Προς το περιεχόμενο

ανεμιστηρακια 120mm


thomakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πάντως εγώ έχω τον 120 mm SilenX Ixtrema Pro 11 dba (προσοχή γιατί υπάρχει και ο 14 και ο 18 dba) και είναι πραγματικά αθόρυβος!!! Δεν ακούγετε καθόλου έχει πολύ καλή ροή 46.7 cfm αλλά το μειονέκτημά του είναι ότι είναι πανάκριβος...25 Ε. Αλλά επειδή εγώ προσωπικά είμαι ψείρας όσον αφορά τον θόρυβο πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του.

οταν λες αθορυβος τον εχεις και δουλευει τερμα η μονο οταν του ριχνεις τισ στροφες γιατι και γω εχω μια Noctua NH-U12 με αυτον τον 12 Coolink SWiF-1201 και σε full speed κανει αρκετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
οταν λες αθορυβος τον εχεις και δουλευει τερμα η μονο οταν του ριχνεις τισ στροφες γιατι και γω εχω μια Noctua NH-U12 με αυτον τον 12 Coolink SWiF-1201 και σε full speed κανει αρκετο...

 

Εγώ τον χρησιμοποιώ σαν πλαϊνό ανεμιστήρα στο case και τον έχω να δουλεύει στις μέγιστες στροφές του (1.100) και δεν αντιλαμβάνεσαι καθόλου τον θόρυβο. Αυτή την ψήκτρα την αγόρασα αρκετά διστακτικά μπορώ να ομολογήσω εξαιτίας του πολύ μεγάλου κόστους σε σχέση με αντίστοιχες, αλλά με αποζημίωσε και λόγω της αρκετά μεγάλης ροής αλλά κυρίως λόγω του πολύ χαμηλού θορύβου του οποίου έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αλλαξω τον 12αρι της noctua NH-U12 με το 12 Coolink SWiF-1201 και να βαλω Noctua NF-P12 12cm Fan το δικο του δλδ τα specs και τον 2 ειναι αυτα απλα πιστευω οτι θα εχει καλυτερο air flow και στο τερμα των στροφων τους 4 db κατω....

 

http://www.coolink-europe.com/main.php?show=art_list&item=2&cat=1&cat_set=1 το 3 εχω

http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=12&lng=en&set=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά.. υπάρχει πρόβλημα με τα LEDS σε ένα FAN γενικά, όταν μιλάμε για PC που δουλεύει 24/7 ?? Εννοώ αν υπάρχει κίνδυνος να αρπάξει φωτιά και να τρέχουμε..

 

Καλύτερα δεν είναι χωρίς LED ? Εγώ ΘΕΛΩ μεν να πάρω με LED αλλά σκέφτομαι κ αυτό ..

 

PS : Ξέρω, χαζή ερώτηση, αλλά ρωτάω μήπως κάποιος έχει υπόψιν του κάτι τέτοιο ή έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αλλαξω τον 12αρι της noctua NH-U12 με το 12 Coolink SWiF-1201 και να βαλω Noctua NF-P12 12cm Fan το δικο του δλδ τα specs και τον 2 ειναι αυτα απλα πιστευω οτι θα εχει καλυτερο air flow και στο τερμα των στροφων τους 4 db κατω....

 

http://www.coolink-europe.com/main.php?show=art_list&item=2&cat=1&cat_set=1 το 3 εχω

http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=12&lng=en&set=1

 

τον εβαλα λοιπον κλεινω τα υπολοιπα 7 του cosmos s και....ΤΙΠΟΤΑ δεν ακουγετε καθολου και το λεω εγω που μου τη δινει και το κιχ του σκληρου pc. τελικα αξιζε τα 20ε μακαρι να εβαζα και τα υπολοιπα ιδια....και στο τερμα μιλαμε παντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά.. υπάρχει πρόβλημα με τα LEDS σε ένα FAN γενικά, όταν μιλάμε για PC που δουλεύει 24/7 ?? Εννοώ αν υπάρχει κίνδυνος να αρπάξει φωτιά και να τρέχουμε..

 

Καλύτερα δεν είναι χωρίς LED ? Εγώ ΘΕΛΩ μεν να πάρω με LED αλλά σκέφτομαι κ αυτό ..

 

PS : Ξέρω, χαζή ερώτηση, αλλά ρωτάω μήπως κάποιος έχει υπόψιν του κάτι τέτοιο ή έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα..

 

2 ανεμιστήρες με LED και το pc 24/7 για περίπου 1.5 χρόνο με μια διακοπή 20 ημερών...Προχώρα άφοβα δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ρε παιδιά.. υπάρχει πρόβλημα με τα LEDS σε ένα FAN γενικά, όταν μιλάμε για PC που δουλεύει 24/7 ?? Εννοώ αν υπάρχει κίνδυνος να αρπάξει φωτιά και να τρέχουμε..

 

Καλύτερα δεν είναι χωρίς LED ? Εγώ ΘΕΛΩ μεν να πάρω με LED αλλά σκέφτομαι κ αυτό ..

 

PS : Ξέρω, χαζή ερώτηση, αλλά ρωτάω μήπως κάποιος έχει υπόψιν του κάτι τέτοιο ή έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα..

 

Το Led ΔΕΝ αναπτυσει θερμοκρασιες και ειναι εξαιρετικα ανθεκτικο σε overvoltage.

Π.χ. ενα Led απλο ( 2,8 βολτ) για να το καψω επρεπε να του δωσω αισιως 12 βολτ :P

Απο πρασινο ειχε γινει πορτοκαλοκιτρινο και μετα εσπασε :P

 

Δεν καιγονται καθολου ευκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάτε για ανεμιστήρακια και εγώ είμαι λίγο άσχετος....

 

εχω αυτο το case

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700284

 

Εχω 2 ανεμιστηρακια 12αρια τα οποία παίρνουν ρεύμα κατευθείαν στη μπριζα

 

λέω να τα βάλω το ενα μπρος και το άλλο στο πλαι αν μπαίνει

 

Ο αέρας πρέπει να είναι σε όλα απο μέσα προς τα εξω ;

 

Εχω ενας Ε2160 τον εχω παει στα 3.2 και η θερμοκρασία με το ORTHOS πανω παει 70C στους core (με τα set για volt σε auto). θα κανουν τιποτα τα ανεμηστηρακια η τζαμπα θα τα βαλω ;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις αν υπαρχει πολυ μεγαλος ανεμιστηρας για παραδειγμα 250mm? κατι σαν αυτον που εχει ενα κουτι της aerocool?εχω ενα κουτι απο plexy και μπορω να κοψω το πλαινο και να βαλω εναν τεραστιο οποτε και να βγαλω ολους τους αλλους

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος.

Αυτός λένε είναι αθόρυβος. Σήμερα λέω να πάρω έναν, αλλά από τιμή "σκίζει".

Ενδιαφέρομαι για έναν 12άρη σε μπλε led για χρήση πάνω σε Thermalright 120 eXtreme ψύκτρα. Yπάρχει κάτι άλλο να αντιπροτείνετε και που να υπάρχει φυσικά στα ελληνικά μεγάλα καταστήματα;

To θέμα "θορύβου" δεν το αναφέρω. Ποιος θέλει θόρυβο εξάλλου;

Λογικά σε αυτά που ζητάω θα μου πείτε ως εναλλακτική τον Coolermaster. Στο e-shop υπάρχουν σε μπλε led που θέλω εγώ των εταιριών Akasa, Sharkoon, Revoltec και Zalman, αλλά δεν έχω ακούσει κάποιον να τα προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πάντως για Thermalright Ultra 120 Extreme (που έχω αγοράσει κι εγώ) είχα διαβάσει πως τα 120mm της Scythe (τα S-Flex) δοκιμάστηκαν ως τα καλύτερα γιαυτή την ψύκτρα..) οπότε κ το πήρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω με μπλε led όμως. Βρήκα αρκετά πράγματα σε forums πως οι SilenX είναι ψιλομούφα τελικά και δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πάντως για Thermalright Ultra 120 Extreme (που έχω αγοράσει κι εγώ) είχα διαβάσει πως τα 120mm της Scythe (τα S-Flex) δοκιμάστηκαν ως τα καλύτερα γιαυτή την ψύκτρα..) οπότε κ το πήρα..

Το θέμα είναι τι ακριβώς θέλεις απο το μηχάνημα σου.

 

Εγώ παρασύρθηκα στην αρχή όταν αγόρασα την Ultra 120 και χτύπησα έναν s-flex στις 1600 με πραγματικά εξαιρετική απόδοση αλλά αρκετά θορυβώδης.

 

Τα ξήλωσα όλα και πήγα και αγόρασα 3 12άρια pwm της arctic με έλεγχο στροφών απο το mobo και έχω το κεφάλι μου ήσυχο αφού τελικά μετά απο δοκιμές τα έβαλα να δουλεύουν όλα στις 1000 rpm και αν χρειαστεί (που δεν έχει χειαστεί ποτέ!) ανεβάζουν μόνα τους στροφές.

 

Θέλω να πω ότι ο καθένας έχει δικά του δεδομένα τα οποία θέλει να ικανοποιούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...