Προς το περιεχόμενο

Διαβατήριο Αγγλίδας ?


soundlab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

είμαι αγγλίδα υπήκοος και ζω εδώ και 20 χρόνια στην Ελλάδα σαν αλλοδαπή.

Το διαβατήριό μου, λήγει στο τέλος του μαίου και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται να το ανανεώσω ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να πηγαινοέρχομαι στην χώρα μου αφού είμαι κάτοικος κοινοτικής χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικά και ταυτότητα αρκεί (έχουν ταξιδέψει στη Βρετανία συγγενείς μου μόνο με ταυτότητα), αλλά θα πρότεινα το σίγουρο: επικοινωνία με τη Βρετανική πρεσβεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Βρετανία δεν αντιμετωπίζεται σαν χώρα της ευρωπαικής ένωσης γιαυτό και τα διαβατήρια σφραγίζονται για παράδειγμα στο αεροδρόμιο. Οπότε πρέπει να έχεις σε ισχύ το διαβατηρίο σου μάλλον. Ενα τηλ. κανε στην πρεσβεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά και ταυτότητα αρκεί (έχουν ταξιδέψει στη Βρετανία συγγενείς μου μόνο με ταυτότητα)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά σαν Αγγλίδα Υπήκοος δεν έχω ταυτότητα. (στην Αγγλία δεν υπάρχουν ταυτότητες με την ελληνική έννοια. Όταν σου ζητάν ID εννοούν δίπλωμα οδήγησης ή οτιδήποτε άλλο)

Για να ανανεώσω το διαβατήριό μου μέσω πρεσβίας στην Ελλάδα, μου ζητάν 190 ευρώ τα οποία προσπαθώ να αποφύγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πααρόλου που η Βρετανία είναι στην Ε.Ε αφενός δεν συμμετέχει στη συνθήκη Σέγκεν,αφετέρου για την είσοδο και έξοδο στη χώρα ,το μονο έγγραφο που ζητα από τους πολίτες της είναι το διαβατήριο...

Καταλαβαίνω ότι είναι ακριβότερο να εκδώσεις/ανανεώσεις το διαβατηριό σου στη Πρεσβεία σε αντΊθεση αν το εκανες στη Βρετανία με το ταχυδρομείο...

Ομως το διαβατηριο σου χρειαζεται για την αδεια εργασιας και παραμονης υπηκοου Ε.Ε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι φτηνοτερο να το βγαλεις στην Αγγλια, τοτε την επομενη φορα που θα βγαλεις εισητηριο για Αγγλια πηγαινε με το διπλωμα οδηγησης και πες τους οτι σου εκλεψαν την τσαντα και εχασες το διαβατηριο.

Εχει συμβει σε γνωστο μου και τον αφησαν να πεταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You will therefore need a valid passport or ID card to travel to those countries(ektos Schengen)and to Ireland and the United Kingdom.>>

Με αυτο που λεει υποτιθεται πως κ εκτος σεγκεν πετας μονο με ταυτοτηtα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο φόρουμ έχει ένα παλικάρι που θα σε παντρευτεί να βγάλεις ελληνική ταυτότητα με κανένα 20ρικο. Ρώτα στο οφτόπικ και θα δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο φόρουμ έχει ένα παλικάρι που θα σε παντρευτεί να βγάλεις ελληνική ταυτότητα με κανένα 20ρικο. Ρώτα στο οφτόπικ και θα δεις...

 

hahahahaha !!!

 

Και, ΟΚ βρε κοπελιά, μια φορά στο τόσο τα δίνεις τα γκαφρά και είναι για το ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ... δώσε και ας πάνε στο γιαλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
όταν ταξίδευσα εγώ στο UK έδειξα μόνο ταυτότητα στο heathrow.

 

You will therefore need a valid passport or ID card to travel to those countries(ektos Schengen)and to Ireland and the United Kingdom.>>

Με αυτο που λεει υποτιθεται πως κ εκτος σεγκεν πετας μονο με ταυτοτηtα:P

 

Μπράβο, ωραίες απαντήσεις.

Μόνο που δεν διαβάζετε τι λέει η κοπέλα: Είναι αγγλίδα υπήκοος και στη Μεγάλη Βρετανία δεν υφίστανται ταυτότητες.

 

Τι ταυτότητα θα χρησιμοποιήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

britishnational id? http://www.homeoffice.gov.uk/passports-and-immigration/id-cards/

http://en.wikipedia.org/wiki/British_national_identity_card

ασχετο με το θεμα της κοπελας αλλα ειναι σιγουρο οτι ελλαδα αγγλια πας με ταυτοτητα.απο τις νεες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...