Προς το περιεχόμενο

Καλύτερα παιχνίδια για PS3


katsouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα τα καλύτερα γραφικά στο PS3 εξακολουθεί να τα έχει το KILLZONE 3.

 

...το γεγονός ότι το story πιο linear πέθανε...

 

Σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει πιο χιλιοειπωμένη και πιο απελπιστικά ενοχλητική κλάψα για αυτό το παιχνίδι. Τώρα που το σκέφτομαι, αν πρέπει να κοιτάξω πίσω σε αυτή την γενιά για τα χειρότερα σημεία της, η κλάψα για το linear είναι στις πρώτες θέσεις.

 

Και εξηγούμαι: το linear δεν είναι καλό και δεν είναι κακό, το open world δεν είναι καλό, δεν είναι κακό.  Είναι χαρακτηριστικά ενός παιχνιδιού. Γνωρίσματα.

 

Έχω βαρεθεί να ακούω για ΌΛΑ αυτά που δεν ήταν το FF XIII. Σπάνια ακούω για το τι ήταν. Αυτό το παιχνίδι ήθελαν να κάνουν και αυτό έκαναν. Δηλαδή deal with it που θα έλεγε και ο sweet billy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα καλύτερα γραφικά στο PS3 εξακολουθεί να τα έχει το KILLZONE 3.

 

 

Σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει πιο χιλιοειπωμένη και πιο απελπιστικά ενοχλητική κλάψα για αυτό το παιχνίδι. Τώρα που το σκέφτομαι, αν πρέπει να κοιτάξω πίσω σε αυτή την γενιά για τα χειρότερα σημεία της, η κλάψα για το linear είναι στις πρώτες θέσεις.

 

Και εξηγούμαι: το linear δεν είναι καλό και δεν είναι κακό, το open world δεν είναι καλό, δεν είναι κακό.  Είναι χαρακτηριστικά ενός παιχνιδιού. Γνωρίσματα.

 

Έχω βαρεθεί να ακούω για ΌΛΑ αυτά που δεν ήταν το FF XIII. Σπάνια ακούω για το τι ήταν. Αυτό το παιχνίδι ήθελαν να κάνουν και αυτό έκαναν. Δηλαδή deal with it που θα έλεγε και ο sweet billy.

Ε ρε φίλε sorry κιόλας αλλά δεν γουστάρω να τρώω 15+ ώρες στο περίπου για αναπόφευκτα βαρετά fights μέχρι να μου δοθεί η ευκαιρία για περιορισμένο σε μεγάλο βαθμό free roaming... Όντας μεγάλος fan τόσο της squaresoft όσο και της enix, ποτέ δεν χαρακτήρισα αρνητικά τίτλο FF, ακόμη και το 13 το χιλιόπαιξα αλλά παρά τις όποιες καλές εντυπώσεις που μου άφησε που ήταν αρκετές, δεν ένιωσα τον ίδιο ενθουσιασμό με προηγούμενους τίτλους της σειράς και γι αυτό ίσως να ευθύνεται η θεματολογία, τα ελάχιστα sidequests και πολλά άλλα... μπορεί να φταίω κι εγώ στην τελική που γουστάρω περισσότερο τα oldschool FFs, anyway! :)

 

p.s Θετικά στοιχεία του παιχνιδιού σίγουρα τα γραφικά, το battle system, τα ωραία animations αλλά και τα trophies/achievements που υποστήριζε για hardcore grinding καταστάσεις. ;)

 

p.s 2 Προσωπικά δεν θα με πείραζε να έβλεπα περισσότερο interaction σε κάθε καινούργια πόλη και πιο πολλά sidequests, λιγότερα random fights που δεν μπορούσες να προσπεράσεις και ελαφρώς περισσότερo απαιτητικά boss fights!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια ο παραπανω περιγραφει το Ni No Kuni οπως και παρα πολλοι αλλοι πιστευουν οτι ετσι επρεπε να ηταν τα final Fantasy :P .Εγω αν και μου αρεσε πχ το XIII-2,σε γενικες γραμμες ειδα οτι η square ξεφυγε τελειως στο να φτιαχνει jrpg,και αυτο το καταλαβαμε οτι αποφασισε να βγαζει τα games και σε xbox,παει η παλια αιγλη των jrpg πραγμα που ειδαμε ποσο πετυχημενο ηταν το Kuni.

Οσο για το GT5 prologue αν εβλεπες την τιμη του οταν ειχε πρωτοβγει το ειχα βρει και 40-45 ευρο στις αρχες :o .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Battlefield δεν ειναι exclusive και μακραν το απολαμβανεις πολυ καλυτερα σε ενα Pc :P .To Gran Tourismo σε πωλησεις ειναι οντως η κορυφη αλλα πως στο καλο αγοραζουν τοσο πολλα ατομα τo Prologue σε τιμη  σχεδον οσο του κανονικου παιχνιδιου το θεωρω μεγαλη χαζομαρα παντως. <_<

 

Πράγματι δεν είναι exclusive και όντως πιστεύω ότι στο pc θα 'ναι πιο απολαυστικό σκεφτόμενος και μόνο το γεγονός των 64 παικτών, το πρότεινα όμως επειδή απο όταν το πρωτόπαιξα εγώ, η κονσόλα μου αναστήθηκε και εκεί που την είχα για κανένα παιχνίδι που και που με κανένα φιλαράκι, πλέον δεν μπορώ να ξεκολλήσω!

Που είδες το Prologue σε τιμή κανονικού?? Είχα πάρει του GT4 και ήταν μισή τιμή και βάλε πιο κάτω.

 

Αυτό ^ (εν το μεταξύ, αν περιμένεις αγαπημένο σου παιχνίδι για 4 - 5 χρόνια, τότε και κανονική τιμή να ήταν ~ 70ευρώ, θεωρώ πως θα σκεφτόσουν σοβαρά να τα δώσεις για μια τζούρα... βλ. grand theft auto - αρρώστια :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πανδύσκολη επιλογή, αλλά μιας και θα σου πω για exclusives (επειδή τα άλλα είναι καλύτερα στο PC) είμαι 

ανάμεσα σε Uncharted, The Last Of Us και MGS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

http://www.metacritic.com/browse/games/score/metascore/all/ps3?view=condensed&sort=desc ξεκινα με βαση το Metacritic Score και οποιο δεις και σου αρεσει βαλε και δες ενα Video Review στο Ign/Gamespot

 

http://uk.ign.com/

http://www.gamespot.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να ρωτάς ποιο είναι το καλύτερο φαγητό για το τσουκάλι γιατί δεν ξέρω τι να μαγειρέψω :lol:  υπάρχουν κατηγορίες φαγητών και γούστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...