Προς το περιεχόμενο

αγορα seagate 500 GΒ


-WISE-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσον αφορά την cache,περισότερη=κρατάει περισσότερα δεδομένα στην εσωτερική του μνήμη ο σκληρός(δεν είναι αμνήμονες οι σκληροί),πράγμα που σημαίνει κάνει πιό γρήγορη προσπέλαση δεδομένων,όταν πας να διαχειριστείς πχ ένα αρχείο που το είχες τρέξει προτύτερα...Κοντολογίς,μεγαλύτερη cache=πιο γρήγορη η δουλειά σου σε κάποιες περιπτώσεις.

Όσον αφορά τα δε μαγαζιά,ο Κωτσόβολος είναι "γενικό εμπόριο ηλεκτρονικών",κι αυτό δεν ακούγεται καλό για περιπτώσεις service (χωρίς να έχω ΙΔΕΑ τι κάνει στην πράξη),το δε e-shop μάλλον είναι πως θα σου κάτσει-προσωπικά από 'κει αγοράζω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ο,τιδήποτε(προϊόν,αντικατάσταση,καθυστέρηση κλπ),αλλά το insomnia και μόνο να πεις, έχει μπόλικα posts από "αγανακτισμένους"...

Η επιλογή δική σου-η ΔΙΚΗ μου γνώμη είναι Κωτσόβολος ΜΟΝΟ λόγω διπλάσιας cache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παιδιά μια απορία. Μου αρέσει ο σκληρός Seagate Free Agent 500Gb. Βλέπω όμως πως βγαίνει σε 16ΜΒ Cache (Κωτσόβολος, 99ευρώ, http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=17471) αλλά και με 8ΜΒ Cache (Eshop, 95 ευρώ, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301738). Ποιά η καλύτερη αγορά ;QUOTE]

 

συμφωνα με αυτα που γραφει το site του κωτσοβολου ο seagate που λες εχει 16mb cache και ειναι απο τους ελαχιστους(αν οχι ο μονος)...να σου πω δεν πολυεμπιστευομαι αυτα που γραφουν τα sites...την εχω πατησει απειρες φορες ακομα και με το πλαισιο...δλδ που αλλα εγραφαν και αλλα τελικα ισχυαν...:mad:

παντως εκει που ειχα αποκλεισει Seagate βλεπω τωρα αυτον που λες που δεν εχει και αναγκαστικη ορθια σταση,εχει 6mb cache(αν ισχυει στα αληθεια)...εχει ομως κουμπι on/off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια απορία. Μου αρέσει ο σκληρός Seagate Free Agent 500Gb. Βλέπω όμως πως βγαίνει σε 16ΜΒ Cache (Κωτσόβολος' date=' 99ευρώ, http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=17471) αλλά και με 8ΜΒ Cache (Eshop, 95 ευρώ, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301738). Ποιά η καλύτερη αγορά ;QUOTE']

 

συμφωνα με αυτα που γραφει το site του κωτσοβολου ο seagate που λες εχει 16mb cache και ειναι απο τους ελαχιστους(αν οχι ο μονος)...να σου πω δεν πολυεμπιστευομαι αυτα που γραφουν τα sites...την εχω πατησει απειρες φορες ακομα και με το πλαισιο...δλδ που αλλα εγραφαν και αλλα τελικα ισχυαν...:mad:

παντως εκει που ειχα αποκλεισει Seagate βλεπω τωρα αυτον που λες που δεν εχει και αναγκαστικη ορθια σταση,εχει 6mb cache(αν ισχυει στα αληθεια)...εχει ομως κουμπι on/off?

 

πήρα τηλέφωνο τις πωλήσεις του Κωτσόβολου σήμερα και ρώτησα για την cache του εν λόγο προιόντος. Η τηλεφωνήτρια δεν είχε ιδέα και με παρέπεμψε σε πωλητή σε κατάστημα του Κωτσόβολου... Ρώτησα στο υποκατάστημα του στην Ρόδο. Ο πωλητής εκεί μου είπε πως και στο φυλλάδιο αλλά και αλλά και στο Ίντερνετ έχει γίνει λάθος. Ο εν λόγο σκληρός έχει 8ΜΒ cache. Αυτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να έκανε λάθος ο πωλητής του Κωτσόβολου δεν ξέρω... Δεν με ενδιαφέρει όμως... Το ψάξιμο το προσωπικό μου το κοστολογώ επίσης... Αρκετά έψαξα... Σίγουρα όμως δεν θα επενδύσω σε μια εταιρεία που ενδεχόμένως δεν γνωρίζει τα προιόντα της ή που πιθανόν δεν δίνει σωστή ενημέρωση για αυτά (σκοπίμως ή απλά λόγο αδυναμίας να ανταπεξέλθει, δεν το εξετάζω αυτό)!!! Ο Κωτσόβολος μου κόστισε μια τρεις ώρες επιπλέον ψάξιμο για να καταλήξω πως ούτε ο ίδιος καλά καλά ξέρει τι πουλάει και τι λέει!

 

Το Εshop μου είπε πως η ίδια η Seagate δεν αναγράφει cache για το συγκεκριμένο μοντέλο. Όταν ρώτησα πως είναι δυνατόν το Πλαίσιο και ο Κωτσόβολος να αναγράφουν αυτήν την πληροφορία απλά με παρέπεμψε στα εν λόγο καταστήματα. Ρώτησα το ένα. Την συνέχεια την γνωρίζετε...

 

Θα το πάρω από το eshop σε λιγότερο από 95 ευρώ (μειωμένο φπα στην Ρόδο)... Και λήξη!!!

 

Αν έκανα λάθος για τον Κωτσόβολο δεν πειράζει χάσαμε και οι δύο... Δεν θα γίνω όμως ντετέκτιβ για μια αγορά των 100 ευρώ και με μηδαμινές διαφορές μεταξύ των δύο προιόντων (που μάλλον δεν είναι δύο αλλά ένα)...

 

"Κύριε Κωτσόβολε... Να μας δίδετε σωστή ενημέρωση και χωρίς ασυνέπειες μέσο των φυλλαδίων σας, των πωλητών σας και του site σας γιατί μας χάνετε τον πολύτιμο μας χρόνο!!!"

 

Έδωσα λύση στο πρόβλημα μου.

 

γεια χαραντάν,

χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να έκανε λάθος ο πωλητής του Κωτσόβολου δεν ξέρω... Δεν με ενδιαφέρει όμως... Το ψάξιμο το προσωπικό μου το κοστολογώ επίσης... Αρκετά έψαξα... Σίγουρα όμως δεν θα επενδύσω σε μια εταιρεία που ενδεχόμένως δεν γνωρίζει τα προιόντα της ή που πιθανόν δεν δίνει σωστή ενημέρωση για αυτά (σκοπίμως ή απλά λόγο αδυναμίας να ανταπεξέλθει, δεν το εξετάζω αυτό)!!! Ο Κωτσόβολος μου κόστισε μια τρεις ώρες επιπλέον ψάξιμο για να καταλήξω πως ούτε ο ίδιος καλά καλά ξέρει τι πουλάει και τι λέει!

 

Το Εshop μου είπε πως η ίδια η Seagate δεν αναγράφει cache για το συγκεκριμένο μοντέλο. Όταν ρώτησα πως είναι δυνατόν το Πλαίσιο και ο Κωτσόβολος να αναγράφουν αυτήν την πληροφορία απλά με παρέπεμψε στα εν λόγο καταστήματα. Ρώτησα το ένα. Την συνέχεια την γνωρίζετε...

 

Θα το πάρω από το eshop σε λιγότερο από 95 ευρώ (μειωμένο φπα στην Ρόδο)... Και λήξη!!!

 

Αν έκανα λάθος για τον Κωτσόβολο δεν πειράζει χάσαμε και οι δύο... Δεν θα γίνω όμως ντετέκτιβ για μια αγορά των 100 ευρώ και με μηδαμινές διαφορές μεταξύ των δύο προιόντων (που μάλλον δεν είναι δύο αλλά ένα)...

 

"Κύριε Κωτσόβολε... Να μας δίδετε σωστή ενημέρωση και χωρίς ασυνέπειες μέσο των φυλλαδίων σας, των πωλητών σας και του site σας γιατί μας χάνετε τον πολύτιμο μας χρόνο!!!"

 

Έδωσα λύση στο πρόβλημα μου.

 

γεια χαραντάν,

χ

 

σε ολα αυτα που προαναφερεις εχεις δικιο...και εγω οπως προειπα εχω πεσει σε αναλογες περιπτωσεις στο πλαισιο...και θα αναθερθω συγκεκριμενα:

Πρωτο θυμα ηταν ο αδερφος μου οταν πριν μερικα χρονια ειχε αγορασει λαπτοπ και το site εγραφε οτι ειχε 512MB RAM..αφου το αγορασε διαπιστωσε οτι τελικα ειχε 256ΜΒ RAM..

Επομενο θυμα ημουν εγω...οταν πριν απο(σχεδον) 2 χρονια αγορασα το λαπτοπ μου το site και το φυλλαδιο του πλαισιου εγραφε οτι ειχε επεξεργαστη Centrino Duo στα 2Ghz και οταν τον αγορασα διαπιστωσα οτι εχει Centrino Duo T2250 1,73Ghz...

οταν ειχα παει μετα απο μερικες μερες στο πλαισιο για να αγορασω κατι αλλο το ειπα στον πωλητη,το κοιταξε και μου ειπε οτι εχω δικιο και οτι εχει γινει οντως λαθος...

εγω βεβαια μπορω να υποπτευθω οτι μπορει να γινονται σκοπιμα τα λαθη...γτ δεν εχω δει λαθος χειροτερα χαρακτηριστικα απο αυτα που ισχυουν σε ενα λαπτοτ/σκληρο κλπ?

θα επρεπε αυτο το σημειο να το προσεξουν ιδιατερα τα μεγαλα καταστηματα γιατι δημιουργουνται συγχησεις...εκτος αν το κανουν σκοπιμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολα αυτα που προαναφερεις εχεις δικιο...και εγω οπως προειπα εχω πεσει σε αναλογες περιπτωσεις στο πλαισιο...και θα αναθερθω συγκεκριμενα:

Πρωτο θυμα ηταν ο αδερφος μου οταν πριν μερικα χρονια ειχε αγορασει λαπτοπ και το site εγραφε οτι ειχε 512MB RAM..αφου το αγορασε διαπιστωσε οτι τελικα ειχε 256ΜΒ RAM..

Επομενο θυμα ημουν εγω...οταν πριν απο(σχεδον) 2 χρονια αγορασα το λαπτοπ μου το site και το φυλλαδιο του πλαισιου εγραφε οτι ειχε επεξεργαστη Centrino Duo στα 2Ghz και οταν τον αγορασα διαπιστωσα οτι εχει Centrino Duo T2250 1,73Ghz...

οταν ειχα παει μετα απο μερικες μερες στο πλαισιο για να αγορασω κατι αλλο το ειπα στον πωλητη,το κοιταξε και μου ειπε οτι εχω δικιο και οτι εχει γινει οντως λαθος...

εγω βεβαια μπορω να υποπτευθω οτι μπορει να γινονται σκοπιμα τα λαθη...γτ δεν εχω δει λαθος χειροτερα χαρακτηριστικα απο αυτα που ισχυουν σε ενα λαπτοτ/σκληρο κλπ?

θα επρεπε αυτο το σημειο να το προσεξουν ιδιατερα τα μεγαλα καταστηματα γιατι δημιουργουνται συγχησεις...εκτος αν το κανουν σκοπιμα...

 

μην ξεχνάτε ότι τα καταστήματα προσπαθούν να βγάλουν την ουρά τους απέξω, για αυτό σε πολλά φυλλάδια λένε ότι δεν φέρει καμία ευθύνη σε τυχός λάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα ρε παιδια να παμε να αγωρασουμε κατι απο αυτα τα καταστηματα και να κανουν λαθος προς οφελος μας δεν παιζει ομως ε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

commentator δεν εχω μια..οταν ανοιξα αυτο το τοπικ ειχα 500 ε και τωρα ειμαι ταπι!!σας ελεγα ρε παιδια αποφασιστε γρηγορα!!!τωρα οριστε... :-)

καλο μηνα παιδες!!

 

p.s. thresh καλο Μαιο με βλεπω να τον παιρνω που θα μου κανουν τον μπουναμα οι συγγενεις στη γιορτη μου!!χαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...