Προς το περιεχόμενο

κανένα νέο για Q9450 ?


rem451

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LGA 775 και πυρήνας απο 8800Gtx δεν έχουν pins ;) αν θες έχω και photo
σε 478 socket ειναι οχι σε 775 αφου λεω p4 1.5 k 2.8 δεν υπαρχει p4 στα 1.5ghz με 775 αλλα με 478 (εχω κ φοτο)πως σου ηρθε το 775 στο μυαλο απο τον 2.8 μονο?κ μαλλον τον 1.5 βλεπω να κανω μπρελοκ κ να δωσω prescott 2.8 στον ανιψιο μαζι με την ΜΒ oποτε θα εχω να κανω με τα pins tou 1.5 p4!καμια ιδεα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

με ρώτησες για τα pins και σου απάντησα πάρε έναν Lga που δεν έχει pins απλό :-) εμένα αυτός μου βρέθηκε εκείνη την ώρα

 

μαχαίρι για τα pins και κόψτα από την ρίζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι δεν είναι και το καλύτερο θέμα για το ερώτημά μου, αλλά για να μην ανοίγω ακόμα ένα καινούριο ας το τοποθετήσω εδώ, μιας και δεν είναι και παντελώς ξεκάρφωτο.

 

Έχω παραγγείλει ήδη το νέο μου pc, το οποίο έχει πάνω τον Q9450. Από χθες όμως μου μπήκαν αμφιβολίες για την επιλογή μου και άρχισα να σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω τον Ε8500, ο οποίος έχω διαβάσει ότι όχι μόνο πηγαίνει καλύτερα στα παιχνίδια, είναι και σχεδόν 100? φθηνότερος.

 

Το κύριο ερώτημα είναι λοιπόν αν με τον 9450 θα "τρώω" ΤΟ τρελό "bottle neck" σε σχέση με τον 8500, ή η διαφορά δεν θα είναι πια και τόσο τραγική;

 

Υπόψη ότι έχω καιρό να παίξω παιχνίδια, δε με βλέπω να γίνομαι ο τρελαμένος gamer από τη μια στιγμή στην άλλη, θέλω όμως να μπορώ να παίζω ικανοποιητικά τα παιχνιδάκια που θα μου αρέσουν (οθόνη 20,5inc). Επίσης δεν σκοπεύω να ασχοληθώ ιδιαίτερα με oc, αλλά θα ήθελα να τον ανεβάσω όσο πάει με αέρα και το δικό του fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τον εχω 3.520Ghz 1.267V

18.194 3D mark06 παιζει πολυ καλα δεν εχω προβλημα στα games ολλα full τα βαζω!

 

Σ' ευχαριστώ καταρχάς για την απάντησή σου, μιας και από ότι καταλαβαίνω το παρόν τόπικ έχει πέσει σε ανυποληψία και δύσκολα θα πάρω απάντηση στο ερώτημά μου.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν με πολυνοιάζει το σκορ σε ένα μετροπρόγραμμα, με νοιάζει όμως να μην μου κόβει πολύ τη φόρα ο επεξεργαστής στα παιχνίδια. Διάβασα σε άλλα φόρουμ ότι πάνω από τα 3GHz όλοι οι επεξεργαστές είναι οκ στα παιχνίδια. Ότι δηλαδή παύει να υφίσταται το bottleneck πάνω από αυτή τη συχνότητα. Αληθεύει ή είναι μια μπούρδα που την πέταξε κάποιος;

 

Με τη μαμά ψήκτρα θα μπορέσω να πιάσω άνετα τα 3,5GHz με τον Q9450 ή θα χρειαστώ after market λύση; Δεν έχω πολλά περιθώρια, αύριο το πολύ πρέπει να αποφασίσω για να αλλάξω αν γίνεται την παραγγελία με τον Ε8500. Οπότε κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη μήπως και ξεμπερδευτώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ως τώρα δεν έπαιζα, γιατί ήταν απαγορευτικό με τον AMD Duron που έχω :lol:

 

Η οθόνη μου έχει ανάλυση 1680χ1050 και η gpu που θα έχω είναι η 4870. Τι λέτε λοιπόν; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έ σε τέτοιες αναλύσεις ο cpu δεν παίζει τεράστιο ρόλο και στα 3 να είσαι μια χαρά θα είναι

 

yeap σε 1680χ1050 και πάνω όλο το "βάρος" πάει στην κάρτα γραφικών

 

Οπότε μένω στον Q και βλέπουμε...

 

Καλά εσύ από τα παραπάνω συμπέρανες ότι σου προτείνουν τον πιο ακριβό επεξεργαστή ; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και όχι. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι μένω στον Q γιατί 1ον σε αυτή την ανάλυση δεν θα δω σημαντική βελτίωση στα παιχνίδια αν επιλέξω τον Ε8500 και 2ον γιατί η επόμενη αλλαγή συστήματος θα γίνει μετά από περίπου 4 χρόνια, οπότε θεωρώ ότι η επιλογή του Q είναι ορθολογικότερη σε βάθος χρόνου, ελπίζοντας ότι στο άμεσο μέλλον θα αυξηθούν οι εφαρμογές και τα παιχνίδια που θα εκμεταλλεύονται πάνω από 2 πυρήνες.

 

Αν πάλι δεν συμβεί αυτό, ε τότε θα έχω κάνει απλά τη λάθος επιλογή και θα έχω χάσει 95?, σωστά; Τι να κάνουμε, έτσι δεν είναι πάντα η ζωή; Επιλογές, επιλογές, επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο σενάριο..αυτό του λάθους και των πεταμένων 95 ευρώ δεν πρόκειται να επαληθευθεί ακόμα κ αν ο 8500 πάει στα 6ghz..δεν έχει σημασία πόση ταχύτητα έχεις..αλλά πως την χρησιμοποιείς..και ο p4 μου ήταν στα 3.8..τι να κάνω, να γυρίσω πίσω?..

 

Όταν θα έχεις έτοιμο τον υπολογιστή σου θα καταλάβεις γιατί είναι καλύτερα να δουλεύουν 4 αντί για 2 έξω στα windows..και στο άμεσο μέλλον στα παιχνίδια..

 

Δεν υπάρχει κανένα θέμα bottleneck...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το παράδειγμα σου με τον P4 απλά δεν στέκει, άλλο "βάρος" έχουν τα 3.8ghz του Core 2 (ακόμα και ας είναι 1 πυρήνας) και άλλο αυτά του P4...

αλλά για αυτό που λες, πως να χρησιμοποιείς τον 4 πύρηνο έχεις δίκιο, δλδ να αξιοποιείται από εφαρμογές που υποστηρίζουν 4 πυρήνες, αρκετό multitasking κτλπ κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως..έχεις δίκιο..ήθελα να βρω ένα παράδειγμα γιατί πάμε σε περισσότερους πυρήνες..

Αν έχεις σκοπό να τρέχεις πολλά προγράμματα μαζί στα windows τότε είναι καλύτερα με 4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...