπ ανεμιστηρες, μαλλον οχι.

" Ο ΤΟΠ ανεμιστηρας".

Οπως και να εχει ειτε scythe sflex, βαλει ειτε τους noctua nfp12 η s12 αλλα ενταξει ειπαμε να βγαζει και λιγο αερα(για αυτο δε τους πολυψηφιζω τους s12) ειτε τους nexus που και αυτοι ειναι αδυναμοι αλλα κανουν 10 ευρω απο cool clean quiet + πρακτικα ειναι yate loon ανεμιστηρες και επι 5ετια ηταν οι πιο αθορυβοι παγκοσμιως γia Pc case, ολοι μα ολοι ειναι αεξαιρετικα υσηχοι(στις 1000rpm).Το θεμα ειναι τι λεφτα θελει να δωσει και ποσο airflow περιμενει να εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε καποιο review.

Νομιζω πως εισαι και σωστος και λαθος.Ο θορυβος ειναι υποκειμενικος.Για να τον ποσοτικοποιησουμε χρησιμοποιουμε τα db.Αν λοιπον βασιστουμε στα db που διαβασες στα specs ναι εισαι σωστος ειναι πιο αθορυβοι(5-10% λιγοτερα db).Eισαι ομως και λαθος διοτι τοσο μικρες διαφορες ειναι αμελητεες και στη τελικη δε φτανουν σε εμας για να τους αντιληφθουμε.Οι nfp12 ειναι μια γενια μπροστα οχι μονο απο τους nfs12 αλλα και απο οποιονδηποτε ανεμιστηρα κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα και ισως και παγκοσμια(εννοω ανεμιστηρες για χρηση σε pc, και οχι τιποτα πιο εξειδικευμενο).Σε lna ειναι αθορυβοι ωστε το να τους χρησιμοποιεις σε ulna πρακτικα δε αλλαζει τιποτα.Πχ σε lna ειναι ακριβως στα ιδια επιπεδα με τους nfs12.

Η ιδια η Noctua παραδεχεται κατασκευαστικο σφαλμα στους nfs12, γεγονος που εξηγει γιατι δεν εχουν τοσο καλο airflow.Για αυτο και τους προτεινει σαν ανεμιστηρες κουτιου, ενω οι nfp12(κανουν και για χρηση ως ανεμιστηρες σε cpucooler) παραγουν 53 cfm και ειναι αθορυβοι, αυτα τα νουμερα ειναι, προσωπικη μου γνωμη εξαιρετικα ως ΤΟΡ.Δες εδω

 

http://www.blazingpc.com/forum/showthread.php/noctua_nf_p12_high_impedance-11133/index.html?

 

Βασικα οι s12 ειναι κατα 3 db πιο αθορυβοι αλλα οι nfp12 παραγουν περιπου 10 παραπανω cfm και 60% static pressure σε σχεση με τους s12.Δες στο post περι static pressure(απο εκει ενημερωθηκα και εγω).Μετα απο καποιο ψαξιμο ακουσα κατι για ενα βουητο απο τους nfp12 σε καποιο φασμα στροφων αλλα μονο μερικοι αντιληφθηκαν κατι τετοιο οποτε η ειναι προβλημα παρτιδας η τοσο αμελητεο που δεν το αντιληφθηκνα ολοι οσοι ασχοληθηκαν.Για μενα παραμενει ενας απο τους τοπ ανεμιστηρες, μαλλον οχι.

" Ο ΤΟΠ ανεμιστηρας".

 

να συμπληρωσω και την εγγυηση που ειναι αρκετα μεγαλη για fan;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικά δεν μπορώ να πώ αν υπάρχει διαφορά αυτών των 2. Εγώ το είπα με βάση τα specs που δίνει η noctua στην σελίδα της.

 

Αν όμως υποθέσω οτι ακόμα και οι s12 δεν είναι αθόρυβοι για το αυτί μου τότε φαντάσου οι p12 πώς θα είναι.

 

Αν προσέξεις δεν έχουν πολύ μεγάλη διαφορά σε airflow.5-6 cmf υπέρ του p12 και αυτό μετά τις 1200 στροφές. η διαφορά των 2 είναι στο ότι ο p12 πηγαίνει μέχρι 1300 στροφές και όχι μέχρι τι2 1200 που πηγαίνει ο s12.

 

τέλος πάντων για να μην το κουράζουμε, για να φτάσει κάποιος να επιλέξει noctua σημαίνει οτι τον ενδιαφέρει παραπάνω ο θόρυβος από το airflow. οπότε μιάς το s12 έχει καλυτερο λόγο airflow to noise καλυτερα να επιλέξει αυτά. και ειδικά αμα έχει κάποιος σκοπό να βάλει πολλά από αυτά, η διαφορά θα είναι ακόμη πιο σημαντική στον ήχο και ταυτόχρονα ασήμαντη στο airflow.

 

αυτά :-)

 

p.s. εννοείται οτι κανείς δεν θα βάλει noctua για να ψύχει cpu ή vga. μιλάμε πάντα για case cooling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι s-flex κανουν για cpu?

Ναι φυσικα

Τους εχω δει με 7βολτ οπως ειπα πιο πανω σε thermalright ultra120 extreme σε core2 6750 κλοκαρισμενο στα 3.2 και orthos να τρεχει 7 ωρες(ολο το βραδυ)Μαξιμουμ πηγε 54 βαθμους.Με 12βολτ κατεβαινει 2 βαθμους η θερμοκρασια(σιγα τα ωα δλδ αλλα να μη ξεχνας πως το πρωτο ρολο ως προς την αποδοση το παιζει ΧΑΛΑΡΑ η ψυκτρα και μετα ο ανεμιστηρας).Βασικα οι sflex στα 1600 rpm ανετοτατα εχουν πολυ καλο airflow για να μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε ψυκτρα.Εχουν ομως και το πλεονεκτημα της αθορυβης λειτουργιας αν τους δουλεψεις στα 1000-1100 rpm.Σιγουρα ομως στα 1600 Rpm ΔΕΝ ειναι αθορυβοι.

Φιλε vice δε θελω να το κουρασω αλλα θα σου ελεγα να το ψαξεις παραπανω.Διαφωνω μαζι σου σε καποια πραγματα που λες και απλα θα σου απαντησω ωστε να βοηθησω και καποιον που ψαχνεται αυτη τη στιγμη για ανεμιστηρες.Το αν λεω μπαρουφες η σωστα πραγματα θα με κρινουν οσοι διαβασαν τα ποστ μου.

Δε ειμαι γκουρου του hardware αλλα το χω ψαξει τρελα το θεμα θορυβος λογω αεροψυξης απο εποχης p4 northwood, athlonxp barton.

Αν οι s12 δε σου κανουν στο θεμα θορυβος προσπαθησε να βρεις αυτα τα μωρα

 

Kama Flow SA1225FDB12L (1,000 RPM)

η ακομα πιο αθορυβους

S-Flex SFF21D (800 RPM)

Επισης μπορεις να παρεις nexus(συνωνυμοι με την υσηχια) οι οποιοι ομως ειναι αρκετα αδυναμοι με μολις 38 cfm(δεν ειναι ασχημα βεβαια)

Η διαφορα των μολις 7 cfm tων p12 εναντι των s12 απο μονη της δε λεει τιποτα(οταν ομως τους βαλεις σε ενα κουτι με γριλλιες και φιλτρα που να εμποδιζουν την ομαλη ροη αερα τοτε η αποδοση ανεβαινει παρα πολυ υπερ των p12.Η στατικη πιεση τους ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη των s12.

Eπισης οπως και οι p12 και οι s12 αν θυμαμαι καλα εχουν τη δυνατοτητα να ρυθμιζουν τις στροφες και αρα και το θορυβο αλλα και τα cfm μεσω καλωδιων.(lna, ulna ειναι η ορολογια που χρησιμοποιει η noctua), οπατε αν εχεις το χρονο απλα ρυθμισε τους s12 που εχεις σε χαμηλοτερα rpm.Aποκλειεται στις 800 και 500 στροφες ανα λεπτο να μπορεις να τους ακους.Επισης ψαξε αν ο θορυβος που ακους οφειλεται στους ανεμιστηρες και οχι σε αλλη πηγη θορυβου οπως vga, cpu cooler η psu.

 

Eπισης συμφωνω κατα το ημιση σε αυτο που λες για τη χρηση noctua σε cpu cooler.Δε θα εβαζα ποτε εναν s12(βρισκω πιο φθηνους και δυνατους ανεμιστηρες για αυτο το σκοπο) για cpu cooler αλλα 100% εναν p12.(Παλι λογω static pressure)

Οι s12 λες οτι εχουν καλυτερο airflow to noise ratio.

Εδω εχεις δικιο

 

http://umlan.com/reviews/hardware/h26.html

 

αλλα αφου υπαρχει η δυνατοτητα να πας σε χαμηλοτερες στροφες τοτε παλι ψηφιζω p12

Ενα review για τους p12 εδω

Και οι 2 εχουν δοκιμαστει ωστε να παραγουν το χαμηλοτερο δυνατο αποτυπωμα θορυβου,και αυτο να ειναι τετοιο ωστε το ανθρωπινο αυτι να μην ενοχλειται.Δλδ ο ηχος που ακους κατα καποιο τροπο να μη γινεται ενοχλητικος και για να πεις οτι ακους τον ανεμιστηρα θα πρεπει να μπεις στη διαδικασια να κατσεις σωνει και καλα να τον ακουσεις.Προσπαθει δλδ η noctua οχι μονο να παραγει low noise fans αλλα και κατα καποιο τροπο να μας ξεγελασει στον ηχο που ακουμε.Εκει που παω πασσο ειναι για ενα howling ενα βουητο δλδ που καποιοι reviewers ανεφεραν αλλα ειναι κατι που δεν το ανεφερε η πλειοψηφια .

 

http://www.mikhailtech.com/Reviews/Noctua/NF-P12/page1

Φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ με αυτά που λές απλά θέλω να κάνω μερικές διευκρινίσεις :-)

 

Την επιλογή των noctua την έκανα σύμφωνα με την σεβαστή γνώμη του silent pc review τα οποία τα έβγαλε 2α στην γενική κατάταξη. (2-3 σελίδες πιο πριν έχω παραθέσει και τα αποτελέσματα πιο γενικά)

 

Εννοείται οτι δεν ακούγεται μοτέρ από τους s12 αλλά τον ήχο του αέρα τον ακούς μια χαρά. Αυτό το λέω γιατί πολλοί από εδώ φαντάζονται ότι εάν τους τοποθετήσουν θα γίνει το σύστημα μουγκό. γιαυτό και εγώ γράφω οτι δεν είναι έτσι για να ξέρει ο καθένας με τι έχει να κάνει.

 

Προσωπικά στο σύστημα μου έχω αρκετή ανάγκη για ψύξη ειδικότερα όταν δουλεύει ΚΑΙ η κάρτα γραφικών. Γιαυτό το λόγο χρησιμοποιώ 5 case fans και όλα τους noctua s12. γριλιές δεν υπάρχουν πλέον και έτσι οι θερμοκρασίες είναι πάρα πολύ καλές στο εσωτερικό του. Γιαυτό και λέω οτι είναι η χρυσή τομή noise/airflow.

 

πάντως με το καλωδιάκι για μειωμένες στροφές πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα εντελώς αλλα οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν πολύ.δεν μου κάνει προσωπικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...