Προς το περιεχόμενο

Λογισμικό: Υποχρεωτική δήλωση αδειών λογισμικού στην ΥΠΕΕ


giannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα σου έρθει φορολογικός έλεγχος, η εμπειρία λέει οτι το πρόστιμο θα το φάς , είσαι ,δεν εισαι ΟΚ. Το καλό το παλουκάρι ξέρει κάθε παράθυράκι, και αν δεν το βρεί το ανοίγει μόνος του.

 

και η ίδια εμπειρία λέει, οτι το πρόστιμο θα το γλυτώσεις ή θα έχεις μια γενναία έκπτωση (πχ. μείον 90% :lol::lol: ), αν ξέρεις απο καλό λάδι.

 

οπότε, ρίχνουμε τις εικονικές δηλώσεις, και απλά περιμένουμε, να μην κάτσει σε μάς η μπίλια του ελέγχου :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν δούλευα στο τμήμα πληροφορικής του Ο.Τ.Ε. γινόταν το εξής. Ο Ο.Τ.Ε. είχε κάνει συμφωνία με την Microsoft και κάθε χρόνο πλήρωνε σε αυτήν ένα πολύ μεγάλο ποσό. Έτσι δεν υπήρχε άδεια χρήσης για κάθε μηχάνημα. Για οπουδήποτε μηχάνημα μέσα στον Ο.Τ.Ε. μπορούσαμε να βάλουμε "σπασμένες" εκδόσεις των Windows 2000 και Office 2000 χωρίς πρόβλημα. Μόνο για τις εκδόσεις server έπρεπε να είναι όλα κανονικά. Πιστεύω ότι όλες οι μεγάλες εταιρίες έτσι λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Και στην εταιρία που δούλευα εγώ το ίδιο γινόταν. Δεν ξέρω αν ήταν η εξαίρεση του κανόνα αλλά πειρατικό λογισμικό δεν υπήρχε. Ακόμα και το winzip ήταν αγορασμένο κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δούλευα στο τμήμα πληροφορικής του Ο.Τ.Ε. γινόταν το εξής. Ο Ο.Τ.Ε. είχε κάνει συμφωνία με την Microsoft και κάθε χρόνο πλήρωνε σε αυτήν ένα πολύ μεγάλο ποσό. Έτσι δεν υπήρχε άδεια χρήσης για κάθε μηχάνημα. Για οπουδήποτε μηχάνημα μέσα στον Ο.Τ.Ε. μπορούσαμε να βάλουμε "σπασμένες" εκδόσεις των Windows 2000 και Office 2000 χωρίς πρόβλημα. Μόνο για τις εκδόσεις server έπρεπε να είναι όλα κανονικά. Πιστεύω ότι όλες οι μεγάλες εταιρίες έτσι λειτουργούν.

 

Καλημέρα

 

αυτο που λες ειναι το Open License. δεν νοιμζω να ηταν σπασμενα, απλα με το License αυτο εχεις μόνο ένα cd και κανεις setup πολλα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, φυσικά το linux και γενικά το open source είναι η λύση, αλλά αυτή η λύση ανήκει σε μια κοινωνία που βλέπει μπροστά και αντιλαμβάνεται τις εξελίξεις και το μέλλον που έρχεται, όχι σε μια κοινωνία που τρέχει να προλάβει τις εξελίξεις ή περιμένει να δει από πού θα μαζέψει το περισσότερο λάδι για να αποφασίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είστε όλοι τόσο υπέρμαχοι του Linux. Δεν λέω, καλό και άγιο το Linux, free είναι, πολλές δωρεάν εφαρμογές έχει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει επαγγελματικές εφαρμογές που να τρέχουν σε αυτό. Και επειδή πολλοί θα διαφωνούν με αυτό που λέω, απλά να ρωτήσω αν το πιο κοινό πρόγραμμα για μηχανικούς, δηλαδή το AutoCAD τρέχει σε linux. Απ΄όσο ξέρω δεν τρέχει (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Γενικά, τέτοια προγράμματα δεν τρέχουν σε linux. Και μια εταιρία με 20-25 άτομα δεν πιστεύω οτι έχει την ευχέρεια να έχει υπολογιστές με windows για αυτά που δεν τρέχουν σε linux και υπολογιστές με Linux για όλα τα υπόλοιπα. Εκτός των άλλων, άντε να βρεις και τεχνική υποστήριξη στην περίπτωση που έχεις το autocad αγοραστό. Και ας αφήσουμε το autocad στην άκρη μιας και δεν είναι όλοι μηχανικοί, αλλά τα περισσότερα προγράμματα που χρησιμοποιούνται στις εταιρίες δεν υποστηρίζουν Linux (από το πιο απλό που βγάζει τιμολόγια, κάνει έλεγχο αποθεμάτων κλπ) μέχρι τα πιο εξειδικευμένα (π.χ. αυτά που χρησιμοποιούν γιατροί).

 

Δλδ, αυτό που θέλω να πω, είναι οτι to linux έχει πολλά καλά, αλλά δεν παύει να είναι ένα δευτερεύων λειτουργικό, λόγω ελλιπούς υποστήριξης, και αυτό είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει. Μπορεί προγραμματιστικά να έχει πολλά ατού, και οι ειδικοί των υπολογιστών να το γουστάρουν πιο πολύ από τα windows γιατί τα windows είναι κακά, άσχημα, βαριά,βγάζουν μπλε και πράσινες οθόνες, αλλά όπως και να το κάνουμε έχουν καθιερωθεί. Και πολλές φορές η συνήθεια και η ευκολία είναι πάνω από το τι είναι αντικειμενικά καλύτερο. Άντε να μάθεις τώρα την κάθε μία γραμματέα να λειτουργεί σε open office αντί για office. Εδώ ο φίλος πιο πριν έλεγε οτι έβαλε το Open office και αναγκαζόταν να αλλάξει το εικονίδιο για να μην το ψάχνουν.

 

Και επειδή ξέρω οτι πολύ θα πέσουν να με φάνε, να πω οτι τα Linux τα έχω δοκιμάσει και μου αρέσανε περισσότερο από τα windows, αλλά από την στιγμή που για την δουλειά που τα θέλω δεν μπορώ να κάνω τις εφαρμογές μου να δουλεύουνε, γύρισα πίσω σε windows. Ούτε το AutoCAD κατάφερα να κάνω να δουλέψει, ούτε το Inventor, ούτε το ansys (αν και τώρα έμαθα οτι βγαίνει καινούρια έκδοση που δουλεύει στο Linux). Δεν ξέρω, μπορεί και να δουλεύουν, απλά εγώ δεν τα κατάφερα και να πω και την αλήθεια, αυτό ήταν ένα μεγάλο μειονέκτημα. Γιατί ένα λειτουργικό πρέπει να είναι εύχρηστο, και το να ψάχνεσαι για 10 ώρες να δεις πώς θα κάνεις κάτι να δουλέψει δεν το κάνει εύχρηστο.

 

Και επειδή βγήκα off topic ας γυρίσω λίγο και On topic....

Για τις μικρότερες εταιρίες ακούγεται τίποτα? παίζει να την γλιτώσουν ή θα έρθει και η σειρά τους αυτωνών? Πάντως τα πρόστιμα που είναι να εισπράξουν και τα ποσοστά από το 'λάδι' από αυτές τις εταιρίες πρόκειται να έρθουν. Γιατί μέχρι τώρα είχαν κοιτάξει τις μεγάλες. Ε, όπως και να το κάνουμε, οι μεγάλες εταιρίες και ειδικά οι πολυεθνικές δεν αστειεύονται με τέτοια πράγματα, και συνεπώς δεν περνάνε εκεί λογικές του στυλ 'και να μην υπάρχει κάτι, θα το βρούνε για να τα πάρουν'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είστε όλοι τόσο υπέρμαχοι του Linux. Δεν λέω, καλό και άγιο το Linux, free είναι, πολλές δωρεάν εφαρμογές έχει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει επαγγελματικές εφαρμογές που να τρέχουν σε αυτό. Και επειδή πολλοί θα διαφωνούν με αυτό που λέω, απλά να ρωτήσω αν το πιο κοινό πρόγραμμα για μηχανικούς, δηλαδή το AutoCAD τρέχει σε linux. Απ΄όσο ξέρω δεν τρέχει (αν κάνω λάθος διορθώστε με)

 

εμ, αυτός είναι και ο λόγος που δεν ξηλώσαμε από το γραφείο μου τα windows. Και ειλικρινά σου λέω, αν κυκλοφορήσει έκδοση για LINUX προτίθεμαι να την πληρώσω ξανά από την αρχή μόνο και μόνο να γλιτώσω από τις παπαριές (πιπέρι!!!) που κάθε τρεις και λίγο αντιμετωπίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια είναι η λύση... Linux στα δημοτικά σχολεία για να μάθουν τα παιδιά απο μικρή ηλικία ;)

 

Ναι, λες και μαθαίνουν Windows στο δημοτικό....

Εμείς πάντως στο γυμνάσιο κάναμε Linux αρκετά θα έλεγα, είχαμε και πληροφορικό με κόλημα με τα Linux, Dual Boot Fedora Core και XP είχε από ότι θυμάμαι.

 

Στο Λύκειο που είμαι (Ενιαίο) λένε ότι θα κάνουμε και Linux αλλά εγώ δεν το βλέπω στο boot εκτός και αν πηράξαν το Boot.ini.

 

Κάτι άσχετο να ρωτήσω; Επειδή δεν είμαι πολύ του open office άτομο, υπάρχουν μακροεντολές σε αυτό; Γιατί με βοηθούν πολύ σε mass - documenting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

αυτο που λες ειναι το Open License. δεν νοιμζω να ηταν σπασμενα, απλα με το License αυτο εχεις μόνο ένα cd και κανεις setup πολλα pc.

 

Ναι, κανονικά έτσι είναι. Βάζαμε όμως ότι είχε ο καθένας. Δεν μας είχαν δώσει κάποιο συγκεκριμένο δισκάκι ή serial. Ότι είχαμε από μόνοι μας. Δεν υπήρχε πρόβλημα με την Microsoft. Αρκεί να ήταν Win2k ή WinNT και office 2k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@darkonion πληγή αυτό το Autocad :) (η γενικότερα οποιαδήποτε εφαρμογή cad αφού δεν παίζουν σε linux)

 

Κοίτα, άμα θέλουμε να είμαστε σωστοί, πρέπει να πούμε οτι υπάρχουν εφαρμογές cad που είναι σχεδιασμένες για linux (και εγώ δεν το ήξερα, ένας άλλος το ανέφερε στο forum πριν από κάμποσο καιρό). Ποιός όμως θα πάει να βάλει αυτές τις εφαρμογές? Πιστεύω οτι το AutoCAD έχει καθιερωθεί. Άντε τώρα να τρέχει ο άλλος να μάθει την άλλη cad εφαρμογή. Και τι υποστήριξη θα έχει?

Δλδ, αυτό που θέλω να πω είναι οτι άμα είσαι επαγγελματίας (εκτός εξαιρέσεων βέβαια και συγκεκριμένων περιπτώσεων) τα windows είναι μονόδρομος. Είτε γιατί δεν θα υπάρχουν εφαρμογές γραμμένες για linux, είτε γιατί άντε να μάθεις την κυρά-τάδε γραμματίνα να χρησιμοποιεί το open office.

Ειδικά άμα πας σε πιο εξελιγμένα προγράμματα, το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχουν καν αντίστοιχα στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνετε:

Οταν πήγε ο Bill στη Ρουμανία ο πρωθυπουργός τον ευχαρίστησε (!) για τα πειρατικά windows καθώς έχουν συμβαλει στην οικονομία τους.

Οταν πήγε ο Bill στην Ελλάδα λεει τον δικό μας θελω υπεύθυνες δηλώσεις τι λογισμικό εχετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
δηλαδή το AutoCAD τρέχει σε linux

 

Νομίζω η Autodesk δεν έχει έκδοση για Linux, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου με το Wine.

 

Το Apple Shake έχει έκδοση για Linux. Κοστίζει $5000, είναι αρκετά επαγκελματικό για'σένα; :P Αστειεύομαι, δεν μπορούμε να κρίνουμε την ποιότητα ενός προγράματος από την τιμή του.

 

ας αφήσουμε το autocad στην άκρη μιας και δεν είναι όλοι μηχανικοί, αλλά τα περισσότερα προγράμματα που χρησιμοποιούνται στις εταιρίες δεν υποστηρίζουν Linux (από το πιο απλό που βγάζει τιμολόγια, κάνει έλεγχο αποθεμάτων κλπ) μέχρι τα πιο εξειδικευμένα (π.χ. αυτά που χρησιμοποιούν γιατροί)

 

Όντως έτσι είναι. Από ότι ακούω αυτά τα πακέτα λογισμικού είτε δεν είναι πολύ καλά, είτε σε κλειδώνουν με το file format της εταιρίας που μόνο το δικό τους πρόγραμμα μπορεί να το διαβάσει.

 

Ίσως μια custom εφαρμογή να ήταν καλύτερη λύση;

 

ύτε το AutoCAD κατάφερα να κάνω να δουλέψει, ούτε το Inventor, ούτε το ansys (αν και τώρα έμαθα οτι βγαίνει καινούρια έκδοση που δουλεύει στο Linux)

 

Είσαι άτυχος ώστε να χρησιμοποιείς αυτά τα προγράμματα της Autodesk που έχουν μόνο Windows εκδόσεις, το Maya από ότι βλεπω έχει έκδοση για Linux, το ίδιο και για το Ansys.

 

Υπομονή, χρειάζεται χρόνος για όλες τις αλαγές στην αγορά. Το Linux είναι το "the next big thing" ειδικά μετά το fiasco των Vista. Κάτι που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις e-mail στην Autodesk ζητόντας έκδοση των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς για Linux. Αν ή εταιρία λάβει αρκετά e-mail θα επιταχύνει τα πράγματα.

 

Ποιός όμως θα πάει να βάλει αυτές τις εφαρμογές? Πιστεύω οτι το AutoCAD έχει καθιερωθεί. Άντε τώρα να τρέχει ο άλλος να μάθει την άλλη cad εφαρμογή. Και τι υποστήριξη θα έχει?

 

Κακό δικό του (του "άλλου"). Τι ενοείς όμως "υποστήρηξη"; Τι έχει κάνει για'σένα η Autocad όταν είχες ένα πρόβλημα; Εκτώς και αν ενοείς "υποστήρηξη = να καταφέρω να το τρέξω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...